Κίρρωση νόσος wilson και κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Κίρρωση νόσος wilson και κρίσεις πανικού

    Είμαι η μητέρα ενός 30χρονου που διαγνώστηκε εδω και 10 μήνες με αλκοολική κίρρωση του ήπατος και με έρευνα που έγινε λίγο αργότερα, με νόσο Wilson (πέρνει αντίδοτο πενικιλαμίνη). Για ν' αντιμετωπιστεί το σύνδρομο στέρησης, του δόθηκαν tavor ( πράγμα που δεν το ήθελα εγω ούτε κι εκείνος), απ' την αρχή της διάγνωσης και για 9 μήνες. Αυτό το διάστημα έμεινε καθαρός απο ακκοόλ, μπήκαμε σε λίστα μεταμόσχευσης και πετύχαμε αντιρρόπηση. (πράγμα που σημαίνει πως κερδίσαμε χρόνο.Η ψυχιατρική βοήθεια που του δόθηκε ήταν ανεπαρκής (κέντρο αποτοξίνωσης απο αλκοόλ) και λόγω δικής μας πλευράς (τρέχαμε για εξετάσεις, φεύγαμε για Θεσ/νίκη που βρίσκεται το μεταμοσχευτικό κέντρο) και χάναμε ραντεβού, αλλά και αδυναμία του κέντρου απ' ότι μου είπαν στη συνέχεια, ν' ανταπεξέλθουν στην πολυπλοκότητα της νόσου. Κι ενω πηγαίναμε αρκετά καλά κι έγινε προσπάθεια να κόψει τα tavor , χτυπήθηκε απο σύνδρομο στέρησης λόγω διακοπής tavor. Ο ψυχίατρος του έδωσε πρεγγαμπαλίνη. Είναι 10 μέρες που δεν τρέφεται καλά, φοβάται να βγει απ' το σπίτι, δεν βγαίνει ούτε για εξετάσεις, έχει αγοραφοβία και μουδιάσματα.
    Δεν ξέρουμε πως να τον βοηθήσουμε. Δεν υπάρχει οικονομικό μπάτζετ, αν και ιδιωτικά μου είπαν δύσκολο να τον αναλάβει κάποιος λόγω και των φαρμάκων που πέρνει για τη νόσο. Έκλεισα απογευματινό ραντεβού με ψυχίατρο (χωρίς να γνωρίζω κάποιον) στο Κωνσταντοπούλειο Αγία Όλγα, που νοσηλεύτηκε στην αρχή, οπου υπάρχει και το ιστορικό του. Όμως υπάρχει ανάγκη να συνέλθει γρήγορα για να μην επιδεινωθεί επιπλέον η σωματική του υγεία και για να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε στο τέλος του μήνα για το κέντρο μεταμόσχευσης. Σας παρακαλώ για τις συμβουλές σας....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γιατι φοβαται να βγει απ το σπιτι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είμαι ειδική, αλλά νομίζω ότι θα τον βοηθήσει ένας καλός ψυχολόγος πέρα από τον ψυχίατρο. Τα θέματά του τα έχει δουλέψει μέσα του ή περιμένει μόνο με τα φάρμακα; Τα φάρμακα βοηθάνε στα σωματικά, αλλά η ψυχολογία του είναι άλλο πράγμα. Αν φεύγαν όλα με ένα χάπι θα είμασταν όλοι...happy. Κάτι τον έριξε στο αλκοόλ, ήρθαν τα σημαντικά προβλήματα υγείας και δέσανε στην ψυχολογική του κατάσταση... Αλλαγή στα φάρμακα φέρνουν και σωματικά συμπτώματα που φέρνουν μετά ψυχοσωματικά και...φαύλος κύκλος. Αγοραφοβία, μουδιάσματα λόγω άγχους κτλ περνάνε κυρίως με ψυχοθεραπεία παρά με τα φάρμακα.
    Σας εύχομαι περαστικά και τα καλύτερα να έρθουν. Πείτε μας πως πάει.

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By panagiotis21 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-2016, 22:49
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. κρίσεις πανικού
    By maritimo32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2012, 17:45
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By popiza in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2007, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •