κριση πανικου και ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502

    κριση πανικου και ψυχωση

    Για σας παιδες,

    επαθα τριτη φορα κριση πανικου, εχω παθει αλλες δυο φορες τα χριστουγενα τη μια και το φεβρουαριο την αλλη, στη πρωτη υπηρχε σοβαρος λογος, κινδυνεψε να παιθανει ο πατερας μου της αλλες δυο φορες οχι κατι ιδαιεταιρα σοβαρο, την πρωτη φορα ειχα παρει το γιατρο μου τηλεφωνο και μου ειχαι πει να παρω νοζιναν, δεν ξερω αν το ξερεται, ειναι αγχολυτικο για ψυχωτικους, το παιρνεις μετα απο καμια ωρα κοιμασε, και την επομενη ειναι μια ωραια καινουρια μερα, εισαι βεβαια νυσταγμενος ολοι την επομενη μερα, αλλα συνερχεσε και μπωρεις με λογικη να αντιμετωπισης το προβλημα σου.

    τη θα κανω με της κρισεις πανικου, θα της εχω παντα δεν θα μπωρω να αντιμετωπισω μια δυσκολη κατασταση με τη λογικη? θα της αντιμετωπιζω παιρνοντας νοζιναν καθε φορα, υπαρχει καμια καλυτερη λυση?
    γενικος καλα ειμαι δεν εχω ψυχωτικα συμπτωματα εκτος απο το πανικο, παιρνω 600 μγ σολιαν και 2μγ ακινετον,

    στη τελευταια κριση πανικου πηρα νοζιναν το απογευμα κοιμηθηκα μετα απο μια ωρα και μετα συκωθηκα το επομενο πρωινο και πηγα κανονικα στη δουλεια 7 η ωρα, τους ειπα οτι ξενυχτησα παιζοντας παιχνιδια στον υπολογιστη και το καλυψα μια χαρα.......

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Το ξερω το nozinan το εχω παρει και γω για αλλο λογο και σε εκτακτες περιπτωσεις μου ειχε πει η ψυχιατρος για τον υπνο καμια φορα δεν κοιμομουν καλα και οταν το πηρα κοιμομουν 13 ωρες.Κριση πανικου ειχα παθει και γω οταν ειχα μειωσει το risperdal σε 2 mg το δευτερο χρονο θεραπειας με αντιψυχωτικα με προοπτικη να τα κοψω συμφωνα με τις οδηγιες του ψυχιατρου και επαθα μια καραμπινατη κριση πανικου και για 20 ημερες ημουν ανησυχος.Απο τοτε που δεν ξαναμειωσα τα φαρμακα τοσο πολυ δεν εχω ξαναπαθει κριση πανικου.Σκεψου εγω εχασα τον πατερα μου αιφνιδια σε ηλικια 57 ετων και ουτε κριση πανικου επαθα ουτε ψυχωτικο επεισοδιο επαθα παρολο που στεναχωρηθηκα αρκετα.

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    Μπορει να ειναι ξεσπασμα του αγχους απο την πιεση της δουλειας που εχεις ξεκινησει με τη κοινωφελη.παντως ποσες φορες αγχωθηκα μετα το ψυχωτικο επεισοδιο σε στρατο σπουδες θανατο γονεα και σε αλλες καθημερινες καταστασεις δεν επαθα κριση πανικου ουτε ψυχωτικο επεισοδιο ομως ειχα φοβο οτι θα μου κανουν κακο και νευρα πολλα. ο καθε ανθρωπος ξεσπαει αλλιως αλλος με κριση πανικου αλλος με φωνες.θα σε συμβουλευα με καλη προθεση να ξεκινησεις γυμναστικη και αν εχεις νευρα αγχος και δεν τα εκτονωνεις θα σου προτεινα να κανεις πολεμικες τεχνες και οτι αγχος, θυμο εχεις θα εκτονωνεσαι και θα παθαινεις πολυ πιο δυσκολα κριση πανικου οπως επισης να κανεις ενα χαλαρωτικο μασαζ μιση ωρα,ενα τρεξιμο και να τα βλεπεις απο θετικη πλευρα τα πραγματα οπως επισης να μην κανεις καταχρησεις γιατι εχει φανει οτι οι καπνιστες αλλα και αυτοι που κανουν καταχρηση αλκοολ εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να εκδηλωσουν κρισεις πανικου απο αυτους που απεχουν τελειως απο αυτες τις ουσιες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δε πρεπει να κανεις αυτο... Να ξενυχτας μπροστα απο τον υπολογιστη κλπ.

    Να κοιμασαι πολυ και να αθλεισαι.

    Να μην ακους κακες ειδησεις.

    Να εχεις καποια πνευματικοτητα κλπ.

    Να ασχοληθεις λιγο με κηπουρικη, μουσικη, ζωα, φιλικους ανθρωπους και να κανεις που και που πραγματα που σε ευχαριστουν.


    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Για σας παιδες,

    επαθα τριτη φορα κριση πανικου, εχω παθει αλλες δυο φορες τα χριστουγενα τη μια και το φεβρουαριο την αλλη, στη πρωτη υπηρχε σοβαρος λογος, κινδυνεψε να παιθανει ο πατερας μου της αλλες δυο φορες οχι κατι ιδαιεταιρα σοβαρο, την πρωτη φορα ειχα παρει το γιατρο μου τηλεφωνο και μου ειχαι πει να παρω νοζιναν, δεν ξερω αν το ξερεται, ειναι αγχολυτικο για ψυχωτικους, το παιρνεις μετα απο καμια ωρα κοιμασε, και την επομενη ειναι μια ωραια καινουρια μερα, εισαι βεβαια νυσταγμενος ολοι την επομενη μερα, αλλα συνερχεσε και μπωρεις με λογικη να αντιμετωπισης το προβλημα σου.

    τη θα κανω με της κρισεις πανικου, θα της εχω παντα δεν θα μπωρω να αντιμετωπισω μια δυσκολη κατασταση με τη λογικη? θα της αντιμετωπιζω παιρνοντας νοζιναν καθε φορα, υπαρχει καμια καλυτερη λυση?
    γενικος καλα ειμαι δεν εχω ψυχωτικα συμπτωματα εκτος απο το πανικο, παιρνω 600 μγ σολιαν και 2μγ ακινετον,

    στη τελευταια κριση πανικου πηρα νοζιναν το απογευμα κοιμηθηκα μετα απο μια ωρα και μετα συκωθηκα το επομενο πρωινο και πηγα κανονικα στη δουλεια 7 η ωρα, τους ειπα οτι ξενυχτησα παιζοντας παιχνιδια στον υπολογιστη και το καλυψα μια χαρα.......
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γεια σου Παυλαρα!

    να σε ρωτησω..η κριση πανικου σε επιασε τωρα λογω καποιας ψυχωτικης σκεψης? π.χ. με κοιτανε κλπ?
    ή λογω καποιας στρεσσογονου καυαστασης? π.χ. ενα αγχωτικο γεγονος?

    εχω περασει και τις 2 φασεις αυτες και η καθε μια ηθελε τον τροπο της για να περασει..
    στην 1η περιπτωση επαιρνα αγωγη για καποιο διαστημα ζαναξ και οταν εβλεπα καποια καλυτερευση τα σταματαγα για να μην εθιστω κιολας..
    στη 2η περιπτωση αρκει να καταλαβεις οτι δεν προκειται να παθεις τιποτα απο αυτα που νιωθεις εκεινη την ωρα.το σωμα μιμειται συμπτωματα απο αλλες παθησεις για να μας κρουσει το καμπανακι οτι εχει φτασει στα ορια του ο οργανισμος μας.αλλα παρ ολα αυτα δεν προκειται να παθεις τιποτα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    boo τη κριση πανικου την επαθα λογο στρεσογονου καταστασης...., και πηρα νοζιναν κοιμηθηκα και συνηλθα, το επομενο πρωι πηγα κανονικα δουλεια... για αυτο λεω οτι ειμαι 90% καλα στη ψυχωση, ενα δεκα της εκατο προβλημα το εχω, πεφτω ποιο ευκολα σε κρισης πανικου, και δεν ξερω πως να το λυσω το ζητημα αυτο.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Παιδιά καλησπέρα, είμαι χάλια, το Σάββατο και τώρα πριν λίγο έπαθα κάτι σαν κρίση από ψυχωτική σκέψη που με βασανίζει, δηλαδή έπαθα κάτι σαν ταραχή και να θέλω να φωνάξω βοήθεια, ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει να πάρω xanax, σκέφτομαι αυτές τις μέρες να πάω σε ψυχίατρο, αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε, για αύριο δεν ξέρω, τι μου ξημερώνει για σήμερα σκέφτομαι σοβαρά για το xanax αφού βαλεριάνα και όλα τα άλλα δεν πολύ κάνουν δουλειά λίγα πράγματα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παιδιά καλησπέρα, είμαι χάλια, το Σάββατο και τώρα πριν λίγο έπαθα κάτι σαν κρίση από ψυχωτική σκέψη που με βασανίζει, δηλαδή έπαθα κάτι σαν ταραχή και να θέλω να φωνάξω βοήθεια, ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει να πάρω xanax, σκέφτομαι αυτές τις μέρες να πάω σε ψυχίατρο, αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε, για αύριο δεν ξέρω, τι μου ξημερώνει για σήμερα σκέφτομαι σοβαρά για το xanax αφού βαλεριάνα και όλα τα άλλα δεν πολύ κάνουν δουλειά λίγα πράγματα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    ναι τα ζαναξ και καθε ειδους ηρεμιστικο βοηθαει σε μια κριση πανικου απλα δεν πρεπει να τα παιρνεις καθημερινα γιατι ειναι εθιστικα και επιπλεον αν εθιστεις σε αυτα οταν θα τα κοψεις θα εχεις μετα κρισαρες πανικου απο τα συμπτωματα στερησης που θα σου προκληθουν απο τη ληψη αυτης της ουσιας της ηρεμιστικης.πρωτη φορα ηρεμιστηκα πηρα στα 18 το 2007 αλλα πολυ σπανια επαιρνα και απο το 2009 που επαθα ψυχωτικο επεισοδιο με εβαλάν σε υψηλες δοσεις ηρεμιστικου και το 2009 και μετα επαιρνα κατα διαστηματα ηρεμιστικα αλλα δεν εθιστηκα ποτε γιατι μπορει την εβδομαδα να επαιρνα δυο μερες δεν επαιρνα καθε μερα ετσι κανε και συ σε εσχατες περιπτωσεις να παιρνεις ηρεμιστικο και οχι καθε μερα για παραπανω απο δυο εβδομαδες και καλυτερα μην παρεις ζαναξ γιατι ειναι πολυ εθιστικα παρε αλλη βενζοδιαζεπινη στην Αγγλια το ζαναξ τα εχουν απαγορευσει να τα συνταγογραφουν και στην Αμερικη το πουλανε στους δρομους ως ναρκωτικο

Similar Threads

  1. Κριση πανικου-sos
    By Springflower in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2018, 20:58
  2. ψυχωση και κριση αγχους με γονεα στην εντατικη
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2017, 21:39
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Κρίση πανικού;
    By nikos04 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2016, 19:31
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •