εξω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: εξω

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    προβλημα οταν ειμαι εξω

    καλησπερα παιδια

    καταρχας να πω οτι εδω και 1 εβδομαδα πανω κατω ειμαι μια χαρα απο ψυχωτικα.ειναι αρκετες φορες εκεινες που πλεον ρωταω τον εαυτο μου αν με παρακολουθουν και λεω οχι.ειδα καλο με το risperdal απο οτι φαινεται.
    μου εχει ανοιξει και η ορεξη λιγο μπορω να πω και εχω παρει 1-1.5 κιλο.χρειαζομαι κι αλλα βεβαια..

    εχω ομως ενα προβλημα που επιμενει ακομα..
    δε μπορω να βγω εξω μονη μου.νομιζω οτι με κυνηγανε και οτι ολοι με κοιτανε.
    το αποτελεσμα ειναι να πηγαινω σχεδον τρεχοντας και να γυρναω οσο το δυνατον γρηγοροτερα σπιτι λαχανιασμενη τελειως σε σημειο να μη μπορω να παρω ανασα..καπνιζω κιολας..

    τι μπορω να κανω για αυτο?τι συμβαινει?πως γινεται να εχουν περασει ολα αυτη την εβδομαδα αλλα αυτο να υπαρχει?
    Last edited by boo; 02-10-2018 at 18:35.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ωραια εχεις μια αισθητη βελτιωση καλο ειναι αυτο......
    εγω καποιες φορες, μπερδευω εικονες, και νομιζω οτι βλεπω προσωπα τυχαια, κραταει δυο τρια δευτερολεπτα, δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αυτο, αν ειναι ψυχωτικο συμπτωμα η κατι φυσιολογικο..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειμαι καλυτερα γενικοτερα αλλα αυτο με το εξω ειναι χειροτερα απο πριν..
    δεν κανει δουλεια το risperdal σε αυτα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ωραια παρα πολυ ευχαριστο αυτο boo.

    επιτελους συνηλθες.

    θα δεις ειναι πολυ καλο φαρμακο το Risperdal.

    Αμα αργοτερα το κανεις και ενεση θα δεις και καλυτερη ποιοτητα ζωης γενικοτερα.

    Τωρα για να σου φυγει ο φοβος σχετικα με αυτο που λες θα σου παρει καποιο χορνο.

    Ασε το φαρμακο να δρασει πρωτα.

    Να χωνεψεις τη νεα κατασταση και σιγα σιγα θα βελτιωθεις.

    Μιλα και με το γιατρο για αυτο το θεμα που εινια περισσοτερο ψυχολογικο και οχι ψυχιατρικο νομιζω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αστα maus.. ενα χρονο μου πηρε να συνελθω αν εξαιρεσω καποια διαστηματα βελτιωσης..

    απλα ανησυχω γιατι ειναι πολυ εντονο.κυριως οταν ειμαι μονη μου..
    λετε να μου μεινει αυτο? πως περναει?ακομα και 2 λεπτα στο περιπτερο να παω με κηνυγανε ετσι νιωθω

    ποσο καιρο θελει να δρασει το risperdal?
    ημουν 1.5 μηνα στα 3mg και εδω και 20 μερες στα 6mg

    αν ειναι ψυχολογικο τι μπορω να κανω?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Φαντάζομαι boo πως είναι επίπτωση της παράνοιας.
    Εχεις τέτοιες στιγμές ακόμα.

    Ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι. Ανεβάζει το συναίσθημα του φόβου κατακόρυφα. Νιώθεις ότι είσαι το επίκεντρο της προσοχής με αρνητική έννοια.

    Δεν μπορώ να σου απαντήσω για το πως να το δουλέψεις. Είναι κ η αυτοεκτίμηση φαντάζομαι ριμαγμένη και είναι βασικό σ'αυτόν τον τομέα.
    Θα σου πρότεινα να πηγαίνεις βόλτες σε πιο ήρεμα μέρη στην εξοχή και αν δεν θες να κινείσαι να σε πήγαινε βόλτες με το αμάξι κάποιος.

    Δεν μπορώ να πω κάτι για το πως αντιμετωπίζεται γιατί κ γω πέρα από τις όποιες προσπάθειες μου ότι βελτίωση είδα στα ''κουσούρια της ψύχωσης ήταν από το πόσο καλά με πιάνουν τα φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να πω ακόμα ότι η βελτίωση ήρθε σταδιακά.
    Δηλαδή σε διάστημα 6 χρόνων βελτιωνόμουν λίγο λίγο κάθε χρόνο από τότε που με έπιασαν τα φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    η παρανοια μαλλον τοτε δεν εχει φυγει. οταν ειμαι εξω ειναι χειροτερα απο πριν δω μια γενικοτερη καλυτερευση. αυτο με ανησυχει. απο τη μια το risperdal με εχει βοηθησει αρκετα αλλα..
    δηλαδη serios μπορει να χρειαζομαι χρονια μεχρι να δω καλυτερευση και σε αυτο? καηκαμε. δεν αντεχω να ειμαι ετσι για πολυ καιρο..
    η ψυχοθεραπεια λετε να βοηθουσε?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μηπως να ξαναρχισω τα xanax?
    ο γιατρος μου εχει δωσει το ελευθερο γιατι τα παιρνω μονο οταν τα χρειαζομαι και μετα τα κοβω απο μονη μου..
    μου εχει γραψει 2-3 κουτια..
    θα εκαναν δουλεια?και αν εκαναν θα με βοηθουσαν οντως ή απλα θα κουκουλωναν το προβλημα?
    ενας απο τους λογους που δεν τα παιρνω ειναι γιατι αν παρω το βραδυ κοιμαμαι και ξυπναω μεσημερι την επομενη..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    επισης διαβασα σε αλλο thread οτι ειμαστε ψωνια και ναρκισσοι που πιστευουμε οτι μας παρακολουθουν γιατι δεν ειμαστε καποιοι σπουδαιοι.. ισχυει αυτο? ειμαι ψωνιο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πιθανόν να βοηθούσε.

    Δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω αυτό.
    Χρειάζεται μια σταθερότητα πάντως κ να έχεις δυναμώσει γιατί πολλές φορές είναι αγχωτική διαδικασία και πολλοί ψυχοθεραπευτές δεν ξέρουν την τύφλα τους στο κομμάτι των ψυχώσεων.

    Κοίτα boo δεν είναι μια πάθηση που την εξαλήφεις από την ζωή σου. Μαθαίνεις την υπευθυνότητα και την διαχείριση της με κάποιους τρόπους. Οσο προχωράς δυναμώνεις. Κατακτάς κάποιες μικρές και μεγάλες κορυφές που δεν είναι ίδιες με άλλους ανθρώπους.
    Εμείς έχουμε να κερδίσουμε πράγματα που υγιείς τα θεωρούν δεδομένα.

    Δες ότι σε κάποια πράγματα έχεις βελτιωθεί και αν βλέπεις πως ο πολύς κόσμος σε επηρεαζει μπορείς να επιλέξεις τις φορές που είναι δυνατόν πιο ήσυχα μέρη για το καλό της υγείας σου.
    Μπορεί να μοιάζει σαν φυγή αλλά ίσως χρειάζεται αναμονή μέχρι να νιώσεις πιο δυνατή για να το αντιμετωπίσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by boo View Post
    επισης διαβασα σε αλλο thread οτι ειμαστε ψωνια και ναρκισσοι που πιστευουμε οτι μας παρακολουθουν γιατι δεν ειμαστε καποιοι σπουδαιοι.. ισχυει αυτο? ειμαι ψωνιο?
    Οσοι το λένε αυτό απλά είναι άσχετοι με την πάθηση που έχουμε και το τι αντιμετωπίζουμε.
    Δεν έχουν την παραμικρή ιδέα και μη τα παίρνεις της μετρητής.
    Δεν έχει να κάνει με ψώνιο ή ναρκισσισμό.
    Είναι πολύ πιο περίπλοκο και για αυτό ακόμα κ σήμερα αποτελούν μυστήριο τα αίτια της πάθησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πιθανόν να βοηθούσε.

    Δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω αυτό.
    Χρειάζεται μια σταθερότητα πάντως κ να έχεις δυναμώσει γιατί πολλές φορές είναι αγχωτική διαδικασία και πολλοί ψυχοθεραπευτές δεν ξέρουν την τύφλα τους στο κομμάτι των ψυχώσεων.

    Κοίτα boo δεν είναι μια πάθηση που την εξαλήφεις από την ζωή σου. Μαθαίνεις την υπευθυνότητα και την διαχείριση της με κάποιους τρόπους. Οσο προχωράς δυναμώνεις. Κατακτάς κάποιες μικρές και μεγάλες κορυφές που δεν είναι ίδιες με άλλους ανθρώπους.
    Εμείς έχουμε να κερδίσουμε πράγματα που υγιείς τα θεωρούν δεδομένα.

    Δες ότι σε κάποια πράγματα έχεις βελτιωθεί και αν βλέπεις πως ο πολύς κόσμος σε επηρεαζει μπορείς να επιλέξεις τις φορές που είναι δυνατόν πιο ήσυχα μέρη για το καλό της υγείας σου.
    Μπορεί να μοιάζει σαν φυγή αλλά ίσως χρειάζεται αναμονή μέχρι να νιώσεις πιο δυνατή για να το αντιμετωπίσεις.
    κανω ψυχοθεραπεια 2.5-3 χρονια στο ΚΨΥ (αντι για 20 συνεδριες δηλαδη περιπου 6-8 μηνες μου εδωσαν παραταση αλλα 2 χρονια γιατι η ψυχολογος και ο γιατρος εκεριναν πως το εχω αναγκη).τωρα το σεπτεμβρη τελειωσαν κι αυτα τα 2 χρονια και μου ειπε η ψυχολογος οτι την παρασκευη θα κανουμε μια αποτιμηση της ολης πορειας μας.
    η αληθεια ειναι πως βοηθηκα σχετικα λιγο.στην ψυχωση ελαχιστα εως καθολου.σε πιο απλα πραγματα καθημερινα εβγαλα καποια συμπερασματα, οπως επισης κατανοησα καποια χαρακτηριστικα του εαυτου μου.
    βεβαια κι αυτη η ψυχολογος δεν ειναι σαν τους περισσοτερους που σου προτεινουν και καποια λυση σε καποιο προβλημα.περιμενε να της λεω τι συμβαινει και με αφηνε να βγαλω τα συμπερασματα ως επι των πλειστων μονη μου.
    οπως και να εχει μου αρεσε που πηγαινα.στην τελικη μοιραζομουν οτι μου συνεβαινε με καποιον αλλον..

    γενικα περναω μια πιεστικη φαση στη ζωη μου και δε ξερω αν αυτο σε συνδυασμο με το ακουσμα οτι κατα 99% σταματαω τη ψυχοθεραπεια μου προκαεσε αυτη το εντονο προβλημα οταν ειμαι εξω..

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Οσοι το λένε αυτό απλά είναι άσχετοι με την πάθηση που έχουμε και το τι αντιμετωπίζουμε.
    Δεν έχουν την παραμικρή ιδέα και μη τα παίρνεις της μετρητής.
    Δεν έχει να κάνει με ψώνιο ή ναρκισσισμό.
    Είναι πολύ πιο περίπλοκο και για αυτό ακόμα κ σήμερα αποτελούν μυστήριο τα αίτια της πάθησης.
    χαιρομαι που το ακουω αυτο γιατι να πω την αληθεια μου στεναχωρηθηκα που το διαβασα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα στο φαρμακο μου εχει πει ο γιατρος.

    εμενα παντως μου παιρνει περιπου 1 μηνα για να δρασει το Risperdal καλα.

    παντως μπορεις να αυξησεις και τη δοση του Risperdal ακομα νομιζω και να το κανεις 8mg αμα θελεις μειωνοντας
    τα αλλα αντιχυχωτικα. Δεδομενου οτι σε βοηθαει το Risperdal.

    Αυτο βεβαια θα στο πει ο γιατρος. Μια σκεψη εκανα.

    Κοιτα να ασχολεισαι με ευχαριστα πραγματα, οχι κακες ειδησεις, οχι ανησυχες σκεψεις και να βρεις ενα υποστηρικτικο περιβαλλον.

    Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις λιγο με καποιο φυτο, κηπουρικη κλπ. και αυτο βοηθαει πολυ να βγεις λιγο απο το λουκι
    και να ασχοληθεις με κατι αλλο περα απο αυτη την εμμονη ιδεα που εχεις.

    Κοιτα να εχεις ασφαλεια και να εισαι αισιοδοξη και να μην ακους τις κακες ειδησεις.

    Quote Originally Posted by boo View Post
    αστα maus.. ενα χρονο μου πηρε να συνελθω αν εξαιρεσω καποια διαστηματα βελτιωσης..

    απλα ανησυχω γιατι ειναι πολυ εντονο.κυριως οταν ειμαι μονη μου..
    λετε να μου μεινει αυτο? πως περναει?ακομα και 2 λεπτα στο περιπτερο να παω με κηνυγανε ετσι νιωθω

    ποσο καιρο θελει να δρασει το risperdal?
    ημουν 1.5 μηνα στα 3mg και εδω και 20 μερες στα 6mg

    αν ειναι ψυχολογικο τι μπορω να κανω?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by maus View Post
    καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα στο φαρμακο μου εχει πει ο γιατρος.

    εμενα παντως μου παιρνει περιπου 1 μηνα για να δρασει το Risperdal καλα.

    παντως μπορεις να αυξησεις και τη δοση του Risperdal ακομα νομιζω και να το κανεις 8mg αμα θελεις μειωνοντας
    τα αλλα αντιχυχωτικα. Δεδομενου οτι σε βοηθαει το Risperdal.

    Αυτο βεβαια θα στο πει ο γιατρος. Μια σκεψη εκανα.

    Κοιτα να ασχολεισαι με ευχαριστα πραγματα, οχι κακες ειδησεις, οχι ανησυχες σκεψεις και να βρεις ενα υποστηρικτικο περιβαλλον.

    Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις λιγο με καποιο φυτο, κηπουρικη κλπ. και αυτο βοηθαει πολυ να βγεις λιγο απο το λουκι
    και να ασχοληθεις με κατι αλλο περα απο αυτη την εμμονη ιδεα που εχεις.

    Κοιτα να εχεις ασφαλεια και να εισαι αισιοδοξη και να μην ακους τις κακες ειδησεις.
    καλησπερα παιδια
    maus εχαριστω για το μηνυμα

    λες να παω να φυτεψω κανενα λουλουδικο στον ακαλυπτο? στο μπαλκονι δε χωραει..
    ειναι 2η μερα σημερα που βγηκα εξω και δε με επιασε η καταδιωξη!
    βεβαια βγηκα σε ωρες που ειχε ελαχιστο κοσμο αλλα κατι ειναι κι αυτο πιστευω..
    απο οτι φαινεται βρηκα το φαρμακο μου με το risperdal.μερα με τη μερα ολο και καλυτερευω.σε 6 μερες κλεινω 1 μηνα στα 6mg.και τοτε θα μειωσω κι αλλο το solian. θα κατεβουμε στα 200mg
    ευχομαι αυτη τη φορα η προοδος να κρατησει.ελπιζω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •