Στην προσπάθεια κι εγώ.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Λοιπόν το καθιερωμένο δευτεριατικο μήνυμα σχετικά με την πρόοδο αδυνατίσματος.
    Είμαι στα ίδια ακόμα! Δεν έχασα αλλά και δεν πήρα κιλά. Όμως έχω χάσει πόντους στη μέση και στα άλλα σημεία που μετραω και νιώθω ακόμα πιο έντονη διάφορα σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα όσον αφορά τη φυσική κατάσταση.
    Επομένως όλα αυτά δείχνουν πως προχωράμε έστω κι αργά έστω κι ας μη δείχνει διαφορά η ζυγαριά είμαστε σε καλό δρόμο. Ίσως να υπαρχει και κατακράτηση υγρών στον οργανισμό για αυτό να μη δείχνει λιγότερα κιλά αλλά αφού ο οργανισμός βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση νομίζω την επόμενη εβδομάδα θα το δείξει και η ζυγαριά αυτό
    Για να δούμε.

  2. #17
    Καλημέρα,
    Χαίρομαι πολύ που νιώθεις διαφορά.. Μην σκέφτεσαι καθόλου τη ζυγαριά..
    Εγώ αυτή τη βδομάδα θα αποφύγω να ζυγιστω γιατί θα δείξει τίποτα περίεργο και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το αντιμετωπίσω ψυχολογικα.. Γι'αυτό θα το αναβάλλω για κάποιες μέρες, ίσως κ για όλη τη βδομάδα..
    Αρχικά να πω ότι δεν έκανα τίποτα ακραίο διατροφικά και ευτυχώς δεν ξύπνησε μέσα μου το "τέρας" ούτε υπερφαγικο είχα... Αλλά...
    1) Απο την προηγούμενη βδομάδα είχα μερικά θέματα με τη μέση, αυτή τη βδομάδα κορυφώθηκε, έτσι πέρασα αρκετές ώρες ξάπλα..
    Όταν ήμουν λίγο καλύτερα με στριφογύριζε και μια ίωση με πόνο στο λαιμό, πόνο στις αρθρώσεις κτλ
    2) Το Σάββατο και εντελώς ξαφνικά μας πήραν τηλέφωνο κάτι φίλοι ότι θα έρθουν το βράδυ.. και επειδή ενώ μου κακοπηγε γιατί δεν ήμουν καλά σωματικά, δεν μπορούσα κ να το αποφύγω..
    Δεν έφαγα, αλλά ήπια μερικά ποτά..
    Όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα..
    3) Να χειροτερέψει η ίωση και χτες ήμουν άρρωστη στην ουσία.. και για κορύφωση.. 4) Σήμερα μου ήρθε και περίοδος.. Οπότε σωματικά αισθάνομαι άρρωστη, πρησμένη και σίγουρα μέσα σε μια μέρα δεν θα έχει σβηστεί η "κραιπαλη" του Σαββάτου.. Οπότε την άλλη βδομάδα τα νέα της ζυγαριάς μου.. Ελπίζω άλλο κακό να μην με βρει..
    Καλημέρα σας..

    Εγώ είμαι πάλι...

  3. #18
    Γεια σας,
    Αυτή τη βδομάδα είχαμε κάποια πρόοδο, μικρή βέβαια αν σκεφτείς ότι στην ουσία είναι δύο εβδομάδες.. Χωρίς υπερφαγικο επεισόδιο, ευτυχώς!! Δεν θα έλεγα ότι κάνω ούτε δίαιτα, ούτε διατροφή.. Μάλλον περισσότερο βάζω όρια, με λίγο πιο υγιεινές επιλογές, χωρίς καμία στέρηση, περισσότερο για να ελέγξω τα ψυχολογικά ξεσπάσματα στο φαγητό..
    Από 84,1 είμαι στα 83,5.. κάτι είναι κι αυτό..
    Συνεχίζω..

    Εγώ είμαι πάλι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Μπράβο σου. Προχωράς σταθερά
    Εγώ πάλι το σκέφτηκα από δω το σκέφτηκα από κει και τελικά αποφάσισα να κάνω ολοκληρωμένη δουλειά.
    Έτσι λοιπόν γράφτηκα σε γυμναστήριο και πήγα σε διατροφολόγο όπου μου έβγαλε και το ανάλογο πρόγραμμα διατροφής
    Βέβαια πριν αρχίσω το έριξα λίγο έξω έφαγα ότι να ναι και πολλές ποσότητες για αυτό και δεν έγραψα τα κιλά μου αυτή την εβδομάδα, αλλά από τώρα και στο εξής κομμένα αυτά. Μπήκα ήδη σε πρόγραμμα. Θα γράφω εδώ την πρόοδο μου όπως κι εσύ να δούμε πως θα είμαστε μετά από κάποιους μήνες
    Μακάρι να μπορέσουμε να το συνεχίσουμε.

  5. #20
    Μπράβο ρε συ Bane..
    Καλά έκανες με το γυμναστήριο, πρεπει κ γω να μπω στη μπριζα να αρχίσω..
    Εμενα για αυτό με πιάνει η μέση ,επειδή περισυ έκανα γυμναστική κ ήμουν πιο δραστήρια κ φέτος τίποτα.. θα το βαλω κι γω στο πρόγραμμα, αλλά δεν αισθάνομαι άνετα ακόμα.. Γύρω στα 75 κιλά ανεβαίνει κ η ψυχολογία κ η ενέργεια μου..
    Άντε καλή αρχή κ πάλι και ελπίζω να έχεις αποτελέσματα χωρίς πολλές στερήσεις..


    Εγώ είμαι πάλι...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Dimikoko πως τα πας;
    Λοιπόν εγώ πρώτη φορά πήγα σε διατροφολόγο και εντάξει.
    Αν το ήξερα θα είχα πάει νωρίτερα. Βοηθά απίστευτα. Άρχισα ήδη να χάνω κιλά επιτέλους.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Dimikoko πως τα πας;
    Λοιπόν εγώ πρώτη φορά πήγα σε διατροφολόγο και εντάξει.
    Αν το ήξερα θα είχα πάει νωρίτερα. Βοηθά απίστευτα. Άρχισα ήδη να χάνω κιλά επιτέλους.
    Γεια σου Bane..
    Πολύ χαίρομαι για σενα!!
    Εγώ από την πείνα μου το πρωί ξέχασα να ζυγιστω με άδειο στομάχι.. οπότε θα γράψω αύριο τι λέει η ζυγαριά.. [emoji16][emoji16]
    Νομίζω ότι πήγα καλά όμως, έμεινα στο πρόγραμμα κ νιώθω καλά.. καλύτερα όμως να μην λέω κ πολλά γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Αύριο θα μιλήσουν οι αριθμοί..
    Καλή συνέχεια Bane!! Κράτα γερά..

    Εγώ είμαι πάλι...

  8. #23
    83,5 ακόμα.. Μάλλον πρέπει να μειώσω λίγο τις ποσότητες αυτή τη βδομάδα..

    Εγώ είμαι πάλι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Από 87 είσαι 83.5 δηλαδή έχεις χάσει τρισιμισι κιλά. Το ότι χάνεις είναι πολύ καλό.
    Η γνώμη μου είναι πλέον να βρεις κάποιον διατροφολόγο.
    Εννοείται πως δε σου συστήνω κανέναν όχι τοσο επειδή δεν επιτρέπονται εδω οι διαφημίσεις αλλά κυρίως επειδη έχω άγνοια από το χώρο. Πριν λίγο καιρό δε γνώριζα καλά καλά την ύπαρξη διατροφολογων οπότε καταλαβαίνεις πόσο άσχετος είμαι.
    Απλά επειδή βλέπω πως εχουμε τον ίδιο σκοπό και χωρίς να ανησυχώ χάνω κιλά και σχεδόν δε πεινάω όπως συμβαίνει στις διαιτες και επίσης πάντα έχω δυνάμεις και δε μένω χωρίς ενέργεια για αυτό θα σου έλεγα να κοιτάξεις στη γειτονιά σου ή κάπου κοντά σου για κάποιον διατροφολόγο. Ρώτησε και άλλους τι γνώμη έχουν δες αν υπάρχουν και σχόλια στο ίντερνετ και πήγαινε.
    Εγώ τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ δίαιτας και διατροφής.
    Αυτά.
    Σε δύο βδομάδες που θα κλείσω ένα μήνα διατροφής θα γράψω και πόσα κιλά έχω χάσει.
    Πάντως έχω μείνει τόσο ικανοποιημένος που πλέον το θεωρώ δεδομένο πως θα συνεχίσω τη διατροφή και δε φοβάμαι μήπως τα παρατήσω όπως όταν κάνουμε δίαιτα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Νέα προσπάθεια
    By LastChanceGirl913 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 11-10-2016, 16:25
  2. Replies: 12
    Last Post: 28-06-2013, 03:19
  3. Replies: 6
    Last Post: 07-06-2013, 11:55
  4. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •