Μητέρα με άνια - Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19

    Μητέρα με άνια - Βοήθεια

    Ζω μαζι με την μητερα μου (83) που παρουσιάζει διαταραχές μνήμης και προσανατολισμού, έχει ψευδαισθήσεις και τάσεις φυγής και απόσυρσης.
    Τη πιάνει μια μανία που διαρκεί 2-3 μέρες που δεν κάθεται ήσυχη με τίποτα. Σκαλίζει πράγματα, συρτάρια ότι δήθεν κάνει δουλειές. Τελευταία αρχίζει και πέφτει κάτω είτε γιατί δεν αντέχει απο τη συνεχή κούραση είτε γιατί παραπατάει.
    Ζω μαζί της 16 ώρες το 24ωρο (8 παω για δουλειά) και τελευταία την κλειδώνω στο υπνοδωμάτιο οπου εχω βάλει ελαστικο πάτωμα και μαλακές γωνίες στα έπιπλα, δεν υπάρχουν αιχμηρά αντικείμενα, απορρυπαντικά κ.α τέτοια για εκείνη (μήπως και γλιτώσω κανένα τραυματισμό) και για εμένα γιατι δεν με αφηνει να κοιμηθώ όταν δε σταματάει.
    Είναι κάτι που δεν κάνω; Η ψυχίατρος λέει όταν είναι σε μανία να της αυξάνω το Rispelen. Οταν της λεω οτι το αυξάνω αλλά δεν βλέπω διαφορά μου λέει μήπως της δίνω πολύ και της προκαλεί υπερδιέργερση.
    1) Γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο σκεύασμα;
    2) Είναι κάτι που δεν κάνω γι'αυτήν ή κάτι που κάνω λάθος; Μη μου πείτε (αν και θα έχετε απόλυτο δίκιο) ότι θα τρελαθώ κι εγω μαζί της γιατί η αδελφή μου μας κυνηγάει με αγωγές, εξώδικα και άλλα τέτοια όμορφα πάνω απο 9 μήνες και μια μικρή επιχείρηση που έχουμε είναι στα πρόθυρα να την κλείσει, χωρίς να εχει μεσολαβίσει καυγάς ή διαφωνία μεταξύ μας, πράγματα που ούτε μπορούσα να τα φανταστώ απο εκείνη και τα βγάζει τώρα απο μέσα της. Βρήκε επιτέλους άτομα να μισεί για τα όσα δεν κατάφερε στη ζωή της. Τώρα βρίσκεται Αυστραλία με τον συζυγό της...

    Η μητέρα μου κι εγω είμαστε οι μόνοι που απομείναμε απο την οικογένεια (ο μπαμπάς δεν άντεξε, αρρώστησε βαριά και έφυγε εδω και ενα χρόνο...). Εγω παλεύω με Zolotrin και Xanax όλο αυτό τον καιρό και μόνο αυτήν έχω τώρα για παρηγοριά. Είναι αυτή που μου έκανε όλα τα χατήρια πάντα. Τώρα είίναι το μόνο άτομο που μου δίνει κουράγιο (αντί να της δίνω εγώ) έστω και σ'αυτή την κατάσταση που βρίσκεται...

    Πόσες φορές σκέφτομαι: Δεν υπάρχει ένας εισαγγελέας να επέμβει και να την σταματήσει; Αλλά βλέπεις δεν κάνει κάτι παράνομο, δεν πήρε μαχαίρι να σκοτώσει, έστειλε αγωγές και εξώδικα πάμε απο δικαστήριο σε δικαστήριο και δίνουμε όλα μας τα χρήματα στους δικηγόρους μέχρι βγούμε στο δρόμο....

    Μήπως το διαβάζει αυτό κανένας δικηγόρος ή εισαγγελέας; μήπως γίνεται έγκλημα αυτή τη στιγμή; Εγω δεν έχω στραφεί εναντίον της, περίμενε λέω θα αλλάξει, θα σοβαρευτεί τώρα που έγινε και μανούλα στα 45 της αλλά τίποτα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Ζω μαζι με την μητερα μου (83) που παρουσιάζει διαταραχές μνήμης και προσανατολισμού, έχει ψευδαισθήσεις και τάσεις φυγής και απόσυρσης.
    Τη πιάνει μια μανία που διαρκεί 2-3 μέρες που δεν κάθεται ήσυχη με τίποτα. Σκαλίζει πράγματα, συρτάρια ότι δήθεν κάνει δουλειές. Τελευταία αρχίζει και πέφτει κάτω είτε γιατί δεν αντέχει απο τη συνεχή κούραση είτε γιατί παραπατάει.
    Ζω μαζί της 16 ώρες το 24ωρο (8 παω για δουλειά) και τελευταία την κλειδώνω στο υπνοδωμάτιο οπου εχω βάλει ελαστικο πάτωμα και μαλακές γωνίες στα έπιπλα, δεν υπάρχουν αιχμηρά αντικείμενα, απορρυπαντικά κ.α τέτοια για εκείνη (μήπως και γλιτώσω κανένα τραυματισμό) και για εμένα γιατι δεν με αφηνει να κοιμηθώ όταν δε σταματάει.
    Είναι κάτι που δεν κάνω; Η ψυχίατρος λέει όταν είναι σε μανία να της αυξάνω το Rispelen. Οταν της λεω οτι το αυξάνω αλλά δεν βλέπω διαφορά μου λέει μήπως της δίνω πολύ και της προκαλεί υπερδιέργερση.
    Με ποια διαταραχη ακριβως εχει διαγνωστει απο τον ψυχιατρο?
    Για την άνοια παρακολουθειται απο νευρολογο? Έχει αλτσχαημερ? Παιρνει φαρμακο?

    Μήπως το διαβάζει αυτό κανένας δικηγόρος ή εισαγγελέας; μήπως γίνεται έγκλημα αυτή τη στιγμή; Εγω δεν έχω στραφεί εναντίον της, περίμενε λέω θα αλλάξει, θα σοβαρευτεί τώρα που έγινε και μανούλα στα 45 της αλλά τίποτα..
    Δεν εχεις ρωτησει το δικηγορο που σε εκπροσωπει?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Η μητερα ειχε καποια διαταραχη πριν την ανοια η της την προκαλεσε η ανοια την μανια, η το ο'τι ειναι τεσπα αυτο που παρουσιαζει οταν ειναι σε υπερδιεγερση;
    Εσυ εχεις καποια διάγνωση και παιρνεις χαπια;

    Δεν κατάλαβα ποτε την κλειδώνεις. Οταν εισαι σπιτι για να μην πηγαινει σε αλλα δωμάτια και χτυπησει η οταν φευγεις; αν την κλειδωνεις στο δωματιο και φευγεις απ το σπιτι, ειναι πολυ επικινδυνο.
    Η αδερφή για περιουσιακα θεματα σας κανει τις αγωγες η για κατι αλλο;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Επανέρχομαι και πάλι στο θεμα με τη μητέρα μου..
    Η διάγνωσή της είναι άνοια που όσο πάει και επιδεινώνεται. Οπως σας είπα και πριν απο 1 χρόνο τα πράγματα δυσκολεύουν όλο και πιο πολύ. Πλεον δεν καταλαβαίνει τι της λες, άλλα της λες και άλλα σου απαντάει.. Τελευταία την εχει πιασει μια κατάσταση υπερέντασης που όλο θελει να τακτοποιεί πράγματα και δεν σταματάει μέχρι να πέσει κάτω απο εξάντληση και μετά ξανά πάλι. Δεν κουράζεται με τιποτα. Το είπα στην ψυχίατρο Αυξησαμε και το Rispelen σε 1gr το πρωι και 1 το βραδυ, είναι σαν να μην το παίρνει καθόλου. Τα πρωνά κοιμάται και απο το μεσημέρι και μετά αρχίζει. Η δική μου η ζωή είναι κόλαση και τη μέρα και τη νύχτα όπως καταλαβαίνετε. Την αλλάζω 3-4 φορές την ημέρα και σχεδόν πάντα με το ζόρι. Συνέχεια έχει τάσεις φυγής και τραβάει πόρτες, αλουμίνια κλπ για να φύγει.
    Τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις ξέρετε; Τους πάνε σε κάποιο ίδρυμα όπου τι γίνεται; Τους περιορίζουν;
    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή

    Σας ευχαριστώ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μηπως θα βοηθησει αμα αυξησει το φαρμακο ;

    υπαρχουν και οι ενεσεις αντιψυχωτικων ωστε δε χρειαζεται να παιρνει τα φαρμακα καθε μερα απλως μια ενεση 1-2 φορες το μηνα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. Θέλω άμεσα βοηθεια για την μητέρα μου..
    By Φορ in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 08-11-2018, 15:14
  2. Βοήθεια με την μητέρα μου...
    By hitech444 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 21-10-2017, 13:18
  3. Ανια....
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 11:45
  4. Βοηθεια για τη μητερα μου αλλα κ για μενα...
    By aquanova in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2010, 19:34
  5. ανια-υπερφαγια
    By Pelagia1000 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 155
    Last Post: 20-01-2010, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •