Β Ο Η Θ Ε Ι Α. Δυσπνοια, άγχος, πόνοι, ΦΌΒΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    17

    Β Ο Η Θ Ε Ι Α. Δυσπνοια, άγχος, πόνοι, ΦΌΒΟΣ

    Γεια σας.. είναι η πρώτη φορά που γράφω ελπίζω να μου βγει σε καλό! Η ιστορία μου ξεκινάει με κρίση πανικού πριν ένα χρόνο ακριβώς μετά από ένα απίστευτα μεγάλο και επώδυνο άγχος που περασα... θα σας τα πω πολύ περιληπτικά γιατί θέλω να περάσω στο κυρίως θέμα. Αγχωτικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, ολο νομιζα πως κατι εχω καποια αρρωστια, οι δικοι μου ανθρωποι με κοροιδευαν με την καλη εννοια, τελως παντων μετα την πρωτη κριση πήγα στο γιατρό νόμιζα πάθαινα καρδιακό επεισόδιο Όλα καλά μ είπαν να πάω σε ψυχολόγο.. μετά από άλλες 2 3 κρίσεις αποφάσισα να πάω, μου έκανε εν μέρη καλό έμαθα να διαχειρίζομαι κάποιες κατάστασεις κι όταν μετά από 12 περίπου συνεδρίες ένιωσα καλα σταμάτησα. Σε αυτό το διάστημα πέρασα 3 εβδομάδες περίπου με δυσπνοια και γενικά φόβο θανάτου από καρδιά, από σκλήρυνση κλπ που πέρασαν όμως κ όλα καλά. Εδώ και 2 μήνες η δυσπνοια έχει επανέλθει με ταλαιπωρεί καθημερινά, χάνω το εαυτό μου και το μυαλό μου φοβάμαι ότι έχω καρκίνο του πνεύμονα, νιώθω και πιστεύω πως θα πεθάνω και γενικά υπάρχουν μέρες που δεν ζω, δεν είναι εγώ, δεν δεν δεν.... Εν μέρη βαθιά μέσα μου πιστεύω πως δεν έχω κάτι γτ όταν είμαι έξω και περνάω καλά δεν έχω τπτ και μόλις γυρνάω σπίτι ή γενικά τύχει κ μείνω μέσα όλη μέρα υποφέρω απ την δυσπνοια.. Προσπαθώ να χασμουρηθω μπας και νιώσω πως ανεπνευσα σωστά, μπας και γεμίσουν τα πνευμόνια μου με αέρα. Επίσης έχω συνέχεια πονους στο στήθος και λίγο λιγότερο στην πλάτη κυρίως απ τη μεριά της καρδιάς. Νευροπονοι ειναι; μυικο; τη μια νομίζω καρδιά την άλλη πνευμόνια... λεφτα για γιατρούς δεν. Πραγματικά ειμαι ένα ράκος (δεν το δειχνω).. Υπάρχουν κ άλλοι εκεί έξω με τα ίδια συμπτώματα; (το βραδυ χειροτερευει) :(

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα μια από τα ίδια !
    Και εγώ πέρασα πρόσφατα μια φάση δύσπνοιας τώρα πέρασε αλλά η πόνοι στο στήθος στην πλάτη και αυτά δεν περνάνε....
    Και εμένα μου περνάνε σκέψεις θάνατου από καρδιά και τέτοια ....
    Και εμένα όλα αυτά ξεκίνησαν μετά από την κρίση πανικού που έπαθα ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Panoulis View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα μια από τα ίδια !
    Και εγώ πέρασα πρόσφατα μια φάση δύσπνοιας τώρα πέρασε αλλά η πόνοι στο στήθος στην πλάτη και αυτά δεν περνάνε....
    Και εμένα μου περνάνε σκέψεις θάνατου από καρδιά και τέτοια ....
    Και εμένα όλα αυτά ξεκίνησαν μετά από την κρίση πανικού που έπαθα ...
    Έχεις επισκεφθεί κάποιο γιατρό για τη δυσπνοια; εγώ φοβάμαι....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Πήγα στον παθολόγο πρόσφατα έβγαλα ακτινογραφία έκανα εξετάσεις αίματος και όλα καλά !
    Πήγαινε μην φοβάσαι !
    Αφού το ξέρεις ότι είναι στο μυαλό σου όλο αυτό !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    17
    Χίλια συγγνώμη που σε ζαλίζω αλλά είχες και πονους όταν έπαιρνες βαθιά ανάσα και αρρυθμίες και ένας παράξενο ήχο όταν ανεπνεες;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Δεν με ζαλίζεις !
    Ναι υπήρχαν φορές που όταν ανέπνεα να πονάγα!
    Όχι δεν μου είχε τύχη να ακούγεται κάποιος ήχος όταν ανεπνεα !
    Ότι θέλεις είμαι έδω να βοηθήσω άμα μπορώ !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    17
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Είναι κάπως ανακουφιστικό να μιλάς με ανθρώπους που βιώνουν παρόμοιες καταστάσεις .. Δεν νιώθεις μόνος:)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Άσε σε καταλάβενω !
    Όποτε θέλεις κάτι στείλε !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Panoulis να σε ρωτήσω είχες δλδ πόνους στο στήθος καθημερινά; γτ έχω τν τελευταίο καιρό και εγώ μετά από μια αγχωδη περίοδο και φοβαμαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Panoulis View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα μια από τα ίδια !
    Και εγώ πέρασα πρόσφατα μια φάση δύσπνοιας τώρα πέρασε αλλά η πόνοι στο στήθος στην πλάτη και αυτά δεν περνάνε....
    Και εμένα μου περνάνε σκέψεις θάνατου από καρδιά και τέτοια ....
    Και εμένα όλα αυτά ξεκίνησαν μετά από την κρίση πανικού που έπαθα ...
    Και εμένα πόνοι στο στήθος , πλάτη , χέρι μετά από μια κρίση πανικού. Μέχρι τότε καμιά ενόχληση απολύτως. Αφού πήγα σε γιατρούς που δεν βρήκαν τίποτε, αποφάσισα να το προσεγγίσω αλλιώς το ζήτημα, ψυχολογικά. Έκτοτε έχω βελτιωθεί πολύ και ζω πάλι σαν άνθρωπος.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Και εγω καπως ετσι ξεκινησα μετα απο ενα μεγαλο επεισοδιο στρες που περασα, ενα μηνα μετα ξεκινησε η δυσπνοια...., πηγα σε καρδιολογους , παθολογους, πνευμονολογους, εξετασεις για ολα, μεχρι αξονικη στεφανιογραφια εκανα, χωρις τιποτα παθολογικο. Μου συστηναν αγχολυτικα, τα οποια και περνω πια.
    Επισης και εισπνεομενα για κρισεις δυσπνοιας.
    Θα πω οτι μετα τις διακοπες του καλοκαιριου, μου περασαν ολα για κανα μηνα, μετα κρυωσα λιγο και μου ξανα ηρθαν.
    Αρχικα το σωστο ειναι να ελεγχθεις για οτιδηποτε παθολογικο και παραλληλα κοιτας και τα ψυχοσωματικα.
    Ειναι μια ταλαιπωρια παντως ολα αυτα.
    Τελικα πιστευω οτι το εντονο στρες προκαλει ορμονικες διαταρχες που σωματοποιουν το αγχος.

Similar Threads

  1. αγχος και δυσπνοια
    By kako papaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 21-05-2018, 21:54
  2. Πονοι στο στηθος- αγχος
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-11-2013, 11:05
  3. ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ...ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2011, 10:19
  4. Αγχος-Κρίσεις Πανικού-Πόνοι
    By notias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2007, 15:51
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •