Διαλογισμός - Mindfulness Meditation, Βελτίωση σε διαχείριση άγχους πανικού - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Επιπρόσθετα χθες έμαθα κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση.

    Συνάδελφος μου (γυναίκα) μου είπε πως η κόρη της, η οποία πηγαίνει στο νηπιαγωγείο, της έδειξε κάποιες μικρές ασκήσεις διαλογισμού που τους δίδαξε η δασκάλα στο νηπιαγωγείο.

    Η συνάδελφος μου είπε ότι διδάσκουν στα νήπια με απλό και εύληπτο τρόπο ασκήσεις διαλογισμού (με βάση κυρίως την αναπνοή ώστε να διαχειρίζονται συναισθήματα φόβου) και προοδευτικής μυικής χαλάρωσης (progressive muscle relaxation). Αυτό το κάνουν ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά να αναπτύξουν άμυνες στο stress, να αυξήσουν τις νοητικές και γνωσιακές τους ικανότητες (cognitive skills) και να αναπτύξουν ικανότητες γρήγορής επαναφοράς μετά από ψυχοπιεστικά γεγονότα στην ζωή τους (resilience).

    Πραγματικά μου έκανε τρομερά μεγάλη εντύπωση, ότι φροντίζουν από το νηπιαγωγείο να καλλιεργήσουν και να εφοδιάσουν τα παιδιά με τέτοιες δεξιότητες. Δεξιότητες που θεωρώ χρήσιμες για μια ζωή.

    Σημείωση: Ζω στο εξωτερικό. Κάτι τέτοιο στην Ελλάδα θα ήταν ουτοπικό νομίζω.
    Που ζεισ κ εσυ; στη φιλανδια;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οπωσ καταλαβεσ ιωαννα αυτα τα παιδια του νηπιαγωγειου ξερουν περισσοτερα απο εμασ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Που ζεισ κ εσυ; στη φιλανδια;
    Ζω σε μια χώρα μικρή στην κεντρική Ευρώπη. Ο λόγος που δεν αποκαλύπτω το μέρος είναι γιατί η Ελληνική κοινότητα εδώ είναι μικρή (και απάνθρωπα ανταγωνιστική ως προς τους άλλους Έλληνες - αλλά ας μην το θίξουμε αυτό τούτη τη στιγμή...) και δεν επιθυμώ να αποκαλυφθεί κατά κάποιο τρόπο η ταυτότητα μου.

    Θεωρώ πως όλα είναι θέμα σχεδιασμού Ιωάννα μου. Ο οποίος στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οπωσ καταλαβεσ ιωαννα αυτα τα παιδια του νηπιαγωγειου ξερουν περισσοτερα απο εμασ αυτα
    Φίλε μου πλάκα-πλάκα έχεις δίκιο. Όταν μου εξιστόρησε την παραπάνω ιστορία η συνάδελφος μου δεν μπορούσα να πιστέψω στα αυτιά μου...

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σας μετά από καιρό!
    Μ' αρέσει που βλέπω θέμα σχετικό με την mindfulness, έχω ασχοληθεί και εγώ στο παρελθόν λόγω αγχωδών μου προβλημάτων. Η εμπειρία μου είναι ότι κατ' αρχάς αυτή η πρακτική σε βάζει να λειτουργείς λίγο πιο συνειδητά σε όλους τους τομείς της ζωής σου, βέβαια θα υπάρχουν στιγμές για διάφορους λόγους (πχ όταν οι καταστάσεις οι στρεσογόνες της ζωής σε ξεπερνούν) που μπορεί ούτε αυτή να είναι τόσο αποτελεσματική. ΄Ομως σίγουρα είναι ένα εφόδιο που σε κάνει να διαχειρίζεσαι κάπως καλύτερα το άγχος και λίγο-λίγο σε βάζει σε ένα πιο ήρεμο τρόπο να βλέπεις τα πράγματα γύρω σου. Το πολύ βασικό είναι να επικεντρώνεις στην αναπνοή σου και να μπορείς να αναπνέεις όσο καλύτερα γίνεται, με τον καιρό γίνεται συνήθεια, γιατί πολλές φορές και η αναπνοή μας ακόμα γίνεται αγχωμένα. GoldenM, ίσως να σ' αρέσει και ένα βιβλίο που λέγεται Η Τέχνη της Αναπνοής της Nancy Zi, αρκετά εξειδικευμένο, αφού ασχολείσαι.
    Επίσης να προσθέσω ότι και η προσευχή, αν κάποιος νιώθει την ανάγκη της επικοινωνίας προς το Θεό, μπορεί να βοηθήσει αυτό πολύ και στη συγκέντρωση και απομάκρυνση/αποδυνάμωση των όποιων σκέψεων, όταν βέβαια γίνεται ήρεμα και όχι ψυχαναγκαστικά.
    Όσον αφορά βίντεο που σε κατευθύνουν για διαλογισμό, τα έχω δοκιμάσει (στα αγγλικά), αλλά δεν τα βρήκα τόσο βοηθητικά σε εμένα, δηλαδή αυτά που σου μιλάει κάποιος, πού να επικεντρώνεις, τι να κάνεις, με κούρασε... αλλά αυτό είναι θέμα του καθενός πως λειτουργεί, θα έλεγα ότι μια πολύ αγαπημένη μουσική σε εμένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα, δηλαδή 20 - 30 λεπτά να ακούω κάτι ή ακόμα το να βρίσκομαι στη φύση και απλά να ακούω τους ήχους της ή το απόλυτο τίποτα. Ζω σε πολύβουη πόλη γι' αυτό και απολαμβάνω πολύ την ησυχία όταν τη βρίσκω, έχω διαπιστώσει ότι κάποιοι από εμάς έχουμε μεγαλύτερη ευαισθησία στους ήχους και αυτό μπορεί να ταράζει δυστυχώς όλο το νευρικό σύστημα, χωρίς να το καταλαβαίνουμε κιόλας.
    Πάντως θα συμφωνήσω με κάτι που ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι ό,τι λειτουργεί στο κάθε άτομο και παρατηρήσει ότι τον ξεκουράζει, χαλαρώνει, συγκεντρώνει αυτό είναι το ζητούμενο, για άλλον μπορεί να είναι μια απλή βόλτα, περπάτημα, μουσική, επίσης ευεργετικό είναι το διάβασμα ενός βιβλίου, που γενικώς το έχουμε ξεχάσει έτσι όπως έχουν μπει για τα καλά οι οθόνες στη ζωή μας. Κι όμως η ανάγνωση ενός ενδιαφέροντος βιβλίου αποφορτίζει αρκετά. Και βέβαια όλα όσα έχω ξαναγράψει και παλιότερα, δραστηριότητες που σε γειώνουν, ακόμα και απλές καθημερινές δουλειές. Όπως και γυμναστική αλλά κάτι που να ευχαριστεί κάποιον, τίποτα να μη γίνεται καταναγκαστικά γενικώς...
    Αυτά τα ολίγα και καλή συνέχεια σε όλους.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σας μετά από καιρό!
    Μ' αρέσει που βλέπω θέμα σχετικό με την mindfulness, έχω ασχοληθεί και εγώ στο παρελθόν λόγω αγχωδών μου προβλημάτων. Η εμπειρία μου είναι ότι κατ' αρχάς αυτή η πρακτική σε βάζει να λειτουργείς λίγο πιο συνειδητά σε όλους τους τομείς της ζωής σου, βέβαια θα υπάρχουν στιγμές για διάφορους λόγους (πχ όταν οι καταστάσεις οι στρεσογόνες της ζωής σε ξεπερνούν) που μπορεί ούτε αυτή να είναι τόσο αποτελεσματική. ΄Ομως σίγουρα είναι ένα εφόδιο που σε κάνει να διαχειρίζεσαι κάπως καλύτερα το άγχος και λίγο-λίγο σε βάζει σε ένα πιο ήρεμο τρόπο να βλέπεις τα πράγματα γύρω σου. Το πολύ βασικό είναι να επικεντρώνεις στην αναπνοή σου και να μπορείς να αναπνέεις όσο καλύτερα γίνεται, με τον καιρό γίνεται συνήθεια, γιατί πολλές φορές και η αναπνοή μας ακόμα γίνεται αγχωμένα. GoldenM, ίσως να σ' αρέσει και ένα βιβλίο που λέγεται Η Τέχνη της Αναπνοής της Nancy Zi, αρκετά εξειδικευμένο, αφού ασχολείσαι.
    Επίσης να προσθέσω ότι και η προσευχή, αν κάποιος νιώθει την ανάγκη της επικοινωνίας προς το Θεό, μπορεί να βοηθήσει αυτό πολύ και στη συγκέντρωση και απομάκρυνση/αποδυνάμωση των όποιων σκέψεων, όταν βέβαια γίνεται ήρεμα και όχι ψυχαναγκαστικά.
    Όσον αφορά βίντεο που σε κατευθύνουν για διαλογισμό, τα έχω δοκιμάσει (στα αγγλικά), αλλά δεν τα βρήκα τόσο βοηθητικά σε εμένα, δηλαδή αυτά που σου μιλάει κάποιος, πού να επικεντρώνεις, τι να κάνεις, με κούρασε... αλλά αυτό είναι θέμα του καθενός πως λειτουργεί, θα έλεγα ότι μια πολύ αγαπημένη μουσική σε εμένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα, δηλαδή 20 - 30 λεπτά να ακούω κάτι ή ακόμα το να βρίσκομαι στη φύση και απλά να ακούω τους ήχους της ή το απόλυτο τίποτα. Ζω σε πολύβουη πόλη γι' αυτό και απολαμβάνω πολύ την ησυχία όταν τη βρίσκω, έχω διαπιστώσει ότι κάποιοι από εμάς έχουμε μεγαλύτερη ευαισθησία στους ήχους και αυτό μπορεί να ταράζει δυστυχώς όλο το νευρικό σύστημα, χωρίς να το καταλαβαίνουμε κιόλας.
    Πάντως θα συμφωνήσω με κάτι που ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι ό,τι λειτουργεί στο κάθε άτομο και παρατηρήσει ότι τον ξεκουράζει, χαλαρώνει, συγκεντρώνει αυτό είναι το ζητούμενο, για άλλον μπορεί να είναι μια απλή βόλτα, περπάτημα, μουσική, επίσης ευεργετικό είναι το διάβασμα ενός βιβλίου, που γενικώς το έχουμε ξεχάσει έτσι όπως έχουν μπει για τα καλά οι οθόνες στη ζωή μας. Κι όμως η ανάγνωση ενός ενδιαφέροντος βιβλίου αποφορτίζει αρκετά. Και βέβαια όλα όσα έχω ξαναγράψει και παλιότερα, δραστηριότητες που σε γειώνουν, ακόμα και απλές καθημερινές δουλειές. Όπως και γυμναστική αλλά κάτι που να ευχαριστεί κάποιον, τίποτα να μη γίνεται καταναγκαστικά γενικώς...
    Αυτά τα ολίγα και καλή συνέχεια σε όλους.
    Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου στο θέμα.

    Πραγματικά και η προσευχή έχει παρόμοια οφέλη. Ειδικά όταν προσεύχομαι με το κομποσκοίνι και λέω την ευχή (νοερά προσευχή) πραγματικά τα οφέλη είναι χειροπιαστά. Έχει μελετηθεί άλλωστε η θετική επίδραση της προσευχής στον εγκέφαλο.

    Ο λόγος που δεν την ανέφερα εδώ είναι ότι το θέμα της πίστης είναι υποκειμενικό. Ενώ ο διαλογισμός πλέον έχει μελετηθεί και τα οφέλη του έχουν και επιστημονική τεκμηρίωση σε πλείστες περιπτώσεις.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αδερφε εγω ειμαι φτωχοσ αγγλοσ ποδοσφαιριστησ απο το λονδινο το λονδινο εχει 2000 χρονια ιστορια η ελλαδα εχει 4000 χρονια στρατο δεν εχω εγω προβλημα με κανεναν καθομαι κι εδω παω κ λονδινο το θεμα ειναι να συνενοηθουμε καποτε εγω προσωπικα κουραστηκα να μιλαμε αλλη γλωσσα εδω πηγα σχολειο εδω σπουδασα εδω πηγα στρατο κι ομωσ ακομα μιλαμε αλλη γλωσσα αρα δε φταιω εγω φταιει το κρατοσ που ανα εικοσι χρονια σασ γυριζει πισω αυτα που λετε τα λεγανε οταν ημουν παιδι απο τοτε εγω εμαθα εσεισ ακομα εκει αρα δε φταιω εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου στο θέμα.

    Πραγματικά και η προσευχή έχει παρόμοια οφέλη. Ειδικά όταν προσεύχομαι με το κομποσκοίνι και λέω την ευχή (νοερά προσευχή) πραγματικά τα οφέλη είναι χειροπιαστά. Έχει μελετηθεί άλλωστε η θετική επίδραση της προσευχής στον εγκέφαλο.

    Ο λόγος που δεν την ανέφερα εδώ είναι ότι το θέμα της πίστης είναι υποκειμενικό. Ενώ ο διαλογισμός πλέον έχει μελετηθεί και τα οφέλη του έχουν και επιστημονική τεκμηρίωση σε πλείστες περιπτώσεις.
    Καλημέρα,
    πραγματικά η νοερά καρδιακή ευχή είναι μεγάλη βοήθεια, δύναμη. Όπως λες είναι κάτι υποκειμενικό η πίστη, και εγώ απλά το αναφέρω σαν δικό μου βίωμα. Ο καθένας θα βρει ανάλογα με τη θέλησή του, τη διάκρισή του, αυτό που βλέπει ότι τον ηρεμεί. Εδώ το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αναφέρουμε τις εμπειρίες μας.
    Όντως ο διαλογισμός έχει αρχίσει να θεωρείται παγκοσμίως μια μέθοδος διαχείρισης του άγχους, εναλλακτικής, εγώ αυτό που ερευνούσα αρκετά είναι πως ο εαυτός μας να είναι σε μια ενσυνειδητότητα στην καθημερινότητα, πέρα από τα 30 πχ λεπτά μιας προγραμματισμένης mindfulness meditation, καθώς και πως να μετριάζουμε το άγχος στις φάσεις της ημέρας που έχουν άγχος έτσι κι αλλιώς, εκεί για μένα είναι το πιο δύσκολο ζήτημα. Σιγά-σιγά πάντως υπάρχει βελτίωση θα έχεις σίγουρα όφελος.

    GoldenM έχεις δοκιμάσει να ακούσεις binaural beats, εγώ άκουγα ένα διάστημα που είχα και ένα σοβαρό μυϊκό τραυματισμό (υπάρχουν για διάφορες παθήσεις αλλά και για καταστάσεις άγχους, γενικά θεωρούνται θεραπευτικά για το σώμα), είχε ενδιαφέρον σαν αίσθηση, βέβαια μπορείς και στη φύση να βρεις εκπληκτικούς θεραπευτικούς ήχους, όπως ο ήχος των κυμάτων ή ένα ποτάμι κλπ. Τώρα πάντως προτιμώ απλά αγαπημένες μουσικές από διάφορα είδη, ανάλογα τη διάθεση και live μουσική όποτε είναι εφικτό, άλλη αίσθηση...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Καλημέρα,
    πραγματικά η νοερά καρδιακή ευχή είναι μεγάλη βοήθεια, δύναμη. Όπως λες είναι κάτι υποκειμενικό η πίστη, και εγώ απλά το αναφέρω σαν δικό μου βίωμα. Ο καθένας θα βρει ανάλογα με τη θέλησή του, τη διάκρισή του, αυτό που βλέπει ότι τον ηρεμεί. Εδώ το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αναφέρουμε τις εμπειρίες μας.
    Όντως ο διαλογισμός έχει αρχίσει να θεωρείται παγκοσμίως μια μέθοδος διαχείρισης του άγχους, εναλλακτικής, εγώ αυτό που ερευνούσα αρκετά είναι πως ο εαυτός μας να είναι σε μια ενσυνειδητότητα στην καθημερινότητα, πέρα από τα 30 πχ λεπτά μιας προγραμματισμένης mindfulness meditation, καθώς και πως να μετριάζουμε το άγχος στις φάσεις της ημέρας που έχουν άγχος έτσι κι αλλιώς, εκεί για μένα είναι το πιο δύσκολο ζήτημα. Σιγά-σιγά πάντως υπάρχει βελτίωση θα έχεις σίγουρα όφελος.

    GoldenM έχεις δοκιμάσει να ακούσεις binaural beats, εγώ άκουγα ένα διάστημα που είχα και ένα σοβαρό μυϊκό τραυματισμό (υπάρχουν για διάφορες παθήσεις αλλά και για καταστάσεις άγχους, γενικά θεωρούνται θεραπευτικά για το σώμα), είχε ενδιαφέρον σαν αίσθηση, βέβαια μπορείς και στη φύση να βρεις εκπληκτικούς θεραπευτικούς ήχους, όπως ο ήχος των κυμάτων ή ένα ποτάμι κλπ. Τώρα πάντως προτιμώ απλά αγαπημένες μουσικές από διάφορα είδη, ανάλογα τη διάθεση και live μουσική όποτε είναι εφικτό, άλλη αίσθηση...
    Σε σχέση με το binaural beats, που ανέφερες δεν έχω κάποια εμπειρία. Εγώ κυρίως διαλογίζομαι με ήχους θάλασσας. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιήσω και βροχή-καταιγίδα (κυρίως όταν επιθυμώ να κοιμηθώ - πραγματικά με βοηθάει πολύ).

    Breath πόσα χρόνια κάνεις διαλογισμό; Εγώ είμαι περίπου στους δύο μήνες και πραγματικά είναι κάτι πολύ ωφέλιμο ως εμπειρία.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Είναι 4-5 χρόνια που τα ψάχνω περισσότερο όλα αυτά, αλλά και παλιότερα με ενδιέφεραν οι εναλλακτικές θεραπείες και η αποφυγή φαρμάκων όσο γίνεται. Αλλά δεν έκανα διαλογισμό συνέχεια, δοκίμαζα κάποια πράγματα κατά καιρούς. Θα δεις τι σου ταιριάζει καθώς δοκιμάζεις. Πιστεύω πάντως το βασικότερο είναι η συγκέντρωση στην αναπνοή, και γενικά η σωστή αναπνοή, αυτό βοηθάει σε πολλές καταστάσεις άγχους.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    9
    Είναι καλό; Να ψαχτώ;

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    13
    Πολύ ωραίο θέμα και πολύ αποτελεσματική μέθοδος βελτίωσης όχι μόνο της διαχείρισης του άγχους αλλά και γενικότερα της εσωτερικής γαλήνης!!

  13. #43
    Παιδιά υπάρχει κι ένα άλλο application λέγεται Headspace εμένα με χει βοηθήσει πολύ...πέρα από την μέθοδο με τη χαλαρή μουσική και συγκέντρωση στην αναπνοή. Μπορείτε να το τσεκαρετε..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Golden M επειδή έχω περιέργεια για τον διαλογισμό, από που πήρες τις πρακτικές του διαλογισμού; Δλδ τις κάνεις τις ασκήσεις μόνος σου από τι κατάλαβα, πήρες τις οδηγίες από κάποιο βιβλίο κλπ.;

    Δεν το έχω δοκιμάσει και λέω να το κάνω, έτσι για να δω πως είναι.

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    9
    Θέλω και γω να κάνω γιατί άκουσα ότι βοηθάει στη διαχείριση του άγχους. Γενικότερα, είμαι αγχώδης. Μπορείτε να μου δώσετε υλικό να ξεκινήσω κάπως;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Διαχείριση άγχους
    By Νεραιδα in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 17-04-2016, 01:25
  2. Mindfulness για τη διαχείριση του άγχους
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-2015, 02:18
  3. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΧΟΥΣ -ΦΟΒΟΥ -ΠΑΝΙΚΟΥ
    By KCTEU in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 18-07-2013, 23:03
  4. ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ- ΠΑΝΙΚΟΥ
    By STARAKI_ed in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 27
    Last Post: 30-01-2013, 18:00
  5. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 18:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •