Πως να προσεγγισω τον αδερφο μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3

    Κραυγή για βοήθεια

    Καλησπερα σας.. Θα ήθελα μερικές απόψεις για το πως να προσεγγίσω τον αδερφό μου(κάνει χρήση κοκαΐνης). Αρχίζω δίνοντας μερικά στοιχεία για την ολη κατάσταση έτσι ώστε να εχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

    Επέστρεψα πρόσφατα στο πατρικό μου μετά απο 6 χρόνια που βρισκόμουν εκτός περιοχής για σπουδές και δουλειά. Λόγος για επιστροφή ηταν οι γονείς μου, καθώς τα τελευταία χρόνια πάσχουν και οι δυο απο μια νευρολογική ασθένεια. Ευτυχώς η παρουσία μου και η βοήθεια μου στην καθημερινότητα φαίνεται ως τώρα να είναι εξαιρετικά αποτελεσματική στην ψυχολογια τους. Ολα καλά κι όλα ωραία, μέχρι που έρχεται στο σπίτι το.. ΤΕΡΑΣ (όσο κι αν τον αγαπάω, όσο κι αν με θλίβει, έτσι ειναι στα μάτια μου τις τελευταίες 3 εβδομάδες που τον βλέπω). Τα νεύρα του κάποιες φορές ειναι επικίνδυνα και αλλες φορές ειναι ήρεμος και συζητήσιμος. Προχθές παραλίγο να απλώσει χέρι στον 82χρονο παππού μας ο οποίος ειναΙ καρδιακός, επειδή έπαψε υποκύπτει στα ψέματα και στους ψυχολογικούς εκβιασμούς και δεν του δίνει πλεον χρήματα.

    Ολα ξεκίνησαν απο το τσιγάρο..
    Χρόνια τώρα όλοι στην οικογένεια γνωρίζαμε για την συστηματική χρήση μαριχουάνας. Δοκιμάσαμε κάθε είδους τρόπο προσέγγισης αλλα μάταια. Επέμενε και επιμένει πως του κάνει καλο.. είναι 27 χρονών και ζει μονος του απο τα 20 (Νοικιάζει σπίτι στο ίδιο χωριό για να έχει την ανεξαρτησία του).

    Μια βόλτα ήταν αρκετη..
    Εχθές το βράδυ, έκανα μια βόλτα στο χωριό και πέτυχα μερικους γνωστούς. Πιάσαμε την κουβέντα και Ούτε λίγο ούτε πολύ το έπιασα. Ο αδερφός μου σνιφαρει και καπνίζει κόκα σα να μην υπάρχει αύριο..

    Ξαφνικά ολα έβγαλαν νόημα.
    Οι μεταλλάξεις της συμπεριφοράς, τα ψέματα, οι κοροϊδίες, τα νεύρα, το που πηγαίνουν τοσα χρήματα..

    Ένοιωσα ηλίθια.
    Προφανώς και τόσες μέρες κατάλαβα πως κατι συμβαίνει. Αλλα πίστευα πως ο πρόσφατος χωρισμος με την αρραβωνιαστικιά του και οι ασθένειες των γωνιών μας ηταν υπεύθυνες για ξεσπασματα του. Δεν ειχα ιδέα για τα συμπτώματα που έβγαζαν ματι μπροστά στα ματια μου!

    Πως του το λες?
    Η πρώτη μου κίνηση αφού σταμάτησα να κλαίω, ήταν να τον παρω για να βρεθούμε, να τον κοιτάξω στα μάτια, και να τον ρωτήσω. Να του πω πως ειμαι διπλα του σε οτι χρειαστεί και να του προτείνω απεξάρτηση με την συνεχή υποστήριξη μου. Την ωρα που πατουσα τα νούμερα ήξερα πως έκανα λάθος. Δεν πήρα τηλέφωνο. Θεωρησα πως θα μου πει ψέματα και απλώς θα έκανα τα πράγματα χειρότερα. Αντ'αυτού, έστειλα μήνυμα σε εναν άνθρωπο εμπιστοσύνης και του ζήτησα να μάθει λεπτομέριες.

    Πιστεύετε πως πρέπει να του μιλήσω έτσι στο άκυρο η να εφαρμόσω πρώτα κάποιο μοτίβο συμπεριφοράς απέναντί του και να το συζητήσω αυτό σε δεύτερο επίπεδο? Να πράξω αρχικά εν αγνοία των γονιών μου και να τους προετοιμάσω κι αυτούς καπως ή να τους ενημερώσω απευθείας? Μ'αρέσει που ηθελα να φύγω και στα εξωτερικα να κάνω καριέρα Ενώ η οικογένειά μου αργοπεθαίνει..
    Last edited by Efthimia; 14-10-2018 at 23:55.

  2. #2
    Ευθυμία γειά σου! Νομίζω οτι, λίγη σημασία έχει αν θα μιλήσεις ευθέως στον αδελφό σου ή όχι. Για μένα, καλό θα ήταν να προσπαθήσεις πρώτα να μάθεις πληροφορίες και όσα πιο πολλά μπορείς για τα θέματά του. Αν και νομίζω οτι στο θέμα της απεξάρτησης από τα ναρκωτικά δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, αν δεν το αποφασίσει πραγματικά ο ίδιος.
    Αλλά η πρώτη κίνηση είναι να πάρεις πληροφορίες για να δεις πού βρίσκεται η κατάσταση και την έκταση του προβλήματος. Διότι ο αδελφός σου μπορεί και να μην σου πει την αλήθεια ή όλη την αλήθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πάρε τηλ σε κάποια δομή απεξάρτησης όπως το ΚΕΘΕΑ. Αυτοί θα σε καθοδηγήσουν σχετικά

Similar Threads

  1. πως να τον προσεγγισω
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 88
    Last Post: 26-11-2016, 20:28
  2. δισταζω να την προσεγγισω
    By aris13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-2016, 15:25
  3. Παγωνω και μονο στην σκεψη οτι θα προσεγγισω καποια
    By xristos1925 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 18-08-2015, 14:38
  4. Πως να προσεγγίσω μια πολλή όμορφη κοπέλα
    By crert in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2012, 10:52
  5. Replies: 16
    Last Post: 18-09-2007, 15:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •