Πιπιλιμα δαχτυλων κ φαγωμα νυχιων σε 4 χρονων παιδακι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    5

    Πιπιλιμα δαχτυλων κ φαγωμα νυχιων σε 4 χρονων παιδακι.

    Γεια σας. Οπως γραφω κ στον τιτλο η κορουλα μου τρωει τα νυχια της, κατι που ξεκινησε απο τον παιδικο. Επισης πιπιλαει δυο δαχτυλα...απο τοτε που ηταν μωρο..δεν πηρε πιπιλα. Μεχρι σημερα πιπιλαει οταν βλεπει πχ παιδικα, οταν ημαστε στο αυτοκίνητο κ πριν κοιμηθεί.Εφτασε απο τη δυναμη που βαζει να κανει πληγη σε ενα δαχτυλακι κ να βγαλει σαν κοτσια κ στα δυο. Το εψαξα...πηγαμε σε παιδοψυχολογο οταν ηταν 3,5 κ μου ειπε οτι χρειαζεται λογοθεραπεια.. Επειδη δε μιλαει πολυ καλα ακουει αλλα σρον παιδικο που μιλανε καλύτερα αγχωνεται κ ξεσπαει ετσι. Αλλος μου ειπε ςιναι ξεσπασμα αγχους. Αλλος οτι εχει υπολείμματα απο τη βρεφικη ηλικία. Δεν ξερω τι να κανω....φοβαμαι κ για τα δοντια της κ για τη γναθο της.Καποια μαμα με ιδιο θεμα;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Mpoumpa View Post
    Γεια σας. Οπως γραφω κ στον τιτλο η κορουλα μου τρωει τα νυχια της, κατι που ξεκινησε απο τον παιδικο. Επισης πιπιλαει δυο δαχτυλα...απο τοτε που ηταν μωρο..δεν πηρε πιπιλα. Μεχρι σημερα πιπιλαει οταν βλεπει πχ παιδικα, οταν ημαστε στο αυτοκίνητο κ πριν κοιμηθεί.Εφτασε απο τη δυναμη που βαζει να κανει πληγη σε ενα δαχτυλακι κ να βγαλει σαν κοτσια κ στα δυο. Το εψαξα...πηγαμε σε παιδοψυχολογο οταν ηταν 3,5 κ μου ειπε οτι χρειαζεται λογοθεραπεια.. Επειδη δε μιλαει πολυ καλα ακουει αλλα σρον παιδικο που μιλανε καλύτερα αγχωνεται κ ξεσπαει ετσι. Αλλος μου ειπε ςιναι ξεσπασμα αγχους. Αλλος οτι εχει υπολείμματα απο τη βρεφικη ηλικία. Δεν ξερω τι να κανω....φοβαμαι κ για τα δοντια της κ για τη γναθο της.Καποια μαμα με ιδιο θεμα;;;;
    Καλησπέρα Μπούμπα...δεν είμαι γονιός αλλά έχω όμως τρία ανιψάκια και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ..αυτό μου ακούγεται σαν μια απλή παιδική συνήθεια...θυμαμε τον εαυτό μου βέβαια σαν όνειρο το θυμαμε πρέπει να ειμουν τοτες 3-4 ετών όπως η κορούλα σου..θυμαμε λοιπόν ότι αν δεν έπιανα το στήθος της μαμάς μου δεν με έπαιρνε ο ύπνος με τίποτα μόνο αν έπιανα το στήθος της μαμάς μου κοιμόμουνα..σιγά σιγά το έκοψα αλλά δεν θυμαμε πως...
    Ένα άλλο παιδάκι που μας επισκεπτόταν με τη μαμά του θυμαμε έπιανε το αυτί της μαμάς του όταν ήθελε να κοιμηθεί..και τώρα που τα θυμαμε αυτά θυμήθηκα και τον μεγάλο μου ανιψιό όταν ήταν μικρότερος 4 ετών έπιανε τα αυτια μας για να κοιμηθεί...τα παιδάκια σε αυτές της της ηλικίες συνηθίζουν να κάνουν ακριβώς τέτοια είτε πιπιλισμα δαχτύλων είτε με πιάσιμο σε κάποιο σημείο της μαμάς η του μπαμπα....σιγά σιγά όμως αυτό φεύγει..μήπως δεν είναι τόσο ανησυχητικό και τόσο όσο νομίζεις???(δεν ξέρω λεω?))
    Θυμαμε το παιδάκι της ξαδέρφης μου όταν ήταν και πάλι 4-5 ετών είχε την τάση να πηγενη και να πιάνει τα μπούτια της μαμάς του..και όχι για να κοιμηθεί αλλά και στο άσχετο πολλές φορές...τα παιδάκια σε αυτές της ηλικίες έχουν την τάση να ανακαλύπτουν αισθήσεις με την αφη...δεν ξέρω πως να το πω ελπίζω να γίνουμε κατανοητός..θέλουν να αγγίζουν πράγματα σημεία μάλλον αναπτυζουν την αίσθηση της αφής..
    Έχω διαβάσει σε ένα άρθρο ψυχολογίας όπου γονείς ζητούσανε γνώμες από ειδικούς για το χειρισμό των παιδιών τους σε αυτή την ηλικία που αναφερεις..συγκεκριμένα δύο η τρεις μαμάδες δεν θυμαμε και καλά είχαν αναφέρει ότι το παιδί τους είχε την τάση να τους πιάνει στα γεννητικά όργανα..και δεν ξέρανε πως να το χειριστουνε..και οι ειδικοί απάντησαν ότι τα παιδιά προσπαθούν να ανακαλύψουν και να διευρευνησουν την αίσθηση της αφής..και ότι να μην τα αποπαρουν αλλά να προσπαθήσουν να τους εξηγήσουν με πολύ ήρεμο τρόπο ότι αυτό δεν είναι σωστό και ότι δεν πρέπει να πιάνουμε όπου θέλουμε κανέναν άνθρωπο ακόμα και αν είναι οι γονείς μας...
    Μην ανησυχείς θα το κόψει αυτό κάποια στιγμή θα βαρεθεί..απλά δεν το έχει βαρεθεί ακόμα...και θα πρέπει για λίγο καιρό ακόμα μέχρι να το κόψει να το προσέχεις να μην τραυματιστεί όπως λες

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλησπέρα Μπούμπα...δεν είμαι γονιός αλλά έχω όμως τρία ανιψάκια και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ..αυτό μου ακούγεται σαν μια απλή παιδική συνήθεια...θυμαμε τον εαυτό μου βέβαια σαν όνειρο το θυμαμε πρέπει να ειμουν τοτες 3-4 ετών όπως η κορούλα σου..θυμαμε λοιπόν ότι αν δεν έπιανα το στήθος της μαμάς μου δεν με έπαιρνε ο ύπνος με τίποτα μόνο αν έπιανα το στήθος της μαμάς μου κοιμόμουνα..σιγά σιγά το έκοψα αλλά δεν θυμαμε πως...
    Ένα άλλο παιδάκι που μας επισκεπτόταν με τη μαμά του θυμαμε έπιανε το αυτί της μαμάς του όταν ήθελε να κοιμηθεί..και τώρα που τα θυμαμε αυτά θυμήθηκα και τον μεγάλο μου ανιψιό όταν ήταν μικρότερος 4 ετών έπιανε τα αυτια μας για να κοιμηθεί...τα παιδάκια σε αυτές της της ηλικίες συνηθίζουν να κάνουν ακριβώς τέτοια είτε πιπιλισμα δαχτύλων είτε με πιάσιμο σε κάποιο σημείο της μαμάς η του μπαμπα....σιγά σιγά όμως αυτό φεύγει..μήπως δεν είναι τόσο ανησυχητικό και τόσο όσο νομίζεις???(δεν ξέρω λεω?))
    Θυμαμε το παιδάκι της ξαδέρφης μου όταν ήταν και πάλι 4-5 ετών είχε την τάση να πηγαινει και να πιάνει τα μπούτια της μαμάς του..και όχι για να κοιμηθεί αλλά και στο άσχετο πολλές φορές...τα παιδάκια σε αυτές της ηλικίες έχουν την τάση να ανακαλύπτουν αισθήσεις με την αφη...δεν ξέρω πως να το πω ελπίζω να γίνουμε κατανοητός..θέλουν να αγγίζουν πράγματα σημεία μάλλον αναπτυζουν την αίσθηση της αφής..
    Έχω διαβάσει σε ένα άρθρο ψυχολογίας όπου γονείς ζητούσανε γνώμες από ειδικούς για το χειρισμό των παιδιών τους σε αυτή την ηλικία που αναφερεις..συγκεκριμένα δύο η τρεις μαμάδες δεν θυμαμε και καλά είχαν αναφέρει ότι το παιδί τους είχε την τάση να τους πιάνει στα γεννητικά όργανα..και δεν ξέρανε πως να το χειριστουνε..και οι ειδικοί απάντησαν ότι τα παιδιά προσπαθούν να ανακαλύψουν και να διευρευνησουν την αίσθηση της αφής..και ότι να μην τα αποπαρουν αλλά να προσπαθήσουν να τους εξηγήσουν με πολύ ήρεμο τρόπο ότι αυτό δεν είναι σωστό και ότι δεν πρέπει να πιάνουμε όπου θέλουμε κανέναν άνθρωπο ακόμα και αν είναι οι γονείς μας...
    Μην ανησυχείς θα το κόψει αυτό κάποια στιγμή θα βαρεθεί..απλά δεν το έχει βαρεθεί ακόμα...και θα πρέπει για λίγο καιρό ακόμα μέχρι να το κόψει να το προσέχεις να μην τραυματιστεί όπως λες


    Καλημέρα. Ευχαριστω για την απαντηση... ναι γνωριζω για τετοιες συνηθειες απλα ανησυχω γτ η κορη μου το εχει απο τοτε που γεννηθηκε κ δυστυχως απο τις περιπτωσεις που γνωριζω κανενα δε σταματησε το πιπιλιμα μεχρι μεγαλη ηλικια(καποιοι πιπιλανε μεχρι κ ενηλικες). Φοβαμαι μη δημιουργηθει προβλημα στα δοντια και στη γναθο(κατι που μου επισημανε ο οδοντιατρος μου οταν ετυχε να παω με την κορη μου κ την ειδε να το κανει αλλα μου το ειπαν κ αλλες μαμαδες με ιδιο θεμα, οτι χρειαστηκε στα 7-8 χρονια να επεμβουν στο στομα γτ ειχε δημιουργηθει ζημια),θελω να προλαβω την κατασταση... η ανηψια μου με την ιδια ακριβως συνηθεια μεχρι κ τωρα δευτερα δημοτικου πιπιλαει. Ντρεπεται μπροστα σε αλλους κ παει κ το κανει κρυφα. Ειναι και το αλλο θεμα... οτι 3 και 2 τη βαζω να πλυνει τα χερια της γιατι ακουμπαει παντου και μετα πιπιλαει...Ουφφφ.....δεν ξερω...το εψαξα πολυ κ λυση δε βλεπω να υπαρχει...μηπως το πιπιλιμα δειχνει καποια αλλη αναγκη που δεν εχω σκεφτει;; μηπως δεν ειναι αγχος αλλα ελλειψη απο καποια αισθημα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Mpoumpa View Post
    Καλημέρα. Ευχαριστω για την απαντηση... ναι γνωριζω για τετοιες συνηθειες απλα ανησυχω γτ η κορη μου το εχει απο τοτε που γεννηθηκε κ δυστυχως απο τις περιπτωσεις που γνωριζω κανενα δε σταματησε το πιπιλιμα μεχρι μεγαλη ηλικια(καποιοι πιπιλανε μεχρι κ ενηλικες). Φοβαμαι μη δημιουργηθει προβλημα στα δοντια και στη γναθο(κατι που μου επισημανε ο οδοντιατρος μου οταν ετυχε να παω με την κορη μου κ την ειδε να το κανει αλλα μου το ειπαν κ αλλες μαμαδες με ιδιο θεμα, οτι χρειαστηκε στα 7-8 χρονια να επεμβουν στο στομα γτ ειχε δημιουργηθει ζημια),θελω να προλαβω την κατασταση... η ανηψια μου με την ιδια ακριβως συνηθεια μεχρι κ τωρα δευτερα δημοτικου πιπιλαει. Ντρεπεται μπροστα σε αλλους κ παει κ το κανει κρυφα. Ειναι και το αλλο θεμα... οτι 3 και 2 τη βαζω να πλυνει τα χερια της γιατι ακουμπαει παντου και μετα πιπιλαει...Ουφφφ.....δεν ξερω...το εψαξα πολυ κ λυση δε βλεπω να υπαρχει...μηπως το πιπιλιμα δειχνει καποια αλλη αναγκη που δεν εχω σκεφτει;; μηπως δεν ειναι αγχος αλλα ελλειψη απο καποια αισθημα;
    Μπορεί να σου φανεί χαζό αυτό που θα πω αλλά μπορεί να σου φανεί και χρήσιμο...απευθυνθηκες στο γοογλε??
    Εγώ που ψάχνω συνέχεια για δικά μου θέματα συχνά πέφτω σε θέματα τέτοια με γονείς και παιδιά..έτσι έπεσα και στο θέμα που σου είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ...
    Αλλά με αυτό που μου λες ότι η ανιψιά σου το κάνει και στη τέταρτη δημοτικού αυτό επιβεβαιωνει αυτό που σου είπα ότι θα το κάνουν μέχρι να βαρεθούν.ειδες η ανιψιά σου έχει αρχίσει να ντρέπετε και κρύβεται για να το κάνει .σε λίγο καιρό θα σταματήσει να το κάνει τελείως ακόμα και κρυφά.δεν νομίζω πάντως να είναι ψυχολογικό γιατί λες ότι το κάνει απτή στιγμή που γεννήθηκε..πρέπει να της έμεινε από τότε που ήταν βρέφος...κάποιες συνήθειες πολύ δύσκολα της εγκαταλείπουμε....μην ανησυχείς .....
    Κατανοώ την ανυσηζια σου ως προς στην στοματική υγιεινή του παιδιού σου και καλά κάνεις που της λες να πλένει τα χεράκια της..
    Δοκίμασες ποτέ να της πεις να μην το κάνει???τι σου είπε???η εκείνη την ώρα που πάει να το κάνει τραβά της τα χεράκια απτό άτομα να δεις τι θα κάνει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Εδώ κάτι λέει για την περίπτωση του πιπιλισματος των δακτύλων και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι αυτό αρχίζει από τη βρεφικη ηλικία και μπορεί να συνεχίστει έως και σχολικής ηλικίας και λέει ότι είναι φυσιολογικό.ριξε μια ματια...

    https://www.google.gr/amp/s/www.prot...-daktulou/AMP/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Ρίξε μια.ματια και εδώ...

    https://www.mothersblog.gr/paidi/ana...zoyn-oi-goneis

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    5
    Ευχαριστω πολυ... ναι εχω ψαξει και συνεχεια ψαχνω να δω τι κ πως.
    Ωστοσο αν καποιος γονιός αντιμετωπιζει το ιδιο ας μου πει τη γνωμη του θα το εκτιμουσα πολυ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    mpoumpa ταπεινη μου γνωμη να πας σε ενα παιδοψυχιατρο-νευροαναπτυξιολογο. οι ψυχολογοι συνηθως δεν ειναι και πολυ γνωστες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Εγω μασαω τα δαχτυλα μου και ειμαι πολυ περισσοτερο απο το παιδακι. Αστο ελευθερο θα αποκτησει και ανοσια με αυτο το τροπο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αφού δεν ειναι αντρας μη φοβασαι τιποτα απλα να ειναι τυπισα οσο μεγαλωνει και αυτο δεν ειναι τιποτα μια αποκλεινουσα συμπεριφορα μονο οσο του δινεις σημασια ειναι σα να το ωθεις να το κανει. Ολοι σκαλωνουμε αλλα το θεμα ειναι πως να ξεσκαλωσουμε και φυσικα να μη μα σκαλωνουν οι αλλοι θελει διπλωματια να μη το κανει και σωστη κατευθυνση για καιρο μη περιμενεις σε 10 μερες να το σταματησει ουτε σε 10 μηνες σου ευχομαι και σημερα να το σταματησει αλλα μη το δικασεις αμα παρει καιρο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Γιατι, ποια η διαφορα αν ειναι αντρας ή γυναικα? (Εκτος απο αντιαισθητικο)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Άλλο να πιπιλάει μια κοπέλα άλλο ένας άντρας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Άλλο να πιπιλάει μια κοπέλα άλλο ένας άντρας.
    Το γιατι ρωταω να μαθω. Πώς το εχεις στο μυαλο σου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Όπως το έχει η φύση. Όποιος και αν κατάλαβε, κατάλαβε. Δε γράφω αλλά να μη χαλάω και το θέμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Όπως το έχει η φύση. Όποιος και αν κατάλαβε, κατάλαβε. Δε γράφω αλλά να μη χαλάω και το θέμα.
    Οτι φανταζεται ο καθενας πιστευει. Εδω καποιοι θα ψηφισουν Σωρρα. Να φανταστω οτι η φαντασια σου πεταει και για... οσους καπνιζουν? Παρομοιο και αυτο. Και οσοι κανουν πουρα? Ε αυτοι πιο πολυ ετσι? να μην πουμε για οσους καπνιζουν πιπα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άντρας ή παιδάκι;
    By FirewindG80 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 25-10-2016, 18:55
  2. Το καημένο το παιδάκι!!!!!!!!!!!!
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2012, 16:05
  3. Υιοθέτησα παιδάκι απ την αιθιοπεία!!!
    By i-love-me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2011, 02:10
  4. φαγωμα να μαχαιρωσω help
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 27-06-2011, 14:53
  5. μπλεξιμο δαχτυλων
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-10-2009, 02:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •