Ξεκινάω κι εγώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Ξεκινάω κι εγώ!

    Καλημέρα, να κάνω έναν πρόλογο πρώτα, όσοι με ξέρετε, θα ξέρετε ότι εδώ και πάρα πολλά χρόνια θέλω να χάσω γύρω στα 30 κιλά. Τα πήρα σταδιακά αφού τα είχα χάσει πρώτα. Λοιπόν, όλο αυτό τον καιρό δεν μπορούσα να τα χάσω γιατί δεν είχα το κουράγιο και δεν προσπαθούσα καν. Από τον Ιούλιο και μετά έχω κάνει μια μικρή προσπάθεια, και από 102 κιλά πήγα στα 97 περίπου. (Δεν είναι σταθερό, έχω πάει μέχρι και 95). Η αλήθεια είναι ότι έτρωγα τα πάντα χωρίς στερήσεις και δεν έκανα και αυστηρή δίαιτα, έτρωγα γύρω στις 1600 θερμίδες, γι'αυτό έχασα και τόσα λίγα κιλά.
    Από σήμερα λοιπόν, ξεκινάω υγιεινή διατροφή, ήδη πριν πήγα στο σουπερμάρκετ ψώνισα φρούτα, λαχανικά, όσο και αν δεν μου αρέσουν (τα φρούτα κυρίως) θα προσπαθήσω να τρώω πολλά τέτοια! Το μόνο που δεν θα αλλάξω είναι η ζάχαρη στον καφέ, έτσι, για να μου ανεβάζει λίγο τη διάθεση, κατά τ'άλλα ευελπιστώ να μείνω πιστή σε μια σωστή διατροφή, μου αρέσει και το φυστικοβούτυρο που είναι πολύ υγιεινό!! Και τα λαχανικά μου αρέσουν απλώς δεν με χορταίνουν. Οποιεσδήποτε γνώμες χωρίς κριτική, ενθάρρυνση κτλ είναι ευπρόσδεκτες, ήθελα απλά να κάνω μια υπόσχεση στον εαυτό μου γι' αυτό το 'γραψα εδώ!!!!!

  2. #2
    Μπραβο σου! Σου ευχομαι να πετυχεις τον στοχο σου!

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Το σημαντικότερο θεωρώ είναι να βάλεις ένα πρόγραμμα το οποίο θα τηρήσεις και το οποίο δε θα σου στερήσει μία στο τόσο να τρως και κάτι που σου αρέσει αλλά είναι παχυντικό. Αν πάλι το'χεις να κόψεις όλα τα παχυντικά, ακόμη καλύτερα! Όπως και να'χει καλή δύναμη και όχι υδατάνθρακες αργά το βράδυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Guilty View Post
    Μπραβο σου! Σου ευχομαι να πετυχεις τον στοχο σου!

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σε ευχαριστώ πολύ!!!!! 78-79 κιλά θέλω να πάω, ίσα να μη θεωρούμαι πλέον παχύσαρκη αλλά υπέρβαρη!!! Όπως και να 'χει, σ'ευχαριστώ και πάλι!

    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Το σημαντικότερο θεωρώ είναι να βάλεις ένα πρόγραμμα το οποίο θα τηρήσεις και το οποίο δε θα σου στερήσει μία στο τόσο να τρως και κάτι που σου αρέσει αλλά είναι παχυντικό. Αν πάλι το'χεις να κόψεις όλα τα παχυντικά, ακόμη καλύτερα! Όπως και να'χει καλή δύναμη και όχι υδατάνθρακες αργά το βράδυ
    Ναι σίγουρα θα τρώω που και που κάτι παχυντικό απλά όχι σε μεγάλες ποσόητες όπως έκανα μέχρι τώρα!! Έλεγα να φτιάξω τραχανά σήμερα το βράδυ, δεν νομίζω να πειράζει :P Anyway, ευχαριστώ κι εσένα που απάντησες στο θέμα μου και για την ευχή σου!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Η αλήθεια είναι ότι έτρωγα τα πάντα χωρίς στερήσεις και δεν έκανα και αυστηρή δίαιτα, έτρωγα γύρω στις 1600 θερμίδες, γι'αυτό έχασα και τόσα λίγα κιλά.
    Δεν κατάλαβα καλά, έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα με παρακολούθηση διαιτολόγου; Επίσης, πώς τα πηγαίνεις με τη φυσική δραστηριότητα;

    Πολύ καλό πάντως που το πήρες απόφαση να χάσεις κιλά γιατί τα νούμερα που ανέφερες είναι υπερβολικά μεγάλα. Δεν ξέρω βέβαια την ηλικία σου και επομένως τι περιθώρια έχεις, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να χάσεις τα κιλά που λες κυρίως αν θέλεις να διαφυλάξεις την υγεία σου. Ο οργανισμός μπορεί να επιβαρυνθεί με πολλούς τρόπους από τόσο πολλά περιττά κιλά και με τα χρόνια ανακύπτουν σοβαρά προβλήματα υγείας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    λουλουδι
    Πήρες μια απόφαση και αυτό από μόνο του είναι σπουδαίο. Να προσθέσω τη προσωπική μου εμπειρία γιατί κάνω και γω δίαιτα αυτό το καιρό και χάνω κιλά αργά αλλά σταθερά.
    Καταρχήν προσπαθούσα μόνος μου να κάνω υγιεινή διατροφή όπως την περιγράφεις και εσύ και δεν έχανα κιλά. Έτρωγα και γω σαλάτες συνέχεια. Δεν χρειάζεται να κόψει κανείς το κρέας για να αδυνατίσει. Ίσα ίσα που επιβάλλεται για τον οργανισμό Απλά πρέπει να επιλέγεται κρέας χωρίς λίπος. Δηλαδή στήθος κοτόπουλο μοσχάρι ψάρια και όχι χοιρινό επίσης να κοπούν και τα τηγανητά. Παρασπονδίες σίγουρα κάνω δεν αντέχω και γω πολύ αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια. Τα φρούτα να ξέρεις όταν τα φας σε μεγάλες ποσότητες και αυτά παχαινουν Η ζάχαρη σίγουρα πρέπει να αντικατασταθεί με ασπαρτάμη ή κάτι άλλο παρεμφερές. Το κόλπο είναι να κάνεις μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια όλης της μέρας για να βρίσκεται ο οργανισμός σε κατάσταση που να καίει συνέχεια το περιττό λίπος. Προσωπικά ακολουθώ δίαιτα από κλινικό διαιτολόγο του νοσοκομείου Ιπποκράτειου. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού εκεί ή σε οποιοδήποτε νοσοκομείο έχει διαιτολόγικο γραφείο. Πιθανόν να υπάρχουν και σε άλλες πόλεις. Άνθρωποι που έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στο βάρος προηγούνται στα ραντεβού. Το καλύτερο είναι να πας σε κλινικό διαιτολόγο. Θα σε κατευθύνει σωστά. Υπόψη ότι έγραψα εδώ για τη δίαιτα που ακολουθώ δεν είναι απαραίτητο ότι μπορεί να κάνει για σένα.
    Στα γραφεία αυτά σε εξετάζουν σε υποχρεώνουν να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις και σου βγάζουν συγκεκριμένο πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις. Δεν ακολουθούν όλοι οι άνθρωποι την ίδια δίαιτα. Γι αυτό πρέπει να πας σε διαιτολόγο νοσοκομείου αν δεν έχειςις την οικονομική δυνατότητα να πας σε ιδιώτη
    Last edited by black_adder; 25-10-2018 at 11:07.

  7. #7
    Καλή αρχή κ σε σένα.. κ γω είμαι σε διατροφή κ λίγο ζοριζομαι καθώς είναι η πρώτη μου βδομάδα αλλά το έχω πάρει ζεστά.. θα σε βοηθούσε σίγουρα ένας διαιτολόγος γιατί θα σου έφτιαχνε ένα πρόγραμμα στα μέτρα σου χωρίς πολλές στερήσεις.. Παρόλαυτα κ μονοι μας μπορούμε να κάνουμε μικρές θυσίες κ να δούμε αποτελέσματα χωρίς πολλούς περιορισμούς.. πρόσεξε τους συνδιασμούς των τροφών, για παράδειγμα αν φας κάτι πολύ αλμυρό θα σου άνοιξει η όρεξη και για γλυκό, όπως επίσης το αλκοόλ ανοίγει την όρεξη.. Και να έχεις πάντα μαζί σου ένα υγιεινό σνακ, μια μπαρα, ένα φρούτο κτλ ώστε αν σε πιάσει να έχεις τη σωστή επιλογή κ να μην επηρεαστεις από πειρασμούς στο δρόμο.. θα χαρώ να μάθαινω τη πρόοδο σου.. Πολύ σύντομα θα συνηθίσεις και θα γίνεται όλο και πιο εύκολο..

    Εγώ είμαι πάλι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Δεν κατάλαβα καλά, έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα με παρακολούθηση διαιτολόγου; Επίσης, πώς τα πηγαίνεις με τη φυσική δραστηριότητα;

    Πολύ καλό πάντως που το πήρες απόφαση να χάσεις κιλά γιατί τα νούμερα που ανέφερες είναι υπερβολικά μεγάλα. Δεν ξέρω βέβαια την ηλικία σου και επομένως τι περιθώρια έχεις, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να χάσεις τα κιλά που λες κυρίως αν θέλεις να διαφυλάξεις την υγεία σου. Ο οργανισμός μπορεί να επιβαρυνθεί με πολλούς τρόπους από τόσο πολλά περιττά κιλά και με τα χρόνια ανακύπτουν σοβαρά προβλήματα υγείας.
    Δεν με ενδιαφέρει η υγεία μου όσο το μπούλινγκ που δέχομαι ή που ξέρω πως σκέφτονται οι άλλοι τόσα χρόνια. Δεν με παρακολουθεί διαιτολόγος, προσπαθώ να τρώω πιο υγιεινά από πριν και μετράω θερμίδες, δεν τα κατάφερα να τρώω μόνο υγιεινά. Όσο για τη γυμναστική, προσπαθώ να την αποφεύγω γιατί ανοίγει την όρεξη, αν και όχι πάντα, πολλές φορές γυμνάζομαι και τρώω παραπάνω.
    Last edited by λουλούδι; 26-10-2018 at 17:36.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    λουλουδι
    Πήρες μια απόφαση και αυτό από μόνο του είναι σπουδαίο. Να προσθέσω τη προσωπική μου εμπειρία γιατί κάνω και γω δίαιτα αυτό το καιρό και χάνω κιλά αργά αλλά σταθερά.
    Καταρχήν προσπαθούσα μόνος μου να κάνω υγιεινή διατροφή όπως την περιγράφεις και εσύ και δεν έχανα κιλά. Έτρωγα και γω σαλάτες συνέχεια. Δεν χρειάζεται να κόψει κανείς το κρέας για να αδυνατίσει. Ίσα ίσα που επιβάλλεται για τον οργανισμό Απλά πρέπει να επιλέγεται κρέας χωρίς λίπος. Δηλαδή στήθος κοτόπουλο μοσχάρι ψάρια και όχι χοιρινό επίσης να κοπούν και τα τηγανητά. Παρασπονδίες σίγουρα κάνω δεν αντέχω και γω πολύ αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια. Τα φρούτα να ξέρεις όταν τα φας σε μεγάλες ποσότητες και αυτά παχαινουν Η ζάχαρη σίγουρα πρέπει να αντικατασταθεί με ασπαρτάμη ή κάτι άλλο παρεμφερές. Το κόλπο είναι να κάνεις μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια όλης της μέρας για να βρίσκεται ο οργανισμός σε κατάσταση που να καίει συνέχεια το περιττό λίπος. Προσωπικά ακολουθώ δίαιτα από κλινικό διαιτολόγο του νοσοκομείου Ιπποκράτειου. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού εκεί ή σε οποιοδήποτε νοσοκομείο έχει διαιτολόγικο γραφείο. Πιθανόν να υπάρχουν και σε άλλες πόλεις. Άνθρωποι που έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στο βάρος προηγούνται στα ραντεβού. Το καλύτερο είναι να πας σε κλινικό διαιτολόγο. Θα σε κατευθύνει σωστά. Υπόψη ότι έγραψα εδώ για τη δίαιτα που ακολουθώ δεν είναι απαραίτητο ότι μπορεί να κάνει για σένα.
    Στα γραφεία αυτά σε εξετάζουν σε υποχρεώνουν να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις και σου βγάζουν συγκεκριμένο πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις. Δεν ακολουθούν όλοι οι άνθρωποι την ίδια δίαιτα. Γι αυτό πρέπει να πας σε διαιτολόγο νοσοκομείου αν δεν έχειςις την οικονομική δυνατότητα να πας σε ιδιώτη
    Να τα πάρουμε από την αρχή. Δεν εννοούσα να τρώω μόνο σαλάτες, απλά να τις αυξήσω λίγο από εκεί που δεν έτρωγα καθόλου. Και φυσικά δεν άντεξα τελείως υγιεινή διατροφή, και τα μακαρόνια μου θα φάω, και το τυρί μου, και το γλυκό με λίγες θερμίδες. Όμως ήθελα να μπορούσα αλλά έχω βουλιμία. Το να μην τρώω πολλά φρούτα για να μην παχαινω είναι υπερβολή. Αν τρώω μόνο φρούτα δηλαδή, αν τρώω κι άλλα εννοείται ότι θα παχύνω. Η ζάχαρη ειναι πιο υγιεινή από την ασπαρτάμη, γιατί η ασπαρτάμη είναι καρκινογόνα. Αυτό με τα συχνά γεύματα ίσως το ακολουθήσω, αν και πολλοί λένε το αντίθετο, ότι το τσιμπολόγημα παχαίνει. Θα το ψάξω για διαιτολόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αλλαξε τη διατροφή σου σε πιο υγιεινή, που σημαινει και κρέας και ψάρι και όσπρια θα τρως, απλα κοβεις τηγανητά, φαστ φουντ τυροπιτοειδη και αναψυκτικά.
    Παρε μαυρη σοκολάτα και μέλι να τρως λιγο οταν λαχταρησεις την γλυκιά γεύση. Περπάτησε οποτε βρίσκεις ευκαιρια και μην βαζεις χρονικά ορια στα κιλά, επέλεξε διαφορα σνακ υγιεινά για ενδιαμεσα.
    Με λιγα λογια αλλαξε γενικως σταση ζωης, σκέψης και διατροφής και ολα θα γινουν και σωματικά και ψυχολογικα. Μην ζορίζεσαι στην πεινα για ενα χρονο πχ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τηγανητά, φαστ φουντ τυροπιτοειδή έχω κόψει ούτως ή άλλως κυρίως λόγω οικονομικών τα δύο αλλά αναψυκτικά μου είναι δύσκολο να τα κόψω. Τα είχα κόψει για την ακρίβεια για 2 εβδομάδες, σχεδόν από τότε που έγραψα το θέμα αυτό αλλά δεν είδα διαφορά στα κιλά και έτσι τα ξανάρχισα. Απλά μπορώ να τα μειώσω λίγο και γενικά και τη ζάχαρη στον καφέ δεν μπορώ να την κόψω ούτε καν να τη μειώσω, αυτές θα είναι οι καθημερινές ατασθαλείες μου συν που και που κανα γλυκο, μακαρόνια 1-2 φορές τη βδομάδα, το λαδάκι νομίζω θεωρείται υγιεινό σε μικρές ποσότητες και τυρί - κρέας. Κατά τ' άλλα αύξησα τα λαδερά εκεί που έτρωγα πολύ σπάνια, τώρα τρώω 2 φορές την εβδομάδα, μείωσα τα τηγανητά, τρώω που και που σαλάτα και φρούτα όταν μπορώ και οικονομικά γιατί κοστίζουν και είμαι πιο σταθερή στη δίαιτα, δηλαδή εκεί που έτρωγα λιγότερο μια ναι μία όχι, τώρα κρατάει και μία εβδομάδα που τρώω λίγο. Γενικά πιστεύω με μικρά τέτοια βηματάκια σε ένα χρόνο θα έχω χάσει 20 κιλά. Γλυκά τρώω αλλά σπιτικά μόνο.

Similar Threads

  1. Ξεκιναω !!!!
    By Viky_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 11
    Last Post: 06-07-2013, 13:36
  2. ξεκιναω ατκινς.....
    By dimitroula22 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1535
    Last Post: 25-11-2011, 12:29
  3. ΞΕΚΙΝΑΩ!!!!
    By ninina in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 07-07-2010, 12:49
  4. Ξεκινάω!!!!
    By greeneyes_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 05-06-2009, 12:15
  5. ξεκιναω¨)
    By katerina23 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2007, 09:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •