Απώλεια ζώου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Όταν κάποιος δεν έχει κατοικιδιο δεν μπορει να καταλαβει.
    Μακ είσαι τραγικός. Στον ίδιο πλανήτη ζούμε όλοι Μακ και τα ζωα και μερικοί.
    Ειχα κατοικιδιο, και ταγαπουσα πολυ , αλλα ειμαι και τραγικος τωρα .....εγω , ο λογικος .....

    τι θελω και μπαινω στο φορουμ , να με βριζουν κι απο πανω .....να λεω λογικα πραματα , και φαε βρισιδι κυριε ......δεν ξερω τι να πω , πλεον , οτι και να γραψω , θα μου τα σβησουν ....την ιδια αξια εχει μια ανθρωπινη ζωη, με μια του ζωου , αφου ξερεις , Κυκνε και αποστολια την λατρεια πουχω στι γατες , ξαφνικα εγινα ο κακος και απανθρωπος ?

  2. #32
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειχα κατοικιδιο, και ταγαπουσα πολυ , αλλα ειμαι και τραγικος τωρα .....εγω , ο λογικος .....

    τι θελω και μπαινω στο φορουμ , να με βριζουν κι απο πανω .....να λεω λογικα πραματα , και φαε βρισιδι κυριε ......δεν ξερω τι να πω , πλεον , οτι και να γραψω , θα μου τα σβησουν ....την ιδια αξια εχει μια ανθρωπινη ζωη, με μια του ζωου , αφου ξερεις , Κυκνε και αποστολια την λατρεια πουχω στι γατες , ξαφνικα εγινα ο κακος και απανθρωπος ?
    Εγώ δεν γνωρίζω τι λατρεια έχεις η είχες για τις γατες γιατί δεν έχω παρακολουθησει ποτε τι γραφεις.
    Απλά σχολιασα ένα ποστ που ελεγες ότι όσοι αγαπάμε τα ζώα ζουμε σε άλλο πλανήτη. Αυτό με συγχωρεις αλλά μου φανηκε τραγικο.
    Που είναι οι βρισιες που σου ειπα?
    Όσο για την αξία του καθε οντως στον πλανητη αυτό είναι προσωπικη υπόθεση του καθενός και δεν θα μας υποδειξεις εσυ τι αξια έχει το κάθε τι.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειχα κατοικιδιο, και ταγαπουσα πολυ , αλλα ειμαι και τραγικος τωρα .....εγω , ο λογικος .....

    τι θελω και μπαινω στο φορουμ , να με βριζουν κι απο πανω .....να λεω λογικα πραματα , και φαε βρισιδι κυριε ......δεν ξερω τι να πω , πλεον , οτι και να γραψω , θα μου τα σβησουν ....την ιδια αξια εχει μια ανθρωπινη ζωη, με μια του ζωου , αφου ξερεις , Κυκνε και αποστολια την λατρεια πουχω στι γατες , ξαφνικα εγινα ο κακος και απανθρωπος ?
    Ποιος σε έβρισε; Όποιος διαφωνεί μαζί σου σε βρίζει; Θα πρέπει όλοι να συμφωνούν με αυτά που λες όταν μάλιστα τους ειρωνεύεσαι πάνω στον πόνο τους και θα μου βγεις και από πάνω; Λίγο ντροπή.

    Τώρα ξέρω. Θα αρχίσεις να ειρωνεύεσαι και μένα και θα το παίζεις θύμα. Χαλάρωσε λίγο γενικά.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ρε παιδια τσακονοσαστε? τι ειστε παιδακια?? τα εφηβα παιδια μαλωνουν στα φορουμς και στα μπλοκ.Ειμαστε μεγαλα παιδια!!
    Εντομεταξι εχετε ολοι δικιο!Εννοω οτι τα ζωακια ειναι μια πολυ γλυκια παρεουλα για τον ανθρωπο, οσοι δεν εχουν την τυχη ακομα να το ζησουν τους πρωτεινω να το κανουν!! , οσους ηξερα οπου ηταν αντιθετοι σε κατι τετοιο μολις μπηκε στην οικογενεια τους ζωακι μετα απο λιγο ξετρελαθηκαν!!Ειναι τεραστια η αγαπη και η παρεα που σου προσφερουν, ειτε εισαι μοναχικος, ειτε εχεις παιδια με καθε τροπο υπαρχει η απολυτη γαληνη.Ομως ειναι και τεραστια ευθυνη τα ζωα! Δυστυχως στην ελλαδα λογο του οτι οι πιο πολλοι τα ζωα ειναι για αυτους εμπειρια απο το χωριο οπου ο σκυλος ετρεχε περα δωθε! χωρις εδρα! ετσι λοιπον και στην πολη, τα εχουν ελευθερα! χωρις κολαρο, χωρις φουμοτρο, χωρις να μαζευουν τα κοπρανα τους, και μην μου πειτε οτι τα κανετε ολα αυτα? ολοι σας??
    Απο την αλλη, οσοι εχουν ζωα θα πρεπει να μην περναν τα ακρα,και δυστυχως πολλοι τα περναν! δεν γινετε να βαζουμε παραπανω τα ζωα απο τον ανθρωπο!! ουτες καν στην ιδια βαθμιδα!! ΗΜΑΡΤΟΝ παιδια, ειναι επικυνδηνο αυτο το πραμα, ο ανθρωπος ειναι πανω απο ολα!! δυστυχως, ακομα και ο αγνωστος ειναι πανω απο το δικο σας κατοικιδιο εαν υπηρχε μετρο συγκρισης.Εαν υπηρχε αναγκαστικη επυλογη αναμεσα στο ζωακι σας κι σε εναν συνανθρωπο σας, η συγγενη σας ,για καποιο λογο επρεπε ενα απο τα δυο να βοηθηθει! θα ειναι σχιζοφρενεις και αρρωστο να βαλουμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΖΩΟ. και δεν ειναι μονο το νομοθετικο πλαισιο οπου ξεκαθαρα ειναι εκει τα πραματα. Η θρησκεια μας το λεει και αυτη ακομα πιο ξεκαθαρα, καλα τα ζωακια αλλα δεν πρεπει να τους δινουμε την αγαπη που δινουμε σε ανθρωπο, απο την στιγμη που δεν μπορουν να λαβουν μερος σε λειτουργια, δεν μπορουν να αντιλιφθουν την εννοια του Θεου απο εκει και περα πρεπει να καταλαβουμαι οτι ειναι ζωα!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    (Δεν ξερω για γατες και σκυλους, αλλα κορακας, κορακου ματι δε βγαζει...)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Λοιπόν, επειδή έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι αυτό το θέμα το άνοιξα για όσους αγαπούν τα ζώα, οι υπόλοιποι σεβαστείτε το και μην το χαλάτε!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Και σκασίλα μου για τον κάθε άγνωστο που θα τον βάλω πάνω από ένα πλάσμα που με αγαπούσε και μου έκανε συντροφιά μια ζωή! Τις είδαμε και τις πράξεις των ανθρώπων, όλο για κακές πράξεις ακούμε απ' το είδος μας!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Λοιπόν, επειδή έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι αυτό το θέμα το άνοιξα για όσους αγαπούν τα ζώα, οι υπόλοιποι σεβαστείτε το και μην το χαλάτε!
    καλα, δεν γινετε να αγπαμε και τα δυο? αλλα με την φυσιολογικη αναλογια βρε Κυκνε? Αποχωρο αφου ενοχλω, αλλα νομιζω οτι και εσυ θα συμφωνουσες στο οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε την αγαπη μας προς ενα ζωακι σε σχεση με εναν ανθρωπο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλα, δεν γινετε να αγπαμε και τα δυο? αλλα με την φυσιολογικη αναλογια βρε Κυκνε? Αποχωρο αφου ενοχλω, αλλα νομιζω οτι και εσυ θα συμφωνουσες στο οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε την αγαπη μας προς ενα ζωακι σε σχεση με εναν ανθρωπο.
    Όχι, δεν συμφωνώ... Την ίδια αξία έχουν για μένα... Είναι ισότιμα... Αυτό είναι το τελευταίο που έχω να πω σχετικά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Bre παιδια , οταν παιρνετε ενα ζωακι, ξερεις οτι θα ζησει , πανω -κατω 15 χρονια , κι εγω φταιω γι αυτο ? κατ εσας , ναι φταιω ........ελτε στα συγκαλα σας , απο το 1980 εχω γατο , μεχρι το 2008 .......αν προσεβαλλα καποιον, δεν τοκανα επτηδες , δεν ειναι στον χαρακτηρα μου .....
    να δωσουμε ενα τελος σαυτην την ΄διαμαχη ΄, να τελειωνουμε ? να δωσουμε .....
    Last edited by Macgyver; 17-03-2020 at 23:07.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Bre παιδια , οταν παιρνετε ενα ζωακι, ξερεις οτι θα ζησεις , πανω -κατω 15 χρονια , κι εγω φταιω γι αυτο ? κατ εσας , ναι φταιω ........ελτε στα συγκαλα σας , απο το 19890 εχω γατο , μεχρι το 2008 .......αν προσεβαλλα καποιον, δεν τοκανα επτηδες , δεν ειναι στον χαρακτηρα μου .....
    να δωσουμε ενα τελος σαυτην την ΄διαμαχη ΄, να τελειωνουμε ? να δωσουμε .....
    Σ' αυτό συμφωνούμε, να δώσουμε
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' αυτό συμφωνούμε, να δώσουμε

    Μπραβο Κυκνε , δεν εχει κανενα νοημα η κουβεντα αυτη, κι εσυ ειχες ζωακια ( η εχεις ) , γατες , κι εγω απο 1980 , λες να μην τα αγαπαω ? για πλακα κοιμομουν με τον γατο μου αγκαλια? με λατρευε ο γατος μου , και πολυ λυπηθηκα που ΄εφυγε ΄, αλλα τα ζωα εχουν αυτο το μειονεκτημα , , ζουν λιγο ........ατυχως .....ολοι πονεσαμε οταν χασαμε το ζωακι μας .......ανεξαιρετως .......

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επιτελους , να μην τσακωνομαστε για πραματα που θα συμβουν , σχετικα νωρις .......

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εντομεταξι φετος οι γατες γενννησαν πολυ νωρις. Απο την αλλη πλευρα παρατηρω κατις το πολυ ευχαριστω, ολο κι λιγοτερα αδεσποτα στο δρομο, μειτε γατες μειτε σκυλους! Αυτο σημαινει οτι η καμπανια για στυρωση και μειωσει των ανεξελεκτων γεννησεων εχει πλεον ορατα αποτελεσματα και στον δρομο!! Αντες να γινουμε λιγακι ευρωπη ρε παιδια, διοτις μπορει να τους κραζουμε τους ευρωπαιους, αλλα δεν βλεπεις στις πολεις τις ευρωπης γατακια να τρωνε στα σκουπιδια!
    Παρεπιπτωντος οποιος βρει γατακια σε σκουπιδια παρακαλειτε να το αναφερει ειτε κατευθειν στην υπηρεσια του δυμου του, ειτε εδω και θ τα μαζεψω εγω, με τον συλλογο του πειραια.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    και εγω ,εδω και λιγες μερες χασαμε ενα σκυλακι αδεσποτο ηταν η μασκοτ της γειτονιας,το ειχαμε 3 χρονια μαζι με ενα αλλο που εκαναν πολλοι παρεα αυτα,λιγο να την εχανε την εψαχνε παντου να την βρει
    απο τοτε που εγινε το συμβαν εχω μια στεναχωρια και δεν εχω και πολυ ορεξη να φαω και να μιλαωμε εχει πιασει ενα σφυξιμο στην καρδια και απο θεμα υπνου δεν τα παω και καλα,το ειχαμε συνηθισει τοσα χρονια μας ακολουθουσε παντου οπου πηγαιναμε με καμαρι,δεν το ταιζα ουτε το χαιδευα με τα χερια αλλα με το ποδι,δεν ηθελα να δεθω μαζι τους αλλα που να ηξερα οτι θα με παρει απο κατω ο θανατος του
    και το αλλο σκυλι που ηταν μαζι αχωριστα ειναι ανυσηχο και στεναχωριμενο και δεν ξερουμε τι να κανουμε,το βλεπω μονο του και με πιανει να βαλω τα κλαματα αλλα κρατιεμαι να μην με δουν οι δικοι μου + οτι το εχουν θαψει και κοντα στο σπιτι μου και θελω δεν θελω το βλεπω κεει που το εθαψαν και ορισμενες φορες το σκυλι μυριζει και παει εκει γυρω

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής κακοποίηση ζώου
    By λουλούδι in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2017, 04:52
  2. ΑΠΩΛΕΙΑ.
    By Dimitra-V in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2014, 21:55
  3. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 21:56
  4. Απώλεια
    By ntinaki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 30-10-2007, 07:58
  5. κατάθλιψη κ απωλεια
    By p-s-y in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2006, 03:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •