ψυχοθεραπεια στη ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    ψυχοθεραπεια στη ψυχωση

    καλησπερα σε ολο το παρεακι!

    ειμαι αρκετα καλυτερα μπορω να πω.μερα με τη μερα βελτιωνομαι.

    θελω να σας ρωτησω αν ειναι ωρα για ψυχοθεραπεια τωρα που επικοινωνω με το περιβαλλον..ή δε βοηθαει στα ψυχωτικα?

    ξερω πως τα φαρμακα εχουν τον κυριο λογο αλλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε να με βοηθησει κι αλλο η ψυχοθεραπεια.ισως ας πουμε για να προλαβω νεα επεισοδια ή για να κατανοησω τι συμβαινει ως τωρα..

    θα χαρω να ακουσω τη γνωμη σας!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    τη να τη κανεις της ψυχοθεραπεια, πιστευω οτι τη χρειαζεται καποιος μονο για να καταλαβει οτι πρεπει να παιρνει τα φαρμακα του τακτικα, και να μην παθει υποτροπη απο καμια απερισκεπτη διακοπη.......
    boo τη κανεις κατα τα αλλα πως τα περνας?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα Παυλο!

    εχεις δοκιμασει ψυχοθεραπεια και ειδες οτι δε βοηθησε?
    κατα τα αλλα χτες και σημερα βγηκα για καφε.χτες με παρεα σημερα μονη και δεν ενιωσα κατδιωξη καθολου. βεβαια πηγα σε ωρες που ειχε πολυ λιγο κοσμο.αλλα ακομα κι αυτο ειναι ενδειξη ελπιδας θελω να πιστευω.
    τωρα το βραδακι μονο με εχει πιασει μια θλιψη χωρις λογο.δε ξερω..ελπιζω αυριο να τη δω αλλιως
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Παράβολο boo χαίρομαι για σένα!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Μπράβο boo ήθελα να πω χαχα παράβολο μη χειρότερα!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα σε ολο το παρεακι!

    ειμαι αρκετα καλυτερα μπορω να πω.μερα με τη μερα βελτιωνομαι.

    θελω να σας ρωτησω αν ειναι ωρα για ψυχοθεραπεια τωρα που επικοινωνω με το περιβαλλον..ή δε βοηθαει στα ψυχωτικα?

    ξερω πως τα φαρμακα εχουν τον κυριο λογο αλλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε να με βοηθησει κι αλλο η ψυχοθεραπεια.ισως ας πουμε για να προλαβω νεα επεισοδια ή για να κατανοησω τι συμβαινει ως τωρα..

    θα χαρω να ακουσω τη γνωμη σας!
    κοιταξε μια ψυχοθεραπεια με καλο ομως ψυχοθεραπευτη και οχι κανενα τσαρλατανο μπορει να σε βοηθησει στις αιτιες που γεννουν τους φοβους αν και η παρανοια δημιουργειται απο ανισσοροπια ντοπαμινης και ειναι συμπτωμα ψυχωσης χωρις φαρμακα οσα λογικα επιχειρηματα ή και οση ψυχοθεραπεια κανεις θα συνεχιζει να επιμενει και σε χειροτερο βαθμο χωρις την αγωγη.αν ειχες τραυματα στην παιδικη σου ηλικια ή δεν μπορεις να διαχειριστεις μια απωλεια χτυπα ξυλο συγγενη σου ή δυσκολευεσαι να αποδεχτεις το προβλημα της ψυχωσης μια ψυχοθεραπεια θα σου κανει καλο.Αλλα ακομα και αν δεν εχεις τα παραπανω μονο που θα ανοιγεσαι και θα λες τον πονο σου θα σου φευγει ενα βαρος και θα νιωθεις ξαλαφρωμενη και καλυτερη απο πριν.

  7. #7
    Mrgilleas
    Guest
    Απλα boo θα σου συνιστουσα αν δεν μπορεις να κρατησεις κρυφο το προβλημα υγειας που εχεις που ειναι η ψυχωση απο την οποια πασχω και γω αλλωστε θα σου ελεγα να επιλεξεις ψυχοθεραπευτη να λες το προβλημα σου και οχι σε αλλους συγγενεις ή φιλους γιατι αυτοι ή θα σε παρατησουν ή θα σε εκβιαζουν οπως εγω αλλωστε που εχω ενα θειο 65 χρονων που κανει πολεμο στην οικογενεια μου και με απειλει οταν διεκδικω το δικιο της οικογενειας μου οτι θα με κλεισει με εισαγγελικη εντολη σε ψυχιατρειο ή οτι θα παει στο υπουργειο συγκοινωνιων για να μου αφαιρεσουν το διπλωμα οδηγησης.μια φορα επαθα ψυχωτικο επεισοδιο το 2009 απο τοτε και μεχρις στιγμης δεν ειχα αλλο και ελπιζω να μην εχω ποτε ξανα μεχρι να φυγω απο τη ζωη αλλα ο συγκγκριμενος συγγενης ειναι αρκετα σκληρος μαζι μου και το λεει σε ολους το προσωπικο προβλημα υγειας μου και επισης σε οσους φιλους ανοιχτηκα ή με απομακρυναν ή ελεγαν σε ολους οτι ειμαι τρελος και δεν χρειαζεται να με παιρνουν στα σοβαρα.γι αυτο απο δω και περα και συ μην κανεις το ιδιο λαθος με μενα αν και σε αλλη δημοσιευση ειχα δει οτι ειχες πει σε συμμαθητριες σου αυτα που αντιμετωπιζεις και εφυγαν απο διπλα σου.αν εχεις την ταση να θελεις να μιλησεις επελεξε εναν ψυχοθεραπευτη

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Ο κοσμος ειναι σκληρος τον αδυναμο κοιταει να το φαει δεν πρεπει να δειχνεις αδυναμια γιατι αν δειξεις σε φαγανε.οπως λεει και ενα γνωμικο καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε λυπουνται.παντα τους αδυναμους τους πεταγαν στο περιθωριο σε ολες τις κοινωνιες του κοσμου π.χ στη αρχαια Σπαρτη που πεταγαν τα αναπηρα παιδια στον καιαδα λες και δεν ειχαν ψυχη αλλο παραδειγμα πολυ γνωστο ο ημιπαραφρων και χρηστης ναρκωτικων και μαζικος δολοφονος χιτλερ που εκαψε περα απο τους Εβραιους και τοσους αναπηρους αλλο παραδειγμα στη Σουηδια νομιζω μεχρι το 1994 στειρωναν ψυχικα ασθενεις γυναικες ή μελαψες εν αγνοια τους για να μην φερουν στο κοσμο παιδια λες και οι ψυχικα υγιείς γονεις δεν γεννανε αρρωστα παιδια, αλλο παραδειγμα στις μερες μας που γινεται στη χωρα μας ξεγελανε ανημπορους ηλικιωμενους κατα βάσιν με διαφορες απατεωνιες και τους αποσπουν μεγαλα χρηματικα ποσα ειχαν παει και στην ηλικιωμενη γιαγια ενος πρωην φιλου μου που εχει αλτσχαιμερ και πηγαν να τις φανε ολα τα χρηματα.γι αυτο η κοινωνια ειναι ανθρωποφαγικη αν ηταν αγγελικα πλασμενος ο κοσμος δεν θα γινοντουσαν τοσοι πολεμοι στην ιστορια τοσες αυτοκτονιες που πολλες εχουν σαν αποτελεσμα κακοποιηση απο συνανθρωπους τερατα οπως βιασμοι σε γυναικες και παιδια που πολλα απο τον βιασμο δεν αντεχουν ψυχικα και αυτοκτονουν, ή ενδοοικογενειακη βια ειδικα σε χωρες οπως Ινδια,Πακισταν Αιγυπτο που οι γυναικες παντρευονται καποιον με το ζορι επειδη το θελουν οι συγγενεις της (και οχι η ιδια η γυνακα)και ο ανδρας της την κακοποιει για να του φερει παραπανω προικα και δεν μπορουν να ξεφυγουν διοτι δεν εχουν δικαιωμα ουτε το να χωρισουν (που στην Ευρωπη ή στην Αμερικη χωριζουν πολυ ευκολα) και φτανουν να αυτοκτονουν επειδη δεν αντεχουν αλλο.δυστυχως ετσι ηταν,ετσι ειναι και ετσι θα ειναι η κοινωνια μας που την απαρτιζουν φυσικα ολοι μας.

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    Σημερα διαβασα ενα αρθρο που ενας συναθρωπος μας ανεβηκε σε ενα στυλο στην Ομονοια και απειλουσε να πεσει και ολοι οι παρεβρισκομενοι απο κατω πολιτες τραβαγαν βιντεο με το χαμογελο μεχρι τα αυτια λες και ειναι αξιοθεατο το δραμα και η παρολιγον αυτοκτονια του, ή ο ασθενης που παει να χειρουργηθει και δεν το χειρουργει ο γιατρος και ας επειγει η κατασταση γιατι δεν του δινει φακελακι δεν λεω οτι ειναι ολοι οι γιατροι αλλα υπαρχουν αρκετοι απο αυτους και στο παρελθον ηταν περισσοτεροι τωρα δεν ειναι γιατι αρκετοι φοβουνται να το ρισκαρουν για να μην χασουν τη δουλεια τους οχι φυσικα γιατι τους επιασε κριση καλοσυνης.γι αυτο boo sorry αν σε κουρασα με το μακροσκελες μυνημα μου αλλα στα εγραψα οχι για να σε στεναχωρησω για την σκληροτητα του κοσμου αλλα για να μην δειχνεις ποτε αδυναμια και πανε να σε εκμεταλλευτουν

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    γι αυτο επελεξε την ψυχοθεραπεια να πεις το προβλημα σου και οχι φιλους η συγγενεις γι αυτο στα εγραψα ολα αυτα τα παραπανω γιατι αν τα πεις σε αλλους ανθρωπους θα ειναι σφαλμα σου η θα τους χασεις ή θα σε απαξιωνουν ή θα πανε νασε εκμεταλλευτουν σε καθε τομεα γιατι οπως ξαναειπα ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    βεβαια κακως στα εγραψα αυτα γιατι μπορει να επιδεινωσουν τη στεναχωρια και την ανασφαλεια με τον κοσμο που εχεις και νομιζεις οτι σε παρακολουθουν και σκεφτεσαι δυασαρεστα αλλα εγω απο αυτην την οπτικη γωνια τα βλεπω γιατι δεν εχω βιωσει καλο στη ζωη μου απο ανθρωπους,εχω βιωσει εκμεταλλευση, εγκαταλειψη, κακοποιηση καθε ειδους και αρκετο πονο και ουτε βοηθεια σε αναγκες που χρειαζομουν.μακαρι να τα βλεπω μονο εγω ετσι και να ειναι πιο αισιοδοξα τα πραγματα και πιο ανθρωπινη η κοινωνια και οτι ειπα να μην ισχυει αλλα σε πολλες αδυναμιες μου πηγαν να με εκμεταλλευτουν γι αυτο δεν μπορω να σκεφτω τιποτα θετικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω Mrgilleas για το χρονο σου και τις συμβουλες!

    πλεον δε λεω σε κανεναν τιποτα.την πατησα και εμαθα.μονο ο κολητος γνωριζει.πιστευω ομως οτι ειναι αδικη αυτη η συμπεριφορα απο τους αλλους και ελλειψη ενημερωσης.πιστευουν οτι θα τους κανουμε κακο ενω οι ιδιοι δε ρωτανε καν κανεναν για να βγαλουν τετοιο συμπερασμα.τι να πω..και να πεις οτι ειμαστε και λιγοι..1% του πληθυσμου πασχει απο ψυχωση.

    οσο εχει να κανει για τη ψυχοθεραπεια πηγαινα 2.5 χρονια.ηταν σπουδαιο για εμενα να μοιραζομαι ολα αυτα χωρις να με κατακρινει ο αλλος.βεβαια δε με βοηθουσε δε μου προτεινε λυσεις.οι ιδιωτες που ειχα δοκιμασει ηταν πιο βοηθητικοι.προτειναν λυσεις.αυτη που πηγαινα στο δημοσιο δε μου προτεινε τιποτα.
    οσο εχει να κανει με την προληψη τυχον μελλοντικου επεισοδιου δηλαδη δε βοηθαει καθολου?
    ρωταω γιατι σε οσους ιδιωτες δοκιμασα σε μικρο διαστημα εγκατελειπα γιατι παθαινα επεισοδια και πιστευα οτι με παρακολουθουσαν.γι αυτο δεν εχω αποψη κατα ποσο ενας ιδιωτης μπορει να βοηθησει.γι αυτο ρωταω,
    εσυ εχεις εμπειρια απο ψυχοθεραπεια?

    ευχαριστω και παλι για τα μηνυματα σου! να εισαι καλα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    H ψυχοθεραπεια δεν αποτρεπει πιθανον μελλοντικο ψυχωτικο επεισοδιο αλλα μονο τα φαρμακα ειναι καταλληλα για να αποτρεψουν τετοιο ενδεχομενο.η ψυχοθεραπεια ειναι καλη για να βρεις τροπους και μεθοδους για μειωση του αγχους,επουλωση ψυχικων παρελθοντικων τραυματων,κατανοηση και αποδοχη ενος προβληματος,μειωση αρνητικων συναισθηματων που απορρεουν απο ενα θανατο(κοινως πενθος), απαλειψη φοβιων π.χ. στο εξωτερικοαν καποιος εχει μικροβιοφοβια του βαζουν στη ψυχοθεραπεια να πιασει κατι πολυ βρωμικο για να αντιμετωπισει τη φοβια οτ δεν θα παθει τιποτα κακο δηλαδη τον εκθετουν στη φοβια του μεχρι να την απαλειψει απο το μυαλο του και να μην συνεχιζει να αποτελει προβλημα γι αυτον και επισης η ψυχοθεραπεια βοηθαει να εκτονωνεσαι συναισθηματικα γιατι οσοι τα κρατανε μεσα τους σκανε οπως επισης αν τα λενε σε ασχετους τους γυρναει μπουμερανγκ.εχω και εγω κανει ψυχοθεραπεια απο τοτε που εμφανισα ψυχωση σε κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης μου αλλα δεν μπορω να πβ οτι με βοηθησε σημαντικα αλλα με βοηθησε στο οτι εκανα συναισθηματικη εκφορτιση

  14. #14
    Mrgilleas
    Guest
    boo δεν ειμαστε μονοι ξερεις ποσοι εχουν ψυχολογικα προβληματα σε ολο τον κοσμο? μη σου πω ολοι, οι απολυτα ψυχικα υγιείς ειναι ελαχιστοι και δεν μιλαω για σοβαρα ψυχικα προβληματα οπως σχιζοφρενεια που ειναι πιο σπανια αλλα για καταθλιψη, αγχωδεις διαταραχες,εξαρτηση απο ουσιες και αλκοολ (και αυτα θεωρουνται προβληματα ψυχικης υγειας)αυπνια, οξυθυμια, εμμονες ιδεες,διαταραχες προσωπικοτητας αμα τα αθροισουμε ολα αυτα πασχουν ολοι οι ανθρωποι διαγνωσμενοι και αδιαγνωστοι.Προσωπικα οπου παω και γνωριζω κανουργια ατομα και οχι σε ψυχιατρεια ή ψυχοθεραπειες αλλα απο αλλους φιλους ολο και καποιο προβλημα εχουν και σχεδον ολοι ειτε εχουν πεσμενη διαθεση ειτε εχουν εμμονες ειτε εχουν κρισεις πανικου και καποιοι εχουν υπηρετησει στρατο ι1 οπως ενας που πηγε ειδικες δυναμεις ι1 και εχει ολο εμμονες οποτε καταλαβαινω οτι και αυτοι σε στρατο και αστυνομια που ειναι ψυχικα υγιεις θεωρητικα εχουν και αυτοι ψυχικα προβληματα.μονο τα 15χρονα και κατω ειναι μεσα στην ενεργεια και χαρα και ειναι απολυτα ψυχικα υγιεις με το που μεγαλωσουν και αυτα περνωντας διαφορες δυσκολιες στη ζωη τους οπως πιεση στη δουλεια,ανεργια, θανατος γονεα πεφτουν και αυτοι και φευγει η χαρα τους και σοβαρευονται και κλεινονται καποιοι στον εαυτο τους.Οποτε μην το ψαχνεις αγχος καταθλιψη και εμμονες εχει ολος ο κοσμος
    Last edited by Mrgilleas; 08-10-2018 at 05:09.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    I'm a disordered boy in a disordered world!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεια κ ψυχωση
    By Soulfly in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2017, 17:58
  2. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 11-01-2016, 23:59
  3. Ψυχοθεραπεία για την ψύχωση
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2012, 21:23
  4. ψυχωση και ψυχοθεραπεια
    By aisiodoksia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2011, 02:10
  5. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •