Κριση πανικου στον..υπνο;!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182

    Κριση πανικου στον..υπνο;!

    Γεια σας κ παλι..εδω κ χρονια υποφερω ορισμενα βραδια απο κατι παραδοξο..εκει που κοιμαμαι νιωθω οτι δν αναπνεω, πεταγομαι πανικοβλητη κ φωναζω ενω παραλληλα η καρδια χτυπαει σαν τρελη..μολις ξυπνησω αρχιζω να αναπνεω φυσιολογικα..να τονισω οτι εδω κ 3 χρονια εχω εμβοες στο κεφαλι κ κατα καιρους διαφορα περιεργα..εχει κανεις κατι αντιστοιχο στον υπνο; με αγχωνει μην παθω κατι..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    γεια! σου προτείνω να κάνεις μια μελέτη ύπνου μήπως έχεις άπνοιες. να ξέρεις γενικά οι σφιγμοί στον ύπνο μπορεί να φτάσουν από 35-40 μέχρι πάνω από 200 όταν βρίσκεσαι σε REM και είναι λογικό αν βρισκόσουν σε REM και ξύπνησες απότομα, να μην πρόλαβαν να πέσουν οι σφιγμοί πριν ξυπνήσεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    Γεια σου το παθαινω κι εγω συνεχεια τελεταια φοβομουν οτι πεθαινω και εκανα τα παντα αλλα δεν βρηκαν κατι οι γιατροι. Εσυ πως το ξεπερασες; εγω πλεον φοβαμαι να κοιμηθω....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Παθαίνω κι εγώ στον ύπνο κάθε μέρα ένιωθα ότι θα μου βγει η ψυχή και θα πεθάνω πολύ χάλια συναίσθημα μετά εμφάνισα βέβαια και αλλά ψυχοσωματικά και πήρα αντικαταθλιπτικά

  5. #5
    wow.... το ιδιο ακριβως και εγωωωωωωωω!!! ενω κοιμαμε σκεφτομαι κατα καποιο τροπο... δεν ξερω πως και τι... απλα νομιζω οτι φευγω, οτι βγαινει η ψυχη μου και τιναζομαι με τιν μια... επισης καμια φορα εκει που κοιμαμαι νιωθω πως σβηνω, αλλα νομιζω ειναι απο το Σαλιο και την σταση σωματος, αλλιως θα ειχαμε και παλια τετοια περιπτωση.... ασ πουμε εγω το ειχα παθει πολυ παλια![ σπανια!] και φετος πολυ συχνοτερα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    PenyP καλό είναι να δεις τον παθολογικό παράγοντα - ο οποίος σε συνδυασμό με το άγχος μπορεί να κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα-, απλά σαν check up να ξέρεις που βρίσκεσαι. Υπάρχει π.χ. περίπτωση άσθματος; Καπνίζεις; Ίσως παθαίνεις άπνοιες όπως είπε και κάποιος πιο πάνω. Είχες θέμα με τον ύπνο από μικρή ακόμα κι όταν ήσουν ήρεμη γενικά; Μια μελέτη ύπνου θα σε βοηθούσε να δεις αν κοιμάσαι βαθιά ή όχι και αν περνάς φυσιολογικά όλα τα στάδια του ύπνου. Αν έχεις εμβοές κτλ καλά είναι να πας σε έναν ΩΡΙΛΑ να δεις αν είναι από άγχος ή έχεις και κάποιο θεματάκι. Μπορεί να έχεις κάποιο ψυλοθεματάκι που επηρεάζει και τον ύπνο, το κέντρο ισορροπίας του οργανισμού ας πούμε έχει να κάνει με το αφτί, αν αισθάνεσαι συχνά σαν να πέφτεις κάτω ενώ είσαι όρθια π.χ. μπορεί να το παθαίνεις και στον ύπνο σου και να ξυπνάς απότομα και τρομαγμένη. Μπορεί να μην εντοπιστεί και τίποτα από όλα αυτά βέβαια, απλά καλό είναι να το ελέγξεις.
    Από εκεί και πέρα δυστυχώς είτε με παθολογικό υπόβαθρο είτε χωρίς, σε πολύ μεγάλο βαθμό η ποιότητα του ύπνου εξαρτάται από την ψυχολογική μας κατάσταση. Αν έχεις θέματα άγχους, πρέπει να προσπαθήσεις να τα δουλέψεις, αλλιώς καλό ύπνο δεν θα δεις. Να πάθεις κάτι όπως τρομάζουν οι περισσότεροι ότι θα πάθουν ανακοπή κτλ ξέρω κι εγώ δεν θα πάθεις από αυτό, αλλά μακροχρόνια ο οργανισμός όλων μας επιβαρύνεται όσο να το κάνεις όταν δεν κοιμάται καλά, έχει μεταβολές στην θερμοκρασία και την πίεση και ταχυκαρδίες κάθε λίγο και λιγάκι... Για αυτό είναι σημαντικό να μην τα παρατάμε στην μάχη ενάντια στο άγχος, λύσεις υπάρχουν!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Γεια σας παιδια και από μένα!! Παθαίνω και εγώ ακριβώς αυτό που περιγραφετε δεν ξέρω όμως αν είναι κρίση πανικου η όχι. Βέβαια παρατηρησα ότι μόλις έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν θα παθει κάτι από αυτό ηρέμησα και σιγά σιγά εξαφανίστηκε αλλά μερικά βράδια με πιανει. Για να μειώθηκε όμως πιστευω δεν είναι άπνοια. Είναι όμως τόσο μα τόσο τρομακτικό. Νιώθω πως θα πεθανω εκείνη την ώρα. Και μετά με πιανει φοβία ότι θα πεθανω στον υπνο μου. Εσείς πως το παλευετε?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    παιδιά εμπλοκές από ξαφνικά περιστατικά στον ύπνο έχουν τύχει σε κάποιον ; Δλδ σε περιοδο π πολύ ψυχολογική κόπωση έκανα ρεικι κ ενώ ήμουν κατά τη διάρκεια της θεραπειας π είσαι σε βαθεια χαλάρωση με τρομαξε μήπως δεν ξυπνήσω με τη συνείδηση μ (κάτι π δεν ισχύει γιατί δεν κοιμάσαι σε αυτή τη διαδικασία) κ από τότε μ έχει βγει οτι είμαι μαγκωμένος με συμπτώματα αποπραγματωσης , λογικα βγήκε η ψυχολογική εξάντληση π είχα με αυτό το σύμπτωμα κατάθλιψης , αν έχει κάποιος καποια ανάλυση σε αυτό..

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου στον υπνο
    By a+b in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 05-10-2013, 01:51
  2. κρισεις πανικου στον υπνο?
    By pandelic85 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 04-04-2013, 23:52
  3. μολισ την ακουσα στερεο.....(σα κριση πανικου στον υπνο)
    By kapamaru!! in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2012, 05:42
  4. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 02:43
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •