ψυχοθεραπεια στη ψυχωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    I'm a disordered boy in a disordered world!!!
    εγω σοβαρολογω οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτα ψυχικα υγιης ολοι θυμωνουν νευριαζουν οταν πιεζονται ξεσπανε,χτυπανε αλλοι δηλαδη με λιγα λογια ασκουνε βια.εγω παντως οσους εχω γνωρισει και αρκετο καιρο μετα ειχαν καποια θεματα και δεν τους γνωρισα σε ψυχιατρεια ή ψυχοθεραπειες αλλα σε υγιη υποτιθεται περιβαλλοντα οπως στη σχολη μου στο στρατο απο κοινους/ες φιλους/ες της περιοχης μου.Ακομα και μια κοπελα που ειχα γνωρισει μεσω μιας φιλης σε ενα παρτι και ηταν μεσα στο χαμογελο συνεχεια και ελεγα τι χαρουμενη κοπελα ειναι δεν ειχα ξαναδει τοσο χαρουμενη κοπελα και οταν συναψα σχεση μαζι της κρυβοντας το δικο μου προβλημα που δεν ειναι εμφανες στους εξω στην πορεια εβγαζε παθολογικη ζηλεια οτι θα την απατησω και μου εκανε ολοκληρα σκηνικα μετα ειχα παει σπιτι της και ειδα ψυχοφαρμακα και μου ανοιχτηκε οτι ειχε περασει ψυχικο προβλημα στη ζωη της λεγοντας οτι ειχε περασει καταθλιψη που πιθανον να ηταν χειροτερη παθηση απο αυτη που μου εεγε οτι ειχε μιας και ηταν καποια χρονια μεγαλυτερη μου δεν δουλευε κοιμοταν πολυ αργα την επαιρνα τηλεφωνο 12 το μεσημερι και την ξυπναγα οποτε ειχε μια κενη ζωη και οτι χαρα ειχε ηταν προφανως λογω της αγωγης που επαιρνε οποτε πολλοι εχουν ψυχολογικα προβλματα διαγνωσμενοι και αδιαγνωστοι και αλλοι φαινονται και αλλοι δεν φαινονται.Εδω ποσοι εχουν καταθλιψη και δεν το καταλαβαινουν και τρεχουν σε γιατρους γενικης ιατρικης για σωματικα προβληματα που απορρεουν απο τη στεναχωρια και καταλαβαινουν οι γιατροι καποιες φορες οτι ειναι λογω καταθλιψης.

  2. #17
    Mrgilleas
    Guest
    Ένας στους τρεις Έλληνες θα νοσήσει από κατάθλιψη
    Από 15 ετών εκδηλώνονται τα ψυχικά νοσήματα
    Κατάθλιψη
    Η 10η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί από το 1994 ως Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας. Φέτος, η ημέρα είναι αφιερωμένη στην ψυχική υγεία των νέων, σε ένα μεταβαλλόμενο κόσμο.

    Στην Ελλάδα, αλλά και παγκόσμια, το πιο συχνό νόσημα με αυξητική τάση τα τελευταία χρόνια είναι η κατάθλιψη.

    Σε έρευνα της ΕΛΣΤΑΤ το 4,7% του πληθυσμού δήλωσε ότι βιώνει κατάθλιψη με μεγάλη υπεροχή στις γυναίκες. Αν λάβουμε όμως υπόψη τα διεθνή δεδομένα, τη συνταγογράφηση φαρμάκων και το γεγονός ότι η κατάθλιψη εμφανίζεται με άλλα συμπτώματα, πλην του καταθλιπτικού συναισθήματος, το ποσοστό της κατάθλιψης στον γενικό πληθυσμό υπολογίζεται στο 30%.

    «Η κατάθλιψη μπορεί να “χτυπήσει” την πόρτα του καθένα. Από έρευνες της ΕΛΣΤΑΤ φαίνεται ότι από το 2009 έως το 2014 η κατάθλιψη παρουσίασε μια αύξηση της τάξης του 80% στην Ελλάδα. Αυτό οφείλεται και στις πολύ έντονες πιέσεις, οικονομικές και κοινωνικές που υφίσταται ο Έλληνας, στην ανεργία, την κοινωνική περιθωριοποίηση, αλλά και στο γεγονός ότι οι πολίτες επισκέπτονται πλέον ειδικούς ψυχική υγείας και το πρόβλημα διαγιγνώσκεται», λέει στο star.gr η ψυχίατρος του κέντρου ψυχικής υποστήριξης «Βήμα Κοινό», κα Μαρία Λαζαρίδου και συνεχίζει:

    «Σύμφωνα με τον Π.Ο.Υ στα επόμενα χρόνια η κατάθλιψη θα αποτελεί την πρώτη αιτία θανάτου στους νέους, ξεπερνώντας και τα τροχαία ατυχήματα».

    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, το 38% των Ελλήνων από την ηλικία των 15 ετών και πάνω έχουν βιώσει ένα ή και περισσότερα συμπτώματα ψυχικού νοσήματος, ενώ το 3,3% του πληθυσμού άνω των 15 ετών έχει κάνει σκέψεις θανάτου ή αυτοκτονίας. Πιο συχνές είναι οι αγχώδεις διαταραχές και οι άνοιες λόγω γήρανσης του πληθυσμού.
    https://www.star.gr/eidiseis/ellada/...po-katathlipsh
    Σας βαζω την ειδηση για να δειτε τα τρομακτικα ποσοστα ψυχικης παθησης μιας και σημερα ειναι η παγκοσμια ημερα ψυχικης υγειας αφιερωμενη στους νεους.επισης προσθετω την ειδηση για δυσπιστους που θεωρουν οτι ειναι λιγοι αυτοι με ψυχικα προβληματα.εχω κανε copy paste ενα κομματι της ειδησης για να διαβασει ολη την ειδηση ας πατησει το λινκ που παραθετω

  3. #18
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    H ψυχοθεραπεια δεν αποτρεπει πιθανον μελλοντικο ψυχωτικο επεισοδιο αλλα μονο τα φαρμακα ειναι καταλληλα για να αποτρεψουν τετοιο ενδεχομενο.η ψυχοθεραπεια ειναι καλη για να βρεις τροπους και μεθοδους για μειωση του αγχους,επουλωση ψυχικων παρελθοντικων τραυματων,κατανοηση και αποδοχη ενος προβληματος,μειωση αρνητικων συναισθηματων που απορρεουν απο ενα θανατο(κοινως πενθος), απαλειψη φοβιων π.χ. στο εξωτερικοαν καποιος εχει μικροβιοφοβια του βαζουν στη ψυχοθεραπεια να πιασει κατι πολυ βρωμικο για να αντιμετωπισει τη φοβια οτ δεν θα παθει τιποτα κακο δηλαδη τον εκθετουν στη φοβια του μεχρι να την απαλειψει απο το μυαλο του και να μην συνεχιζει να αποτελει προβλημα γι αυτον και επισης η ψυχοθεραπεια βοηθαει να εκτονωνεσαι συναισθηματικα γιατι οσοι τα κρατανε μεσα τους σκανε οπως επισης αν τα λενε σε ασχετους τους γυρναει μπουμερανγκ.εχω και εγω κανει ψυχοθεραπεια απο τοτε που εμφανισα ψυχωση σε κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης μου αλλα δεν μπορω να πβ οτι με βοηθησε σημαντικα αλλα με βοηθησε στο οτι εκανα συναισθηματικη εκφορτιση
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    .... μη σου πω ολοι, οι απολυτα ψυχικα υγιείς ειναι ελαχιστοι και δεν μιλαω για σοβαρα ψυχικα προβληματα οπως σχιζοφρενεια που ειναι πιο σπανια αλλα για καταθλιψη, αγχωδεις διαταραχες,εξαρτηση απο ουσιες και αλκοολ (και αυτα θεωρουνται προβληματα ψυχικης υγειας)αυπνια, οξυθυμια, εμμονες ιδεες,διαταραχες προσωπικοτητας αμα τα αθροισουμε ολα αυτα πασχουν ολοι οι ανθρωποι διαγνωσμενοι και αδιαγνωστοι....μονο τα 15χρονα και κατω ειναι μεσα στην ενεργεια και χαρα και ειναι απολυτα ψυχικα υγιεις με το που μεγαλωσουν και αυτα περνωντας διαφορες δυσκολιες στη ζωη τους οπως πιεση στη δουλεια,ανεργια, θανατος γονεα πεφτουν και αυτοι και φευγει η χαρα τους και σοβαρευονται και κλεινονται καποιοι στον εαυτο τους.Οποτε μην το ψαχνεις αγχος καταθλιψη και εμμονες εχει ολος ο κοσμος
    Κι αν δεν σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία να αλλάξεις, σε βοήθησε να συνειδητοποιήσεις που βρίσκεσαι ψυχικά, συν οι τρόποι/μεθόδοι που σου πρόσφερε. Δυστυχώς τα ψυχολογικά έχουν όλες τις βαθύτερες ρίζες τους πριν τα 15, μετά τα 15 παλεύεις και δεν αποκλείεται να σου φορτωθούν κι άλλα ψυχολογικά αφού το υπόβαθρο για κάτι τέτοιο ήδη δημιουργήθηκε.

    Αυτούς που δεν έχουν καθόλου ψυχολογικά τους καταλαβαίνεις από το πηγαίο και συνεχές χαμόγελο του προσώπου τους κι από τον αυθορμητισμό και τη χαρά με την οποία προχωράν σε κάθε τι από την σκέψη στην πράξη, συν έχοντας έντονα την εικόνα του ανέμελου και ξέγνοιαστου.

    Βέβαια υπάρχει και η κατηγορία των βλαμμένων, αυτών που είναι με κατεβασμένα τα μούτρα διαρκώς, ξυνοί και δύστροποι, καχύποπτοι, ανειλικρινείς που απλά κοιτάνε να σε χουν για να περνάνε καλά και να σε εκμεταλλεύονται. Αυτοί απλά εντάσσονται σ αυτους που αναφέρεις ως μη ψυχικά υγιείς.

    boo, τα φάρμακα κάνουν πιο εύκολη τη ψυχοθεραπεία, δλδ εκεί που πιθανόν να δυσκολεύεσαι να κάνεις πράξη αυτα που αποκομίζεις από τη ψυχοθεραπεία (τρόπους/μεθόδους για τους σκοπούς που περιγράφει ο Mrgilleas), τα φάρμακα μέσα από την ηρεμία και το καταλάγιασμα της φόρτισης που σου προσφέρουν, κάνουν την εφαρμογή της ψυχοθεραπείας πιο εύκολη υπόθεση. Αμα δεν είμαι σε φόρτιση σκέφτομαι πιο νηφάλια, άρα μπορεί να λειτουργήσει η σκέψη μου με τα μεθοδολογικά εργαλεία που πήρα από τη ψυχοθεραπεία. Η έκθεση σ' αυτα που μας φοβίζουν είναι μεγάλη υπόθεση διότι η έκεθση οδηγεί στην εξοικείωση με το αντικείμενο του φόβου. Μόνο έτσι φεύγει ο φόβος, τα δε φάρμακα καταλαγιάζουν το συναίσθημα του φόβου κι ετσι η έκθεση γίνεται πιο εύκολα.
    γιάννης

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    K γω Mrgilleas σοβαρά το έγραψα!!
    Αλλωστε κ η υπογραφή μου είναι ανάλογου συμπεράσματος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Τα στατιστικά στοιχεία είναι για να δικαιολογούμε τη θέση μας και να νιώθουμε καλύτερα μέσα στον πόνο μας...
    γιάννης

  6. #21
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    K γω Mrgilleas σοβαρά το έγραψα!!
    Αλλωστε κ η υπογραφή μου είναι ανάλογου συμπεράσματος.
    συγνωμη serios απλα εχω την αισθηση οτι ολοι με δουλευουν ειναι τραυματα του παρελθοντος προσπαθω να το διαχειριστω.ακομα σε ενα μαγαζι να παω και να μην μου δωσουν σωστα τα ρεστα και να μου δωσουν λιγοτερα θεωρω οτι το κανε επιτηδες και δεν ξαναψωνιζω εκει.επισης οταν περπατω στο δρομο θεωρω πως επιτηδες ο αλλος θα με πατησει με το αυτοκινητο και ετσι παντα τρεχω να περασω απεναντι ακομα και να ειναι κοκκινο το φαναρι.οπως ειπα και στα προηγουμενα μυνηματα ο κοσμος ειναι σκληρος κατα τη γνωμη μου και τον εκμεταλευεται τον αδυναμο και ετσι βλεπω ολη την κοινωνια εχθρικη μπορει να ειναι τραυματα της παιδικης μου και εφηβικης μου ηλικιας σε συνδυασμο με την ψυχωση απο την οποια πασχω και αυτο σαν αποτελεσμα τα βλεπω ολα αρνητικα και εχθρικα προσπαθω να το αντιμετωπισω.συγχωρεσε με αν σε πειραξε προσπαθω να αλλαξω τροπο σκεψης μα μου ειναι δυσκολο

  7. #22
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τα στατιστικά στοιχεία είναι για να δικαιολογούμε τη θέση μας και να νιώθουμε καλύτερα μέσα στον πόνο μας...
    Δεν νιωθω καλυτερα να εχουν ψυχολογικα προβληματα πολλοι ανθρωποι απλα το παρατηρησα στη καθημερινοτητα και συνδιαλλαγη μου με πολλους ανθρωπους σε σημειο να θεωρω οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτα ψυχικα υγιης.ειναι παραδειγματα μεσα απο τη ζωη.επειδη μενω στην Ελλαδα θελω ολοι οι ανθρωποι να εργαζονται να μην φευγουν στο εξωτερικο και να παει η Ελλαδα μπροστα αν ειναι ολοι βαρια ψυχικα αρρωστοι οι οποιοι δεν μπορουν πολλοι να εργαστουν λογω της παθησης και συντηρουνται με επιδοματα και καθε λογης βοηθηματα πως θα δημιουργησει πλουτο η Ελλαδα και θα εχει στρατευσιμους να υπερασπιστουν τη χωρα μας σε ενδεχομενη τουρκικη εισβολη αν βγαινουν ι5 ποσοι Ελληνες λογω ψυχικων προβληματων σε συνδυασμο με το δημογραφικο που σε λιγα χρονια η Ελλαδα θα πεσει κατω απο 10 εκατιμμυρια και η Τουρκια εχει 81 εκατομμυρια πληθυσμο και αυξανεται δραματικα ο πληθυσμος της.να χαρω για τους τουρκους να εχουν ψυχολογικα προβληματα,να πεσουν εξω οικονομικα και να διαλυθουν θα το χαρω μιας και ειναι αιωνιοι εχθροι μας και καθε τοσο προκαλουν αλλα για τους συμπατριωτες μου αλλα και τους ξενους που βγαζουν με νομιμο τροπο τα λεφτα τους μεσω της εργασιας στην Ελλαδα (οχι τους κακοποιους) και συνεισφερουν στο ΑΕΠ της χωρας θελω το καλο και μονο το καλο.οι μεν ξενοι μπορει να μην υπερασπιστουν ολοι την Ελλαδα σε εναν πολεμο αλλα με την εργασια τους βοηθανε την οικονομια της χωρας μας οποτε να να ειναι και αυτοι μια χαρα και η συμβολη τους μεσω της εργασιας στο ΑΕΠ της χωρας ειναι σημαντικη.

  8. #23
    Mrgilleas
    Guest
    το λεω οσοι εχουν αντιθετη γνωμη σε αυτο που εγραψα στο τελευταιο μυνημα δεν θελω να παει η συζητησα στα πολιτικα μιας και εγω δεν ασχολουμαι καθολου με αυτα απλα εγραψα αυτα που πιστευω.ολοι οι ανθρωποι ισοι ειμαστε αρκει να μην υπαρχει φανατισμος και βια προς καθε διαφορετικο,απλα οι τουρκοι ειναι ο μονος λαος που δεν παω λογω και ιστοριας αλλα και βαρβαροτητων που εχουν κανει στο παρελθον σε εμας δεν λεω τιποτα αλλο μην αρχισετε και με βριζετε επειδη ειπα τη γνωμη μου αυτο που με απασχολει ειναι ολοι να ειναι καλα με υγεια και να μπορουν να εργαζονται να δημιουργουν οικογενειες να μην υπαρχει βια φανατισμος και πολεμοι να ειμαστε ολοι χαρουμενοι και ευτυχισμενοι απλα τα γραφω αυτα γιατι ο Ιωαννης θεωρησε οτι με τα ποσοστα με τα ψυχικα προβληματα μπορει να νιωθω καλα με τον εαυτο μου.δεν ισχυει σε καμια περιπτωση θελω το καλο ολου του κοσμου στον πλανητη γη εκτος τουρκων και κακοποιων.ισα-ισα χαιρομαι και για αλλους με την ιδια ψυχικη παθηση με μενα να προκοβουν να φτιαχνουν οικογενεια ετσι ωστε να τους εχω προτυπα να φτασψ και γω στα μετρα τους οσο μπορω οπως ειχα ανεβασει με το παλιο μου προφιλ που το διεγραψα για την ομιλια της Elyn Saks που ειναι επιτυχημενη παρολο την ψυχωση που εχει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Καλα παντα θα μπερδευουμε το αγχος και καταθλιψη με ψυχωση και σχιζοφρενεια ;

    Ελεος δηλαδη. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

    Το αγχος και η καταθλιψη ειναι χαδι μπροστα στη σχιζοφρενεια.

    Η ψυχοθεραπεια βοηθαει στο αγχος και καταθλιψη.

    Για σχιζοφρενεια ειναι απλως για να σε βοηθησει πως θα αντεπεξελθεις στην καθημερινοτητα με τα φαρμακα και πως να σταθεις στα ποδια σου με τα φαρμακα παντα.

    Ελεος δηλαδη.

    Ειναι σοβαρη ΝΟΗΤΙΚΗ ασθενεια και οχι τοσο πολυ "συναισθηματικη και ψυχολογικη".

    Επειδη γινομαστε καλα πολλοι οσο παιρνουμε τα φαρμακα δε παει να πει οτι δεν ειναι σοβαρη ασθενεια.

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κι αν δεν σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία να αλλάξεις, σε βοήθησε να συνειδητοποιήσεις που βρίσκεσαι ψυχικά, συν οι τρόποι/μεθόδοι που σου πρόσφερε. Δυστυχώς τα ψυχολογικά έχουν όλες τις βαθύτερες ρίζες τους πριν τα 15, μετά τα 15 παλεύεις και δεν αποκλείεται να σου φορτωθούν κι άλλα ψυχολογικά αφού το υπόβαθρο για κάτι τέτοιο ήδη δημιουργήθηκε.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα παιδια

    απο αυτα που μου λετε δε θα βοηθηθω στη ψυχωση απο τη ψυχοθεραπεια αν καταλαβα καλα..
    θα μπορουσα ομως να βοηθηθω στο αγχος που μου προκαλει επεισοδια φανταζομαι ε?
    αν και να πω την αληθεια μεχρι τωρα ουτε αυτο καταφερα να καταπολεμησω..βεβαια δεν ηταν και τοσο καλη η ψυχολογος.δε με βοηθουσε. με αφηνε να μιλαω οδηγουσε τη συζητηση και τα συμπερασματα δικα μου..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια

    απο αυτα που μου λετε δε θα βοηθηθω στη ψυχωση απο τη ψυχοθεραπεια αν καταλαβα καλα..
    θα μπορουσα ομως να βοηθηθω στο αγχος που μου προκαλει επεισοδια φανταζομαι ε?
    αν και να πω την αληθεια μεχρι τωρα ουτε αυτο καταφερα να καταπολεμησω..βεβαια δεν ηταν και τοσο καλη η ψυχολογος.δε με βοηθουσε. με αφηνε να μιλαω οδηγουσε τη συζητηση και τα συμπερασματα δικα μου..
    θα σε βοηθησει σε συναισθηματικη εκφορτιση και μειωση του αγχους που και αυτα με τη σειρα τους κανουν καλο στη ψυχωση εμμεσως βεβαια γιατι αμεσα καλο στη ψυχωση κανουν μονο τα φαρμακα.Πες ενα ψυχωτικος εχει πολυ αγχος και δεν βρισκει μεθοδους να το μειωνει ,το στρες ως γνωστον χειροτερευει καθε χρονια ασθενεια σωματικη και ψυχικη ποσο μαλλον τη ψυχωση που αν ενας ψυχωτικος στρεσαριστει πολυ μπορει να ξαναπαθει ψυχωτικο επεισοδιο αλλα η κυρια θεραπεια ειναι τα φαρμακα η ψυχοθεραπεια ειναι συμπληρωματικη και το αγχος και τη στεναχωρια που θα διωχνεις μεσω της ψυχοθεραπειας θα κανει και καλο στη ψυχωση αλλα παντα με την τηρηση της φαρμακευτικης αγωγης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεια κ ψυχωση
    By Soulfly in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2017, 16:58
  2. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 11-01-2016, 22:59
  3. Ψυχοθεραπεία για την ψύχωση
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2012, 20:23
  4. ψυχωση και ψυχοθεραπεια
    By aisiodoksia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2011, 01:10
  5. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 19:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •