Σας παρακαλώ απαντήστε μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Σας παρακαλώ απαντήστε μου

    Εδώ και πανω απο έναν χρόνο έχω αποπραγματοποιηση δεν ξέρω τι να κάνω κοιταω τους συγγενείς και νομίζω ότι είναι ψεύτικοι ζαλίζομαι και τα βράδια αγχώνομαι έχω ταχυκαρδίες και δεν μπορώ να κοιμηθώ νομίζω ότι θα πάθω αμνησία η θα τρελαθώ μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ας μου απαντήσει κάποιος. Δεν είμαι καλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Αναφέρεις πολλά πράματα συγκεχυμένα χωρίς να δώσεις περαιτέρω ανάλυση για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Τι συμβαίνει στη ζωή σου και ζεις κατά αυτόν τον τρόπο;

  3. #3
    Είχα περάσει κάποια δύσκολα πράγματα και μετά είχα κατάθλιψη έπαιρνα αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Τα φάρμακα τα παίρνεις ακόμη; Σε ψυχολόγο πηγαίνεις;

  5. #5
    Εχω φύγει Γερμανία τώρα και δεν πηγαίνω άλλο έχουμε βέβαια επαφές...Από φάρμακα παίρνω μόνο 1/4 αντικαταθλιπτικό είναι σε στάδιο που τα κόβω..Ο ψυχολόγος λέει ότι απλά είναι έντονο άγχος αλλά εγώ όταν το παθαίνω νομίζω ότι θα πάθω αμνησία η θα τρελαθώ

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Αυτά που αναφέρεις είναι κοινά γνωρίσματα των κρίσεων πανικού, οι περισσότεροι τα έχουμε περάσει. Το σημαντικό είναι να γνωρίζεις πως δεν θα τρελαθείς και δεν θα πάθεις αμνησία από μια κρίση πανικού, φαίνεται έτσι γιατί το σώμα πλημμυρίζει από αδρεναλίνη

  7. #7
    Δεν αντέχω άλλο κάθε μέρα πρέπει να βρίσκω δύναμη για να το παλεύω

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    κάθε μέρα είναι μια ακόμη μάχη με το άγχος και τα συμπτώματά του. Μην το βάζεις κάτω, προσπάθησε να φτιάχνεις "διαδικασίες" για να χαλαρώνεις όσο γίνεται αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γεια σου και γω καθε μερα παλευω με το ανχος και την καταθλιψη ειναι πολυ δυσκολο αλλα τι να κανεις υπομονη..ψυχοθεραπεια κανεις?

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Τώρα Όχι γιατί έφυγα Γερμανία αλλά και στην ψυχοθεραπεία λέμε τα ίδια και τα ίδια..το μυαλό μου είναι κολλημένο στις ίδιες φοβίες

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Τώρα Όχι γιατί έφυγα Γερμανία αλλά και στην ψυχοθεραπεία λέμε τα ίδια και τα ίδια..το μυαλό μου είναι κολλημένο στις ίδιες φοβίες

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλησπέρα Κώστα. Το πρόβλημα σου από ότι καταλαβαίνω εγώ με την εμπειρία μου δεν είναι η κρίση πανικού αλλά η αποπραγματοποίηση. Είναι και σύμπτωμα της κρίσης πανικού (δεν το έχουν όλοι,γι' αυτό δεν είναι ευρεύως γνωστό). Τα συμπτώματα είναι αυτά που αναφέρεις,καθώς και άλλα πολλά. Τα φάρμακα βοηθούν πολύ. Συνδυασμός αντικαταθλιπτικών και αγχολυτικών μαζί αλλά και η ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα σε χαλαρώνουν και ξεθολώνουν λίγο το μυαλό για να αποδίδεις καλύτερα στην ψυχοθεραπεία. Ξέρω ότι όλα σου φαίνονται βουνό τώρα. Εγώ τον περασμένο χειμώνα ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση. Κάθε μέρα νόμιζα ότι θα πάθω αμνησία, θα τρελαθώ ή θα πεθάνω. Περνώντας όμως ο καιρός σιγά σιγά άρχισα να ηρεμώ και τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν μια μέρα ξαφνικά. Ούτε που θα το καταλάβεις. Παίρνω ακόμα αγωγή και κάνω θεραπεία για το καθημερινό άγχος μιας επικείμενης κρίσης πανικού αλλά τα συμπτώματα της αποπραγματοποίησης έχουν εξαφανιστεί. Συνήθως αυτά τα συμπτώματα έρχονται από συνεχόμενο άγχος. Το σώμα σου σου χτυπάει ένα καμπανάκι και σου λέει ότι κάτι πρέπει να αλλάξεις στην ζωή σου για να χαλαρώσεις. Πάντως μην φοβάσαι, τίποτα δεν πρόκειται να πάθεις. Απλώς, όπως είπες και πιο πάνω πρέπει καθημερινά να δίνεις μια μικρή μάχη με τον εαυτό σου, κάνοντας υπομονή. Όμως, πίστεψε με αξίζει τον κόπο. Θα το δεις και εσύ σε λίγο καιρό. Εύχομαι τα καλύτερα.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Παιδιά καλησπέρα.. ταλαιπωρούμαι καιρό με αποπραγματοποιηση και αποπροσωποιηση,.. φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι κ θα τρελαθώ, ότι δεν αναγνωρίζω ποια είμαι καθώς κ τους γύρω μου, ότι θα χάσω τον έλεγχο και θα κάνω κάτι κακό κ ότι τελειώνει η ζωη μου, σαν να είναι όλα ένα ψέμα... ήμουν καλύτερα αυτό τον καιρό αλλά τώρα με έπιασε πάλι έντονα κ φοβάμαι... κανένας το ίδιο;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Παιδιά καλησπέρα.. ταλαιπωρούμαι καιρό με αποπραγματοποιηση και αποπροσωποιηση,.. φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι κ θα τρελαθώ, ότι δεν αναγνωρίζω ποια είμαι καθώς κ τους γύρω μου, ότι θα χάσω τον έλεγχο και θα κάνω κάτι κακό κ ότι τελειώνει η ζωη μου, σαν να είναι όλα ένα ψέμα... ήμουν καλύτερα αυτό τον καιρό αλλά τώρα με έπιασε πάλι έντονα κ φοβάμαι... κανένας το ίδιο;
    Ναι ακριβώς αυτά είναι τα συμπτώματα - μετά από μεγάλο διάστημα ακραίου στρες και νευρικής εξάντλησης εμφανίζεται αυτό το σύμπτωμα που επειδή νιώθεις έτσι νομίζεις οτι θα σου τύχει κάτι τελείως επικίνδυνο και παθαίνεις κρίση πανικού - είναι πολύ δύσκολο - να προτεινω οτι βοηθάει το bright mind της lanes και θεραπείες reiki που ξεμπλοκάρουν την ενέργεια κ αισθάνεσαι να δομεισαι σιγά σιγά

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Εδώ και πανω απο έναν χρόνο έχω αποπραγματοποιηση δεν ξέρω τι να κάνω κοιταω τους συγγενείς και νομίζω ότι είναι ψεύτικοι ζαλίζομαι και τα βράδια αγχώνομαι έχω ταχυκαρδίες και δεν μπορώ να κοιμηθώ νομίζω ότι θα πάθω αμνησία η θα τρελαθώ μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ας μου απαντήσει κάποιος. Δεν είμαι καλα
    Ναι ακριβώς αυτά είναι τα συμπτώματα - μετά από μεγάλο διάστημα ακραίου στρες και νευρικής εξάντλησης εμφανίζεται αυτό το σύμπτωμα που επειδή νιώθεις έτσι νομίζεις οτι θα σου τύχει κάτι τελείως επικίνδυνο και παθαίνεις κρίση πανικού - είναι πολύ δύσκολο - να προτεινω οτι βοηθάει το bright mind της lanes και θεραπείες reiki που ξεμπλοκάρουν την ενέργεια κ αισθάνεσαι να δομεισαι σιγά σιγά

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Εχω φύγει Γερμανία τώρα και δεν πηγαίνω άλλο έχουμε βέβαια επαφές...Από φάρμακα παίρνω μόνο 1/4 αντικαταθλιπτικό είναι σε στάδιο που τα κόβω..Ο ψυχολόγος λέει ότι απλά είναι έντονο άγχος αλλά εγώ όταν το παθαίνω νομίζω ότι θα πάθω αμνησία η θα τρελαθώ

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    είσαι καλύτερα τώρα ;

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 20:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 14:55
  3. help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου
    By vivi_anfr in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 14-11-2009, 21:47
  4. παρακαλω απαντηστε μου...
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-06-2009, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •