απομωνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8

    απομωνωση

    Γεια σας ειμαι 23 καπνιζω κανναβη απο 13 χρονων καθημερινη χρηση ομως , οι γονεις μου κανουν χρηση και στο
    σπιτι παντα υπειρχε ποσοτητα.Μεχρη 13 ημουν ολη μερα εξω μετα 13 σιγα σιγα αρχισα να κληνωμε στο εαυτου μου
    σχολειο σπιτι και τα λιπα,ειχα δυο τρις φιλους που τους κερνουσα αλλα αυτο μεχρη τα 15.Μετα αρχισα να μην μηλαω
    να ειμαι πολυ σκεπτικος και ολη μου οι φιλη με παρατησαν χρηση που εκανα ηταν 10-15 τσιγαρα την ημερα, στο τελος
    εκανα παρεα με το προβληματικο του σχολειου μεχρη 17 που με παρατησε και αυτος εφυγα απ'το σχολειο και κλειστικα
    στο σπιτι εβγενα μονο για τσιγαρα και για βολτα με το σκυλο.Στα 18 με επειασε ενα ψυχωτικω επεισοδιο και μπηκα ψυχειατριο
    για τρεις βδομαδες ,σηνεχησα να καπνιζω κλεισμενος στο δωματιο μεχρι 21 που το εκοψα,βγηκα εξω στην πολη μου και
    προσπαθησα να κοινωνικοπιοθο εβγενα σε καφετεριες ,ιντερνετ καφε,κ.λ.π και το μονο που καταφερα ηταν να καταλειξω
    μεναν 35 χρονων ψυχασθενη alombertin kai akiniton καμενο απο τα τσιγαρα αλλα σε πολυ πιο βαρια μορφυ απο εμενα.
    Τωρα ειμαι 23 το μονο καλο εχω δουλεια καλειεργω λαχανικα και τα πουλαω.Το μονο κακο απο αυτη την ιστορια ειναι το
    προβλημα της επηκοινωνιας με τους ανθρωπους ακομα και στο περιπτερο να παω δυσκολευομε να μην συμπερηφερθο
    περιεργα τωρα κλεινω 6 χρονια σε ενα δωματιο εχω ξεχασει να συμπεριφερομε με σε κοσμο εχω παει κεθεα , ψυχολογο,
    δεν ξερω τι να κανω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως το πήρες την απόφαση και το έκοψες στα 21; Εκτός της δουλειάς τι άλλα ενδιαφέροντα έχεις; Τι θα σου άρεσε να κάνεις σαν χόμπυ; Ο ψυχολόγος τι σου λέει; Πως ακριβώς το εννοείς ότι συμπεριφέρεσαι περίεργα; Αισθάνεσαι άσχημα να κάνεις κάτι έστω και μόνη σου (νομίζω κοπέλα είσαι;), π.χ. να βγεις να περπατήσεις ή να πας ένα σινεμά;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πως το πήρες την απόφαση και το έκοψες στα 21; Εκτός της δουλειάς τι άλλα ενδιαφέροντα έχεις; Τι θα σου άρεσε να κάνεις σαν χόμπυ; Ο ψυχολόγος τι σου λέει; Πως ακριβώς το εννοείς ότι συμπεριφέρεσαι περίεργα; Αισθάνεσαι άσχημα να κάνεις κάτι έστω και μόνη σου (νομίζω κοπέλα είσαι;), π.χ. να βγεις να περπατήσεις ή να πας ένα σινεμά;
    Το σταματησα γειατι με επειανε ανχος οταν το καπνιζα και γιατι δεν αντεχα τιι δεα οτι ειμαι ολη μερα μονος.
    Εκτος δουλειας δεν εχω τη διαθεση να βρω αλλα ενδιαφεροντα, εκτος απο το υπολογιστη 2-3 ωρες την ημερα δεν
    κανω και πολλα.Δεν εχω σκεφτη τη χομπυ θα μου αρεσε,η ψυχολογος δεν λεει και πολλα οτι δεν πρεπει να κανω
    διαλογο με της αρνιτικες σκεψεις,να κανω προγραμα ωστε μιν καθομε χωρις να κανω τιποτα,καλα τα λεει αλλα
    δεν λεει πως θα λυσω το προβλημα της επηκοινωνιας με του ανθρωπους.Αγορι ειμαι,εννοω οτι επειδη η ζωη
    που κανω τοσα χρονια κλεισμενος ,αυτο καθρεπτηζεται στους αλλους και οι περισοτερη βλεπουν ορισμενα συμαδια
    οπως περιεργο περπατημα,δυσκολια στην ομηλια στεναχωριμενο προσωπο σε βλεπουν συνεχεια μονο που αυτοματος
    οι περισοτερη σε αποριπτουν,μενω σε χωριο λιγο πιω εξω απο την πολη, το να βγω στην πολη μου να περπατησω
    μου ειναι πολυ δυσκολο γιατι η πολη ειναι μικρη και ο ενας ξερη τον αλλο και φοβαμαι να μην πετυχω γνωστο και
    δει πως ειμαι ετσι οπως οταν με παρατησανε ,,δεν εχω κανει τιποτα απο τοτε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Κάνεις κάποια αγωγή; Πες παραπάνω πράγματα ..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    περνω αγωγη απο τα 18 τωρα περνω 6 χαπια serdolect,milithioum,seriquel, το serdolect με εχει βοηθηση πιο πολυ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    α' ασχολουμε με την φυσικη καλειεργια,και βιολογιολογικους τροπος να καλειεργεις εδω και δυο μηνες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Και τη διαφορα εχεις δει μετα απο τοσα φαρμακα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    η αλειθια ειναι μικρη διαφορα αλλα αρκετη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Πολλα φαρμακα...ο εσωτερικος διαλογος σου λει διαφορα?και οι σκεψεις σου ειναι οτι να ναι..?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Πολλα φαρμακα...ο εσωτερικος διαλογος σου λει διαφορα?και οι σκεψεις σου ειναι οτι να ναι..?
    Ο εσωτερικος μου διαλογος ειναι αρνιτικες σκεψεις πιο πολυ, οι σκεψεις μου προσπαθω να της ελενχω προς το καλυτερο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by khmerkid View Post
    Ο εσωτερικος μου διαλογος ειναι αρνιτικες σκεψεις πιο πολυ, οι σκεψεις μου προσπαθω να της ελενχω προς το καλυτερο
    Δηλαδη τι σκέφτεσαι τωρα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να βρεις κάτι που σου αρέσει να κάνεις και που μπορεί να γίνει και ομαδική δραστηριότητα είναι μια καλή αρχή για να κοινωνικοποιηθείς. Ένα άθλημα π.χ. ή μια ομάδα ερασιτεχνικής φωτογραφίας ή οτιδήποτε. Θα έχεις τουλάχιστον ένα κοινό με τους άλλους που είναι εκεί, άρα και μια βάση συζήτησης. Και δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και να μιλάς όλη την ώρα, απλά θα μοιράζεσαι χρόνο και εμπειρίες. Αρκεί πράγματι να σου αρέσει και να μην το κάνεις με το ζόρι. Αν δεν προσπαθήσεις, πως θα ξέρεις τι σου αρέσει όμως; Σε αυτό έχει δίκιο η ψυχολόγος, ότι πρέπει να βάλεις ένα πρόγραμμα και να μην αφήνεις τον χρόνο να περνάει έτσι. Και είναι και σημαντικό να θέτεις μικρούς στόχους και να τους κατακτάς. Θα αυξηθεί η συγκέντρωση και η αυτοπεποίθησή σου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλε το μαυρο αν ειναι καλης ποιοτητας πραγμα εξαιρετικα δυσκολο να το δεις δε σε καταστρεφει. Απλα περασες δυσκολα και καπνιζες απο μικρος και εγω σου προτεινω να βρεις τροπο να βγαζεις λεφτα και μετα να κανεις πραγματα και να προσπαθησεις να ελλατωσεις και να κοψεις τα φαρμακα. Εισαι μικρος εχεις ζωη μπροστα σου απλα κοιτα να βγαλεις λεφτα γιατι ο κοσμος αμα κουβαλας λεφτα σε θελει για παρεα σου ανοιγουν πορτες και οι γυναικες φυσικα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •