Γνωριζη κανενας?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Οκ γραφει εδω χοληστερολη(T.chol) 214 kai to orio eine 200 χοληστερολη(HDL-C) 71 kai to orio eine 65 και LDL χοληστερολη(LDL-C) 114 kai to orio eine 150
    Φίλε αυτό που κοιτάς είναι η ολική χοληστερίνη. Μια χαρά είναι οι τιμές. Μην τρελαίνεσαι. Η LDL είναι η κακή χοληστερίνη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αλιθεια? Οφφ καπως ησηχασα βεβεα ειχα παει και σε καρδιολογο.πρην 1.μηνα μου εκανε καρδιογραφημα και ειπε πος ολλα καλα αλλα μετα αρχισαν η κρισις.πανικου και μου.μπηκε η σκεψη πος εχο κατι.με την καρδια

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Το όριο της ολικής χοληστερίνης είναι 200 δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς εισια λίγο πιο πάνω από το όριο δεν είναι κάτι φοβερό. Στο λέω διότι αυτή είναι η δουλειά μου.. Κάνε λίγη διατροφή κόψε λιγάκι τα λιπαρά κ ξαναεπανελαβε μετά από 3 μήνες.. Κανένα άγχος πίστεψε με!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Δηλαδη δεν εχει περιπτοση να εκλισε καμια αρτηρια ετσι???

  5. #20
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Δηλαδη δεν εχει περιπτοση να εκλισε καμια αρτηρια ετσι???
    Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πας από άγχος παρά από τη χοληστερίνη...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Vaper, 14 μονάδες πάνω απο το φυσιολογικό (αν κατάλαβα καλά) δεν είναι κάτι τραγικό. Και εγώ είχα παλιά που έτρωγα βλακείες. Δεν κλείνουν ευκολα οι αρτηρίες σε αυτήν την ηλικία. Αλλά να πας τις εξετάσεις στον γιατρό που στις έγραψε και θα σου πει. Αν χρειαστείς χάπι, μην φοβάσαι, δεν είναι κάτι εθιστικό. Θα ξανακάνεις μετά εξετάσεις και θα δεις. Δεν αξίζει να τρελαίνεσαι για την χοληστερίνη. Η μισή Ελλάδα έχει. Και φυσικά δεν έκλεισαν οι αρτηρίες σου.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Vaper, 14 μονάδες πάνω απο το φυσιολογικό (αν κατάλαβα καλά) δεν είναι κάτι τραγικό. Και εγώ είχα παλιά που έτρωγα βλακείες. Δεν κλείνουν ευκολα οι αρτηρίες σε αυτήν την ηλικία. Αλλά να πας τις εξετάσεις στον γιατρό που στις έγραψε και θα σου πει. Αν χρειαστείς χάπι, μην φοβάσαι, δεν είναι κάτι εθιστικό. Θα ξανακάνεις μετά εξετάσεις και θα δεις. Δεν αξίζει να τρελαίνεσαι για την χοληστερίνη. Η μισή Ελλάδα έχει. Και φυσικά δεν έκλεισαν οι αρτηρίες σου.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσει χάπι μ' αυτές τις τιμές και σ' αυτή την ηλικία.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by gdgreece View Post
    Δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσει χάπι μ' αυτές τις τιμές και σ' αυτή την ηλικία.
    Και εγώ αυτό πιστεύω. Θα του πει τι να τρώει λογικά και τι να αποφεύγει.

  9. #24
    Επίσης όταν πας να κάνεις εξετάσεις δεν πλακώνεσαι στα πιτόγυρα τις προηγούμενες μέρες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Naste kala.paidia xilia euxaristo

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Φιλε μου οι εξετασεις σου ειναι αψογες για μενα. Η Hdl ειναι φοβερη κ η ldl σου ειναι κατω απο το οριο, το οποιο με τις τελευταιες κατευθυντηριες οδηγιες ειναι στο 115 κ οχι 150 που γραφει το μικροβιολογικο σου. Δεν διατρεχεις κανεναν κινδυνο κ στο υπογραφω οπου κ οποτε θες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ευχαριστω φιλε ηρεμισα καπως

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Απλως αυτο που δεν καταλαβενω ειναι πος η κακη μου χοληστερινη ειναι φυσιολογικη ενοω η καλη ειναι ψυλη

  14. #29
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Απλως αυτο που δεν καταλαβενω ειναι πος η κακη μου χοληστερινη ειναι φυσιολογικη ενοω η καλη ειναι ψυλη
    Δεν είναι υψηλή. Ελάχιστα πάνω από το φυσιολογικό ειναι. Παλιά το όριο της ολικής ήταν γύρω στο 240. Μετά το κατέβασαν κι άλλο για να δίνουν στατίνες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Απλως αυτο που δεν καταλαβενω ειναι πος η κακη μου χοληστερινη ειναι φυσιολογικη ενοω η καλη ειναι ψυλη
    Για το όνομα του Θεού με την ανησυχία σου!

    Αυτό συμβαίνει γιατί η ολική χοληστερίνη είναι σε αδρες γραμμές, κυρίως το άθροισμα της HDL και LDL. Επομένως όσο μεγαλύτερη είναι η HDL τόσο μικρότερη θα είναι η LDL!
    Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο.
    Εσύ είσαι πολύ τυχερός που είσαι στην πρώτη περίπτωση, καθώς η HDL καθαρίζει τις αρτηρίες από την LDL που συσσωρεύεται στα τοιχώματα και τις αποφρασσει.

    Επομένως να κοιμάσαι ήσυχος τουλάχιστον σε αυτό το θέμα!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είδος Αρρυθμίας(Το έχει κανένας;)
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2018, 19:36
  2. Καταλαβαινει κανενας τι τρεχει;;; :Ρ
    By onomaxrhsth in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2014, 12:30
  3. Εχει παχύνει κανένας απο τα φάρμακα?
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 59
    Last Post: 02-08-2009, 15:01
  4. Βαλεριάνα δοκίμασε κανένας...
    By deleted-member141015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-2009, 00:30
  5. Xenical.....κανένας?
    By thanos68 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 29-04-2006, 11:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •