φοβος για ασθενεια απο ψυχολογικο τραυμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17

    φοβος για ασθενεια απο ψυχολογικο τραυμα

    Καλησπερα, ειμαι 18 χρονων αρρεν και πρωτοετης σε πανεπιστημιο. Συγχωρεστε με για τις περιγραφες αλλα θα ηθελα να ξερετε τι συμβαινει. Στην τουαλετα το σκουπισμα μου παντα ηταν σκληρο και βαρβαρο. Ηθελα το εντερο μου να ειναι τελειως καθαρο και ποτε δεν καθαριζομουν μονο επιφανειακα αλλα εβαζα μεσα το δακτυλο μου σε αρεκτο βαθος εως 5 εκ και παραπανω ισως. Νομιζα οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο. Το προβλημα ξεκιναει πριν 2 βδομαδες οταν και στο τελος του σκουπισματος ξυνοντας το εντερο για να το καθαρισω ειαδα στο μωρομαντηλο ροζ αιμα. Για 1 μερα δεν ανησυχησα και το θεωρησα τραυματισμο και δεν ειχα κανενα προβλημα με την ζωη μου ουτε <<συμπτωμτα>>. Την δευτερη μερα διαβασα στο ιντερνετ διαφορα και νομιζα οτι ειναι καρκινος στο εντερο γιατι μπερδεψα το αιμα λογω ξυσιματος με την αιμορραγια που ειναι συμπτωμα και φοβηθηκα πολυ και εκλεισα ραντεβου με γαστρεντερολογο . Η γαστρεντερολογος η οποια μου συμπεριφερθηκε εξαιρετικα και εχει πολλα χρονια εμπειρια δλδ την εμπιστευομαι γιατι μου την συστησε ο παιδιατρος μου που ειναι πανεπιστημιακος με δακτυλικη εξεταση ειδε πως υπαρχει αιμα λογω ενος τραυματισμου που κατα πασα πιθανοτητα ο ιδιος προκαλεσα και βρισκεται στα 3-5 εκ βαθος. Εγω ομως δεν ησυχασα. Μια βδομαδα ολοκληρη διαβαζα για καρκινους και ιστοριες καρκινοπαθων και φοβιζα τον εαυτο μου και νομιζα οτι εχω ολα τα συμπτωματα και οτι ειμαι ετοιμοθανατος και εκλαιγα συνεχως. Ειχα πονους στην κοιλια κυριως μετα το φαγητο αλλα και πριν κοιμηθω και φοβερες αυπνιες απο τον φοβο. Ειχα δυσκοιλιοτητα και πολλη βλεννα στις κενωσεις μου και σκουπιζομουν υπερβολικα για να δω αιμα . Ανησυχουσα και οταν εβλεπα και οταν δεν εβλεπα αιμα. Η ιατρος μου ειπε για να ηρεμησω να κανω ορθοσιγμοειδοσκοπηση οπου εκανα την προηγουμενη δευτερα και ειδα και ο ιδιος τον τραυματισμο και οτι το εντερο ειναι καθαρο αλλα δεν μπορω να ηρεμησω. Μου εγραψε και αγωγη για σπαστικη κολιτιδα και η δυσκοιλιοτητα η βλεννα και οι πονοι εχουν φυγει Δοξα τω Θεω αλλα εχω συνεχεια το μυαλο μου στην περιοχη του πρωκτου και απο την δευτερα νοιωθω πονο καποιες φορες και εχω τεινεσμο . Η ιατρος μου λεει οτι συμβαινει επειδη η περιοχη εκει ειναι γεματη νευρα και ειναι κατηγορηματικη πως δεν υπαρχει πιθανοτητα καρκινου και οι γονεις μου με περνανε για τρελο. Ανησυχω αφανταστα ομως, φοβαμαι για καρκινο στο εντερο η στον πρωκτο. Πριν καθε κενωση παω να λιποθυμησω γιατι φοβαμαι μηπως εχω αιμορραγια η καποιο αλλο σημαδι καρκινου. Σκεφτομαι να ζητησω 1-2 ακομα γνωμες για να ειμαι τελειως σιγουρος. Λετε 2 εξετασεις να μην μπορεσαν να εντοπισουν κατι??? Να προσθεσω πως ειμαι πολυ αγχωδης και εμμονικος χαρακτηρας συνεχως αγχωνομαι για κατι ποτε δεν εχω υπαρξει ηρεμος στην ζωη μου. ειμαι γεματος εμμονες και φοβους. Παιδια στην ηλικια μου ειναι ξεγνοιαστα και διασκεδαζουν και εγω διαβαζω ολη μερα για καρκινους και φοβαμαι. Πως μπορω να ηρεμησω???

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ρε φίλε μου έχεις γίνεις εμμονικος.. Απο μία απλή κακή συνήθεια καθαρισμού του πρωκτου καταλήξες να εχεις συμπαιρανει ότι έχεις ολόκληρο καρκίνο... Το πιο λογικό είναι και ακούγεται να έχεις τραυματησει ο ίδιος το έντερο σου παρά να έχει πάθει καρκίνο... Σκέψου το επόμενο ραντεβού μήπως τελικά δεν χρειάζεται να το κάνεις σε γαστρεντερολογο αλλά σε ψυχολόγο

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Φίλε μου είναι ψυχολογικό το θέμα ...
    Όπως έχω κατάλαβει άμα φάει σκάλομα το μυαλό κάπου μπορεί να διμιουργιση και συμπτώματα που έχει διαβάσει ...
    Μην σκαλίζεις άλλο το θέμα πάνε σε ψυχολόγο να σε βοηθήσει μην το αφήνεις να μεγαλώνει τον φόβο !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    update: η πληγη μου εχει σχεδον κλεισει λεει η γιατρος. τωρα αυτο δεν ειναι το θεμα που με ανησυχει.... ενας πονος πανω στην κοιλια το βραδυ και πολλα αερια με κανει να φοβαμαι οτι εχω κατι στο στομαχι η στο τμημα του εντερου που δεν φτανει η ορθοσιγμοειδοσκοπηση... Ξερει κανεις αν μπορω να ζητησω εγω να κανω γαστροσκοπηση και ολικη κολονοσκοπηση η θα με περασουν για τρελο??????????????????????????????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    μπορείς να ζητήσεις ότι θες, αν αυτό θα σε ηρεμήσει, κάνε το. Το πιθανότερο είναι πως είναι ψυχογενή συμπτώματα και όχι τιποτε άλλο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    update: η πληγη μου εχει σχεδον κλεισει λεει η γιατρος. τωρα αυτο δεν ειναι το θεμα που με ανησυχει.... ενας πονος πανω στην κοιλια το βραδυ και πολλα αερια με κανει να φοβαμαι οτι εχω κατι στο στομαχι η στο τμημα του εντερου που δεν φτανει η ορθοσιγμοειδοσκοπηση... Ξερει κανεις αν μπορω να ζητησω εγω να κανω γαστροσκοπηση και ολικη κολονοσκοπηση η θα με περασουν για τρελο??????????????????????????????
    Μπορείς να ζητήσεις στον γαστρεντερολόγο να στην γράψει... δεν θα έχεις τίποτα, όμως είμαι απόλυτα βέβαιη ότι θα βρεις κάτι άλλο για να αγχωθείς...
    ο πόνος στην κοιλιά κ τα πολλά αέρια ίσως να είναι σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου που προέρχεται από το άγχος

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Μπορείς να ζητήσεις στον γαστρεντερολόγο να στην γράψει... δεν θα έχεις τίποτα, όμως είμαι απόλυτα βέβαιη ότι θα βρεις κάτι άλλο για να αγχωθείς...
    ο πόνος στην κοιλιά κ τα πολλά αέρια ίσως να είναι σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου που προέρχεται από το άγχος
    Και εγω δυστυχως το ιδιο πιστευω... ο πονος και τα αερια δεν συμβαινουν καθε βραδυ.. προπροχθες τα ειχα μονο ισως επδ παραεφαγα μαυρο ψωμι και το μυαλο μου αμεσως πηγε στο κακο. . Χθες τπ απογευμα ειχα λιγο πονοκεφαλο και το μυαλο μου αμεσως ειπε ογκος στον εγκεφαλο... εχω καταστρεψει την ζωη μου με αυτη την φοβια ενω ποτε στην ζωη μου δεν ειχα κατι αντιστοιχο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    Και εγω δυστυχως το ιδιο πιστευω... ο πονος και τα αερια δεν συμβαινουν καθε βραδυ.. προπροχθες τα ειχα μονο ισως επδ παραεφαγα μαυρο ψωμι και το μυαλο μου αμεσως πηγε στο κακο. . Χθες τπ απογευμα ειχα λιγο πονοκεφαλο και το μυαλο μου αμεσως ειπε ογκος στον εγκεφαλο... εχω καταστρεψει την ζωη μου με αυτη την φοβια ενω ποτε στην ζωη μου δεν ειχα κατι αντιστοιχο.
    παιδια δεν γινεται αυτο... τωρα ηρεμησα για το εντερο μου και με επιασε ιδεα οτι εχω κατι στον αγκωνα.. συνεχεια ψαχνομαι δεν γινεται αυριο θα παω σε ψυχολογο αλλα θελω να δω και ορθοπαιδικο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    παιδια δεν γινεται αυτο... τωρα ηρεμησα για το εντερο μου και με επιασε ιδεα οτι εχω κατι στον αγκωνα.. συνεχεια ψαχνομαι δεν γινεται αυριο θα παω σε ψυχολογο αλλα θελω να δω και ορθοπαιδικο..
    Στον αγκώνα τι να έχεις;
    Πρέπει να ηρεμήσεις...! Τι σου λέω τώρα θα μου πεις...
    Εγώ να φανταστείς έχω παρά πολλά νεύρα και νομίζω ότι έχω όγκο στο κεφάλι...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Στον αγκώνα τι να έχεις;
    Πρέπει να ηρεμήσεις...! Τι σου λέω τώρα θα μου πεις...
    Εγώ να φανταστείς έχω παρά πολλά νεύρα και νομίζω ότι έχω όγκο στο κεφάλι...
    Ογκο.. το ξερω πως ακουγομαι γελοιος και σαν τον ψευτη βοσκο αλλα και η παραμικρη πιθανοτητα να εχω κατι με γεμιζει τοσο αγχος και με τρομοκρατει και συνεχεια θελω να ψηλαφιζω τον εαυτο μου... το παρηγορο παντως ειναι οτι μολις ο φοβος μεταφερθηκε σε αλλο μερος του σωματος ξαφνικα εξαφανιστηκαν και ολα τα γαστρεντερολογικα προβληματα. Ελπιζω ο ψυχολογος να με βοηθησει ουφφφ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by agxwdhs View Post
    Ογκο.. το ξερω πως ακουγομαι γελοιος και σαν τον ψευτη βοσκο αλλα και η παραμικρη πιθανοτητα να εχω κατι με γεμιζει τοσο αγχος και με τρομοκρατει και συνεχεια θελω να ψηλαφιζω τον εαυτο μου... το παρηγορο παντως ειναι οτι μολις ο φοβος μεταφερθηκε σε αλλο μερος του σωματος ξαφνικα εξαφανιστηκαν και ολα τα γαστρεντερολογικα προβληματα. Ελπιζω ο ψυχολογος να με βοηθησει ουφφφ
    Όγκο στον αγκώνα... πολύ σπάνιο ως κ απίθανο...
    σε καταλαβαίνω απόλυτα, ξέρω πώς είναι η αρρωστοφοβία...! Αλλά είσαι μικρός (όπως κι εγώ) για να ανησυχείς τόσο πολυ για την υγεία σου...
    αυτό που λες ότι όταν εστίασες αλλού εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα το είχα κι εγώ... πχ με το έντερο μου που ποναγα υπερβολικα πολύ είχα αέρια και δεν μπορούσα να κουνηθώ από τον πονο, μόλις σκεφτόμουν κάτι άλλο πχ μήπως έχω κάτι στο κεφάλι, υποχωρούσαν, πράγμα που σημαίνει ότι εγώ τα προκαλούσα...
    Γράψε τι θα σου πει ο ψυχολόγος, αν σε βοήθησε κλπ, αλλά μην περιμένεις θαύματα από την πρώτη συνεδρία...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Μου θύμισες εμενα πριν κανα χρόνο που ειχα έντονους πόνους στο έντερο και στομάχι και φρικαρα στην τουαλέτα κοιτούσα τα κόπρανα να δω αν έχουν αίμα μετά καθόμουνα στο κινητό και διάβαζα για καρκίνους.Μεχρι που έκανα χυμούς φυσικούς με κόκκινα λάχανο γιατί νόμιζα έχω κάτι και διάβασα ότι αυτο βοηθάει μετά μια μέρα έφτυσα και νόμιζα είδα αίμα εκεί φρικαρα ήμουνα σίγουρη έχω καρκίνο στο έντερο και έφτυνα όλη μέρα να δω αν ξαναδώ αίμα.Τραγικη κατάσταση.Αφου πορωσα τον εαυτό μου ξαφνικά μια μέρα ξύπνησα χαλιααααα δεν κατεβαίνε μπουκιά για 2 μέρες δεν μπορούσα να φάω και δεν ειχα καμία πείνα ενώ δούλευα και πηγενα γυμναστήριο δεν ένιωθα πείνα .Οπως κατάλαβες πήγα νοσοκομείο για γαστροσκοπηση εντεροσκοπηση και μαγνητική που όλα ήταν πεντακάθαρα.Δεν σταματάει εδώ όμως αφού μου έφυγε η ιδέα του καρκίνου αυτού μου έρχονται άλλες πως άκουσα μια μέρα απτή γειτόνισσα για κι γνωστή της που πέθανε στον ύπνο της από μια αρτηρίες που έσκασε στο κεφάλι... τι να σου πω από και και πέρα δεν μπορούσα να κοιμηθώ και έκανα μαγνητική στο κεφάλι...Ώσπου οδηγήθηκα σε ψυχίατρο και πήρα αντικαταθλιπτικά και ηρέμησα.Σορρυ αν κούρασε αλλά ελπίζω να σε βοήθησε η ιστορία μου νακαταλαβεις πως γινόμαστε παρανοϊκοι και εμμονικοι χωρίς κανέναν λόγο

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48
    Και γω μια απ τα ιδια, ειχα περασει κατι πονους το καλοκαιρι στο στομαχι και νομιζα οτι ειχα καρκινο, αφου πηρα zantac για καμια βδομαδα μου περασε, στο καπακι ηρθε ενας πονος στο ποδι κοντα σε μια ελια που εχω χρονια και νομιζα οτι ειναι μελανωμα και σκεφτομουν οτι θα μου κοψουν το ποδι, παει κ αυτο.. μετα ειχα αερια κ καποια πονακια στο εντερο και νομιζα οτι ειχα καρκινο εντερου η εστω νοσο chron και θα μου κανουν κωλεκτομη, παει και αυτο.. μετα επειδη για καποιο διαστημα εφαγα καποια γλυκα παραπανω, κ επειδη νομιζα οτι ζαλιζομουν και ειχα και λιγο συχνοουρια νομιζα οτι θα μου πουν στο νοσοκομειο να αρχισω να κανω ενεσεις για ινσουλινη. Παει και αυτο, μετα νομιζα οτι επειδη αισθανομαι κουρασμενος καποιες μερες οτι εχω σκπ και οτι θα πεθανω σε καροτσακι. Παει κ αυτο, μετα επειδη με πονεσε λιγο κατα την ουρηση η ουροδοχος κυστη κ ειχα σαν τσουξιμο νομιζα οτι ειχα καρκινο κ οτι θα μου βαλουν σωληνακια κ σακουλες απ τα 30 μου. Τωρα εχω κατι πονακια στο μετωπο σαν πονοκεφαλο κ νομιζω οτι εχω ογκο, ανευρυσμα που θα σκασει απο μερα σε μερα η προθυρα εγκεφαλικου. Please help, ηρεμω περιστασιακα μονο με αγχολυτικα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Το πιο εκνευριστικό για εμένα είναι αυτό που περιγράφεις: το ένα διαφορετικό σύμπτωμα μετά το άλλο. Λόγω στρες το σώμα αντιδρά με οτιδήποτε συμπτώματα σε οποιοδήποτε μέρος του σώματος. Μια μας πιάνει το ένα, μια το άλλο, μια το παράλλο. Και κάθε φορά η ίδια ανησυχία, ο φόβος πως κάτι έχουμε πάθει. Στην περίπτωσή μου πάντως πιάνει το να αγνοώ τα συμπτώματα (όσο γίνεται) για να μην κολλάει εκεί το μυαλό μου.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48
    Σωστος, ετσι πρεπει να κανουμε.. τι να πω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τραύμα
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2018, 01:18
  2. Φόβος για HIV - Ψυχολογικό ράκος
    By The_Mechanic in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 55
    Last Post: 08-10-2015, 17:28
  3. Παιδικο μου τραυμα
    By μυσπ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 14-07-2015, 10:26
  4. Παιδικό τραύμα και ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-08-2007, 14:23
  5. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ
    By alfapark2001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 16-05-2007, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •