Εσωτερικός διάλογος και ανεπιθύμητες σκέψεις.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715

    Εσωτερικός διάλογος και ανεπιθύμητες σκέψεις.

    Γειά σας και πάλι..είμαι 28 χρονών. Όλα ξεκίνησαν τον Σεπτέμβρη με κάτι νύχτες που με έπιασαν κρίσεις πανικού τα βράδια και δεν μπορούσα να αναπνευσω. Έπειτα συνεχίστηκε με ασχημες σκέψεις πρως τους γονείς μου,να θελω να τους σκοτώσω μια πολύ έντονη σκέψη..μετά από αυτές τις σκέψεις πήγα σε ψυχιατρο και μου χορήγησαν φαρμακα...πήγα σε πολλούς ψυχιάτρους και μου χορηγούσαν διαφορά..μετά πίστευα πως θα τρελαθώ και θα κάνω σαν μαϊμού και με σκεφτόμουν στο ψυχιατρειο έτσι..μετά κόλλησα με έναν τύπο τον οποίο μερικές φορές είχα δει και ενώ γουστάρω γυναίκες και πάντα πήγαινα με γυναικες ,άρχισα να με αποκαλώ εσωτερικά gay και σκατοgaoula και τέτοια..ασταμάτητα το λέω μέσα μου και δεν με αφήνει σε υσηχια..υπάρχουν στο μυαλό μου και δεν φεύγουν με τίποτα..μου το χαρακτήρισαν οι γιατροί ως ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και μου χορήγησαν αυτά τα φαρμακα..αυτό συνεχίζεται μέχρι σήμερα το μόνο που έχω κάνει είναι να πάρω 30 κιλά και όλα υπάρχουν μέσα μου..τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ώστε να βοηθήσω τον εαυτο μου.τα φάρμακα δεν κάνουν κάτι και έπειτα από συζητήσεις .τι θα λέγατε να κάνω?και πάλι ευχαριστώ που με ακούσατε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Οταν πλησιαζεισ τα τριαντα κατι παθαινει ο εγκεφαλοσ μαλλον ωριμαζει μη σε ανυσηχει απλα μην τα λεσ φυσιολογικο ειναι να μην δουλευει ρολοι το μυαλο εχουμε χαζεψει ολοι δεν εισαι μονο εσυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Μου απαντάς χιούμοριστικα κάπως και καλά κάνεις από την μία..αλλά έχω ψιλοφρικαρει με όλο αυτό το θέμα αδερφέ..έκοψα τα φαρμακα από μόνος μου και δεν ξέρω τη λύσει να βρω. Μέχρι και σε μοναστήρι μου έχουν προτείνει να πάω..αλλά δεν το θεωρώ και ότι καλύτερο γιατί είμαι πολύ ευαλωτος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Στην ιδεοψυχαναγκαστική βοηθάει κ η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική οπότε ένας συνδιασμός φαρμάκων κ ψυχοθεραπείας ίσως σε ανακούφιζε μακροπρόθεσμα.
    Δεν γνωρίζω κάτι άλλο για να σε βοηθήσω.
    Μακριά από μοναστήρια. Ίσως περιπλέξουν την κατάσταση. Δεν έχεις δαίμονες απλά αντιδράς στις αρνητικές σκέψεις με άγχος και ψυχαναγκασμούς.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Θα περιπλεξουν την κατάσταση ε....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Στην ιδεοψυχαναγκαστική βοηθάει κ η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική οπότε ένας συνδιασμός φαρμάκων κ ψυχοθεραπείας ίσως σε ανακούφιζε μακροπρόθεσμα.
    Δεν γνωρίζω κάτι άλλο για να σε βοηθήσω.
    Μακριά από μοναστήρια. Ίσως περιπλέξουν την κατάσταση. Δεν έχεις δαίμονες απλά αντιδράς στις αρνητικές σκέψεις με άγχος και ψυχαναγκασμούς.
    έτσι λες?????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Υπαρχουν δυο τρεισ επιλογεσ οταν εχεισ διαγνωση φαρμακα συμπληρωματα γυμναστικη ετσι νομιζω εγω και ψυχοθεραπεια γενικα παντωσ οπωσ τα κανανε αν δεν πιστευεισ καπου δεν επιβιωνεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Φαρμακα....???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ψυχοφαρμακα αδερφε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Άσχημο πράγμα αυτό elis

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ψυχοφαρμακα αδερφε
    Το χειρότερο συμβάν που μπορεί να τύχει σε έναν άνθρωπο είναι όλο αυτό elis

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Οχι υπαρχουν κι αλλα αδερφε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μπορει κ να μην υπαρχουν πλεον παλια οταν ημουν μικροσ ειχα περασει πιο δυσκολα λογω φτωχειασ τωρα δεν υπαρχει χειροτερο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και χειρότερα. Χωρίς να απορρίψεις τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισες το πρόβλημα ως τώρα, μην απορρίπτεις καμία άλλη βοήθεια και συγκεκριμένα πνευματική. Μπορεί η ενασχόληση με τη θρησκεία, οι προσευχές κλπ. να βοηθήσουν, αν τις βάλεις στο καθημερινό σου πρόγραμμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Rabia View Post
    Να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και χειρότερα. Χωρίς να απορρίψεις τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισες το πρόβλημα ως τώρα, μην απορρίπτεις καμία άλλη βοήθεια και συγκεκριμένα πνευματική. Μπορεί η ενασχόληση με τη θρησκεία, οι προσευχές κλπ. να βοηθήσουν, αν τις βάλεις στο καθημερινό σου πρόγραμμα.
    Σε έχουν βοηθήσει οι προσευχές και όλα αυτά?όχι όμως να πάμε και σε μοναστήρι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κολληματα του μυαλου και εσωτερικος διαλογος
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2018, 21:12
  2. Eσωτερικός διάλογος
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 17-10-2015, 00:24
  3. Σκέψεις
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-01-2014, 04:07
  4. ΕΥΧΕΣ.....ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ!!!!
    By pinko8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 04-01-2013, 10:16
  5. Σκεψεις
    By weird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 162
    Last Post: 20-06-2008, 02:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •