Διαλογισμός - Mindfulness Meditation, Βελτίωση σε διαχείριση άγχους πανικού - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Ελίνα μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις για λίγη ώρα να καθήσεις κάπου ήρεμα στο σπίτι, μόνη σου, να βάλεις απαλή μουσική, αν πατήσεις meditation music στο you tube υπάρχουν άπειρες επιλογές ανάλογα με τα γούστα σου, ή κάποιο βίντεο με ήχους της φύσης κλπ. Αν έχεις ακουστικά ακόμα καλύτερα. Μπορείς να επικεντρώνεις στην αναπνοή σου, απλά να αναπνέεις χαλαρά, ήρεμα, και αν έρχονται σκέψεις κατά διαστήματα μη σε απασχολούν, να τις αφήνεις να περνάνε και ξανά να συγκεντρώνεις στην αναπνοή σου, δοκίμασέ το, μπορείς να ανάψεις και ένα αρωματικό κεράκι, γενικά να φτιάξεις μια ωραία ατμόσφαιρα και να πεις στον εαυτό σου θα αφιερώσω δέκα, δεκαπέντε, είκοσι λεπτά πχ. να χαλαρώσω, από όλο το 24 ωρο ας πούμε δώσε αυτό το διάλειμμα στον εαυτό σου.
    Κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα εγώ, δεν ξέρω βιβλιογραφία σχετική, αλλά υποθέτω θα υπάρχει πλέον υλικό, ακόμα και στην ελληνική βιβλιογραφία, αν έχει κάποιος κάτι υπόψη του ας το γράψει. Πολύ ενδιαφέρουσα και η εφαρμογή Headspace, απ' ότι είδα κάποιο βίντεο, δεν το έχω δοκιμάσει και αυτό μπορεί να είναι αποτελεσματικό για όσους χρησιμοποιούν το smartphone.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Golden M επειδή έχω περιέργεια για τον διαλογισμό, από που πήρες τις πρακτικές του διαλογισμού; Δλδ τις κάνεις τις ασκήσεις μόνος σου από τι κατάλαβα, πήρες τις οδηγίες από κάποιο βιβλίο κλπ.;

    Δεν το έχω δοκιμάσει και λέω να το κάνω, έτσι για να δω πως είναι.
    Κώστα μου καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Ένα προσωπικό θέμα με κράτησε εκτός φόρουμ για ένα μεγάλο σχετικά διάστημα και έτσι δεν είχα την ευκαιρία να απαντήσω στο μήνυμα σου. Ελπίζω πως έστω και τώρα θα δεις την απάντηση μου και θα βοηθηθείς σε όποιες απορίες σε απασχολούν.

    Λοιπόν για τα οφέλη του διαλογισμού άκουσα πρώτη φορά σε ένα workshop που είχε γίνει στην εταιρεία που εργαζόμουν με θέμα "Stress Management - Cognitive Functions - Resilience" (τα καλά του να δουλεύεις σε πολυεθνική... - κάποιες εκπαιδευτικές ημερίδες είναι πραγματικά θησαυρός).

    Το ζουμί από το παραπάνω workshop ήταν το ακόλουθο.

    Όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια απαιτητική εργασία που ενδεχόμενα αποτελεί πηγή άγχους για μας (πολλές φορές και ασυνείδητα - τα κακά του να δουλεύεις σε πολυεθνική... πολύ άγχος από πολλές πηγές), πριν ακόμα αρχίσουμε να καταπιανόμαστε με αυτό που έχουμε να κάνουμε. Επιχειρούμε να κάνουμε ασκήσεις αναπνοής - διαλογισμό. Δεν είναι τυχαίο πως μεγάλες εταιρείες ενθαρρύνουν το προσωπικό και προσφέρουν προγράμματα mindfulness meditation, ώστε να αποδίδει και να είναι περισσότερο παραγωγικό.

    Τι καταφέρνουμε με αυτό το τρόπο;

    Ουσιαστικά κατεβάζουμε στροφές στον εγκέφαλο μας. Αυτό μας οδηγεί σε πιο ψύχραιμες συμπεριφορές και εύλογα σε πιο σωστές αποφάσεις. Αν μάλιστα το υιοθετήσεις ως συνήθεια τότε σιγά σιγά θα δεις ότι όλο αυτό θα σε αλλάξει πραγματικά πολύ.

    Όπως όμως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, αντιμετώπισα κρίσεις πανικού. Αποφάσισα λοιπόν να επισκεφτώ ψυχολόγο και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Πανάκριβη απόφαση αλλά πραγματικά άξιζε το κόπο.

    Η ψυχολόγος μου λοιπόν μου σύστησε να υιοθετήσω αυτή τη συνήθεια. Πράγμα που έκανα και κυριολεκτικά με μεταμόρφωσε (ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις αισθάνομαι άλλος άνθρωπος).

    Εδώ να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν διαλογίζομαι με βάση κανένα θρησκευτικό υπόβαθρο. Απλά ο στόχος στο mindfulness είναι να επικεντρωθείς στο παρόν. Κλείνεις τα μάτια, βάζεις headphone και διαλέγεις κάτι που σε ηρεμεί ώστε να ακούσεις (προσωπικά επιλέγω ήχο από κύματα ωκεανού ή τώρα τελευταία binaural beats). Με το που θα ξεκινήσεις θα διαπιστώσεις ότι σκέψεις θα έρχονται στο μυαλό σου. Απόλυτα φυσιολογικό. Ο στόχος είναι κάθε φορά να επαναφέρεις την προσοχή σου από τις όποιες σκέψεις που σου έρχονται στο μυαλό στην αναπνοή σου και στο παρόν.

    Όσο περισσότερο θα εξοικειώνεσαι με αυτή τη πρακτική, τόσο περισσότερο θα βλέπεις τα οφέλη.

    Εγώ παρατήρησα στον εαυτό μου τεράστια αλλαγή στην ικανότητα μου να μένω συγκεντρωμένος και να εστιάζω την προσοχή μου σε ότι με απασχολεί κάθε φορά. Πραγματικά σε διανοητικό επίπεδο είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία για μένα. Επιπρόσθετα αισθάνεσαι ότι ανακαλύπτεις συνεχώς νέες πτυχές για τον εαυτό σου, τον τρόπο σκέψης σου και την προσωπικότητα σου (self awareness).

    Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό που πρέπει να αναφέρω. Ο διαλογισμός είναι μια πολύ προσωπική εμπειρία. Σε οδηγεί να ανακαλύψεις τον εαυτό σου και να αναγεννηθείς σε κάποιες περιπτώσεις. Ο κάθε άνθρωπος λοιπόν μπορεί να το βιώσει με το δικό του τρόπο. Όμως για να έχει χειροπιαστά οφέλη, πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή. Να επενδύσεις λίγο χρόνο και να το βάλεις στην καθημερινότητα σου.

    Όταν ο διαλογισμός γίνει συνήθεια και αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας, πραγματικά μας βοηθάει πολλαπλώς σε πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας.

    Ελπίζω να κατάφερα να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις σου. Για οτιδήποτε επιπλέον μην διστάσεις να με ξαναρωτήσεις.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    η μεταφραση στα ελληνικα, απλα ειναι η ορθωδοξη χριστιανοσινη!, στην ανατωλη εχουν αυτα που αναφερετε, τις τεχνικες του βουδα , κι εδω , και στην ευρωπη εχουμε την προσευχη!.
    Η διαφορα ειναι οτι στην Ινδια δεν ειχαν κομπλεξ να εξηγησουν αναλητικοτατα και με εξηγησεις των τεχνικων τα καλα του δυαλογισμου ενω στην δυση, και στην εκκλησια εκριβαν την τεχνικη θελωντας να κρατησουν για παρτη τους καποι μυστηκα.
    Οι τεχνικες ειναι παρα πολυ κοινες οπως και τα αποτελλεσματα, η διαφορα ειναι ομως μια! οτι εμεις , εχουμε την μοναδικη αληθεια! οι αλλοι ειναι αλοθρησκοι, ειναι ψευτες και καταραμενοι!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Κώστα μου καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Ένα προσωπικό θέμα με κράτησε εκτός φόρουμ για ένα μεγάλο σχετικά διάστημα και έτσι δεν είχα την ευκαιρία να απαντήσω στο μήνυμα σου. Ελπίζω πως έστω και τώρα θα δεις την απάντηση μου και θα βοηθηθείς σε όποιες απορίες σε απασχολούν.

    Λοιπόν για τα οφέλη του διαλογισμού άκουσα πρώτη φορά σε ένα workshop που είχε γίνει στην εταιρεία που εργαζόμουν με θέμα "Stress Management - Cognitive Functions - Resilience" (τα καλά του να δουλεύεις σε πολυεθνική... - κάποιες εκπαιδευτικές ημερίδες είναι πραγματικά θησαυρός).

    Το ζουμί από το παραπάνω workshop ήταν το ακόλουθο.

    Όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια απαιτητική εργασία που ενδεχόμενα αποτελεί πηγή άγχους για μας (πολλές φορές και ασυνείδητα - τα κακά του να δουλεύεις σε πολυεθνική... πολύ άγχος από πολλές πηγές), πριν ακόμα αρχίσουμε να καταπιανόμαστε με αυτό που έχουμε να κάνουμε. Επιχειρούμε να κάνουμε ασκήσεις αναπνοής - διαλογισμό. Δεν είναι τυχαίο πως μεγάλες εταιρείες ενθαρρύνουν το προσωπικό και προσφέρουν προγράμματα mindfulness meditation, ώστε να αποδίδει και να είναι περισσότερο παραγωγικό.

    Τι καταφέρνουμε με αυτό το τρόπο;

    Ουσιαστικά κατεβάζουμε στροφές στον εγκέφαλο μας. Αυτό μας οδηγεί σε πιο ψύχραιμες συμπεριφορές και εύλογα σε πιο σωστές αποφάσεις. Αν μάλιστα το υιοθετήσεις ως συνήθεια τότε σιγά σιγά θα δεις ότι όλο αυτό θα σε αλλάξει πραγματικά πολύ.

    Όπως όμως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, αντιμετώπισα κρίσεις πανικού. Αποφάσισα λοιπόν να επισκεφτώ ψυχολόγο και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Πανάκριβη απόφαση αλλά πραγματικά άξιζε το κόπο.

    Η ψυχολόγος μου λοιπόν μου σύστησε να υιοθετήσω αυτή τη συνήθεια. Πράγμα που έκανα και κυριολεκτικά με μεταμόρφωσε (ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις αισθάνομαι άλλος άνθρωπος).

    Εδώ να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν διαλογίζομαι με βάση κανένα θρησκευτικό υπόβαθρο. Απλά ο στόχος στο mindfulness είναι να επικεντρωθείς στο παρόν. Κλείνεις τα μάτια, βάζεις headphone και διαλέγεις κάτι που σε ηρεμεί ώστε να ακούσεις (προσωπικά επιλέγω ήχο από κύματα ωκεανού ή τώρα τελευταία binaural beats). Με το που θα ξεκινήσεις θα διαπιστώσεις ότι σκέψεις θα έρχονται στο μυαλό σου. Απόλυτα φυσιολογικό. Ο στόχος είναι κάθε φορά να επαναφέρεις την προσοχή σου από τις όποιες σκέψεις που σου έρχονται στο μυαλό στην αναπνοή σου και στο παρόν.

    Όσο περισσότερο θα εξοικειώνεσαι με αυτή τη πρακτική, τόσο περισσότερο θα βλέπεις τα οφέλη.

    Εγώ παρατήρησα στον εαυτό μου τεράστια αλλαγή στην ικανότητα μου να μένω συγκεντρωμένος και να εστιάζω την προσοχή μου σε ότι με απασχολεί κάθε φορά. Πραγματικά σε διανοητικό επίπεδο είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία για μένα. Επιπρόσθετα αισθάνεσαι ότι ανακαλύπτεις συνεχώς νέες πτυχές για τον εαυτό σου, τον τρόπο σκέψης σου και την προσωπικότητα σου (self awareness).

    Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό που πρέπει να αναφέρω. Ο διαλογισμός είναι μια πολύ προσωπική εμπειρία. Σε οδηγεί να ανακαλύψεις τον εαυτό σου και να αναγεννηθείς σε κάποιες περιπτώσεις. Ο κάθε άνθρωπος λοιπόν μπορεί να το βιώσει με το δικό του τρόπο. Όμως για να έχει χειροπιαστά οφέλη, πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή. Να επενδύσεις λίγο χρόνο και να το βάλεις στην καθημερινότητα σου.

    Όταν ο διαλογισμός γίνει συνήθεια και αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας, πραγματικά μας βοηθάει πολλαπλώς σε πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας.

    Ελπίζω να κατάφερα να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις σου. Για οτιδήποτε επιπλέον μην διστάσεις να με ξαναρωτήσεις.
    Καλημέρα και πάλι Golden Μ ξέρεις προσπαθώ να καταλάβω. Δλδ κάθεσαι και ακούς απλά μουσική και κλείνεις τα μάτια ή απλά τα συνδυάζεις και με κάποιες ασκήσεις.

    Πολλές φορές όταν ξαπλώνω βάζω και εγώ μουσική, ζεν, κινέζικη μουσική ή απλά καμιά φορά κάτι άλλα 90s κλπ. Αυτό εννοείς;

    Μια φορά τυχαία έβαλα και εγώ νερό κλπ. να ακούγεται κάτι σαν δάσος, νερό, πουλιά, λίγος αέρας, δεν θυμάμαι πως το βρήκα, μετά από λίγο κοιμήθηκα...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Καλημέρα και πάλι Golden Μ ξέρεις προσπαθώ να καταλάβω. Δλδ κάθεσαι και ακούς απλά μουσική και κλείνεις τα μάτια ή απλά τα συνδυάζεις και με κάποιες ασκήσεις.

    Πολλές φορές όταν ξαπλώνω βάζω και εγώ μουσική, ζεν, κινέζικη μουσική ή απλά καμιά φορά κάτι άλλα 90s κλπ. Αυτό εννοείς;

    Μια φορά τυχαία έβαλα και εγώ νερό κλπ. να ακούγεται κάτι σαν δάσος, νερό, πουλιά, λίγος αέρας, δεν θυμάμαι πως το βρήκα, μετά από λίγο κοιμήθηκα...
    Καλημέρα φίλε Κώστα.

    Η άσκηση που ουσιαστικά κάνουμε είναι να στρέφουμε την προσοχή μας στο παρόν. Κάθε φορά που έρχεται μια άσχετη σκέψη στο μυαλό μας (πράγμα που είναι πολύ φυσικό και γίνεται συχνά), εμείς επαναφέρουμε την σκέψη μας στο παρόν, στο εδώ και τώρα. Για να το κάνουμε αυτό, επικεντρώνουμε την προσοχή μας στην αναπνοή μας (εισπνοή-εκπνοή).

    Αυτό όταν το κάνεις για πρώτη φορά, μπορεί να σου φανεί πολύ βαρετό (θα νιώσεις πως πέρασε κυριολεκτικά μια αιωνιότητα όσο το κάνεις). Αυτό όμως προοδευτικά θα μειώνεται.

    Τι θα αυξάνεται;

    Η ικανότητα σου να επικεντρώνεις την προσοχή σου στο εδώ και τώρα. Η πνευματική σου απόδοση θα αυξηθεί, αφού ουσιαστικά θα έχεις εκπαιδεύσει τον εγκέφαλο σου να συγκεντρώνεται ταχύτερα σε ότι εσύ επιθυμείς - ή εκ των περιστάσεων σου επιβάλλεται - να εστιάσεις την προσοχή σου.

    Μπορεί να σου φανεί λίγο βαρετό στην αρχή, αλλά πίστεψε με έχει πολλαπλά οφέλη.

    Αν ψάξεις τώρα στο youtube "meditation music", "natural sound for meditation" κοκ, θα βρεις πολλά ερεθίσματα που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στην προσπάθεια σου να διαλογιστείς.

    Φυσικά μπορείς να διαλογιστείς και χωρίς βοήθεια από μουσική. Εμένα όμως με βοηθάει να χρησιμοποιώ μουσική σε δύο πράγματα.

    Πρώτον, εμποδίζει ήχους από το εξωτερικό περιβάλλον να αποσπάσουν την προσοχή μου.

    Δεύτερον, με βοηθάει να συγκεντρωθώ στο παρόν (που είναι άλλωστε ο στόχος του διαλογισμού).

    Σου εύχομαι καλή αρχή στη προσπάθεια σου στο mindfulness.

    Για ότι άλλο μην διστάσεις να με ξαναρωτήσεις. Περιμένω να μας γράψεις και εσύ τη δική σου εμπειρία, όταν με το καλό θα δεις πάνω σου τη διαφορά.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Ναι σκέφτομαι να το ξεκινήσω έτσι από περιέργεια να σου πω την αλήθεια. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Για τους φίλους και τις φίλες που ενδιαφέρονται για τον διαλογισμό, μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω δύο άρθρα.

    Σημείωση: Τα άρθρα είναι στα ΑΓΓΛΙΚΑ

    https://www.mindful.org/how-to-medit...eid=d5415152b1

    https://www.mindful.org/putting-mind...eid=d5415152b1

    Να είστε όλοι καλά.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Για όποιον από τους φίλους ενδιαφέρεται να διαβάσει ένα άρθρο στα Αγγλικά, σχετικό με το θέμα παραθέτω το link

    https://www.harleytherapy.co.uk/coun...chotherapy.htm

    Το άρθρο αναφέρεται στη σχέση ανάμεσα στον διαλογισμό και την ψυχοθεραπεία. Προσωπικά το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και για το λόγο αυτό παράθεσα το σύνδεσμο παραπάνω για κάθε ενδιαφερόμενο.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Σας παραθέτω μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία για τις επιπτώσεις του διαλογισμού στον εγκέφαλο.

    Το βίντεο είναι στα Αγγλικά αλλά έχει Ελληνικούς υπότιτλους.

    https://www.youtube.com/watch?v=B_qKM1KXvys

    Να είστε όλοι καλά.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Διαχείριση άγχους
    By Νεραιδα in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 17-04-2016, 01:25
  2. Mindfulness για τη διαχείριση του άγχους
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-2015, 02:18
  3. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΧΟΥΣ -ΦΟΒΟΥ -ΠΑΝΙΚΟΥ
    By KCTEU in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 18-07-2013, 23:03
  4. ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ- ΠΑΝΙΚΟΥ
    By STARAKI_ed in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 27
    Last Post: 30-01-2013, 18:00
  5. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 18:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •