Διαλογισμός - Mindfulness Meditation, Βελτίωση σε διαχείριση άγχους πανικού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Είναι κάτι σαν το τζόκινγκ δηλαδή; Όταν έκανα, μαζί με μουσική, είχα πάνω κάτω τις ίδιες επιδράσεις, όπως με την γιόγκα.
    Γεια σου Κώστα.

    Η ψυχολόγος με την οποία κάνω ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσω τις κρίσεις πανικού μου είπε πως υπάρχει έρευνα που δείχνει σημαντική βελτίωση στην διαχείριση του άγχους μετά από 8 εβδομάδες.

    Εμένα με ωφέλησε πάρα πολύ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Υπαρχει μια σχετικη εφαρμογη απο το πλειστορ για το κινητο που λεγεται youper κ το εχει κι αυτο μεσα
    Εγώ δεν χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή. Προσπαθώ να διαλογίζομαι επικεντρώνοντας την προσοχή μου στην αναπνοή. Πραγματικά έχω βοηθηθεί πάρα πολύ.

    Εσύ Ιωάννα έχεις κάποια εμπειρία με διαλογισμό; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μοιραστείς μαζί μας αν έχεις κάποια παρόμοια εμπειρία.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβα! σε ευχαριστω. πολυ ενδιαφερον.
    ας μας πουν αν καποια μελη το δοκιμασαν και τι ειδους επιδρασεις ειχαν, αν ειχαν.
    Στην εταιρεία που δουλεύω, υπάρχουν μικρά δωμάτια (φαντάσου σαν τηλεφωνικοί θάλαμοι) όπου μπορείς να πας και να κάνεις διαλογισμό.

    Γενικά τα πολυεθνικά περιβάλλοντα δίνουν μεγάλη σημασία στο resilience και στο stress-resistance.

    Επίσης όταν έχω ένα δύσκολο-περίπλοκο task, με βοηθά πραγματικά πολύ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Στην εταιρεία που δουλεύω, υπάρχουν μικρά δωμάτια (φαντάσου σαν τηλεφωνικοί θάλαμοι) όπου μπορείς να πας και να κάνεις διαλογισμό.

    Γενικά τα πολυεθνικά περιβάλλοντα δίνουν μεγάλη σημασία στο resilience και στο stress-resistance.

    Επίσης όταν έχω ένα δύσκολο-περίπλοκο task, με βοηθά πραγματικά πολύ.
    Στην Ελλαδα αυτο; περιεργο..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Στην Ελλαδα αυτο; περιεργο..
    Όχι βέβαια.

    Ζω στο εξωτερικό

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ε πεσ το ετσι..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Γεια σου Κώστα.

    Η ψυχολόγος με την οποία κάνω ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσω τις κρίσεις πανικού μου είπε πως υπάρχει έρευνα που δείχνει σημαντική βελτίωση στην διαχείριση του άγχους μετά από 8 εβδομάδες.

    Εμένα με ωφέλησε πάρα πολύ.
    Ε δεν ξέρω τον τρόπο αντιμετώπισης, αν σε βοηθάει οκ. Απλά δεν βλέπω πως βοηθάει, αφού δεν γυμνάζεσαι. Τεσπα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Για να μη λεμε μαλακιεσ στην ελλαδα αυτο λεγεται ειμαι μεγαλοσ εμπειροσ μπορω να κανω πεντε πραγματα τι να κανω για να φυγω απο τη δυσκολη θεση καθεσαι σκεφτεσαι και κανεισ κατι απο αυτα που σκεφτηκεσ αφου σκεφτεισ καλα αυτο ειναι διαλογισμοσ στην ελλαδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Ένα ακόμα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα του διαλογισμού από το Harvard Medical School.

    Το άρθρο είναι στα ΑΓΓΛΙΚΑ

    https://www.health.harvard.edu/blog/...s-201401086967

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Και ακόμα ένα άρθρο.

    https://www.psychologytoday.com/us/b...ulness-anxiety

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Ε δεν ξέρω τον τρόπο αντιμετώπισης, αν σε βοηθάει οκ. Απλά δεν βλέπω πως βοηθάει, αφού δεν γυμνάζεσαι. Τεσπα.
    Κώστα γυμνάζομαι αλλά όχι όσο θα ήθελα.

    Πάντως και η γυμναστική είναι πολύ σημαντικός παράγοντας στο γενικότερο well being.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Κώστα γυμνάζομαι αλλά όχι όσο θα ήθελα.

    Πάντως και η γυμναστική είναι πολύ σημαντικός παράγοντας στο γενικότερο well being.
    Ναι γι'αυτό την ανέφερα. Δεν έχω ιδέα από γιόγκα, μόνο τις πνευματικές διαστάσεις του ινδουϊσμού προς την γιόγκα ξέρω και αυτό γιατί διαβάζω διάφορα για θρησκείες κλπ. Για εμένα το καλύτερο είναι, ό,τι και να κάνει κανείς να του αρέσει, από εκεί και πέρα είτε λέγεται τζόκινγκ, είτε γιόγκα, είτε απλή βόλτα με φίλους κλπ. όπως και να το ονομάσει κανείς, αν του αρέσει και το κάνει με πάθος, τότε θα ευδοκιμήσει και στην ψυχολογία του.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα! Επυτελους ενα ενδιαφερον αρθρο και συναμα σχετικο μ το φορουμ! αρκετα με τα γκομενικα τους εδω μεσα!
    GoldenM ,εχεις κανει κι μαθηματα απο καποιον ειδικο η μονος σου μοναχα? Παρεπηπτοντος πολυ ενδιαφερον τα κειμενα -λινκ- που μας αναιβασες .
    Οπως μας ζητησες ετσι κι εγω θα παραθεσω την προσωπικη μου εμπειρια πανω στο θεμα. Προσωπικα πασχω απο εξη πολυτοξικομανιας με κυρια ουσια την ηρωινη.Λογο λοιπον των πολλων αγονων που καμω εναντι των κακων σκεψεων μου , εναντι στις επηθιμιες μου να παρω ηρωινη επρεπε να μαθω να ελεγχω οσο μπορουσα βεβαια τις σκεψεις μου και το σωμα μου απο τις οποιες εντολες καμει πραξη μετα απο παρατροπη του ασυνηδητου η του συνηδητου μου μερους.
    Η δικη μου ψυχοθεραπευτρεια μου επροτεινε μια τεχνικη -δεν γνωριζω το πως την λενε - αλλα γνωριζω οτι ειχε καλα αποτελλεσματα.
    Σκοπος αυτης της πνευματικης ασκησης ειναι να μπορεσω να διαχωρισω τις λαθος επηθιμιες μου , να τις απομονοσω και να τις προσπερασω. Ο χρονος που κραταει η επηθιμια μου για υποτροπη δεν ξεπερνα τα 20 λεπτα, μετα ως δια μαγειας μου φευγει αυτη η ορεξη ,κι ερχετε στο μυαλο μου ενα μικρο "κυμα" εφοριας ,μαζι με την χαρα της νικης απεναντι στην εξαρτηση μου.
    Η προσπαθεια να δαμασω το υποσυνειδητο μου ,οπου ειναι υπευθηνο για τις πραξεις που καμω σχεδον χωρις α το θελω ηταν μια μεγαλη ασκηση. Θυμαμαι οτι στο μυαλο μας κατα την διαρκεια της εναλλαγης σκεψεων υπαρχει ενα μικρο χρονικο κενο οπου τυποτα δεν δουλευει στην θυμηση μας, κι γςνικα δεν εχουμε καμια σκεψη η φαντασια (παρεπηπτωντος φαντασια εχουν μονο οι ανθρωποι ,κανενα αλλο ον), αυτο λοιπον το μεταβατικο σταδιο απο μια σκεψη στην επομενη ηταν σκοπος μου να το διευρηνω, να το μεγαλωνω οσο μπορω ,βημα βημα.
    Αυτο το κενο ειναι το απολυτο μηδεν στις σκεψεις,δεν εχεις μνημη,δεν εχεις φαντασια, δεν σου ερχετε τυποτα ! νιωθεις πολυ πραξενα σαν να εχει σταματησει ο χρονος! σε συνδιασμο με σωστες αναπνοες - οπως αναφερες κι εσυ, οι αναπνοες εχον τεραστιο ρολο στην χαλαροση αρα στην αυτοσυγκεντροση.
    Δεν εχω κταφερει να παω στο επομενο βημα το οποιο ειναι να προσπαθησεις να φερεις αμεσως στο μυαλο σου ενα θεμα ,μια σημαντικη σκεψη που θελεις να την "δουλεψεις" μεσα σου.
    GoldenM, την γνωριζεις την παραπανω διαδικασια?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα! Επυτελους ενα ενδιαφερον αρθρο και συναμα σχετικο μ το φορουμ! αρκετα με τα γκομενικα τους εδω μεσα!
    GoldenM ,εχεις κανει κι μαθηματα απο καποιον ειδικο η μονος σου μοναχα? Παρεπηπτοντος πολυ ενδιαφερον τα κειμενα -λινκ- που μας αναιβασες .
    Οπως μας ζητησες ετσι κι εγω θα παραθεσω την προσωπικη μου εμπειρια πανω στο θεμα. Προσωπικα πασχω απο εξη πολυτοξικομανιας με κυρια ουσια την ηρωινη.Λογο λοιπον των πολλων αγονων που καμω εναντι των κακων σκεψεων μου , εναντι στις επηθιμιες μου να παρω ηρωινη επρεπε να μαθω να ελεγχω οσο μπορουσα βεβαια τις σκεψεις μου και το σωμα μου απο τις οποιες εντολες καμει πραξη μετα απο παρατροπη του ασυνηδητου η του συνηδητου μου μερους.
    Η δικη μου ψυχοθεραπευτρεια μου επροτεινε μια τεχνικη -δεν γνωριζω το πως την λενε - αλλα γνωριζω οτι ειχε καλα αποτελλεσματα.
    Σκοπος αυτης της πνευματικης ασκησης ειναι να μπορεσω να διαχωρισω τις λαθος επηθιμιες μου , να τις απομονοσω και να τις προσπερασω. Ο χρονος που κραταει η επηθιμια μου για υποτροπη δεν ξεπερνα τα 20 λεπτα, μετα ως δια μαγειας μου φευγει αυτη η ορεξη ,κι ερχετε στο μυαλο μου ενα μικρο "κυμα" εφοριας ,μαζι με την χαρα της νικης απεναντι στην εξαρτηση μου.
    Η προσπαθεια να δαμασω το υποσυνειδητο μου ,οπου ειναι υπευθηνο για τις πραξεις που καμω σχεδον χωρις α το θελω ηταν μια μεγαλη ασκηση. Θυμαμαι οτι στο μυαλο μας κατα την διαρκεια της εναλλαγης σκεψεων υπαρχει ενα μικρο χρονικο κενο οπου τυποτα δεν δουλευει στην θυμηση μας, κι γςνικα δεν εχουμε καμια σκεψη η φαντασια (παρεπηπτωντος φαντασια εχουν μονο οι ανθρωποι ,κανενα αλλο ον), αυτο λοιπον το μεταβατικο σταδιο απο μια σκεψη στην επομενη ηταν σκοπος μου να το διευρηνω, να το μεγαλωνω οσο μπορω ,βημα βημα.
    Αυτο το κενο ειναι το απολυτο μηδεν στις σκεψεις,δεν εχεις μνημη,δεν εχεις φαντασια, δεν σου ερχετε τυποτα ! νιωθεις πολυ πραξενα σαν να εχει σταματησει ο χρονος! σε συνδιασμο με σωστες αναπνοες - οπως αναφερες κι εσυ, οι αναπνοες εχον τεραστιο ρολο στην χαλαροση αρα στην αυτοσυγκεντροση.
    Δεν εχω κταφερει να παω στο επομενο βημα το οποιο ειναι να προσπαθησεις να φερεις αμεσως στο μυαλο σου ενα θεμα ,μια σημαντικη σκεψη που θελεις να την "δουλεψεις" μεσα σου.
    GoldenM, την γνωριζεις την παραπανω διαδικασια?
    Γιώργο επέτρεψε μου να σε συγχαρώ στον πολύ δύσκολο αγώνα που κάνεις και να σου ευχηθώ την οριστική νίκη σου απέναντι σε κάθε τοξική ουσία. Πραγματικά άνθρωποι που παλεύουν με τόσο ισχυρές εξαρτήσεις για μένα είναι σημεία αναφοράς και έμπνευσης. Μπράβο σου και κάθε επιτυχία ολόψυχα

    Αναφορικά με τον διαλογισμό έχω να πω τα παρακάτω.

    Καταρχάς στην προηγούμενη μου δουλειά (Αμερικάνικη Πολυεθνική) μας είχαν μιλήσει για τον διαλογισμό και τις επιστημονικά τεκμηριωμένες επιδράσεις του στον ανθρώπινο εγκέφαλο, συνεπώς και σε όλες τις λειτουργείες που σχετίζονται με τον ανθρώπινο οργανισμό. Η πρώτη λοιπόν εκπαίδευση που έλαβα έγινε από σεμινάρια που διοργάνωσε το HR στην προηγούμενη μου δουλειά.

    Όμως και η ψυχολόγος με την οποία κάνω ψυχοθεραπεία με παρότρυνε να διαβάσω και να υιοθετήσω μια καθημερινή ρουτίνα διαλογισμού. Πραγματικά τα αποτελέσματα είναι χειροπιαστά.

    Ξέρεις κάτι; Ο διαλογισμός επιδρά νευροσυναπτικά στον εγκέφαλο. Οπότε αυτό που περιγράφεις στην δική σου εμπειρία είναι κάτι που το πιστεύω απόλυτα καθώς έχω διαβάσει και άλλες παρόμοιες εμπειρίες. Παρόμοιες τεχνικές εφαρμόζονται με την κατάλληλη προσαρμογή για πλείστες περιπτώσεις συνδυαστικά με διάφορες ψυχοθεραπευτικές τεχνικές, όπως με ενημέρωσε η ψυχολόγος μου.

    Και ξέρεις ποιο είναι το πραγματικά ενδιαφέρον για μένα; Ότι ο κάθε άνθρωπος πολλές φορές βιώνει τα οφέλη του διαλογισμού με έναν δικό του μοναδικό τρόπο. Αυτός ήταν και ο σκοπός που άνοιξα αυτό το θέμα για να μοιραστούμε εμπειρίες και συναισθήματα, όσοι έχουμε επιχειρήσει κάτι παρόμοιο.

    Μακάρι να βρεθούν και άλλα μέλη που έχουν να συνεισφέρουν με την εμπειρία τους. Θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Επιπρόσθετα χθες έμαθα κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση.

    Συνάδελφος μου (γυναίκα) μου είπε πως η κόρη της, η οποία πηγαίνει στο νηπιαγωγείο, της έδειξε κάποιες μικρές ασκήσεις διαλογισμού που τους δίδαξε η δασκάλα στο νηπιαγωγείο.

    Η συνάδελφος μου είπε ότι διδάσκουν στα νήπια με απλό και εύληπτο τρόπο ασκήσεις διαλογισμού (με βάση κυρίως την αναπνοή ώστε να διαχειρίζονται συναισθήματα φόβου) και προοδευτικής μυικής χαλάρωσης (progressive muscle relaxation). Αυτό το κάνουν ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά να αναπτύξουν άμυνες στο stress, να αυξήσουν τις νοητικές και γνωσιακές τους ικανότητες (cognitive skills) και να αναπτύξουν ικανότητες γρήγορής επαναφοράς μετά από ψυχοπιεστικά γεγονότα στην ζωή τους (resilience).

    Πραγματικά μου έκανε τρομερά μεγάλη εντύπωση, ότι φροντίζουν από το νηπιαγωγείο να καλλιεργήσουν και να εφοδιάσουν τα παιδιά με τέτοιες δεξιότητες. Δεξιότητες που θεωρώ χρήσιμες για μια ζωή.

    Σημείωση: Ζω στο εξωτερικό. Κάτι τέτοιο στην Ελλάδα θα ήταν ουτοπικό νομίζω.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Διαχείριση άγχους
    By Νεραιδα in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 17-04-2016, 01:25
  2. Mindfulness για τη διαχείριση του άγχους
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-2015, 02:18
  3. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΧΟΥΣ -ΦΟΒΟΥ -ΠΑΝΙΚΟΥ
    By KCTEU in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 18-07-2013, 23:03
  4. ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ- ΠΑΝΙΚΟΥ
    By STARAKI_ed in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 27
    Last Post: 30-01-2013, 18:00
  5. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 18:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •