Απώλεια ζώου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    6
    είχα το λέων μου 15 χρόνια .. Όταν πέθανε ο φίλος μου πριν από έξι μήνες άρρωστησε και ο λέων στην αρχή έχασε την όρεξη του Αλλά μέρα με τη μη μέρα έχανε τα μάτια του . η μόνη παρηγοριά μου είναι ότι πέθανε στην αγκαλιά μου . Δεν φεύγουν ποτέ από το μυαλό μας και φυσικά από τη καρδιά μας .. εμείς πονάμε και είναι λογικό . Αλλά είναι λόγω της έλλειψης της φυσικής τους παρουσίας . υπομονή και κουράγιο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    ο παππους μου ελεγε οταν πηγαιναμε στο χωριο το μονο που ξεπερναει τον πονο του χαμου του ζωου ειναι να παρεις επομενο. τα λατρευε. και εγω τα αγαπαω αλλα δυστυχως δεν αντεχω οικονομικα πια και στην πολυκατοικια δεν επιτρεπονται. ειχα ενα παπαγαλακι ηταν απιστευτο οταν μου ψοφησε ημουν πολυ χαλια μου πηρε καιρο να συνελθω.
    Έχω και μια γατούλα στο σπίτι αλλά για μένα το καθένα είναι μοναδικό... Και σ' αυτόν τον γατούλη είχα λίγο περισσότερη αδυναμία... Κι εμένα θα μου πάρει καιρό, είναι πολύ πρόσφατο ακόμα... Έχω ακόμα την εικόνα του στα μάτια μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by taxpemy View Post
    είχα το λέων μου 15 χρόνια .. Όταν πέθανε ο φίλος μου πριν από έξι μήνες άρρωστησε και ο λέων στην αρχή έχασε την όρεξη του Αλλά μέρα με τη μη μέρα έχανε τα μάτια του . η μόνη παρηγοριά μου είναι ότι πέθανε στην αγκαλιά μου . Δεν φεύγουν ποτέ από το μυαλό μας και φυσικά από τη καρδιά μας .. εμείς πονάμε και είναι λογικό . Αλλά είναι λόγω της έλλειψης της φυσικής τους παρουσίας . υπομονή και κουράγιο
    Τα λες πολύ σωστά... Έτσι ακριβώς είναι...
    Σ' ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καλό μου 15 χρόνια είναι καλά για ένα γατάκι..Εζησε αρκετά και φαντάζομαι και ευτυχισμένο εφόσον το είχες εσύ...Αγκάλιασε το γατί που έχεις,και σκέψου ότι έζησε 15 όμορφα χρόνια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Έχασα πρόσφατα ένα σκυλί που ήταν σαν άνθρωπος ζούσε μαζί μας 11 χρόνια την τελευταία μέρα πριν φύγει 25 Απριλίου αυτού του έτους έκανε εμετό στο κρεβάτι μου το βράδυ και την φώναξα άσχημα, την άλλη μέρα το πρωί (τα σκυλιά όταν ει αι να φύγουν έχουν την τάση να μένουν μόνα τους)
    Το δικό μου δεν πρόλαβε να βγει στο μπαλκόνι μόλις κατέβηκε από το κρεβάτι έπεσε και δεν ξανά σηκώθηκε, εγώ κατάλαβα αμέσως ότι πάει..
    Η μητέρα μου του έδινε τεχνίτες αναπνοές και τι δεν έκανε η καημένη αλλά δεν.. Το πήγα σε κτηνίατρο και μου λέει τι μου το έφερες λέει αυτό είναι νεκρό μόλις το άκουσε η μητέρα μου αρχήσε να κλαίει και την λέω εντάξει το φέραμε μπας και μπορείτε να το σώσετε εκεί άλλαξε ύφος και λέει όχι δυστυχώς το μόνο που μπορώ να κάνω είναι νεκροψία να δούμε από τι πέθανε (από μέσα μου την έβριζα)
    Γιατί δεν πήρε και λίγα λευτα σε αυτήν κάναμε α τα εμβόλια και άλλα. Τέλος εγώ μια βδομάδα ήμουν χάλια γυρνούσα σπίτι και ήξερα ότι το σπίτι ήταν άδικο δεν θα με περίμενε άλλο στην πόρτα να με μυρίσει να με γλυψει και να παίξει μαζί μου ή μητέρα μου ακόμα θρηνεί..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Έχασα πρόσφατα ένα σκυλί που ήταν σαν άνθρωπος ζούσε μαζί μας 11 χρόνια την τελευταία μέρα πριν φύγει 25 Απριλίου αυτού του έτους έκανε εμετό στο κρεβάτι μου το βράδυ και την φώναξα άσχημα, την άλλη μέρα το πρωί (τα σκυλιά όταν ει αι να φύγουν έχουν την τάση να μένουν μόνα τους)
    Το δικό μου δεν πρόλαβε να βγει στο μπαλκόνι μόλις κατέβηκε από το κρεβάτι έπεσε και δεν ξανά σηκώθηκε, εγώ κατάλαβα αμέσως ότι πάει..
    Η μητέρα μου του έδινε τεχνίτες αναπνοές και τι δεν έκανε η καημένη αλλά δεν.. Το πήγα σε κτηνίατρο και μου λέει τι μου το έφερες λέει αυτό είναι νεκρό μόλις το άκουσε η μητέρα μου αρχήσε να κλαίει και την λέω εντάξει το φέραμε μπας και μπορείτε να το σώσετε εκεί άλλαξε ύφος και λέει όχι δυστυχώς το μόνο που μπορώ να κάνω είναι νεκροψία να δούμε από τι πέθανε (από μέσα μου την έβριζα)
    Γιατί δεν πήρε και λίγα λευτα σε αυτήν κάναμε α τα εμβόλια και άλλα. Τέλος εγώ μια βδομάδα ήμουν χάλια γυρνούσα σπίτι και ήξερα ότι το σπίτι ήταν άδικο δεν θα με περίμενε άλλο στην πόρτα να με μυρίσει να με γλυψει και να παίξει μαζί μου ή μητέρα μου ακόμα θρηνεί..
    Σε καταλαβαίνω κι εσένα και τη μητέρα σου... Μια φορά ένα από τα αδέσποτα γατάκια της γειτονιάς αρρώστησε και το πήγα στον κτηνίατρο για ορό και μου είπε να το κρατήσω σπίτι γιατί είχε κι υποθερμία κι ήταν χειμώνας και να το ξαναπάω την επομένη όπως κι έκανα και παιδιά, το γατί μου πέθανε στο δρόμο και το ανακαλύψαμε όταν ανοίξαμε τη γατοφόρο πάνω στο τραπέζι της εξέτασης... Τ' ορκίζομαι, το γατί ζούσε στο σπίτι όταν φύγαμε... Έπαθα κι εγώ σοκ κι άρχισα να κλαίω μες το κτηνιατρείο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πριν 2 εβδομαδες χασαμε το 1 απο α 2 σκυλακια μας...
    5 χρονων απο καλαζαρ.
    δε το προλαβαμε.. μου λειπει ο μικρουλης μας.
    οτα δινω μεζεδακια στο 1 παντα μου ερχεται ο μικρος μας και δεν ειναι εκει να του δωσω
    ηταν μεγαλο πειραχτηρι μου λειπει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα ζωα ατυχως ζουνε πολυ λιγοτεροι απο μας , οταν πεθανε ο γατουλης μου , 14 ετων , το 2008 , ηξερα οτι καπου ερχοταν η ωρα του , οποτε τον εθαψα και τελειωσε παντου , η ιστορια ..........αλλλοι δεν το εκλαμβανουν ετσι παντως , ο πατερας μου ( ο ' σκληρος της υπποθεσης ) ειχε πλανταξει στο κλαμα, ειχε βαλει φωτο του για καναν χρονο, αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν θελει ξανα γατο, ειναι πολυ ευαισθητος , ας δειχνει ' σκληρος ' , αλλα δεν θελει να το δειχνει .......εγω θαπαιρνα , με οριο ζωης τα 15 χρονια μ,, κατα Μ.Ο. , περαν αυτου, τον ειχα ξεγραμμενο .......... εξ αρχης στα 15 τον ειχα ξεγραμμενο, εκτος αν πεθανει απο ασθενεια , νεος , εκει ειναι δυσκολα ,.....λυπαμαι για τον γατο σου Κυκνε , αλα αυτη ειναι η φυση των ζωων , ολοι ειμαστε σκαασμενοι απο καποια τετοια απωλεια ......

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λυπάμαι boo. Δώσε βάση στον άλλο που έμεινε πίσω τώρα. Το έχετε εξετάσει μήπως έχει κι αυτό κάποιο πρόβλημα;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εδω ο κοσμος καιγεται........... σπαρκετ , χαμος γινεται , και ο κοσμος περι αλλων τυρβαζει .........
    ναι , ωραιες οι γατες , αλλα εδω εχουμε μεγαλο θεμα .......
    καλα , που ζειτε , σε αλλον πλανητη ( σορυ Κυκνε , δεν ηθελα να σε προσβαλλω ) .........................

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εδω ο κοσμος καιγεται........... σπαρκετ , χαμος γινεται , και ο κοσμος περι αλλων τυρβαζει .........
    ναι , ωραιες οι γατες , αλλα εδω εχουμε μεγαλο θεμα .......
    καλα , που ζειτε , σε αλλον πλανητη ( σορυ Κυκνε , δεν ηθελα να σε προσβαλλω ) .........................
    Τότε γιατί το λες αυτό; Την ίδια αξία έχει και η ζωή των ζώων που φροντίσαμε κι αγαπήσαμε και το ίδιο μεγάλος είναι ο πόνος όταν τα χάνουμε μετά από είκοσι χρόνια μαζί τους... Δεν είμαστε ανώτεροι απ' αυτά...

    Συνεχίστε ελεύθερα να γράφετε παιδιά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εδω ο κοσμος καιγεται........... σπαρκετ , χαμος γινεται , και ο κοσμος περι αλλων τυρβαζει .........
    ναι , ωραιες οι γατες , αλλα εδω εχουμε μεγαλο θεμα .......
    καλα , που ζειτε , σε αλλον πλανητη ( σορυ Κυκνε , δεν ηθελα να σε προσβαλλω ) .........................
    Μακ από την μέρα που ήρθε ο ιός στην Ελλάδα έχει αλλάξει ο τρόπος που μιλας στο φόρουμ και στα άλλα μέλη.. Ίσως ο υπερβολικός φόβος? Ίσως γιατί ήθελες όντως ψυχοθεραπεία και φάνηκε τώρα που ζορίζεσαι. Πάντως να ξέρεις πως αν έλεγα εγώ για ένα δικό μου ζώο κάτι και ερχόταν κάποιος και έγραφε ότι έγραψες εσύ δεν θα ήμουν καθόλου ευγενικός.. Αν δεν μπορείς να σεβαστείς την αγάπη και τον πόνο του άλλου καλύτερα να μην μιλάς.. Είσαι ένα άτομο που βλέπω ότι ξέρει να μιλήσει, να συμβουλέψει και τον τελευταίο καιρό έχεις αλλάξει, προσβάλεις κόσμο και μετά σβήνεις τα μηνύματα. Αν δεν μπορείς να ελέγξεις τον φόβο σου για τον ιό ζήτησε βοηθεια. Το γεγονός ότι κάποιος στεναχωριέται με μια απώλεια ζώου δεν σημαίνει ότι δεν στεναχωριέται για το τι συμβαίνει στον κόσμο ή ότι δεν είναι προσεκτικός όσο αφορά τον ιό.. Είχα σκοπό να μην σχολιάσω αλλά με έτρωγε από το πρωί.
    Καλημερα

  13. #28
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τότε γιατί το λες αυτό; Την ίδια αξία έχει και η ζωή των ζώων που φροντίσαμε κι αγαπήσαμε και το ίδιο μεγάλος είναι ο πόνος όταν τα χάνουμε μετά από είκοσι χρόνια μαζί τους... Δεν είμαστε ανώτεροι απ' αυτά...

    Συνεχίστε ελεύθερα να γράφετε παιδιά...
    Όταν κάποιος δεν έχει κατοικιδιο δεν μπορει να καταλαβει.
    Μακ είσαι τραγικός. Στον ίδιο πλανήτη ζούμε όλοι Μακ και τα ζωα και μερικοί που νομίζουν ότι είναι ανθρωποι αλλά είναι κατώτεροι κι από τα ζώα.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παιδια η οικογενεια των ιων κορονοβαριους, υπαρχουν και στα ζωα.Μαλιστα λεγετε οτι οι Κινεζοι απο αυτο τους ξεκινησαι ο ιος. Βεβαια στην Κινα, δυστυχως υπαρχουν αγορες με ζωντανα ζωακια αγριας φυσης! εχουν ακομα και τον αφρικανικο γατο!!-ειδος υπο εξαφανηση - και τα πουλανε ζωντανα , τα περνουν σπιτι τος και τα μαγειρευουν!!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ!! και αυτο θεωρειτε μαλιστα για τους Κινεζους οτι ειναι χλιδα!! η απολυτη ξεφτιλα δλδ.
    Το κρατος προσπαθησαι να κλεισει ολες αυτες τις παρανομες αγορες μετα απο τον ντορο οπου εγινε!! Αλλα οσο υπαρχουν ηλιθιοι ανθρωποι οπου θελουν να τα παιρνουν ζωντανα και να τα σκωτονουν οι ιδιοι! δεν θα παψει το προβλημα.
    Τα δικα μας κατοικιδια δεν κινδηνευουν τοσο πολυ, ομως καλο ειναι τωρα που συμβαινουν ολα αυτα ,να πηγαινουν κι σε κτηνιατρο οσοι μπορουν.Γενικα κι οχι λογο εποχης πρεπει οσοι εχουν ζωακια ν πηγαινουν να τα κοιτουν που και που, οπως κανουν με τον εαυτο τους, εαν αγαπας το ζωακι σου πας ,για να ειναι υγειες, βεβαια θα μου πειτε-και εχετε δικιο - οτι ειναι λεφτα κι αυτα, το ξερω, το ξερω, αλλα καλητερα να βγουμε σε μια εξωδος διασκεδασης -οταν ανοιξουν παλυς - και με τα λεφτα αυτα να τα παμε σε ενα κτηνιατρο ,ωστε να προλαβουμε εαν υπαρχει καποιο προβλημα.Διοτις τλικα ουτε τα ζωακια την γλυτονουν απο τις μεταλαξεις των ασθενειων ειτε λογο περιβαντολογικης μολυνσης ειτε λογο των ολο κι πιο μεταλαγμενων τροφων οπου διατιθωντε για τα κατοικιδια. Οταν μαλιστα ο καρκινος στα ζωακια εχει διπλασιαστει μεσα σε 6 χρονια!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τότε γιατί το λες αυτό; Την ίδια αξία έχει και η ζωή των ζώων που φροντίσαμε κι αγαπήσαμε και το ίδιο μεγάλος είναι ο πόνος όταν τα χάνουμε μετά από είκοσι χρόνια μαζί τους... Δεν είμαστε ανώτεροι απ' αυτά...

    Συνεχίστε ελεύθερα να γράφετε παιδιά...
    Πραπανω εχσει αξια μια ανθρωπινη ζωη , αλλα τι καθομαι και γραφω , μεμενα απορω ......θαγραφα πολλα , αλλα θα μου τα σβησουν .....

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής κακοποίηση ζώου
    By λουλούδι in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2017, 04:52
  2. ΑΠΩΛΕΙΑ.
    By Dimitra-V in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2014, 21:55
  3. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 21:56
  4. Απώλεια
    By ntinaki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 30-10-2007, 07:58
  5. κατάθλιψη κ απωλεια
    By p-s-y in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2006, 03:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •