Ψυχοθεραπεία μέσω Skype
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Ψυχοθεραπεία μέσω Skype

    Καλησπέρα σας. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η αγχώδης διαταραχή. Μένω επαρχία και οι επιλογές των θεραπευτών είναι περιορισμένες. Σκέφτομαι λοιπόν ακόμα και την ψυχοθεραπεία μέσω Skype. Υπάρχουν αρκετοί στο διαδίκτυο που προσφέρουν την υπηρεσία. Έχει κανείς εμπειρία ή μπορεί να προτείνει ψυχοθεραπευτή;

  2. #2
    Κανείς δεν έχει εμπειρία ψυχοθεραπείας μέσω skype;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εγώ το δοκιμάζω πρόσφατα... Εξαρτάται μπορεί να έχεις θέματα καποιες φορές στο τι λέει ο άλλος ή εσύ.. Γενικά, είναι μία επικοινωνία και βοηθάει αλλά καλύτερα είναι πάντοτε το πρόσωπο με πρόσωπο

  4. #4
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Εγώ το δοκιμάζω πρόσφατα... Εξαρτάται μπορεί να έχεις θέματα καποιες φορές στο τι λέει ο άλλος ή εσύ.. Γενικά, είναι μία επικοινωνία και βοηθάει αλλά καλύτερα είναι πάντοτε το πρόσωπο με πρόσωπο
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα είναι καλύτερα από κοντά αλλά δεν είναι πάντα εύκολο. Όταν θα μπορώ να στέλνω προσωπικά μηνύματα θα σε ενοχλήσω για να μου πεις για την εμπειρία σου και να μου συστήσεις κι εμένα κάποια ονόματα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Προσπάθησε να συμπληρώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται τα 50 ποστ από εδώ και από εκεί σε διάφορα θέματα... Μόλις φτάσεις τα 50 ο διαχειριστης θα σου επιτρέψει να στέλνεις αλλά και να λαμβάνεις και εσύ προσωπικά μηνύματα...

  6. #6
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Προσπάθησε να συμπληρώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται τα 50 ποστ από εδώ και από εκεί σε διάφορα θέματα... Μόλις φτάσεις τα 50 ο διαχειριστης θα σου επιτρέψει να στέλνεις αλλά και να λαμβάνεις και εσύ προσωπικά μηνύματα...
    Ναι με ενημέρωσαν για τους κανόνες. Προσπαθώ... :P

  7. #7
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Εγώ το δοκιμάζω πρόσφατα... Εξαρτάται μπορεί να έχεις θέματα καποιες φορές στο τι λέει ο άλλος ή εσύ.. Γενικά, είναι μία επικοινωνία και βοηθάει αλλά καλύτερα είναι πάντοτε το πρόσωπο με πρόσωπο
    Ξέχασα να σε ρωτήσω. Τι είδους ψυχοθεραπεία ακολουθείς;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Συνήθως εφαρμόζεται η γνωστική ψυχοθεραπεία... Αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο το είδος της ψυχοθεραπείας αλλά το πνεύμα του ψυχοθεραπευτη

  9. #9
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Συνήθως εφαρμόζεται η γνωστική ψυχοθεραπεία... Αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο το είδος της ψυχοθεραπείας αλλά το πνεύμα του ψυχοθεραπευτη
    Κοίτα βρήκα έναν ψυχοθεραπευτή που ταίριαξα πολύ μαζί του αλλά κάνει ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία, η οποία όπως μου είπε μπορεί να διαρκέσει χρόνια. Δε μπορώ ούτε οικονομικά ούτε ψυχολογικά να μπω σε μια τόσο μακροχρόνια θεραπεία. Οπότε για μένα παίζει ρόλο και το είδος.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Δεν είσαι υποχρεωμένος να πηγαίνεις για χρόνια, μπορείς απλά να ακολουθήσεις κάποιες συνεδρίες και μετά αφού βοηθηθείς να σταματήσεις.. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η ψυχοθεραπεία είναι χάσιμο χρόνου, καλύτερα να βρεις ένα φίλο σου να σου συμπαρασταθει, θα το κάνει και δωρεάν και θα σε βοηθήσει και πιο πολύ και θα είναι και όλες τις ώρες για σένα.. Ο ψυχοθεραπευτης θα σου λέει θα τα πούμε όταν έρθει η συνέδρια

  11. #11
    Νομίζω ότι για να δεις αποτέλεσμα θα πρέπει να ολοκληρώσεις τη θεραπεία. Δε συμφωνώ ότι είναι το ίδιο οι φίλοι. Είναι ολόκληρη επιστήμη. Τώρα το αν τελικά βοηθάει η ψυχοθεραπεία γενικά είναι άλλο θέμα. Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο η εμπειρία του θεραπευτή.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by gdgreece View Post
    Νομίζω ότι για να δεις αποτέλεσμα θα πρέπει να ολοκληρώσεις τη θεραπεία. Δε συμφωνώ ότι είναι το ίδιο οι φίλοι. Είναι ολόκληρη επιστήμη. Τώρα το αν τελικά βοηθάει η ψυχοθεραπεία γενικά είναι άλλο θέμα. Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο η εμπειρία του θεραπευτή.
    Δεν ξέρω έτυχε να μιλήσω εδώ μέσα με πολλά άτομα που δηλωσαν ότι πήγαν σε ψυχοθεραπευτη και τον διεκοψαν λόγω του ότι δεν τους βοηθούσε.. Για παράδειγμα εμένα ο γιατρός μου που με παρακολοθουσε ήταν πολύ καλός για ψυχοθεραπευτης αλλά δεν έκανε συνεδρίες απλά αφιέρωνε λίγο χρόνο για να με τονώσει...

  13. #13
    Κι εγώ έχω τέτοια παραδείγματα φίλων. Προσωπική εμπειρία δεν έχω ακόμα, θα αποκτήσω όμως σύντομα και θα σου πω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    , καλύτερα να βρεις ένα φίλο σου να σου συμπαρασταθει, θα το κάνει και δωρεάν και θα σε βοηθήσει και πιο πολύ και θα είναι και όλες τις ώρες για σένα..α
    Θα συμφωνησω κι εγω με τον Μενη ........αλλα εχει τετοιους φιλους ο ασθενης ? πλεον ο καθενας κοιταει την παρτη του ......

  15. #15
    Ότι και να μου λένε οι φίλοι μου εμένα το άγχος μου δε μειώνεται.

Similar Threads

  1. Πώς θα διαγράψω 2 λογαριασμούς μου στο skype?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 17-10-2016, 23:19
  2. Επικοινωνία μέσω skype??????
    By Nikolaoss in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 16-08-2015, 09:13
  3. Κάποιος με αρρυθμίες να τα πούμε απο facebook ή skype ?
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-02-2015, 00:50
  4. skype...
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-2012, 23:21
  5. Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου
    By alex30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-08-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •