Μπορει καποιος να με βοηθησει? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 103 of 103
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το να σαι αστείος, περιέργος, σχεσάκιας και τραλαλάς θα τα εκλάβουν ότι είσαι παλαβός και θα εισπράξεις εκμετάλλευση, διότι δεν έχεις να κάνεις με καλοπροαίρετους αλλά με κακόβουλους. Αυτοί κάνουν μόνο λυκοφιλίες. Μόνο αν είσαι και συ λύκος θα κάνεις χωριό μαζί τους. Τα χω δοκιμάσει, δεν απέφυγα την εκμετάλλευση και το να με θεωρούν άτομο παλαβό ή κάποιον που είναι για να κάνει πλάκα. Έτσι εγκατέλειψα τη μέθοδο. Όμως ο λύκος θα φοβηθεί άμα δει πως γίνεσαι και λιοντάρι.

    Το φέις είναι απλά αντανάκλαση της πραγματικότητας στο ίντερνετ. Εγώ γράφω σωστά πράγματα για να βοηθήσω, να κεντρίσω το ενδιαφέρον, λέω τεκμηριωμένα απόψεις και εισπράττω σχεδόν μηδενική ανταπόκριση. Κάποιος δημοφιλής στο πλήθος μπορεί να γράφει του κόσμου τις μαλακίες και εισπράττει αμέτρητα λάικς και μπράβο.

    Εγω το χρησιμοποιησα μηπως μπορεσω να αμυνθω, η κατασταση ηταν εξωπργματικη πραγματικα και ως ενα σημειο νομιζω πετυχα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    δεν εχω ιδεα βασικα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω κοψει τα πολλα κοινωνικα, μονο τα απολυτως αναγκαια και βλεπω... και οταν εννοω κοινωνικα εννοω το να βγω σε καφετερια για παραδειγμα και να πιω καφε μονος χαζευοντας τον κοσμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε γενικες γραμμες κουλουβαχατα... αν και υπαρχει κατανοηση απο πολλους αγνωστους σε μενα, ετσι οπως διαβαζω στιγμιαιες συμπεριφορες οταν παραγγελνω κατι ή κανω τα απολυτως αναγκαια ... δεν νομιζω να μπορει να γινει κατι ουσιαστικα και ειναι κριμα. Αντιμετωπισα πραγματικα εξωπραγματικες καταστασεις χωρις να φταιω και χωρις λογο και χωρις εξηγηση και δεν υπαρχει σημειο επιστροφης μετα απο αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #95
    Ελπίζω να σαι σε μικρή σχετικά ηλικία!

    Άμα σε μικρή ηλικία βρεις τον τρόπο να κινείσαι στους διάφορους τομείς της ζωής, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά τις δυνατότητες σου. Άμα δεις ότι ο τρόπος που χρησιμοποιείς φέρνει λάθος ή πενιχρά αποτελέσματα καταφεύγεις σε ένα καλό ψυχολόγο για να πάρεις τα κατάλληλα εργαλεία/μεθόδους σκέψης και δράσης στη ζωη ή κοιτάζεις γύρω σου και παίρνεις μαθήματα απ αυτούς που τα καταφέρνουν, κι όταν λέω τα καταφέρνουν δεν εννοώ οπωσδήποτε δόλο και απάτη. Εδώ μιλάω για σπουδές, δουλειά και λοιπά συναφή.

    Ως προς τις σχέσεις με τους ανθρώπους, αμα δεις ότι η καλοσύνη και το καλοπροαίρετο δεν έχουν πέραση τότε, μαθαίνεις να τους αντιμετωπίζεις επωφελώς για σένα ή τουλάχιστον χωρίς να υποστείς βλάβη (έστω ψυχολογική) και δεν φιλοδοξείς να τους κάνεις φίλους ή καλούς ανθρώπους σαν και σένα.

    Κι εγώ πάω - τώρα τελευταία - σε κλαμπ και καφέ μόνος! Απλά την τελευταία φορά που κάθησα μόνος, το γκαρσόνι έφερε δυο μενού. Φαίνεται του δωσα την εντύπωση ότι περίμενα κοπέλα, αφού το άλλου μενού το άφησε στο αλλο κάθισμα. Κι αυτό με έκανε να λυπηθώ αλλά και να αναπολήσω πόσο ωραία θα ήμουν αν γενικά υπήρχε κάποια στη ζωή μου. Φταίω κι εγω που δεν βρέθηκε κατάλληλη με αιτία τα όσα κατά καιρούς περιγράφω εδώ.

    Δώσε το βάρος της επικοινωνίας και επικέντρωσε τη σκέψη ότι έχεις ανάγκη από ανθρώπους να σε αγαπούν στους συγγενείς σου, στους γονείς σου, αδέρφια, στους πολύ κοντά σου δλδ που συνδέει ο δεσμός εξ αίματος και σε όποιον άλλο παρ ελπίδα σου δίνει τέτοιο επίπεδο επικοινωνίας και αγάπης. Τους υπόλοιπους απλά μάθε να τους αντιμετωπίζεις και ξέχνα το ανέμελο, το ειλικρινές και καλοπροαίρετο που θα θελες να ισχύει στις σχέσεις σου μ' αυτούς. Είναι προτιμότερο να σε συνοδεύει ικανοποίηση ότι αμύνθηκες, ότι τους έβαλες στη θέση τους παρά πόνος, θλίψη, τύψη ότι σε εκμεταλλεύθηκαν.
    γιάννης

  6. #96
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Σε γενικες γραμμες κουλουβαχατα... αν και υπαρχει κατανοηση απο πολλους αγνωστους σε μενα, ετσι οπως διαβαζω στιγμιαιες συμπεριφορες οταν παραγγελνω κατι ή κανω τα απολυτως αναγκαια ... δεν νομιζω να μπορει να γινει κατι ουσιαστικα και ειναι κριμα. Αντιμετωπισα πραγματικα εξωπραγματικες καταστασεις χωρις να φταιω και χωρις λογο και χωρις εξηγηση και δεν υπαρχει σημειο επιστροφης μετα απο αυτο.
    Αυτό σε μπολτ το βιώνω κι εγώ. Παίρνω θετική ενέργεια απ αυτές τις στιγμιαίες, περιστασιακές επικοινωνίες.
    Στις "εξωπραγματικες καταστασεις" πιθανόν να ήσουν παθητικός δέκτης, εύκολη λεία, ευκολόπιστος, τους φοβήθηκες και υπέκυψες και λοιπά συναφή, με αποτέλεσμα να είσαι το θύμα στο οποίο φορτώθηκε το λάθος επειδή έπραξες μετά που σου προηγήθηκαν αυτα που προείπα.
    γιάννης

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν λεω εξωπραγματικες καταστασεις δεν μπορεις να διανοηθεις τι περιγραφω. Ναι εχω ολες τις απαιτουμενες δεξιοτητες να αντεπεξερθω ακομα και στο εξωτερικο ισως αν μπορεσω να βρω καποια επαγγελματικη ακρη. Και οταν εννοω δεξιοτητες δεν εννοω μονο για επιβιωση, αλλα και για πραγματικη ζωη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω Ιωαννη
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ο αρχικος μου σκοπος ηταν να παω σε ενα παγκοσμιο συνεδριο για αυτο που ασχολουμε τωρα
    Αν θέλεις, και νομίζεις ότι αυτό δεν μπορεί να σε βλάψει με κάποιον τρόπο, γράψε ποιο είναι αυτό το συνέδριο, για να δούμε σε ποιο χώρο δραστηριοποιείσαι.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    και για αναψυχη για μερικες ημερες
    Στη χώρα του συνεδρίου ή αλλού;

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    καθως και γνωριμιες στο χωρο που κινουμε γιατι εδω δεν ξερω απολυτως κανεναν εδω να κινειται σε αυτο το χωρο και δεν μπορω καν να συζητησω, περα ισως απο διαδικτυακα.
    Βασικό πράγμα οι γνωριμίες, ειδικά στα επαγγελματικά θέματα.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    παρατησα μια εφαρμογη που εφτιαχνα ,
    Τι σε εμποδίζει να την ξαναρχίσεις; Μπορείς επίσης να γράψεις εδώ ποια είναι η λειτουργία της εφαρμογής, όπως και για ποιο λειτουργικό σύστημα την ετοιμάζεις.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    παρατησα τη ξενη γλωσσα που μαθαινα και εκτροχιαστηκα εντελως .... χωρις καμμια αιτια.
    Με ποιο τρόπο μάθαινες; Εγώ χρησιμοποιώ το Duolingo. Είναι αρκετά ευχάριστο αλλά χρειάζεσαι ίντερνετ.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οταν λεω εξωπραγματικες καταστασεις δεν μπορεις να διανοηθεις τι περιγραφω.
    Ομολογώ ότι πράγματι δεν μπορώ να διανοηθώ. Αν θέλεις μας λες τι ακριβώς συμβαίνει.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι εχω ολες τις απαιτουμενες δεξιοτητες να αντεπεξερθω ακομα και στο εξωτερικο ισως αν μπορεσω να βρω καποια επαγγελματικη ακρη. Και οταν εννοω δεξιοτητες δεν εννοω μονο για επιβιωση, αλλα και για πραγματικη ζωη.
    Μήπως ήρθε η ώρα να αναχωρήσεις πραγματικά για το εξωτερικό και να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα; Τι πιστεύεις εσύ;

  11. #101
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχετε πωτες σκεφτει οτι μπορει να ειναι δικο μας το λαθος ? οτι μπορει να εχουμε κανει εμεις καποιες λαθος κινησεις, θελημενες η καταλαθος και να εχουμε δωσει στους τρυγιρο μας την κακη εντυπωση?
    Χωρις να το θετω ποσωτικα -δλδη , αφου οι πολλοι μας χαρακτηριζουν η μας εντυμετοπιζουν λαθος και οι λιγοι, εμεις ειμαστε απο την αλλη πλευρα ,αρα? συμπερασμα οτι οι πολλοι ισως εχουν δικιο, αυτο ειναι και το λογικο!
    Ομως επειδη δεν ξερω το προβλημα του θεματοθετη δεν μπορω να πω οτι ισχυουν τα παραπανω. Απλα, πρεπει σε καθε μας σκεψη, σε καθε μας απορια προς τους αλλους θα πρεπει νομιζω να περνουμε σοβαρα υποψην μας και το ηθικο της κοινωνιας αυτης.
    Πολλες φορες οι ανθρωποι οπου ειναι απομωνομενοι καταφερνουν να ξεχωρησουν μεσα απο την εργασια τους, η μεσα απο την τεχνη, αυτο γινετε επειδη κανει μεγαλη εντυπωση στα κοινωνικα συνωλα η διαφορετικοτητα της σκεψης

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Εχετε πωτες σκεφτει οτι μπορει να ειναι δικο μας το λαθος ? οτι μπορει να εχουμε κανει εμεις καποιες λαθος κινησεις, θελημενες η καταλαθος και να εχουμε δωσει στους τρυγιρο μας την κακη εντυπωση?
    Χωρις να το θετω ποσωτικα -δλδη , αφου οι πολλοι μας χαρακτηριζουν η μας εντυμετοπιζουν λαθος και οι λιγοι, εμεις ειμαστε απο την αλλη πλευρα ,αρα? συμπερασμα οτι οι πολλοι ισως εχουν δικιο, αυτο ειναι και το λογικο!
    Ομως επειδη δεν ξερω το προβλημα του θεματοθετη δεν μπορω να πω οτι ισχυουν τα παραπανω. Απλα, πρεπει σε καθε μας σκεψη, σε καθε μας απορια προς τους αλλους θα πρεπει νομιζω να περνουμε σοβαρα υποψην μας και το ηθικο της κοινωνιας αυτης.
    Πολλες φορες οι ανθρωποι οπου ειναι απομωνομενοι καταφερνουν να ξεχωρησουν μεσα απο την εργασια τους, η μεσα απο την τεχνη, αυτο γινετε επειδη κανει μεγαλη εντυπωση στα κοινωνικα συνωλα η διαφορετικοτητα της σκεψης

    Χμ δεν ειμαι σιγουρος αν το πολλοι και αγνωστοι εχουν δικιο. Συνηθως το ατομο εχει δικιο, οι πολλοι και αγνωστοι δημιουργουν εσφαλμενες εντυπωσεις. Το ζητουμενο ειναι οτι δεν μπορω καν να δημιουργησω υπο αυτες τις προυποθεσεις ή να κανω κατι για μενα. Μιλαμε για απιστευτες περιστασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Vox , θα απαντησω εν συντομια. Χρησιμοποιουσα και εγω το duolingo για σουηδικα και εφτιαχνα μια εφαρμογη android αλλα δεν θελω να πω περισσοτερες λεπτομερειες. Ευχαριστω :)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Υπερβολικό άγχος!!! Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!!!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 12-02-2018, 19:31
  2. Replies: 28
    Last Post: 31-01-2013, 23:28
  3. Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??
    By Fwtino_Asteraki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2012, 06:34
  4. ψαχνω ψυχολογο, αν μπορει καποιος να βοηθησει
    By cocomero in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-2012, 18:59
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •