Φοβάμαι οτι η σύζυγος μου είναι ψυχωτική . Προβληματίζονται για την ανατροφή των παιδ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8

    Φοβάμαι οτι η σύζυγος μου είναι ψυχωτική . Προβληματίζομαι για την ανατροφή των παιδ

    Καλησπέρα σας. Εχω εδώ και δυο χρόνια πρόβλημα με τη σύζηγό μου. Εχουν γίνει πολλές βίαιες σκηνές μπροστά στα παιδιά που τις προκαλει η ίδια. Εχει τη τάση να πιάνεται απο το παραμικρό και να παρερμηνευει να διαστρευλωνει αυτά που της λένε βρίσκοντας τα σαν πάτημα για να φέρεται ακραια. Είναι πολύ ευέξαπτη και καταλήγει αρκετές φορες να σέρνεται στα πατώματα σκίζοντας τα ρούχα της και σπάζοντας αντικείμενα ενω εγώ μένω αμετοχος στις φασαρίες που δημιουργεί εκείνη χτυπιέται και επιτίθεται σε εμένα. Πολλές φορες πιάνει αιχμηρά αντικειμενα για να κανει κακό στη ζωή της που τελικά δεν κανει. Είναι καχύποπτη, νομίζει οτι υπάρχει μια συνομωσία απο πίσω απο τη πλάτη της και θεωρεί οτι της έχουν κανει μαγεία όλοι αυτοι που αντιπαρατίθεται μαζί της.

    Φοβάμαι γιαυτην και για τα παιδιά μου. Φοβάμαι για τα παιδιά μου μη μάθουν και αντιγράψουν τη συμπεριφορα της

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν όντως η κοπέλα έχει τέτοιο πρόβλημα, είναι τρομερά δύσκολο να την κάνεις να το πιστέψει και να ζητήσει βοήθεια από μόνη της. Απλά θα γίνει ακόμα πιο επιθετική και καχύποπτη. Για αυτό θα πρέπει άμεσα, χωρίς να της πεις τίποτα, να πας εσύ να συναντήσεις κάποιον ειδικό, να του περιγράψεις αυτά που μας λες εδώ και να σε συμβουλεύσει πως να την προσεγγίσεις και πως να το χειριστείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    μονοσ 88, εμενα με πηγαν νοσοκομειο οι γονεις μου, δεν μου αρεσε αλλα ηταν η μονη λυση για να ξεπερασω το ψυχωτικο επισοδειο, ειμουν τοσο αποδιωργανομενος, δεν ειχα καμια επαφη με τη πραγματικοτητα.....
    η θα με πηγαιναν οι γονεις μου, η θα ετρωγα εισαγγελικη, με καποιο τροπο πρεπει να συναντηση η γυναικα σου εναν γιατρο, με το καλο η με εισαγγελικη

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Η συγκεκριμενη συμπεριφορα είναι όντως ψυχωτική; Εχει εξάρσεις και υφέσεις. Μπορεί μια βδομάδα να είναι καλά και μια στιγμη να τη πιασει και να συμπεριφερθεί ακραία. Πχ μπορει να της πεις κάτι και να βρει πάτημα να το συνδέσει με κάτι άλλο που πιστεύει οτι είναι απειλή για εκείνη και να φτάσει στο σημείο να ξεσπάσει και να φέρθει ακραια. Θεωρεί οτι σε οτιδήποτε λέω η λένε τα ατομα γύρω της κάτι κρύβεται απο πίσω διαφορετικο απο αυτό που της ειπαν.

    Είναι δύσκολος ο χειρισμός γιατί η οικογένεια της δεν συνεργάζεται

  5. #5
    Ίσως θα ήταν πιο εύκολο να τραβήξεις ένα βίντεο κρυφά την ώρα της κρίσης με το κινητό και στη συνέχεια να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχίατρο για να σε συμβουλεύσει τι να κάνεις. Έχεις συζητήσει καθόλου με τη σύζυγό σου την προοπτική να δει κάποιον ειδικό;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Δεν αναγνωρίζει οτι έχει πρόβλημα αντιθέτως λέει οτι εγώ έχω πρόβλημα και να πάω να κοιταχτω εγώ. Και οτι δικαίως φέρεται έτσι. Οταν όμως εγώ λέω αλλά και εκείνη καταλαβαίνει αλλά οτι βρίσκονται πίσω απο αυτά που τις λέω εγώ τι να κάνω; Της λέω κάτι και καταλαβαίνει το ακριβως αντίθετο και δεν σταματάει τη φλυαρία μέχρι να βρει ενα άλλο πάτημα απο κάποια απάντηση που θα δώσω για να πιαστεί απο κει και να δημιουργήσει φασαρία και κρίση. Μπορεί να μιλάει ώρες ατέλειωτες χωρίς να λαμβάνει απάντηση και για να λαβει απάντηση να φερθεί βίαια η να σπάσει κάτι για Βα τραβήξει τη προσοχή. Μπορεί πχ να καλέσει τη μάνα της κλαίγοντας οτι είμαστε δυο ατομα εγώ και η κόρη μου μεσα και να πει οτι τη κακοποιού με ενω αντιθέτως δεν παίρνουμε θέση καθόλου και να δείξει στον εξω κοσμο κλαίγοντας οτι είναι εκείνη το θυμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by monos88 View Post
    Δεν αναγνωρίζει οτι έχει πρόβλημα αντιθέτως λέει οτι εγώ έχω πρόβλημα και να πάω να κοιταχτω εγώ. Και οτι δικαίως φέρεται έτσι. Οταν όμως εγώ λέω αλλά και εκείνη καταλαβαίνει αλλά οτι βρίσκονται πίσω απο αυτά που τις λέω εγώ τι να κάνω; Της λέω κάτι και καταλαβαίνει το ακριβως αντίθετο και δεν σταματάει τη φλυαρία μέχρι να βρει ενα άλλο πάτημα απο κάποια απάντηση που θα δώσω για να πιαστεί απο κει και να δημιουργήσει φασαρία και κρίση. Μπορεί να μιλάει ώρες ατέλειωτες χωρίς να λαμβάνει απάντηση και για να λαβει απάντηση να φερθεί βίαια η να σπάσει κάτι για Βα τραβήξει τη προσοχή. Μπορεί πχ να καλέσει τη μάνα της κλαίγοντας οτι είμαστε δυο ατομα εγώ και η κόρη μου μεσα και να πει οτι τη κακοποιού με ενω αντιθέτως δεν παίρνουμε θέση καθόλου και να δείξει στον εξω κοσμο κλαίγοντας οτι είναι εκείνη το θυμα
    καλησπερα.
    ολα αυτα που μας περιγραφεις , ξεκινησαν ξαφνικα ενω πριν ειχε μια τελειως ισορροπημενη συμπεριφορα;
    προηγηθηκε κατι;
    τι ηλικια εχει και ποσα χρονια εχετε σχεση;
    να ξερεις οτι απο εδω, κανεις δεν μπορει να σου κανει διαγνωση, ασχετως που δεν επιτρεπεται , γιατι δεν ειναι δυνατον να περιγραφεις κατι σαν τριτος και να σου πουν τι τρεχει με τον δευτερο.
    γενικα μιλωντας παντως, αυτα που περιγραφεις δεν συμβαινουν μονο στις ψυχωσεις, αλλα και σε διαταραχες προσωπικοτητας πχ, ισως και αλλου.
    το πολυ σωστο που σου ειπαν, ειναι οτι πρεπει να βρεις τροπο να την φερεις σε επαφη με γιατρο.
    και ειναι πολυ δυσκολο αν θεωρει οτι ειναι μια χαρα και το προβλημα το εχουν οι αλλοι.
    μπορουσες να πιαστεις ομως απο αυτο που σου ειπε.
    που σε εστειλε να κοιταχτεις.
    πες της να πατε μαζι να σας πει ενας τριτος (ειδικος) ποιος εχει δικιο και ποιος παραλογιζεται για να σταματησετε τους καυγαδες (πχ)
    αν αρνειται, επισκεψου εσυ τον ειδικο να του περιγραψεις την κατασταση να σε συμβουλευει πως να φερεσαι.
    χωρις την θεληση της, μονο αν γινει επικινδυνη για τους αλλους η τον εαυτο της, μπορεις με το ζορι να την πας για θεραπεια. σε καμια αλλη περιπτωση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Εχει εναν ιδιαίτερο τροπο να αντιλαμβάνεται τη πραγματικότητα. Της λες/της λένε κάτι και το παιρνει στραβα οτι το λες επειδή έχεις κάποιο σκοπό για να της κάνεις κακό. Μερικές φορες τρώγεται και μονη της όταν τα παιδια δεν κανουν αυτά που τους λέει σε σημειο να χτυπιέται κάτω και να σκίζει τα ρούχα της και να βρίζει τους πάντες. Εχει την εντύπωση οτι της κανουν μάγια. Ολα για αυτήν περιστρέφονται γύρω από τη γλωσσοφαγιά που υποτίθεται οτι παιρνει απο τους αλλους. Ποτε δεν κατηγορεί τον εαυτό της για λάθος κινήσεις που κανει η ίδια. Είναι 35 χρονων. Τα προβλήματα τα έντονα αρχισαν πριν 2 χρόνια.
    Δεν είναι τόσο ευκολο να τη πάω σε ειδικό. Μονο αν πάει εκεινη μονη της. Εγώ προσπαθώ να μη συμμετέχω στις εντάσεις. Θέλω να ελέγχω τη κατάσταση υπομενωντας. Δεν θέλω να φανταστώ τα παιδιά μου να μείνουν μόνα τους μαζί της έχοντας αυτά τα αδιαγνωστα προβλήματα που έχει. Και όπως καταλαβαίνετε η δυναμη του άντρα στην οικογένεια τη σήμερον ημερα είναι πολύ περιορισμένη. Οποτε η υπομονή είναι η μονη λύση για μένα για να μπορω να ξέρω σε τι περιβαλλον τουλαχιστον μεγαλώνουν τα παιδιά μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by monos88 View Post
    Εχει εναν ιδιαίτερο τροπο να αντιλαμβάνεται τη πραγματικότητα. Της λες/της λένε κάτι και το παιρνει στραβα οτι το λες επειδή έχεις κάποιο σκοπό για να της κάνεις κακό. Μερικές φορες τρώγεται και μονη της όταν τα παιδια δεν κανουν αυτά που τους λέει σε σημειο να χτυπιέται κάτω και να σκίζει τα ρούχα της και να βρίζει τους πάντες. Εχει την εντύπωση οτι της κανουν μάγια. Ολα για αυτήν περιστρέφονται γύρω από τη γλωσσοφαγιά που υποτίθεται οτι παιρνει απο τους αλλους. Ποτε δεν κατηγορεί τον εαυτό της για λάθος κινήσεις που κανει η ίδια. Είναι 35 χρονων. Τα προβλήματα τα έντονα αρχισαν πριν 2 χρόνια.
    Δεν είναι τόσο ευκολο να τη πάω σε ειδικό. Μονο αν πάει εκεινη μονη της. Εγώ προσπαθώ να μη συμμετέχω στις εντάσεις. Θέλω να ελέγχω τη κατάσταση υπομενωντας. Δεν θέλω να φανταστώ τα παιδιά μου να μείνουν μόνα τους μαζί της έχοντας αυτά τα αδιαγνωστα προβλήματα που έχει. Και όπως καταλαβαίνετε η δυναμη του άντρα στην οικογένεια τη σήμερον ημερα είναι πολύ περιορισμένη. Οποτε η υπομονή είναι η μονη λύση για μένα για να μπορω να ξέρω σε τι περιβαλλον τουλαχιστον μεγαλώνουν τα παιδιά μου
    καταλαβαινω απολυτως.
    εχω δει τα ιδια συμπτωμνατα σε κοντινο συγγενη μας, εκτος απο το οτι χτυπιεται και σκιζει τα ρουχα της, ολα τα αλλα τα εχει.
    εμμονες οτι συνομωτουν εναντιον του, το να διαστρεβλωνει προς το κακο οτι μα οτι κι αν ειπωθει. το να ριχνει παντα τις ευθυνες για οτι κακο συμβαινει σε αλλους αλλα ποτε στον εαυτο του, κι ενα αλλο που δεν ξερω αν το εχει η γυναικα σου, ενας απιστευτος παρτακισμος. νομιζει οτι ο λος ο κοσμος στρεφεται γυρω του και ασχολειται με εκεινον (σχεδον παντα αρνητικα), και [πρεπει να του κανει τα χατηρια, γιατι ετσι.
    εγω ειμαι βεβαιη οτι ειναι διαταραχη, αλλα ειναι αδιαγνωστος κι αν του πεις να παει να κοιταχτει, οπωσδηποτε θα σε διαολοστειλει.
    με τετοιους ανθρωπους, ο μονος τροπος να επιβιωσεις ειναι να τους λες σε ολα ναι. πεταει ο γαιδαρος; πεταει!!δεν υπαρχει αλλος. δεν ξερω αν μπορεις να ζησεις ετσι. εγω δεν θα μπορουσα.

    σε ρωτησα ομως ποσο καιρο εχετε σχεση και δεν ειπες.
    ειπες 2 χρονια εντονα συμπτωματα. ποσα αλλα χρονια ειστε μαζι; πριν τα εντονα συμπτωματα τι γινοταν και για ποσο καιρο; ολα αυτα, κουβεντα να γινεται, γιατι αν δεν θελει η ιδια να παει σε ειδικο, δεν γινεται τπτ. εργαζεται η γυναικα σου; με τετοια συμπεριφορα, η εργασια ειναι σχεδον αδυνατη.
    πιστευεις οτι θα μπορουσε να γινει επικινδυνη;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    15 xρονια είμαστε μαζί. Είχε δείγματα πολύ ελαφρά και απο παλιά που δεν ηταν αξια να ασχοληθω. Αλλα πλέον εγώ δεν αντεχω. Παρακαλαω να δουλεύω για να μην είμαι σπιτι και να είναι τα παιδιά σε δραστηριότητες. Εχω μονίμως ενα πονοκέφαλο που με κανει να θέλω να κάθομαι στο κρεβάτι και να κάνω ότι κοιμαμαι ενω είμαι σπιτι. Μια κοπωση που κανει το κεφαλι μου να λαγοκοιμαται. Το οτι δεν αντεχω δεν αντεχω. Οταν οι συγγενείς της φοράνε παροπιδες και δεν δέχονται ουτε καν τη πιθανότητα να επισκεφτεί ενα γιατρό φαντασου η ίδια τι προοπτική έχει να το κανει αυτό.

    Θα κάνω υπομονή. Ισως κάποια στιγμη να θελήσει μονη της να παει αν μέχρι τοτε δεν έχω καταλήξει εγώ με καμια αρρώστια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι να σου πω. πες της οτι εχεις προβλημα συνεννοησης μαζι της.
    οτι δεν φταιει η ιδια δλδ. οτι πολυ πιθανα να φταις εσυ, και σου φαινεται αβιωτος ο εγγαμος βιος. προτεινε της να δειτε μαζι συμβουλο γαμου μηπως βελτιωθειτε. κι αυτοι ψυχοθεραπευτες ειναι. αν δεχτει ισως βγαλεις καποια ακρη.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φιλε μου η σχιζοφρενεια αυτην ειναι η φυση της αρρωστιας.. ποτε φερεσαι λογικα και ποτε παραλογα, ποτε εχεις εξαρσεις και ποτε υφεσεις.. το χειροτερο απο ολα ειναι η αρνηση αποδοχης της συζυγου σου στο να δει καποιον ειδικο.. φαινεται και εξαλλου πως οποτε θα το επιχειρεις απο εδω και περα θα σου λεει εσυ εισαι ο τρελος πως και εσυ εχεις το προβλημα.. το θεμα ειναι να μην μενεις αλλο αδρανης, εφοσον υπαρχουν και μικρα πιαδια ειναι καλυτερα να δρασεις... οχι φυσικα, δεν χρειαζεται να χτυπησεις ή να την δεσεις για να την πας στον γιατρο, απλα χρειαζεται να επευθυνθεις στο εισαγγελεα της περιοχης σου ωστε να βγει ενταλμα να ερθουν να την παρουν... δεν ξερω ισως δεν χρειαζεται να εισαι παρον την ημερα της παραλαβης γιατι η κατασταση μπορει να ειναι ακραια.. αλλα ειναι ισως μια σωτηρια λυση γιατι ετσι θα βοηθησεις και την ιδια πριν γινει χειροτερα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    8
    Πόσες φορες έχω πεσει στη παγίδα να πιανομαι με αυτά που ακούω απο αυτήν. Κανονικά δεν πρέπει να της συνοριζομαι αλλά παντα πεφτω στη παγίδα. Είναι σαν να είναι ενα τέρας. Ο μόνος τροπος να μη πληγωνομαι είναι να μη συνειδητοποιω οτι αυτά που λέει θέλει και τα λέει. Είναι πολύ δύσκολο να συμβιωνεις με ενα τέτοιο άτομο. Πολύ κόπωση. Ωρες ατέλειωτες να μιλάς και να χάνεις τα λογια σου. Δηλητήριο σε κάθε κουβέντα και μετα απο λιγες μέρες να σου ζητάει συγνώμη. Είναι πολύ δύσκολο να το χειριστω. Αν ήμουν γυναίκα ίσως θα ηταν πιο ευκολο να έχω υποστηριξη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by monos88 View Post
    Πόσες φορες έχω πεσει στη παγίδα να πιανομαι με αυτά που ακούω απο αυτήν. Κανονικά δεν πρέπει να της συνοριζομαι αλλά παντα πεφτω στη παγίδα. Είναι σαν να είναι ενα τέρας. Ο μόνος τροπος να μη πληγωνομαι είναι να μη συνειδητοποιω οτι αυτά που λέει θέλει και τα λέει. Είναι πολύ δύσκολο να συμβιωνεις με ενα τέτοιο άτομο. Πολύ κόπωση. Ωρες ατέλειωτες να μιλάς και να χάνεις τα λογια σου. Δηλητήριο σε κάθε κουβέντα και μετα απο λιγες μέρες να σου ζητάει συγνώμη. Είναι πολύ δύσκολο να το χειριστω. Αν ήμουν γυναίκα ίσως θα ηταν πιο ευκολο να έχω υποστηριξη
    εγω θα προτεινα να το συζητησεις με εναν ειδιο, τοσο για την δικη σου στηριξη σε αυτα που περνας, οσο και για να συζητησεις το αν και πως μπορει να επηρρεαστουν τα παιδια απο αυτο κι αν πρεπει να κανεις κατι γι αυτο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    παρτην ενα προινο και πηγαινε την σε ψυχιατρο, νοσοκομειο, αν δεν θελει με το καλο, καντης εισαγγελικη,
    αν δεν στρωσει, απλα χωρισε τη και παρτης τα παιδια.......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αδιάφορος σύζυγος...
    By spookycookie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 17-10-2013, 03:28
  2. Σύζυγος χρήστης κάνναβης
    By Yasmin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 16-02-2013, 01:26
  3. Θαυμάστε ανατροφή
    By Instant in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2012, 20:09
  4. ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΔΙΔΥΜΩΝ
    By irinoula in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-08-2011, 22:58
  5. ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος.....
    By mag in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 05-10-2009, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •