Στην προσπάθεια κι εγώ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Στην προσπάθεια κι εγώ..

    Γεια σας κι απο μένα...
    Εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι έχω αλλά σίγουρα κάτι έχω.. Μια ζωή παλεύω με δίαιτες..Έχω ύψος 1,63 και το μέγιστο που έχω φτάσει είναι 105 κιλά στις εγκυμοσύνες (2) και το λιγότερο 69 κιλα.. Σταθερά και για μεγάλα διαστήματα είμαι στα 85 κιλά.. Συνολικά έχω χάσει και έχω ξανά πάρει όλα αυτά τα χρόνια σχεδόν 100 κιλά, έχανα 20 μετά τα έπαιρνα , τα ξανά έχανα κ έτσι πήγαινε η ιστορία.. Τον τελευταίο χρόνο έχω υπερφαγικα επεισόδια, τρώω απίστευτες ποσότητες χωρίς να πεινάω και το θέμα είναι ότι δεν έχω συναίσθηση καν πως ξεκινάνε.. Ενώ είμαι σε δίαιτα κ όλα καλά, ξαφνικά μου περνάει κάτι φαγώσιμο και απαγορευμένο από το μυαλό κ πριν προλάβω να σκεφτώ τις συνέπειες το έχω φάει.. Μετά λέω ότι τώρα χάλασα τη δίαιτα κ ξεκινάω μέχρι να σκάσω..Δεν ξέρω αν θεωρείτε διατροφική διαταραχή η στερητικό από τη μόνιμη δίαιτα.. το θέμα είναι ότι τον τελευταίο χρόνο ξεκινάω δίαιτα, διατροφή (για μένα το ίδιο κάνει) κρατάει δύο, τρεις μέρες κ μετά τρώω το σύμπαν κι άντε πάλι από την αρχή.. Τα βαθύτερα αίτια δεν τα έχω ψάξει αλλά σε γενικές γραμμές είμαι καλά ψυχολογικά ( πέρα από αυτό το θέμα δλδ) , οικογένειάκα κτλ.. Κάνω διαλογισμό, διαβάζω βιβλία αυτοβοηθειας και γενικά θεωρώ ότι έχω μια καλή, ευτυχισμένη ζωή..
    Περισυ το καλοκαίρι ξυπνούσα 6 η ώρα το πρωί και πήγαινα για τρέξιμο, ήμουν μέλος σε ενα γκρουπ γυμναστικής κ μου άρεσε πολύ.. πήγαινα κ για χορό κάποιες φορές.. Μου είχαν μείνει 8 κιλά να χάσω για το δικό μου ιδανικό βάρος (γύρω στα 65 θέλω να παω) και τελικά τα άφησα όλα γιατί η γυμναστική με έκανε να πεινάω περισσότερο και δεν έχανα.. Οπότε αποφάσισα να πάω πρώτα στα κιλά που θέλω και μετά για συντήρηση να κάνω γυμναστική.. Αντί γι αυτό πήγα ξανά 85 και δίαιτα δεν μπορώ να κρατήσω.. Ομολογώ κι ορκίζομαι δημόσια ότι θα κάνω μια καινούργια αρχή ξανά κι αν ενδιαφέρεστε θα σας ενημερώνω κιόλας.. Μερικές φορές με βοηθάει να σκέφτομαι ότι είναι η ασθένεια και για αυτό μου συμβαίνουν όλα αυτά, από την άλλη το χρησιμοποιώ σαν δικαιολογία στο τέλος κ αυτό είναι σίγουρα λάθος..
    Κάθε βοήθεια, συμβουλή και κουβέντα ευπρόσδεκτη..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

    Εγώ είμαι πάλι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Νομίζω πως σε καταλαβαίνω γιατί κι εγω έχω σκαμπανεβάσματα με τα κιλά μου.
    Εάν μπορούσες να βρεις κάποια χειρονακτική εργασία πιθανότατα θα σε βοηθούσε αρκετά, αλλά υποθέτω πως λόγω παιδιών είναι δύσκολο.
    Αυτό που είπες να γράφεις να δημοσιοποιείς την πρόοδο σου στο χάσιμο των κιλών με βρίσκει σύμφωνο γιατί θα ήθελα κι εγώ να το κάνω.
    Έχω σκεφτεί να αναρτώ σε κάποιο από τα κοινωνικά δίκτυα φωτογραφίες ώστε να φαίνεται πως οντως αδυνατίζω αλλά τελικά αυτό που κατάλαβα είναι πως αν γίνεται η κίνηση αυτή από έναν δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο αν γίνεται ομαδικά από αρκετά άτομα δηλαδή.

    Καλή δύναμη σου εύχομαι να μπορέσεις να χάσεις όλα τα επιπλέον κιλά και να σταθεροποιηθείς.

  3. #3
    Σ' ευχαριστώ πολύ Bane.. Θα χαρώ πολύ να μαθαίνω για την πρόοδο σου... Και για μένα θα είναι ένα κίνητρο όλο αυτό γιατί όλα τα έχω "κάψει" και κάτι τέτοιο δεν το έχω δοκιμάσει ξανά... Απ' ότι λένε βοηθάει να μένεις στο στόχο..

    Εγώ είμαι πάλι...

  4. #4
    Έχω κάτι ακόμα να πω, να το βγάλω κι αυτό από μέσα μου.. Πολλές φορές χρησιμοποιώ σαν δικαιολογία για να τρώω περιπτώσεις ανθρώπων που ενώ θα έπρεπε να είναι καλά με το σώμα τους , δεν είναι..
    Παράδειγμα πρώτο: Κοπέλα μικρή σε ηλικια, έχει περάσει από όλες τις διατροφικές διαταραχές, κατάφερε να χάσει 30 κιλά αλλά θυσίασε την περίοδο της.. Κ ενώ θα έπρεπε να έχει περισσότερη κατανόηση όταν συναντάει περιπτώσεις παχυσαρκίας γιατί το έζησε στο πετσί της, μιλάει πιο άσχημα από κάποιον ανίδεο γιατί αυτή τα κατάφερε.. Αυτό θα μου συμβεί άραγε;;
    Παράδειγμα δεύτερο: κοπέλα με μια χαρά σώμα κλαίγεται όλη μέρα για τρία κιλά που δεν μπορεί να χάσει και έχει χρόνια να πάει θάλασσα γιατί έχει ραγαδες σε μερικά σημεία..
    Παράδειγμα τρίτο: κοπέλα 45 χρόνων, γυμνάστρια, με σώμα ζηλευτό κλαίει για μισό κομμάτι κέικ που έφαγε..
    Τελευταίο παράδειγμα: μαμά με μια χαρά σώμα προτιμάει να μην πάει τα παιδιά της στη θάλασσα κ όταν σπάνια βρεθεί σε παραλία κυκλοφορεί με ρούχα..
    Τέτοια θέματα δεν έχω.. Μπορεί να μην αισθάνομαι καλά με το σώμα και να επιθυμώ διακαώς μια φορά στη ζωή μου να έχω το σώμα που θελω, στη θάλασσα θα πάω ομως.. Δηλαδή τι;; Από τη μια ψύχωση στην άλλη καταλήγουμε;;

    Εγώ είμαι πάλι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν μια ζωή βρίσκεσαι σε δίαιτα/διατροφή θα σου πω τι πρέπει να κάνεις. Να προσπαθήσεις να βγάλεις το θέμα φαγητό/εμφάνιση εντελώς από το μυαλό σου για κάποιο διάστημα. Δεν εννοώ να σκεφτείς "Δεν είμαι σε δίαιτα, άρα είμαι ελεύθερη να φάω τον άμπακο", αλλά να δώσεις ένα διάλειμμα στον εαυτό σου να επικεντρωθεί σε άλλα πράγματα, κατά προτίμηση πιο θετικά. Να σκέφτεσαι ότι έχεις δύο παιδιά να ασχοληθείς, ίσως μια δουλειά κι έναν σύζυγο, να απολαμβάνεις τον χρόνο με τις παρέες και τους δικούς σου ανθρώπους, να βρεις κάποια χόμπυ που σε ευχαριστούν και σε γεμίζουν. Όταν θα αισθάνεσαι πιο πλήρης και σε καλύτερη ψυχολογία και πιο σίγουρη για τον εαυτό σου, ξαναρχίζεις κάποια διατροφή. Όλο αυτό το ψυχαναγκαστικό και συνεχόμενο για χρόνια δεν νομίζω ότι σε βοηθάει ούτε οργανικά, ούτε ψυχολογικά. Άσε τις δίαιτες για κάποιο πιο σωστό timing.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν μια ζωή βρίσκεσαι σε δίαιτα/διατροφή θα σου πω τι πρέπει να κάνεις. Να προσπαθήσεις να βγάλεις το θέμα φαγητό/εμφάνιση εντελώς από το μυαλό σου για κάποιο διάστημα. Δεν εννοώ να σκεφτείς "Δεν είμαι σε δίαιτα, άρα είμαι ελεύθερη να φάω τον άμπακο", αλλά να δώσεις ένα διάλειμμα στον εαυτό σου να επικεντρωθεί σε άλλα πράγματα, κατά προτίμηση πιο θετικά. Να σκέφτεσαι ότι έχεις δύο παιδιά να ασχοληθείς, ίσως μια δουλειά κι έναν σύζυγο, να απολαμβάνεις τον χρόνο με τις παρέες και τους δικούς σου ανθρώπους, να βρεις κάποια χόμπυ που σε ευχαριστούν και σε γεμίζουν. Όταν θα αισθάνεσαι πιο πλήρης και σε καλύτερη ψυχολογία και πιο σίγουρη για τον εαυτό σου, ξαναρχίζεις κάποια διατροφή. Όλο αυτό το ψυχαναγκαστικό και συνεχόμενο για χρόνια δεν νομίζω ότι σε βοηθάει ούτε οργανικά, ούτε ψυχολογικά. Άσε τις δίαιτες για κάποιο πιο σωστό timing.
    Είναι πολύ ψυχοθφορο όλο αυτό κ έχω καταστρέψει τον μεταβολισμό μου.. Δυστυχώς είμαι των άκρων και όταν είμαι "ελεύθερη" να φάω δεν έχω μέτρο, δεν νιώθω κορεσμό και μετά έρχονται οι τύψεις.. Από την άλλη όταν είμαι σε δίαιτα με τον καιρό (3 με 4 εβδομάδες) συνηθίζω κ δεν υποκύπτω σε πειρασμούς τόσο εύκολα.. αλλά τώρα δεν μπορώ να κρατήσω ούτε βδομάδα.. Γενικά έχω κλειστεί λίγο σπίτι και δεν έχω όρεξη να κάνω πράγματα για μένα.. Τα κίνητρα μου δεν είναι δυνατά ώστε να είμαι συγκεντρωμένη στο στόχο.. Ίσως ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα διατροφής να με κρατήσει μακριά απ' την υπερφαγία και να μείνω σταθερή στα κιλά για ένα διάστημα μέχρι να συνέλθω ψυχολογικά.. Το ψάχνω..

    Εγώ είμαι πάλι...

  7. #7
    Ωραία.. Ούτε τα μισά βήματα δεν κάνω εγώ..!! Μια χαρά τα πας.. Και μένα η ψυχολογία μου αλλάζει απίστευτα και όλο αυτό επηρεάζει και τους γύρω μου φυσικά, είτε είμαι καλά με λιγότερα κιλά, είτε είμαι μες τα νεύρα με περισσότερα... Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ας μας το πει η διαχείριση... Εγώ πάντως σκέφτομαι να γράφω εδώ για κάποια πρόοδο και φυσικά για υποστήριξη από τα παιδιά εδώ...

    Εγώ είμαι πάλι...

  8. #8
    Καλή μας αρχή λοιπόν..
    Λοιπόν μετά από μεγάλη κραιπαλη του Σ/Κ, ξεκινάω σήμερα στα 87 κιλά..
    Με μακροπρόθεσμο στόχο τα 65 κιλά ( κοντά στο καλοκαίρι)..
    Πρώτος στόχος μου είναι 3 κιλά σε ένα μήνα..
    Με χαλαρή διατροφή με περισσότερα φρούτα και λαχανικά..
    Ελπίζω να αποτρέψω ένα υπερφαγικο επεισόδιο έχοντας υγιεινές επιλογές και χωρίς πολλές στερήσεις την πρώτη εβδομάδα που είναι η δυσκολότερη..
    Από motivation πάμε καλά σήμερα...

    Εγώ είμαι πάλι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Το ίδιο έχουμε να χάσουμε
    Κι εγώ εκεί γύρω στα είκοσι κιλά πρέπει να χάσω. Είμαι κάπου στα ενενήντα επτά και θέλω να πάω γύρω στα ογδόντα που είναι το κανονικό μου βάρος
    Μιας και είναι και Δευτέρα βοηθά κι αυτό για να κάνουμε αρχή. Για να δούμε πως θα πάει.
    Θα γράφω μια δυο φορές τη βδομάδα γιατί αν κοιτάζω και κάθε μέρα τα κιλά μετά γίνεται σαν υστερία.
    Στην αρχή πάντως τα χάνω αμέσως δηλαδή τα πρώτα δέκα κιλά λίγο να προσέξω φεύγουν χωρίς να το καταλάβω.
    Το θέμα βέβαια ειναι πως τα παίρνω και πολύ εύκολα αλλά δε πειράζει.
    Ωραία λοιπόν.
    Καλή μας αρχή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Dimikoko View Post
    Κάθε βοήθεια, συμβουλή και κουβέντα ευπρόσδεκτη..
    Προβλήματα με το βάρος μου δεν αντιμετώπισα ποτέ. Με μικρές διακυμάνσεις των 2-3 κιλών το πολύ, λόγω της διαδοχής των εποχών ή αλλαγών στη ζωή μου, μπορώ να πω ότι παραμένει γενικά σταθερό εδώ και πάνω από 30 χρόνια. Π.χ. τελευταία πρόσεξα ότι η όρεξή μου για φαγητό μειώθηκε σημαντικά. Ζυγίστηκα και είδα ότι είχα φτάσει τα 60 κιλά. Φαίνεται ότι κάπου εκεί είναι το φυσικό όριό μου και όταν το φτάνω μάλλον ενεργοποιείται κάποιος μηχανισμός που με σταματάει.

    Δεν έχω λοιπόν κάποια ιδιαίτερη συμβουλή πέρα από το αυτονόητο, δηλαδή ότι το βάρος μας αντικατοπτρίζει συνολικά τον τρόπο ζωής μας και δίνει μια ιδέα για τη γενικότερη ψυχοσωματική κατάστασή μας. Αυτά σημαίνουν ότι για να είναι η απώλεια βάρους μόνιμη πρέπει να αποτελεί συνέπεια του τρόπου ζωής. Το πώς αυτό υλοποιείται εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του κάθε ατόμου.

    Πάντως αν νομίζεις ότι σε βοηθάει, μπορείς να αναρτάς εδώ στο φόρουμ την πρόοδο που σημειώνεις. Γιατί όχι άλλωστε; Ήδη υπάρχει κι άλλο μέλος στην παρούσα συζήτηση σε παρόμοια διαδικασία, όπως κι άλλα μέλη σε παράλληλες συζητήσεις. Όταν η προσπάθεια γίνεται συλλογική τότε έχεις ένα παραπάνω κίνητρο για να την συνεχίσεις.

  11. #11
    Αυτό είναι το βασικότερο όλων, να κάνουμε τρόπο ζωής πιο υγιεινές συνήθειες.. Εσύ μάλλον είσαι από τους τυχερούς οργανισμούς και δεν έχεις πολλά σκαμπανεβάσματα.. Δυστυχώς για μένα ήμουν από πολύ μικρή υπερβαρη, καποιες φορες παχύσαρκη και με πολύ λάθος συνήθειες για πολλά πολλά χρόνια.. Σήμερα ήταν μια δύσκολη μέρα διατροφικά, ένιωθα συνεχώς την επιθυμία να φαω και προσπαθούσα να κάνω σωστες επιλογές.. Κάποια στιγμή έφαγα λίγο κέικ και 2 μπισκότα και σταμάτησα εκεί.. κάτι που όσο κι αν ακούγεται κάπως για μένα ήταν πολύ σημαντικό γιατί σε άλλες περιπτώσεις το κέικ και τα μπισκότα θα με οδηγούσαν σε υπερφαγικο επεισόδιο χωρίς σταματημό.. Οπότε για μένα το ότι σταμάτησα εκεί ήταν ένα μικρό κατόρθωμα και συνεχίζω.. Θα δείξει την Δευτέρα που θα ανέβω στη ζυγαριά.. Διαλέγω να κάνω μικρά και σταθερά και ίσως πιο μόνιμα βήματα αυτή τη φορά..

    Εγώ είμαι πάλι...

  12. #12
    Ημέρα μέτρησης σήμερα!!
    Λοιπόν από 87 κιλά σήμερα είμαι :. 84,1 !!
    Χωρίς στερήσεις , λίγο πιο συγκρατημένα και το πιο σημαντικό απ' όλα χωρίς υπερφαγικο επεισόδιο..
    Ξέρω ότι τα πρώτα είναι υγρά και φεύγουν εύκολα, δεν περιμένω ίδια την επόμενη βδομάδα, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξη..
    Συνεχίζω...
    Ευχαριστώ πολύ αν με διαβάζετε..

    Εγώ είμαι πάλι...

  13. #13
    Αφού νιώθεις διάφορα μην σε προβληματίζει καθόλου η ζυγαριά.. Μια φορά την εβδομάδα η και στις δύο βδομάδες χρειάζεται μόνο κ μόνο για να βλέπεις διαφορά κ να ανεβαίνει το ηθικό.. Στους άντρες είναι πολύ σχετικό άλλωστε γιατί η μυϊκή μάζα είναι μεγαλύτερη.. Αν γυμνάζεσαι η κάνεις βαριά εργασία υπάρχουν πιθανοτητες να σε δείξει κ παραπάνω η ζυγαριά γιατί οι μύες ζυγίζουν περισσότερο από το λιπος.. οπότε χάνεις λίπος αλλά κερδίζεις κιλά σε μυς..
    Τα δικά μου αποτέλεσμα είναι μόνο από τη διατροφή γιατί δεν κινουμε ιδιαίτερα πέρα από όσα κάνω μέσα στο σπίτι..την άλλη εβδομάδα εννοείται ότι δεν θα χάσω με τον ίδιο ρυθμο.. το θέμα είναι να υπάρχει απώλεια ακόμα κι αν είναι γραμμάρια ή πόντοι..


    Εγώ είμαι πάλι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Dimikoko View Post
    Ημέρα μέτρησης σήμερα!!
    Λοιπόν από 87 κιλά σήμερα είμαι :. 84,1 !!
    ...
    Ξέρω ότι τα πρώτα είναι υγρά και φεύγουν εύκολα, δεν περιμένω ίδια την επόμενη βδομάδα, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξη..
    Όντως, αυτός πρέπει να είναι ο λόγος μιας τόσο γρήγορης μείωσης του βάρους. Και είναι καλό βέβαια που το ξέρεις ώστε να αντιμετωπίσεις σωστά τη μείωση του ρυθμού που θα ακολουθήσει από κάποια στιγμή και μετά. Όπως και νά 'χει όμως το πράγμα, ένα μικρό ξαλάφρωμα πρέπει να το νιώθεις ήδη.

    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Μετά τα στοιχεία, δηλαδή τα κιλά την ηλικία μου το ύψος και τις μετρήσεις των τμημάτων του σώματος όπως λαιμός μέση γοφούς κλπ τα βάζω σε μια εφαρμογή και μου δείχνει και το ποσοστό λίπους και τη μάζα δείκτη σώματος και το ποσες πιθανότητες έχω να εμφανίσω κάποια αρρώστια ως υπέρβαρος.
    Ποια εφαρμογή είναι αυτή;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Λέω καλυτερα να μην αναφέρω το όνομα της εφαρμογής και θεωρηθεί διαφήμιση. Άλλωστε κι εγώ μόνος μου τη βρήκα. Έχει πολλές εφαρμογες το Google play που να μετρά δείκτη μάζας σωματος και διάφορα άλλα. Τις δοκιμάζεις και οποια σου ταιριάζει καλύτερα την κρατάς.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νέα προσπάθεια
    By LastChanceGirl913 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 11-10-2016, 16:25
  2. Replies: 12
    Last Post: 28-06-2013, 03:19
  3. Replies: 6
    Last Post: 07-06-2013, 11:55
  4. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •