Διαλογισμός - Mindfulness Meditation, Βελτίωση σε διαχείριση άγχους πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464

    Διαλογισμός - Mindfulness Meditation, Βελτίωση σε διαχείριση άγχους πανικού

    Καλημέρα σε όλους,

    Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω προσθέσει στην καθημερινότητα μου τον διαλογισμό. Συγκεκριμένα εξασκώ την τεχνική Mindfulness Meditation. Κατά την διάρκεια αυτής της τεχνικής ο στόχος είναι να επικεντρωθείς στο παρόν και να αποδεχτείς όποια αισθήματα γεννιούνται μέσα σου εκείνη την στιγμή, χωρίς επικριτική διάθεση.
    Πραγματικά αισθάνομαι να έχω βοηθηθεί πολύ στην διαχείριση του άγχους μου. Παράλληλα όμως παρατηρώ μια βελτίωση σε επίπεδο συγκέντρωσης σε γνωσιακό επίπεδο.
    Να σημειώσω ότι δεν αντιμετωπίζω τον διαλογισμό από θρησκευτική σκοπιά. Απλά το κάνω σαν άσκηση που επιδρά θετικά στην εγκεφαλική λειτουργία εν γένει. Κατά την διάρκεια της ψυχοθεραπείας, συζήτησα το παραπάνω με την ψυχοθεραπεύτρια μου και μου επιβεβαίωσε τα θετικά αποτελέσματα του διαλογισμού σε βάθος χρόνου.
    Άνοιξα το θέμα ώστε να το συζητήσω με άλλα μέλη που έχουν δοκιμάσει κάτι ανάλογο και παρατήρησαν οφέλη.
    Να έχετε όλοι μια όμορφη ημέρα και μια πολύ παραγωγική εβδομάδα.

  2. #2
    Καλημέρα!!
    Εγώ κάνω διαλογισμό 5 χρόνια περίπου και έχω δει απίστευτη αλλαγή στην ψυχολογία μου και στην αντιμετωπίση των καταστάσεων με πιο θετικό τρόπο.. Βέβαια δεν έκανα μόνη μου αλλά προτίμησα την ηχογραφημένη εκδοχή.. Βάζω τα ακουστικά και χαλαρώνω 20 λεπτά..
    Τον τελευταίο χρόνο το είχα αφήσει τελείως και μαζί με διάφορες καταστάσεις τα νεύρα μου είχαν ξεφύγει, μιλούσα απότομα κτλ
    Τώρα το τελευταίο δίμηνο κάνω πάλι αλλά δυστυχώς μια στο τόσο..
    Προσπαθώ παλι να μην το αφήνω και να μου χαρίζω αυτά τα 20 λεπτά καθημερινά..
    Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο η κοντά σε αυτό που κάνεις εσύ, εμένα με βοήθησε αυτή η μέθοδος ειδικά στην αρχή για να μην ξεφεύγω και πολύ με άσχετες σκέψεις κατά τη διάρκεια..

    Εγώ είμαι πάλι...

  3. #3
    Υπάρχει κάποιο σαιτ στα ελληνικά που εξηγεί την τεχνική;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by gdgreece View Post
    Υπάρχει κάποιο σαιτ στα ελληνικά που εξηγεί την τεχνική;
    Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι μιας και από συνήθεια ψάχνω στα αγγλικά.

    Πως μπορείς να το κάνεις;

    Λοιπόν ψάξε στο youtube "Meditation Music". Βρες κάτι που θα σου προκαλεί εσωτερικά ηρεμία και γαλήνη. Βάλε τα ακουστικά σου και κλείσε τα μάτια. Προσπάθησε να παρατηρήσεις την αναπνοή σου. Να συγκεντρωθείς στην αναπνοή σου. Αν η σκέψη σου φεύγει σε κάτι άλλο μην θυμώνεις με τον εαυτό σου, αλλά πες μέσα σου "τώρα θα επαναφέρω την προσοχή μου στο παρόν και θα την επικεντρώσω στην αναπνοή μου". Κάθε φορά που μια νέα σκέψη έρχεται στο μυαλό σου, μην θυμώνεις αλλά επανέλαβε όπως σου γράφω παραπάνω.
    Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο εκπαιδεύεις τον εγκέφαλο σου να επικεντρώνεται στο παρόν και να πάψει να αναμασά παρελθοντικά γεγονότα που πυροδότησαν άγχος και πανικό, μια πρακτική που οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο κάθε άνθρωπο.
    Μην πιέζεις τον εαυτό σου για το χρονικό διάστημα που πρέπει να διαλογιστείς. Ακόμα και 5 λεπτά βοηθούν πολύ. Εγώ γενικά διαλογίζομαι 20 με 30 λεπτά την μέρα, αλλά έχω καταφέρει και 3 ώρες (όχι συνεχόμενες αλλά σπαστά κατά την διάρκεια της ημέρας).
    Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες απορίες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Dimikoko View Post
    Καλημέρα!!
    Εγώ κάνω διαλογισμό 5 χρόνια περίπου και έχω δει απίστευτη αλλαγή στην ψυχολογία μου και στην αντιμετωπίση των καταστάσεων με πιο θετικό τρόπο.. Βέβαια δεν έκανα μόνη μου αλλά προτίμησα την ηχογραφημένη εκδοχή.. Βάζω τα ακουστικά και χαλαρώνω 20 λεπτά..
    Τον τελευταίο χρόνο το είχα αφήσει τελείως και μαζί με διάφορες καταστάσεις τα νεύρα μου είχαν ξεφύγει, μιλούσα απότομα κτλ
    Τώρα το τελευταίο δίμηνο κάνω πάλι αλλά δυστυχώς μια στο τόσο..
    Προσπαθώ παλι να μην το αφήνω και να μου χαρίζω αυτά τα 20 λεπτά καθημερινά..
    Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο η κοντά σε αυτό που κάνεις εσύ, εμένα με βοήθησε αυτή η μέθοδος ειδικά στην αρχή για να μην ξεφεύγω και πολύ με άσχετες σκέψεις κατά τη διάρκεια..

    Εγώ είμαι πάλι...
    Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ. Διάβαζα σε μια ιστοσελίδα ότι ο διαλογισμός ουσιαστικά είναι η τέχνη του τίποτα (art of nothingness) που βοηθάει να αδειάσει το μυαλό από σκέψεις που αποσπούν το άτομο. Θέλω να υιοθετήσω αυτή τη συνήθεια για πάντα και να γίνει ρουτίνα στην καθημερινότητα μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Θέλοντας να συνεισφέρω ακόμα περισσότερο στην συζήτηση παραθέτω ένα ενδιαφέρον βίντεο που παρακολούθησα.

    https://www.youtube.com/watch?v=sf6Q0G1iHBI

  7. #7
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι μιας και από συνήθεια ψάχνω στα αγγλικά.

    Πως μπορείς να το κάνεις;

    Λοιπόν ψάξε στο youtube "Meditation Music". Βρες κάτι που θα σου προκαλεί εσωτερικά ηρεμία και γαλήνη. Βάλε τα ακουστικά σου και κλείσε τα μάτια. Προσπάθησε να παρατηρήσεις την αναπνοή σου. Να συγκεντρωθείς στην αναπνοή σου. Αν η σκέψη σου φεύγει σε κάτι άλλο μην θυμώνεις με τον εαυτό σου, αλλά πες μέσα σου "τώρα θα επαναφέρω την προσοχή μου στο παρόν και θα την επικεντρώσω στην αναπνοή μου". Κάθε φορά που μια νέα σκέψη έρχεται στο μυαλό σου, μην θυμώνεις αλλά επανέλαβε όπως σου γράφω παραπάνω.
    Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο εκπαιδεύεις τον εγκέφαλο σου να επικεντρώνεται στο παρόν και να πάψει να αναμασά παρελθοντικά γεγονότα που πυροδότησαν άγχος και πανικό, μια πρακτική που οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο κάθε άνθρωπο.
    Μην πιέζεις τον εαυτό σου για το χρονικό διάστημα που πρέπει να διαλογιστείς. Ακόμα και 5 λεπτά βοηθούν πολύ. Εγώ γενικά διαλογίζομαι 20 με 30 λεπτά την μέρα, αλλά έχω καταφέρει και 3 ώρες (όχι συνεχόμενες αλλά σπαστά κατά την διάρκεια της ημέρας).
    Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες απορίες.
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βρήκα ένα βιντεάκι στα ελληνικά με πολύ ωραία φωνή και ηρεμιστική αλλά κάποια στιγμή άρχισε να λέει προσπάθησε να μιλήσεις στη μύτη σου... Περιττό να σου πω ότι πήγε στράφι ο διαλογισμός απ' τα γέλια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by gdgreece View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βρήκα ένα βιντεάκι στα ελληνικά με πολύ ωραία φωνή και ηρεμιστική αλλά κάποια στιγμή άρχισε να λέει προσπάθησε να μιλήσεις στη μύτη σου... Περιττό να σου πω ότι πήγε στράφι ο διαλογισμός απ' τα γέλια...
    Για αυτό το λόγο αποφεύγω τα ελληνικά βίντεο.

    Παρακάτω σου βάζω κάποια link από τα αγαπημένα μου που χρησιμοποιώ για διαλογισμό.

    https://www.youtube.com/watch?v=f77SKdyn-1Y&t=16026s

    https://www.youtube.com/watch?v=ZncPrcDFGgE&t=2229s

    https://www.youtube.com/watch?v=TS55e9q_M7Q

    https://www.youtube.com/watch?v=DVHaSmW9QNA&t=2276s

    Φυσικά υπάρχουν πολλά άλλα.

    Να ξέρεις όσο περισσότερο εξοικειώνεσαι με τον διαλογισμό, τόσο περισσότερο θα βλέπεις τα οφέλη του.

  9. #9
    Quote Originally Posted by gdgreece View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βρήκα ένα βιντεάκι στα ελληνικά με πολύ ωραία φωνή και ηρεμιστική αλλά κάποια στιγμή άρχισε να λέει προσπάθησε να μιλήσεις στη μύτη σου... Περιττό να σου πω ότι πήγε στράφι ο διαλογισμός απ' τα γέλια...
    ΧΑ ΧΑ... Τα οφέλη του διαλογισμού είναι πολύπλευρα!!

    Εγώ είμαι πάλι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Καλημέρα σε όλους.

    Όσοι φίλοι και μέλη του φόρουμ ενδιαφέρονται για τον διαλογισμό και θα ήθελαν να βρουν κάποιες επιπλέον πληροφορίες, μπορούν να διαβάσουν κάποια πολύ ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με τον διαλογισμό και τα οφέλη του.

    Σημαντική σημείωση: Τα άρθα είναι στα ΑΓΓΛΙΚΑ

    Παραθέτω λοιπόν προς κάθε ενδιαφερόμενο τα παρακάτω link

    https://www.mindful.org/what-is-mindfulness/

    https://www.mindful.org/mindfulness-help-control-anger/

    https://www.mindful.org/how-to-practice-mindfulness/

    https://www.mindful.org/take-a-mindf...or-daily-life/

    Να έχετε όλοι μια πολύ όμορφη μέρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ευχαριστουμε για τις πληροφοριες, γκολντεν.
    ερωτηση: ο διαλογισμος δλδ ειναι αποκλειστικα η συγκεντρωση στην χαλαρωση σου και στην αποφυγη σκεψεων, η υπαρχουν και αλλες φασεις οπου σκεφτεσαι αλλα, συγκεκριμενα πραγματα;
    δλδ η βελτιωση στην συγκεντρωση, στο αγχος, ή σε ο΄τι αλλο βλεπεις βελτιωση ειναι καθαρα και αποκλειστικα απο την ελλειψη σκεψεων;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ευχαριστουμε για τις πληροφοριες, γκολντεν.
    ερωτηση: ο διαλογισμος δλδ ειναι αποκλειστικα η συγκεντρωση στην χαλαρωση σου και στην αποφυγη σκεψεων, η υπαρχουν και αλλες φασεις οπου σκεφτεσαι αλλα, συγκεκριμενα πραγματα;
    δλδ η βελτιωση στην συγκεντρωση, στο αγχος, ή σε ο΄τι αλλο βλεπεις βελτιωση ειναι καθαρα και αποκλειστικα απο την ελλειψη σκεψεων;
    Καλημέρα Remedy,

    Βασικά το συγκεκριμένο είδος διαλογισμού (mindfulness) στοχεύει να σε βοηθήσει να αποκτήσεις την ικανότητα να επικεντρώνεσαι στο παρόν. Με τον τρόπο αυτό ουσιαστικά βελτιώνεις την ικανότητα σου στο να αποκτάς τον έλεγχο της νοητικής - εγκεφαλικής λειτουργίας. Αυτό είναι πολύ σημαντικό και επιδρά σε πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας. Μειώνει αισθητά το stress. Βελτιώνει την ικανότητα συγκέντρωσης και γενικότερα την διανοητική λειτουργία. Παράλληλα δυναμώνει τον άνθρωπο στο τομέα του Resilience, της ικανότητας δηλαδή να ανακάμπτει, να ξεπερνά και να επανέρχεται στις φυσιολογικές λειτουργίες μετά από ένα τραυματικό-αγχωτικό γεγονός.

    Με ποιον τρόπο γίνεται;

    Ουσιαστικά προσπαθείς να επικεντρωθείς στο παρόν. Είτε συγκεντρώνοντας την προσοχή σου στην αναπνοή σου. Είτε σε διάφορα μέλη του σώματος σου (body scan meditation). Όταν η προσοχή σου παύει να επικεντρώνεται στην αναπνοή (το οποίο γίνεται πολύ συχνά - ειδικά όταν ξεκινάς για πρώτη φορά να διαλογίζεσαι), δεν θυμώνεις με τον εαυτό σου αλλά λες από μέσα σου τώρα θα εστιάσω και πάλι όλη μου την προσοχή και πάλι στην αναπνοή μου.

    Εμένα με βοήθησε πολύ. Δεν είναι πανάκεια (όπως τίποτα στην ζωή από μόνο του άλλωστε) αλλά βοηθά πραγματικά πολύ.

    Αν έχεις όποια άλλη ερώτηση, που ενδεχόμενα μπορώ να απαντήσω, είμαι στην διάθεση σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καταλαβα! σε ευχαριστω. πολυ ενδιαφερον.
    ας μας πουν αν καποια μελη το δοκιμασαν και τι ειδους επιδρασεις ειχαν, αν ειχαν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Είναι κάτι σαν το τζόκινγκ δηλαδή; Όταν έκανα, μαζί με μουσική, είχα πάνω κάτω τις ίδιες επιδράσεις, όπως με την γιόγκα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Υπαρχει μια σχετικη εφαρμογη απο το πλειστορ για το κινητο που λεγεται youper κ το εχει κι αυτο μεσα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαχείριση άγχους
    By Νεραιδα in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 17-04-2016, 01:25
  2. Mindfulness για τη διαχείριση του άγχους
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-2015, 02:18
  3. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΧΟΥΣ -ΦΟΒΟΥ -ΠΑΝΙΚΟΥ
    By KCTEU in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 18-07-2013, 23:03
  4. ΚΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ- ΠΑΝΙΚΟΥ
    By STARAKI_ed in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 27
    Last Post: 30-01-2013, 18:00
  5. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 18:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •