Διακοπή Αντιψυχωσικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12

    Διακοπή Αντιψυχωσικού

    Καλησπέρα και από εμένα.
    Πάσχω εδώ και δεκατρία χρόνια από ψυχωσική συνδρομή.

    Εδώ και πέντε μήνες έχω σταματήσει την φαρμακευτική μου αγωγή. Το έχω ξανακάνει και παλιότερα λόγω παρενεργειών των φαρμάκων.

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν και η εμπειρία μου είναι μακροχρόνια στη συγκεκριμένη πάθηση, είναι αν έχει γίνει κάποιος καλά όχι μόνο από την προσωπική του εμπειρία, άλλα αν έχεί ακούσει έστω κάποιον/κάποια που να έκοψε τα φάρμακα και να κατάφερε να συνεχίσει τη ζωή του χωρίς αυτά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Τα φάρμακα πρέπει να αντικαταστήσει κάτι άλλο, βότανα, πνευματισμός, με την καθοδήγηση ενός ειδικού πάλι. Αν μπορούσες μόνος σου να θεραπευτείς δεν θα αρρώσταινες εξ αρχής!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Τα φάρμακα πρέπει να αντικαταστήσει κάτι άλλο, βότανα, πνευματισμός, με την καθοδήγηση ενός ειδικού πάλι. Αν μπορούσες μόνος σου να θεραπευτείς δεν θα αρρώσταινες εξ αρχής!
    Καταρχήν πρέπει να σου πώ ότι από την πρώτη ημέρα διακοπής του φαρμάκου άρχισα να έχω αϋπνίες.
    Το τι έχω δοκιμάσει δεν λέγεται: Βαλεριάνα, Μελατονίνη, Μαγνήσιο μέχρι και αντικαταθλιπτικά δοκίμασα άλλα και πάλι δεν κατάφερα να κοιμηθώ.

    Πολλές φορές το παίρνω σερί και δεν κοιμάμαι καθόλου παρά μόνο τις πρωινές ώρες. Τις τελευταίες εβδομάδες αρχίζω να έχω και νέυρα, χωρίς βέβαια να έχω κάποια ξεσπάσματα η να φαίνομαι.

    Το μόνο καλό είναι ότι κατάφερα να χάσω 10 κιλά χωρίς να κάνω κάποια δίαιτα.
    Δεν τη παλέυω άλλο και λίαν συντόμως θα αρχίσω να το ξαναπάιρνω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και εγω θελω να το κοψω το αντιψυχωσικο που περνω περνω serogouel 200 mg..δεν εχω ψυχωση το περνω για καταθλιψη και ανχος..ειναι δυσκολο οπως τα λες ειδικα η αυπνια και εγω οταν δν το παιρνω δν μπορω να κοιμηθω..εχω δοκιμασει ολα αυτα που ειπες βαλεριανα μελατονινη αλλα τπτ..και εγω και τις κρισεις πανικου οταν με πιανει περνω 50 mg και ηρεμω...αλλα πολυ να το κοψω και γω δεν θελω να περνω φαρμακα...μονο με πολυ υπομονη και προσπαθεια με τον ευατο σου κοβεται αυτο εχω καταλαβει εγω..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Και εγω θελω να το κοψω το αντιψυχωσικο που περνω περνω serogouel 200 mg..δεν εχω ψυχωση το περνω για καταθλιψη και ανχος..ειναι δυσκολο οπως τα λες ειδικα η αυπνια και εγω οταν δν το παιρνω δν μπορω να κοιμηθω..εχω δοκιμασει ολα αυτα που ειπες βαλεριανα μελατονινη αλλα τπτ..και εγω και τις κρισεις πανικου οταν με πιανει περνω 50 mg και ηρεμω...αλλα πολυ να το κοψω και γω δεν θελω να περνω φαρμακα...μονο με πολυ υπομονη και προσπαθεια με τον ευατο σου κοβεται αυτο εχω καταλαβει εγω..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δυστυχώς δεν κόβονται και είχα πρόσφατα μία συζήτηση με μία φίλη μου η οποία ισχυρίζεται ότι υπάρχουν συμφέροντα με τις φαρμακοβιομηχανίες και οι γιατροί παίρνουν ποσοστά απ´αυτά.

    Πολύ πιθανόν δεν αντιλέγω, απλά έχω ένα δύο ερωτήματα:

    1):Γιατί δεν έχει γίνει κάποιος καλά μέχρι τώρα;

    2):Αν υπήρχαν εναλλακτικοί μέθοδοι θεραπείας ψυχικών ασθενειών, δεν θα είχαν μαθευτεί με κάποιο τρόπο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι αυτο το ειδα και εγω το video στο youtube που ελεγε οτι ολα ειναι απατη και οτι περνουν μιζες οι ψυχιατροι απο τις φαρμακοεταιριες και οτι δν θεραπευουν τα φαρμακα οτι ολη η ψυχιατρικη ειναι μια απατη και κανεις δεν ξερει πως λειτουργουν τα χαπια και αν οντως υπαρχει τελικα χημικη ανισοροπια σε σερατονινη ντοπαμινη...δεν υπαρχει καποιο τεστ που να το εξακριβωνει...και δεν ξερω πλεον τι να πιστεψω..αν υπαρχει θεραπεια και αν γινω ποτε καλα..παντως τα χαπια εμενα δεν με βοηθησαν..μονο οτι με χαλαρωνει λιγο το serogoyel τπτ αλλο κατα τα αλλα χαλια ειμαι..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Belmont View Post
    Δυστυχώς δεν κόβονται και είχα πρόσφατα μία συζήτηση με μία φίλη μου η οποία ισχυρίζεται ότι υπάρχουν συμφέροντα με τις φαρμακοβιομηχανίες και οι γιατροί παίρνουν ποσοστά απ´αυτά.

    Πολύ πιθανόν δεν αντιλέγω, απλά έχω ένα δύο ερωτήματα:

    1):Γιατί δεν έχει γίνει κάποιος καλά μέχρι τώρα;

    2):Αν υπήρχαν εναλλακτικοί μέθοδοι θεραπείας ψυχικών ασθενειών, δεν θα είχαν μαθευτεί με κάποιο τρόπο;
    Μην επηρεαζεστε απο το youtube και καθε λογης μουφα σαιτ.Καταρχην να ξερετε απευθυνομαι σε σενα αλλα και στον Χριστοφορο αυτα που εχει το youtube με τα βιντεακια που λενε οτι ψυχιατροι τα παιρνουν και ειναι μουφα οι ασθενειες μην τα πιστευετε ξερετε ποιοι ειναι πισω απο τα βιντεακια αυτα?????Σας απαντω ειναι οι σαιεντονολογοι που ειναι μια αιρεση του Ρον Χαμπαρντ στην οποια ειναι μελος και ο Τομ κρουζ αλλα και μεγαλη σε ηλικια Ελληνιδα ηθοποιος.Αυτη η αιρεση δεν αποδεχεται τα φαρμακα σε οποιαδηποτε παθηση σωματικη και ψυχικη σε αυτη την αιρεση ηταν ο τζον τραβολτα νομιζω ετσι λεγεται και ο γιος του ειχε μια σπανια παθηση που με τα φαρμακα καλυπτονταν και λογω αυτης της αιρεσης εκοψε στο γιο του την αγωγη με αποτελεσμα να πεθανει σε ηλικια 16-17 ετων οποτε μη βλεπετε αυτα τα βιντεο ccrh που ειναι το καναλι

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Δυστυχως η ψυχωση δεν γιατρευεται και το κοψιμο των φαραμακων ισοδυναμει με υποτροπη.εχουν και τα αντιψυχωτικα φαρμακα παρενεργειες οπως αυξηση βαρους,αυξηση σακχαρου,τρεμουλο αλλα δυστυχως χωρις αυτα δεν μπορουμε να ζησουμε απο τοτε που βγηκαν αυτα τα φαρμακα για πρωτη φορα τη δεκαετια του 1950 του περασμενου αιωνα τα ψυχιατρεια αδειασαν απο κοσμο γιατι τα παιρναν και μειωνοντουσαν τα συμπτωματα και μπορουσαν να λειτουργησουν στην κοινωνια και βγαιναν απο τα ασυλα, πιο παλια που δεν υπηρχαν περιπλανιοντουσαν οι βαρια ψυχικα ασθενεις στο δρομο λεγοντας ασυναρτησιες και κανοντας παλαβα πραγματα και γινοντουσαν περιγελος των κανονικων ανθρωπων ή καταληγαν να ζουν μια ζωη στα ψυχιατρεια πεθαινοντας εκει μεσα
    Last edited by Mrgilleas; 14-10-2018 at 17:07.

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Τα φάρμακα πρέπει να αντικαταστήσει κάτι άλλο, βότανα, πνευματισμός, με την καθοδήγηση ενός ειδικού πάλι. Αν μπορούσες μόνος σου να θεραπευτείς δεν θα αρρώσταινες εξ αρχής!
    μουφα ειναι ολα αυτα που λες δεν εχεις ψυχωση οποτε δεν εχεις εμπειρια απο αυτη την παθηση.μπορω να σου πω οτι ειχα κοψει τα αντιψυχωτικα το 2009 και επαιρνα φαρμακα απο ομοιοπαθητικο που καναν και καλα καλο στον εγκεφαλο το αποτελεσμα να παθω ενα βαρυτατο ψυχωτικο επεισοδιο με αυτοκτονικες τασεις παραλιγο να βαλω τελος στη ζωη μου με συγκρατησε η μανα μου παλευα να αυτοκτονησω εσπασε το ρολοι χειρος μου απο την ενταση και ημουν εκτος εαυτου συν οτι ειχα θρησκευτικο παραληρημα ενοχικο παραληρημα συνδρομο καταδιωξης εντονη φυγη ιδεων ασυναρτητες προτασεις γιατι το μυαλο μου αλλαζε γρηγορα σκεψεις,αποφυγη βλεματικης επαφης,εφτιαχνα εικονες στο μυαλο μου και ηταν σαν να σκοτενιζαν ολα γυρω μου και να εβλεπα σαν σε ταινια τις σκεψεις μου και γενικα ενα σωρο αλλα.απο τοτε δεν εχω κοψει τα φαρμακα και δεν ξαναειχα επεισοδιο οποτε βοτανα και τα λοιπα ειναι αχρηστα για ψυχωση.και σκεψου εκανα μεταπτυχιακο τελειωσα τη σχολη μου πηγα στρατο γνωρισα καινουργιες κοπελες για σχεση εργαστηκα αρκετο καιρο σε δουλειες και ολα αυτα με τα φαρμακα και η προισταμενη της ψυχιατρικης κλινικης που νοσηλευτηκα δυο εβδομαδες ελεγε και ξαναλεγε στους γονεις μου οτι ειμαι πολυ βαρυ περιστατικο και οι γιατροι παθαν σοκ που συνηλθα σκεψου ειχα χασει και την ταυτοτητα μου νομιζα οτι δεν ειμαι εγω αλλα πιστευα οτι ειμαι ο Αντιχριστος που θα φερει τη συντελεια το κοσμου και οτι η κυβερνηση σχεδιαζει να με σκοτωσει για να με βγαλει απο τη μεση και να μην κυβερνησω τον κοσμο για τοσο βαρια μιλαμε και στο νοσοκομειο με πηγαν σε κοινωνικη λειτουργο μετα απο καποιες μερες νοσηλειας μεσα στην κλινικη και με ρωτουσαν λιγες ερωτησεις να δει αν δουλευει το μυαλο μου και με ρωτησαν πως με λενε.εμενα και μια τοτε 19χρονη κοπελα που ειχε τρελαθει και αυτη απο κανναβη και ολη την ωρα ουρλιαζε μας πηγαν σε κοινωνικη λειτουργο εγω και αυτη (αυτη χειροτερα απο μενα) μας πηγαν σε αυτη τη γιατρο να δουν σε τι κατασταση βρισκεται το μυαλο μας.

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    και τωρα που σου απανταω και που εκανα ολα αυτα που σου ειπα παραπανω δηλαδη μεταπτυχιακο,σχεσεις με κοπελες,εργασια,στρατο οφειλοταν κατα κυριο λογο που τηρουσα την αγωγη μου και δεν την εκοψα ποτε.Σκεψου πριν παθω αυτο επαιρνα τα λεωφορειο και εσκαγα δυνατα στα γελια μονος μου λες και μου ειχαν πει το καλυτερο ανεκδοτο και τωρα ειμαι σε φαση που αμα με δεις στο δρομο να μην καταλαβεις ποτε οτι περασα ψυχωση και οτι νοσηλευτηκα σε ψυχιατρικη κλινικη φαινομαι απολυτα φυσιολογικος και πολλες φορες με ρωτανε στο δρομο για προορισμους που σημαινει οτι δειχνω νορμαλ για να με ρωτανε αν φαινομουν αρρωστος δεν θα με πλησιαζαν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Belmont View Post
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Πάσχω εδώ και δεκατρία χρόνια από ψυχωσική συνδρομή.

    Εδώ και πέντε μήνες έχω σταματήσει την φαρμακευτική μου αγωγή. Το έχω ξανακάνει και παλιότερα λόγω παρενεργειών των φαρμάκων.

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν και η εμπειρία μου είναι μακροχρόνια στη συγκεκριμένη πάθηση, είναι αν έχει γίνει κάποιος καλά όχι μόνο από την προσωπική του εμπειρία, άλλα αν έχεί ακούσει έστω κάποιον/κάποια που να έκοψε τα φάρμακα και να κατάφερε να συνεχίσει τη ζωή του χωρίς αυτά.
    Yπάρχουν άτομα που μετά από 2 χρόνια αγωγής με την βοήθεια γιατρού τους γίνεται σταδιακά μείωση και δεν παρουσιάζουν υποτροπές.
    Δεν υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις όμως σε μακρύ χρονικό διάστημα. Δηλαδή περιπτώσεις ατόμων που σταμάτησαν και τους παρακολουθούσαν ανα τακτά χρονικά διαστήματα σε όλη την διάρκεια της ζωής τους για να δουν αν όντως θεραπεύτηκαν.
    Ένας έμπειρος γιατρός μπορεί να κρίνει αν είσαι στους ασθενείς που θα έχουν μόνο μια υποτροπή. Μετά από ένα χρονικό διάστημα παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο μοτίβο η πάθηση.

    Στις ψυχιατρικές παθήσεις δεν υπάρχει θεραπεία γιατί πολύ απλά δεν βρέθηκε ακόμα. Κ δεν θα σου την δώσει πιθανόν κανείς αυτή την θεραπεία.
    Κάποιοι της αντιψυχιατρικής πατάνε ακριβώς σ'αυτό το κομμάτι του ότι δεν υπάρχει θεραπεία και υπάρχουν ερωτηματικά για την δράση των φαρμάκων που η ανακάλυψη τους ήταν τυχαία. Έτσι αναπτύχθηκε κ το θεώρημα της ντοπαμίνης-σεροτονίνης. Πατάνε επίσης κ στην διαφθορά που υπάρχει στις φαρμακοβιομηχανίες. Στο τελευταίο κομμάτι να σου πω ότι όπου υπάρχουν τεράστια κέρδη θα υπάρχει διαφθορά και διαπλοκή. Δεν είναι μόνο στην ψυχιατρική.

    Το ότι έχεις αυπνίες ίσως σημαίνει ότι υποτροπιάζεις.
    Γι'αυτό ενημέρωσε τον γιατρό σου να σε καθοδηγήσει και να λάβεις ξανά την αγωγή.
    Ισως χρειαστεί κάποια αλλαγή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Yπάρχουν άτομα που μετά από 2 χρόνια αγωγής με την βοήθεια γιατρού τους γίνεται σταδιακά μείωση και δεν παρουσιάζουν υποτροπές.
    Δεν υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις όμως σε μακρύ χρονικό διάστημα. Δηλαδή περιπτώσεις ατόμων που σταμάτησαν και τους παρακολουθούσαν ανα τακτά χρονικά διαστήματα σε όλη την διάρκεια της ζωής τους για να δουν αν όντως θεραπεύτηκαν.
    Ένας έμπειρος γιατρός μπορεί να κρίνει αν είσαι στους ασθενείς που θα έχουν μόνο μια υποτροπή. Μετά από ένα χρονικό διάστημα παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο μοτίβο η πάθηση.

    Στις ψυχιατρικές παθήσεις δεν υπάρχει θεραπεία γιατί πολύ απλά δεν βρέθηκε ακόμα. Κ δεν θα σου την δώσει πιθανόν κανείς αυτή την θεραπεία.
    Κάποιοι της αντιψυχιατρικής πατάνε ακριβώς σ'αυτό το κομμάτι του ότι δεν υπάρχει θεραπεία και υπάρχουν ερωτηματικά για την δράση των φαρμάκων που η ανακάλυψη τους ήταν τυχαία. Έτσι αναπτύχθηκε κ το θεώρημα της ντοπαμίνης-σεροτονίνης. Πατάνε επίσης κ στην διαφθορά που υπάρχει στις φαρμακοβιομηχανίες. Στο τελευταίο κομμάτι να σου πω ότι όπου υπάρχουν τεράστια κέρδη θα υπάρχει διαφθορά και διαπλοκή. Δεν είναι μόνο στην ψυχιατρική.

    Το ότι έχεις αυπνίες ίσως σημαίνει ότι υποτροπιάζεις.
    Γι'αυτό ενημέρωσε τον γιατρό σου να σε καθοδηγήσει και να λάβεις ξανά την αγωγή.
    Ισως χρειαστεί κάποια αλλαγή.
    Σωστα αυτα που λες υπαρχουν καποιοι που τα κοβουν τα αντιψυχωτικα αλλα αυτοι ειναι πιθανο να μην εχουν σχιζοφρενεια αλλα να εχουν βραχεια ή αντιδραστικη ψυχωτικη διαταραχη που θεραπευεται τελειως.το μονο σιγουρο ειναι οτι αν παθεις δευτερη υποτροπη τα χρειαζεσαι εφ ορου ζωης.Ειχα αγορασει και διαβασει το βιβλιο του Πητερ Λημαν ενος ψυχολογου που επαθε ψυχωση και εχει γραψει βιβλιο που νομιζω ο τιτλος λεγεται (γιατι δεν θυμαμαι καλα το ειχα διαβασε παλια) βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα και εχεις περιπτωσεις ασθενων που τα εκοψαν τα αντιψυχωτικα και δε υποτροπιασαν αλλα αυτες οι περιπτωσεις ειναι ελαχιστες.Υπαρχει μια στατιστικη στο ιντερνετ που λεει εντος του χρονου απο την διακοπη των φαρμακων θα υποτροπιασει το 50% των ασθενων με ψυχωση και εντος 2 χρονων αλλο ενα 25% φτανοντας συνολικα το 75% στα δυο χρονια.ενα 25% δεν θα υποτροπιασει αλλα πιθανον πολλοι απο αυτους να εχουν βραχεια ψυχωση και οχι σχιζοφρενεια.παντως θετικο οικογενειακο ιστορικο ψυχωσης , μη ληψη ουσιων και οχι συνθηκες πολεμου πιθανον να χρειαζεται και σχεδον σιγουρα εφ ορου ζωης χαπια.Ενω με τις ουσιες τοσοι παθαινουν ψυχωση αλλα τους περναει στους περισσοτερους μενει σε αυτους που ειχαν και εχουν την προδιαθεση για ψυχωση οπως και στους πολεμους αυτες οι συνθηκες πυροδοτουν παροδικα ψυχωτικα επεισοδια σε υγιεις ανθρωπους και αυτοι μετα τη ληψη της αγωγης θεραπευονται και δεν χρειαζονται εφ ορου ζωης χαπια.ετσι ειχε παθει και ενας κινηματογραφιστης αμερικανος ο κοννυ αν θυμαμαι καλα το επιθετο του που ειχε παει στην Ουγκαντα να καλυψει πολεμικες επιχειρησεις και οταν γυρισε στην Αμερικη επαθε ενα ψυχωτικο επεισοδιο βγαινοντα γυμνος στου δρομους και ομως αυτος εκοψε τα χαπια γιατι το επεισοδιο του οφειλοταν στο εντονο ψυχικο στρες της περιοδου που βρισκοταν στο πολεμο και ονομασαν τη διαγνωση βραχεια ψυχωτικα διαταραχη.

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    Αν εχεις σχιζοφρενια ειναι εφ ορου ζωης τα χαπια και με τα τρια παραπανω που ανεφερα δηλαδη θετικο οικογενειακο ιστορικο(αυτο δε ειναι απαραιτητο μπορει και καποιος να μην εχει αλλο στενο συγγενη με ψυχωση και να χρειαζεται εφ ορου ζωης χαπια,παντως τα γονιδια πανε 7 γενιες και δεν μπορει να ξερει κανεις τι ειχε πισω απο 7 γενιες),απουσια ληψης ναρκωτικων και αλλων παρανομων ουσιων( αν δεν εχει παθει κανεις απο ναρκωτικα ψυχωση ειναι πιο δυσκολο να κοψει τα αντιψυχωτικα γιατι τα ναρκωτικα δημιουργουν σε αρκετους ψυχωτικα επεισοδια ιδιαιτερα τα συνθετικα και διεγερτικα ναρκωτικα) και η απουσια πολεμου( ο πολεμος ειναι οτι χειροτερο και αν ειμαι μακροχρονιος αυξανονται τα ψυχικα προβληματα του λαου που τα βιωνει που εχει σαν αποτελεσμα αυτοκτονικες πραξεις ,αυξηση μετατραυματικου στρες,αυξηση βαριας καταθλιψης και σκεψεων αυτοκτονιας καθως και αυξηση κατα κυριο λογο παραισθησεων παροδικων ψυχωτικων επεισοδιων σε μεγαλυτερο βαθμο αλλα και αυξηση του ποσοστου σχιζοφρενειας σε μικροτερο βαθμο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αμα σε ενοχλουν οι παρενεργειες κανε ενεσεις καποιου αντιψυχωτικου που εχουν πολυ λιγοτερες παρενεργειες και παραλληλα παρε μια ελαχιστη δοση χαπιου αμα δε σε πιανουν οι ενεσεις.

    ο ψυχιατρος μου, μου εχει πει οτι μερικοι βελτιωονται με την ηλικια οταν γερνανε γιατι πεφτει η ταχυτητα της σκεψης κλπ. αρα πεφτει και το αγχος σαν συνεπεια αυτου.

    υπαρχουν και πολλα ειδη σχιζοφρενειας ή ψυχωσεων.

    μερικοι με πολυ ψυχοθεραπεια ισως βελτιωθουν καπως αλλα θα θελεις μια περιουσια για να το πετυχεις και παλι οχι σε ολους νομιζω.

    ρωτα κανενα σοβαρο κλινικο ψυχολογο για αυτο καλυτερα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Belmont View Post
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Πάσχω εδώ και δεκατρία χρόνια από ψυχωσική συνδρομή.

    Εδώ και πέντε μήνες έχω σταματήσει την φαρμακευτική μου αγωγή. Το έχω ξανακάνει και παλιότερα λόγω παρενεργειών των φαρμάκων.

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν και η εμπειρία μου είναι μακροχρόνια στη συγκεκριμένη πάθηση, είναι αν έχει γίνει κάποιος καλά όχι μόνο από την προσωπική του εμπειρία, άλλα αν έχεί ακούσει έστω κάποιον/κάποια που να έκοψε τα φάρμακα και να κατάφερε να συνεχίσει τη ζωή του χωρίς αυτά.
    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα και εγώ νοσηλεύτηκα στην ψυχιατρική του Θριάσιου με διάγνωση (F.23.2) Oξεία σχιζοφρενικομορφη ψυχωσική διαταραχή. Μου χορηγήθηκε ρισπεριδόνη για 5 μήνες και προχθές πηγαίνοντας στο Ψυχιατρό μου, μου έδωσε αριπιπραζόλη (Abelfiz 30 mg). Είμαι 43 χρονών και για πρώτη φορά είχα θετικά συμπτώματα εφέτος τον Ιούνιο (2018). Επαγγελματικά είμαι θεωρητικά αποκαταστημένος. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι ότι αμέσως μετά την νοσηλεία μου... η γυναίκα μου με τα δύο μας παιδιά ζήτησε διαζύγιο και ότι ως συνέπεια του προηγούμενου γεγονότος... αυτή την στιγμή είμαι μακριά από τα παιδιά και την (πρώην) γυναίκα μου. Τα χάπια τον Σεπτέμβριο τα έκοψα με δική μου απόφαση... και τα ξανάρχισα πάλι με δική μου πρωτοβουλία τον Νοέμβριο. Θεωρώ δυστυχώς ότι δεν έχω την πολυτέλεια για τα επόμενα χρόνια να ξοδεύω χρήματα για φάρμακα, γιατρούς, ψυχοθεραπείες και εξετάσεις. Γενικά οργανικά ακόμα δεν έχω κάτι. Τι θα έκανε κάποιος στην θέση μου?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή καπνίσματος
    By foufoutos32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 49
    Last Post: 01-10-2019, 15:56
  2. Διακοπή Χαπιών
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2016, 09:12
  3. Διακοπή εγκυμοσύνης
    By Mriya in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2015, 15:59
  4. Παρενεργειες απο μειωση αντιψυχωσικου
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2015, 22:01
  5. Διακοπή Solian ( αντιψυχωσικού )
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2015, 02:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •