Φοβάμαι οτι η σύζυγος μου είναι ψυχωτική . Προβληματίζονται για την ανατροφή των παιδ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα και απο εμενα

    αυτο που περιγραφεις μπορει να μην ειναι ψυχωση αλλα καποια διαταραχη προσωπικοτητας οπως ειπε και αλλο μελος.ειδικοι δεν ειμαστε ομως.πηγαινε σε εναν ψυχιτραο και περιεγραψε τι συμβαινει και θα σε καθοδηγησει.αν ουτε με αυτο δε βγαλεις ακρη ουτε ετσι την επομενη φορα που θα ξεσπασει ετσι κανε της εισαγγελικη αφου γινεται και βιαιη.και φροντισε αν φτασεις ως εκει να μην ειναι μπροστα τα παιδια σας.
    κουραγιο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    παρτην ενα προινο και πηγαινε την σε ψυχιατρο, νοσοκομειο, αν δεν θελει με το καλο, καντης εισαγγελικη,
    αν δεν στρωσει, απλα χωρισε τη και παρτης τα παιδια.......
    Ελεος βρε παυλο ειναι λυση να χωρισει; Χιλιες φορες εισαγγελικη παρα να χωρισει!!

  3. #18
    Έτσι ακριβώς είναι ο αδελφός μου που έχει παρανοειδή διαταραχή προσωπικότητας.Δύσκολα πράγματα παιδιά, πολύ δύσκολα!
    Καλό θα είναι να πας σε έναν ψυχίατρο και να του πεις τί ακριβώς συμβαίνει και να κάνει μια πιθανή διάγνωση.
    Μετά, να το πεις στους στενούς συγγενείς της και να τους εξηγήσεις πως όσο καθυστερεί η θεραπεία της τόσο θα χειροτερεύει. Επίσης θα έχει λιγότερες πιθανότητες να θεραπευτεί εντελώς, με αποτέλεσμα να υποφέρετε, τόσο η ίδια, όσο κι εσύ και τα παιδιά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φιλε μου σε εχει επηρεάσει και εσενα, κινείσαι σαν μισο κοιμισμένος πλεον με μια μόνιμη κουραση και θολούρα στο μυαλο σου οπως λες.
    Οσο σε βλεπει ετσι τοσο θα βγαινει εκτος εαυτού ( γι αυτο σου λεει οτι φταις) και οσο πιο πολυ θα βγαινει τοσο θα χειροτερεύεις κι εσυ.
    Πρεπει να δείτε παση θυσία ειδικο, καντο για τα παιδια κσι μην το αναβαλεισ. Αν κατανοήσει οτι εχει θεμα και μπει σε καποια φαρμακευτική αγωγή, θα βρείτε λιγο την ηρεμια σας και εσυ και η γυναικα σου και πρωτίστως τα παιδια.
    Πες δε νοιωθω καλα κατι γινεται μεταξυ μας, θελω να παμε μαζι σε καποιον ειδικο να δουμε πως θα σώσουμε την οικογενεια μας, να συνεχίσουμε να ειμαστε μαζι. Μακρια απο εγωισμούς εκ μέρους σου σε αυτη τη φαση

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Της έχω κανει πολλές φορες την ερώτηση τι μπορω να κάνω για να τη βοηθήσω και δεν απαντάει. Υπαρχουν εξάρσεις και υφέσεις. Δηλαδή πχ τώρα ειναι μια χαρά. Της έχω προτείνει και να.χωρίσουμε και λέει οτι δεν θα μου κανει τη χάρη να χωρίσουμε και να τη βγάλω τρελή και να της πάρω τα παιδιά.
    Εγώ θα κάνω υπομονή. Μέχρι τη στιγμη που θα αναγκαστεί μονη της να παει να απευθυνθεί κάπου.
    Είναι μέχρι τη στιγμη που θα πυροδοτηθεί η κρίση της. Απαξ και γίνει αλλάζει ο χαρακτήρας της γίνεται ενα θηρίο που δεν ακούει κανέναν ουτε υπολογίζει και οτι κουβέντα της πεις .

  6. #21
    Συγνώμη αλλά θεωρώ τελείως λάθος την παθητικότητα σου.. Η γυναίκα σου προφανώς και έχει άγνοια τι της συμβαίνει και δυστυχώς κανείς εδώ μέσα δεν μπορεί να σου βγάλει πόρισμα.. Μόνο ένας γιατρός μπορεί!! Και η κατάσταση αυτή πολύ πιθανό να αντιμετωπίζεται μόνο με φαρμακευτική αγωγή.. καλά μέχρι εδώ;; Άρα εσύ επιλέγεις να αφήνεις τα παιδιά σου με μια γυναίκα που δεν μπορεί να αντιληφθεί τι της συμβαίνει, ανά πάσα στιγμή μπορεί να χειροτερέψει και να γίνει μέχρι και επιθετική (το ρισκάρεις;;)αλλά ακόμα κι αυτό να μην γίνει , δεν ξέρω αν έχουν βρεθεί μπροστά στα ξεσπάσματα της.. Αν η γυναίκα σου είναι άρρωστη αδυνατεί να αντιληφθεί ότι χρειάζεται βοήθεια.. Εσύ είσαι υπεύθυνος για τα παιδιά σου και όλο αυτό δεν αντιμετωπίζεται με παθητικότητα.. προστάτεψε τα παιδιά και βοηθά τη γυναίκα σου.. Βοήθεια χρειάζεται..Μην περιμένεις από του συγγενείς, εσύ ζεις μαζί της.. Αν σου συνέβαινε εσένα κάτι παρόμοιο πως θα ήθελες να το χειριστεί η γυναίκα σου;; Να σου έπαιρνε τα παιδιά;; Να σε άφηνε στη μοίρα σου γιατί περίμενε ότι μια μέρα θα ξυπνήσεις καλά ή θα έχεις πάρει την απόφαση να πας σε γιατρό;; Δεν ξέρω.. Εγώ πάντως θα θελα να αναλάβει κάποιος την ευθύνη για μένα όταν εγώ αδυνατω.. Αυτά... Και συγνώμη...

    Εγώ είμαι πάλι...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Μα δεν δέχεται οτι έχει πρόβλημα. Οσες φορές και να της το πεις να παει να συμβουλευτεί εναν ειδικό εξαγριωνεται και γίνεται τρεις φορες χειρότερη απο οτι είναι. Εχω παει και σε ψυχίατρο τα έχω πει όλα αυτά μου είπε πρεπει να ερθει η ίδια να την δω δεν μπορω να κάνω υποθέσεις. Ειχε κάτι στο νου του αλλά δεν μου είπε τι είναι .
    Υπαρχουν μέρες και μέρες. Αρκετές μέρες δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί της. Νιώθω οτι χάνω τη συνοχή τηε συζήτησης. Απο το Θέμα Α περνάμε με.εναν μαγικό τροπο στο ΘΕΜΑ Δ. Για άλλο συζητάμε.και εκείνη κατευθύνει το θέμα σε τελείως άσχετο επίπεδο. Γνωμωνας παντα η δυσπιστία,η καχυποψία, οτι παντα βρίσκεται κάτι απο πίσω,οτι παντα κάποιος θέλει να της κανει κακό και η κορύφωση έρχεται όταν αρχίζει η επιθεση, τα βρισιδια,η ψυχολογικη κακοποίηση,
    να σπάει αντικειμενα,να σκίζει τα ρούχα της, να απειλεί οτι όταν ερθω πίσω στο σπιτι θα έχει σπάσει τα πάντα στο σαλόνι, επειδή εγώ έχω δουλεια και εκείνη δεν έχει μου εύχεται να χάσω τη δουλεια μου και εγώ. Γενικά βλέπει οτι δεν αντιδραω και προσπαθει να βρει κάτι για να με κανει να πληγωθω και να ξεσπασω. Αλλα δεν θα της κάνω τη χάρη να με δουν έτσι τα παιδιά μου όπως βλέπουν εκείνη.

    Είναι δύσκολο πολύ ένας πατέρας,άνδρας και ένας σύζυγος με αυτους τους νόμους να κανει μεγάλες κινήσεις. Τώρα που την έχω μέσα στο σπιτι την ελέγχω όσον αφορα τα παιδιά. Φανταστηκατε να της κάνω εισαγγελική να παίξει θέατρο, να μην κανει θεραπεία και να με εκδικηθεί σαν μητέρα παίρνοντας μου τα παιδιά και έτσι να μην έχω καμια επαφη με τα παιδιά μου και το τι γίνεται εκεί μέσα;

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο λογος που εξαγριωνεται ειναι γιατι δε προσπαθεις να επικοινωνησεις μαζι της αλλα πιστευει οτι θες να τη πασαρεις στους ειδικους ως λυση.

    πιθανον να μη μπορεις να συνενοηθεις μαζι της αφου οι πιθανοτητες να καταλαβει καπιος τι λεει ειναι μαλον 10%

    τωρα αν σκεφτεσαι την εισαγγελικη μετα απ αυτο θα γινει εξαλη και θα σε βλεπει σαν εχθρο και καθε φορα που σε βλεπει θα παρλαρει αλυπητα μεχρι να φωναζεις οχι αλλο μπλαμπλα

    δε λεω οτι φταις εσυ απλα καλο θα ειναι να καταλαβεις οτι πιθανον καπιος αλλος η αλλη ισως ειναι σε θεση να καταλαβει τι θελει να πει ο φιλοσοφος επειδη ετυχε η επειδη μιαζει ο τροπος σκεψης της.

    επεισης αν αναρωτιεσαι τι χαρακτηρα θα εχουν τα παιδια σου μπορω να σου λισω την απορια θα μιλανε λιγο αινιγματικα και θα εκνευριζονται οταν οι αλλοι δε καταλαβαινουν και μετα μπορει να το αφηνουν

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σπανια παντως 2 που καταλαβαινονται ειναι κοντα κατα κανονα αλλος καταλαβαινει και αλλος συμβουλευει

  10. #25
    Καλο θα ηταν να μην κανουμε ετσι ευκολα διαγνωσεις μεσα απο τα λεγομενα καποιου. Εδω οι ψυχιατροι διαφωνουν μεταξυ τους και αλλα σου λεει ο ενας αλλα ο αλλος κι εσεις εδω προσπαθειτε να κανετε e-διαγνωση; lol

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Συμφωνώ με Dimkoko, κατά τ' άλλα μπορείς κάλλιστα να της κάνεις μια εισαγγελική, απλά τράβα την βίντεο αν γίνεται κρυφά όταν κάνει τα τρελά της ή αν δεν μπορείς κρυφά με κάμερα, ηχογράφησέ την!!!!!!!!! Τότε δεν θα μπορεί να παίξει θέατρο, λύσεις υπάρχουν πάντα αρκεί να τα συζητάμε και να τα σκέφτονται οι άλλοι για μας αν είμαστε σε δύσκολη θέση!!!!!!! Σίγουρα δεν μπορούμε να κάνουμε διαγνώσεις από εδώ γιατί οι απόψεις διίστανται!!!!!! Δεν είναι ότι έχει κάτι σίγουρα.......Μπορεί να είναι το ένα μπορεί το άλλο δεν υπάρχει μόνο μία αρρώστια με αυτά τα συμπτώματα ίσως.........Τέσπα κάνε αυτά που σου είπα δεν υπάρχει άλλη λύση ίσως, η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και με υπομονή απλά αφήνεις τη ζωή σου να περνά μπροστά από τα μάτια σου έτσι για πλάκα με το να βασανίζεσαι!!!!! Κάνε κάτι, δράσε, πριν να είναι πολύ αργά!!!!!! Είναι και επικίνδυνη σίγουρα χωρίς να το θέλει φυσικά και ούτε η λύση είναι ο χωρισμός!!!!! Ούτε έχει σκατοχαρακτήρα, πάθηση έχει δυστυχώς. Χαίρομαι πάντως που δεν την έχεις χωρίσει, μπράβο σου και ελπίζω να συνεχίσεις έτσι κάνοντας αυτά που σου πρότεινα.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ακομα και τρελα να κανει ετσι ειναι σα να την αντιμετωπιζει σαν αντιπαλο

    επιτυχια ειναι να κολησεις τη τρελα σου με τη δικη της οσο αντιπαρατιθεσε στη τρελα της η εισαι σε πολεμο με τον εαυτο σου η δε ταιριαζεις μαζι της

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ξερεις πχ ποσοι ανθρωποι ειναι σε πολεμο με τον εαυτο τους εγω πιθανολογω οτι θα ναι τουλαχιστον το 90% αυτος πχ που ειναι τρελος και συμφιλιωθηκε με τον εαυτο του εκανε το μεγαλυτερο κατορθωμα που υπαρχει.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αδιάφορος σύζυγος...
    By spookycookie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 17-10-2013, 03:28
  2. Σύζυγος χρήστης κάνναβης
    By Yasmin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 16-02-2013, 01:26
  3. Θαυμάστε ανατροφή
    By Instant in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2012, 20:09
  4. ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΔΙΔΥΜΩΝ
    By irinoula in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-08-2011, 22:58
  5. ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος.....
    By mag in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 05-10-2009, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •