φοβος για ασθενεια απο ψυχολογικο τραυμα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    παιδια αληθεια δεν ξερετε ποσο ανακουφιση νοιωθω που δεν ειμαι μονος και που αλλοι τα εχετε περασει αυτα... με τον ψυχολογο ειμαστε στην αρχη ακομα. μου ειπε απλα οτι αυτο που θελει να κανω μεχρι την δευτερα που ειναι η επομενη συνεδρια ειναι να σκεφτω ποσα πραγματα εχω χασει απο την ζωη μου ολα αυτα τα χρονια και ειναι πολλα. ουσιαστικα με εκανε να εντοπισω και αλλα τετοια μοτιβα στην συμπεριφορα μου και η καρκινοφοβια ειναι απλα μια εκδηλωση .. ελπιζω ολα να πανε καλα και να ηρεμησω.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    παιδια αληθεια δεν ξερετε ποσο ανακουφιση νοιωθω που δεν ειμαι μονος και που αλλοι τα εχετε περασει αυτα... με τον ψυχολογο ειμαστε στην αρχη ακομα. μου ειπε απλα οτι αυτο που θελει να κανω μεχρι την δευτερα που ειναι η επομενη συνεδρια ειναι να σκεφτω ποσα πραγματα εχω χασει απο την ζωη μου ολα αυτα τα χρονια και ειναι πολλα. ουσιαστικα με εκανε να εντοπισω και αλλα τετοια μοτιβα στην συμπεριφορα μου και η καρκινοφοβια ειναι απλα μια εκδηλωση .. ελπιζω ολα να πανε καλα και να ηρεμησω.
    Σας γραφω μετα απο αρκετουτσικο καιρο .. ειλικρινα μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε τι περναω γιατι εχετε λερασει η περνατε τα ιδια. Εγω ειχα μια τεραστια κριση. Ενα βραδυ καποιες πετχειες που εχω στο σωμα μου φουντωνουν και νοιωθω πονο στα οστα στα ποδια και τα χερια λεω οξεια λευχαιμια τελος. Να βαζω καθε 5 λεπτα θερμομετρο. Την αλλη μερα εξετασεις αιματος ολα φυσιολογικα. Λεω δεν ξαναασχολουμαι με αρρωστιες τερμα.. εδω αρχιζει ο γολγοθας μου.. μια μερα γυρνωντας απο καπου εξυσα τον λαιμο μου και επιασα κατι σκληρο σαν μπαλακι. Αμεσως λεω καρκινος.. ενω αυτο ηταν απλα τμημα του λαρυγγα μου οπως ειδα μετα στον καθρεπτη. Μετα απο αυτο με επιασε μια εμμονη με τον λαιμο να πιανομαι συνεχεια μηπως βρω εξογκωματα καρκινους η πρησμενους λεμφαδενες. Μετα απο πολλες ωρες συνεχως πιασιμο σε ολον τον λαιμο πιανω ενα μικρο σκληρο σπυρακι παρα πολυ μικρο το οποιο θεωρησα διογκωμενο λεμφαδενα .. μετα εμαθα οτι ειναι φυσιολογικο να μπορεις να πιασεις καποιους μικρους. Εγω πανικος επισκεψεις σε 3 ωρλ σε επειγοντα να ζηταω βιοψια κτλ. Περασα μια κολαση. Μετα απο περισσοτερο ψαξινο βρηκα ενα μεγαλο σκληρο πολυ ευκινητο πραγμα σαν μπαλακι. 2 αιματολογοι μου ειπαν δεν ειναι λεμφαδενας ειναι χονδρος η κατι αλλο αλλα λεμφαδενας σιγουρα οχι. Εκανα και υπερηχο τραχηλου .. ολα φυσιολογικα μου ειπε. Ο μεγαλυτερος μου λεμφαδενας 24μμ. (Δεν μπορεσα να τον ψηλαφισω) Αλλα αντιδραστικο γενικα χωρις κανενα στοιχειο υποπτο κακοηθειας σε κανεναν λεμφαδενα. Διαβαζα στο ιντερνετ οτι οι λεμφαδενες θεωρουνται διογκωμενοι αν ειναι πανω απο 10μμ και τρελαινομουν.. δεν διαβαζα οτι εννοει στον μικρο αξονα. Τελος παντων. Ο ψυχολογος δεν με βοηθησε. Δεν ειχαμε χημεια. Συνεχιζω με ψυχιατρο που μπυ εδωσε σεροξατ και ζαναξ .

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Ξεχασα να το αναφερω η διαγνωση μου ηταν ΓΑΔ και εχω και στοιχεια ψυχαναγκασμου

  4. #19
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    Ξεχασα να το αναφερω η διαγνωση μου ηταν ΓΑΔ και εχω και στοιχεια ψυχαναγκασμου
    Παλικάρι μου σταματά να ανχωνεσε όλο αυτό δεν θα βγεί πουθενά έχω υπάρξει και εγώ αρρωστοφοβικος ...

    Φιλιλοφισετο και δες την ζωή διαφορετικά .. όσο και να το ψάχνεις αν είναι να σε βρει θα σε βρει εγώ είχα έναν γνωστό περίπου στην ηλικία μου 25χ παλικάρι και έκανε παράπονα ότι ποναει η καρδιά του..αφού πιγε σε 10 καρδιολόγους και ετακτα και του επιβεβαίωναν ότι είναι καλά μετά από ένα μήνα έπαθε ανακοπή...

    Όπως κ με μια φίλη μου που παραπονιόταν για ζαλάδες και οι γιατροί το απέδωσαν σε ψυχολογικό παράγοντα ενώ διαπιστώθηκε μετά τον θάνατο της ότι είχε όγκο στο κεφάλι...θέλω να σου πω με αυτό ότι μην δίνεις μεγάλη βάση στην ιατρική επιστήμη γιατί κ αυτοί άνθρωποι είναι κ λαθη κάνουν που μπορούν να στοιχίσουν την ζωή σου...

    Οπότε μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα άλοστε ποιος έκανε συμβόλαιο για το πόσω θα ζήσει στην ζωή ;;; Κανένας.... ξεκόλλα από το μυαλό σου μην χαραμίσεις τα ωραιότερα χρόνια της ζωής σου γιατί ο χρόνος δεν γυρίζει ποτέ πίσω και το χειρότερο είναι κ απρόβλεπτος....

    Αυτά από εμένα ελπίζω να σε βοήθησα...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    καλησπερα παιδια! θα ηθελα να κλεισω τωρα αυτο το θεμα οπως το ανοιξα. μετα απο αρκετες εβδομαδες θεραπειας με την ελαχιστη δοση του σεροξατ και προσπαθεια ειμαι πολυ καλα και εχω ξεπερασει σχεδον πληρως την αρρωστοφοβια! ειμαι ισως καλυτερα απο πριν γιατι εμαθα να εκτιμαω την ζωη μου. να στε ολοι καλα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    καλησπερα παιδια! θα ηθελα να κλεισω τωρα αυτο το θεμα οπως το ανοιξα. μετα απο αρκετες εβδομαδες θεραπειας με την ελαχιστη δοση του σεροξατ και προσπαθεια ειμαι πολυ καλα και εχω ξεπερασει σχεδον πληρως την αρρωστοφοβια! ειμαι ισως καλυτερα απο πριν γιατι εμαθα να εκτιμαω την ζωη μου. να στε ολοι καλα
    Πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμα σου και μπράβο που κατάφερες να δεις την ζωή με άλλο μάτι. Καλή συνέχεια.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τραύμα
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2018, 01:18
  2. Φόβος για HIV - Ψυχολογικό ράκος
    By The_Mechanic in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 55
    Last Post: 08-10-2015, 17:28
  3. Παιδικο μου τραυμα
    By μυσπ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 14-07-2015, 10:26
  4. Παιδικό τραύμα και ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-08-2007, 14:23
  5. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ
    By alfapark2001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 16-05-2007, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •