Δυατυχώς την πάτησα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3

    Δυατυχώς την πάτησα...

    Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω. Την ομάδα την παρακολουθώ τον τελευταίο μήνα περίπου. Απο τότε δλδ που ξεκίνησε το πρόβλημα μου...Είμαι 31 ετών. Στα 19 είχα περάσει ενα μίνι καταθλιπτικό επεισόδιο όπου το ξεπέρασα μόνος μετά απο 3 μήνες. Περάσαν τα χρόνια λοιπόν εφτασα στα 30 και έκανα σχέση με μία κοπέλα 24 ετών. Τη δεύτερη φορά που την είδα την βλέπω να βγάζει ένα πακέτο με φάρμακα και μου λέει πρέπει να πάρω το χάπι. Πήρα το θάρρος και την ρώτησα και χώρίς κανένα "κόλλημα" μου λέει είναι για την κατάθλιψη. Δεν είχα θέμα να προχωρήσω μαζί της. Πάντα όμως απο μέσα μου έλεγα, μα γιατί δε το παλέυει μόνη της? Γιατι καταλήγει τόσο έυκολα στα φάρμακα. Τέλως πάντων με την συγκεκριμένη κοπέλα τον Ιανουάριο του 18 τα σπάσαμε. Εγώ όμως κυοφορούσα ήδη το βρέφος της κατάθλιψης και οι συνθηκες της ζωής μου την συγκεκριμένη περίοδο το έθρεφαν. Πολύ άγχος, πολλές ανούσιες φιλοδοξίες και πριν ενάμιση μήνα η κατάρευση. Η ανώμαλη προσγείωση. πονοκέφαλοι, αυπνία, ανορεξία και μαύρες σκέψεις. βασικά σχεδόν όλα τα συμπτώματα. "Την πάτησα" όπως αναφέρω στον τίτλο γιατί πηγα στον πρώτο ψυχίατρο που βρήκα και πήρα με χαρά την αγωγή. Δεν είναι τοσο ευκολο λοιπόν να το πολεμήσεις μόνος. Μου φαινόταν αδύνατο. Και τώρα σκέφτομαι ότι ήμουν ανώριμος να σκεφτομαι ότι και η τότε κοπέλα μου μπορεί να το παλέψει μόνη της και ότι υπερβάλει. Τώρα είμαι ήδη σε αγωγη περίπου ενάμιση μήνα. Εχω δεί βελτίωση άλλα έχω σκαμπανευάσματα. Τις τελευταίες 2 μέρες πχ δεν είμαι στα καλύτερα μου. Δουλέυω βέβαια, προσπαθώ να πηγαίνω γυμναστηριο και να ξαναπιάσω την φωτογραφική μου μηχανή. Ανέβηκα στον όλυμπο και γενικά προσπαθώ. Ο γιατρός μου είπε οτι θα κρατήσουμε την αγωγη για 1 χρόνο. Θα επιστρέψω ποτέ τελικά? Θα είμαι ξανά ο εαυτός μου? ελπίζω όλα να πάνε καλα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    4
    Kαλησπέρα σου,

    Θα σου πω την άποψη μου βασιζόμενη στην προσωπική μου εμπειρία. Δεν είμαι ειδικός. Απο τα 22 μου έχω κατάθλιψη. Έφτασα 37. Η κατάθλιψη δεν φεύγει. Έχει σκαμπανεβάσματα, όπως το είπες αλλά είναι εκεί.
    Όταν χειροτέρεψαν τα πράγματα και οι δικοί μου με συμβούλεψαν να πάω σε ψυχίατρο να μου δώσει αγωγή, (αντικαταθλιπτικά) εκείνος με συμβούλεψε να πάω σε συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Δηλαδή σε ψυχολόγους-ψυχοθεραπευτές. Δεν είμαι υπέρ των χαπιών. Πιστεύω πως είναι κάτι που πρέπει να ξεπεράσουμε μόνοι μας. Σε πολύ, πολύ βαριές περιπτώσεις και μετά από συνεδρίες αν κρίνει ο ειδικός πως θα πρέπει να πάρει κάποιος μια αγωγή για να βοηθηθεί, τότε θα ήμουν υπέρ.
    Κατά τα άλλα μπράβο σου που προσπαθείς. Είναι το μόνο "φάρμακο" για να ναρκώσεις την κατάθλιψη. Και μην σκας. Είμαστε πολλοί εκεί έξω που παλεύουμε με τους ίδιους δαίμονες.

Similar Threads

  1. την πατησα για ακομη μια φορα
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 06-07-2017, 20:56
  2. Μήπως έχω ΣΚΠ??? Τη πάτησα με το Ιντερνετ!!!
    By eric_cartman in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 01:11
  3. Την πάτησα άσχημα με τον ψυχολόγο μου
    By STORM LORD in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 25
    Last Post: 20-04-2012, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •