Πρώτη φορά με ψυχοσωματικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Πρώτη φορά με ψυχοσωματικα

    Καλησπέρα! Πρόσφατα ήρθα κι εγώ αντιμέτωπη με ψυχοσωματικα..ολα ξεκινησαν από έναν πόνο αριστερά κάτω απ τα πλευρά..τρόμαξα και έκανα την κλασσική σαχλαμάρα να μπω στο ίντερνετ..μου μπήκε στο μυαλό ότι έχει διογκωθεί η σπληνα μου..κι από εκεί ξεκίνησε όλο το θέμα..πηγα σε παθολόγο όπου διαγνώστηκε μυιικος τραυματισμός στους κοιλιακούς και να πάρω αντιφλεγμονώδη για 1-2 μερες..ετσι με πιάνει το στομάχι μου..ατονια και αδιαθεσία.. Εντωμεταξύ όλο και έψαχνα να δω τι μπορεί να συμβαίνει καθώς μου είχε καρφωθεί στο μυαλό πως κάτι έχω.. Σε δύο μέρες παθαίνω κρίση πανικού..και πάω επείγοντα για καρδιογραφημα και αναλύσεις..ολα τέλεια! Ηρεμώ κάπως για καμια εβδομάδα με μια ενόχληση στο στομάχι να παραμένει..ώσπου ένα βράδυ παθαίνω σπασμούς στην κοιλιά..να σφιγγομαι ολόκληρη και να τρέμουν τα πόδια μου ανεξέλεγκτα..απο εκεί μου έμεινε ένα αίσθημα παλμών - εσωτερικό τρέμουλο σαν σεισμός που το έχω μέχρι και σήμερα όταν ξαπλωνω..την επόμενη κλείνω υπέρηχο άνω κάτω κοιλιας..ολα καλα κι από κει! Το ίδιο βράδυ ξανά τα ίδια με τους σπασμούς..οι σπασμοί γίνονταν σε 2 με 3 ώρες μετά το φαγητό..πάω σε γαστρεντερολογο όπου μου λέει ότι είναι λειτουργική δυσπεψια αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο του ελικοβακτηρίδιου του πυλωρού που ευθύνεται σε ένα ποσοστό για αυτά τα συμπτώματα..πέρασα ένα σκ με σπασμούς μέχρι να έρθει η Δευτέρα να κάνω το τεστ και να βγει θετικο..την ίδια μέρα επισκέφτηκα και νευρολογο..εγκεφαλογραφημα και νεύρο γράφημα κ ηλεκτρομυογραφημα άνω άκρων όλα τέλεια εκτός από μια κηλη στον αυχένα..γενικη διάγνωση ΑΓΧΟΣ! Να πάρω αγχολυτικό..το πήρα για δύο τρεις μέρες αλλα μου έφερνε αντίθετα αποτελέσματα..ταυτόχρονα είχα ξεκινήσει την θεραπεία εκριζωσης( η οποία ήταν τριπλή αντιβίωση για 10 μέρες)..και τότε άρχισαν ένα ένα να εμφανίζονται κι άλλα..μουδιασματα στα χέρια και στα πόδια..να ξαπλώνω και να μην μπορώ να κοιμηθώ..να πετάγομαι πάνω..σφυξιμο στο κεφάλι και πόνος στον αυχένα και στην πλάτη..που και που εμβοες στα αυτιά..τα χέρια μου αδύναμα..ταχυπαλμιες..να με πιάνουν τα κλάματα..όλοι οι γιατροί που πήγα είπαν για σωματοποιηση του άγχους..προσπαθω να σκεφτώ λογικά και να δω ότι όλα αυτά προέκυψαν στην πορεία.. Δεν ήταν από την αρχή..οποτε για να το λένε έτσι θα είναι..τωρα μου έχει μείνει να ξυπνάω το πρωί με ένα αίσθημα άγχους και μουδιασμένα άκρα..γεβικα όταν ξαπλώνω νιώθω σαν να βουλιαζω σε ένα κενό, σαν με με παίρνει ο ύπνος για δευτερόλεπτα και μετά ξαφνικά ξυπνάω..τα έχω παίξει γιατί δεν μπορώ να διαχειριστώ όλα αυτά που συνέβησαν πάνω μου..συγγνωμη για το μεγάλο ποστ! Ήθελα να διηγηθώ και την δική μου ιστορία.. Ευτυχώς που διάβασα πολλά ποστ και κατάλαβα ότι δεν είμαι η μόνη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Σε νοιώθω...Έχω περάσει (και σε έναν βαθμό συνεχίζω να περνάω) ακριβώς τα ίδια...Το στομάχι να έχει δεθεί κόμπος,να μην μπορώ να πάρω ανάσα λες και κάποιος με πνίγει απ'τον λαιμό,να μην μπορώ να κοιμηθώ γιατί ο εγκέφαλος είναι τόσο racy που θα κέρδιζε και στο rally Daytona,να έχω ναυτία και ζάλη λες και έχω πάθει υπαρξιακό τζετ λάγκ,και όλα αυτά απλά και μόνο επειδή ο εαυτός μου φοβάται χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό που φοβάται.
    Το μόνο σίγουρο είναι πως όσο αφόρητος και να είναι ο πόνος,όσο παραλυτικός και να είναι ο τρόμος,ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...Θα το αντέξεις...Θα περάσει...Και αν δεν περάσει τελείως θα μάθεις θες δεν θες να το διαχειρίζεσαι.
    Το γεγονός όμως ότι ο οργανισμός σου αντιδράει έτσι,σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή σου,είτε το έχεις καταλάβει είτε όχι,είτε θες να το παραδεχθείς στον εαυτό σου είτε όχι...Εγώ αρνιόμουν να το παραδεχτώ αν και ήξερα ότι είναι παθολογικό και το έκρυβα κάτω απ'το χαλάκι (και συνεχίζω να το κάνω να σου πω, ίσως γιατί είμαι δειλός,ίσως γιατί είμαι τεμπέλης,ίσως γιατί έχω αυτοπειστεί ότι και να θέλω να το αντιμετωπίσω ριζικά δεν θα τα καταφέρω, γιατί πολύ απλά δεν διορθώνεται)..Προς το παρόν το διαχειρίζομαι με χημικά δεκανίκια χωρίς καν να είμαι ικανοποιημένος από αυτήν την διαχείριση...Απλά περιμένω παθητικά μην τυχόν και κάτι γίνει,κάποια μέρα και περάσει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σε νοιώθω...Έχω περάσει (και σε έναν βαθμό συνεχίζω να περνάω) ακριβώς τα ίδια...Το στομάχι να έχει δεθεί κόμπος,να μην μπορώ να πάρω ανάσα λες και κάποιος με πνίγει απ'τον λαιμό,να μην μπορώ να κοιμηθώ γιατί ο εγκέφαλος είναι τόσο racy που θα κέρδιζε και στο rally Daytona,να έχω ναυτία και ζάλη λες και έχω πάθει υπαρξιακό τζετ λάγκ,και όλα αυτά απλά και μόνο επειδή ο εαυτός μου φοβάται χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό που φοβάται.
    Το μόνο σίγουρο είναι πως όσο αφόρητος και να είναι ο πόνος,όσο παραλυτικός και να είναι ο τρόμος,ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...Θα το αντέξεις...Θα περάσει...Και αν δεν περάσει τελείως θα μάθεις θες δεν θες να το διαχειρίζεσαι.
    Το γεγονός όμως ότι ο οργανισμός σου αντιδράει έτσι,σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή σου,είτε το έχεις καταλάβει είτε όχι,είτε θες να το παραδεχθείς στον εαυτό σου είτε όχι...Εγώ αρνιόμουν να το παραδεχτώ αν και ήξερα ότι είναι παθολογικό και το έκρυβα κάτω απ'το χαλάκι (και συνεχίζω να το κάνω να σου πω, ίσως γιατί είμαι δειλός,ίσως γιατί είμαι τεμπέλης,ίσως γιατί έχω αυτοπειστεί ότι και να θέλω να το αντιμετωπίσω ριζικά δεν θα τα καταφέρω, γιατί πολύ απλά δεν διορθώνεται)..Προς το παρόν το διαχειρίζομαι με χημικά δεκανίκια χωρίς καν να είμαι ικανοποιημένος από αυτήν την διαχείριση...Απλά περιμένω παθητικά μην τυχόν και κάτι γίνει,κάποια μέρα και περάσει.
    Δεν βοηθάνε ε? Έλεγα μήπως για λίγο καιρό βοηθήσουν λίγο κι εμένα..μέχρι να φύγει η πρώτη μπόρα..λες πρέπει να εμπιστεύομαστε τους γιατρούς ε? Να το παλέψουμε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Gnomi mou empustepsou tous giatrous kai des enan psixologo kai an xriasti.enan psixiatro kai na kseris.ola pernane kai ola therapevonte apla theli xrono kai distixos.xrima alla therapevonte.egw.exo arwstofovia krisis panikou agxos kai siga siga arxizo.na katalavenw pos ok ta exo olla auta alla stin teliki den mporun na me vlapsoun opote arxizo na min tous dinw tosi simasia kai siga siga siga elatononte

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Όπως πολλοί και πολλές εδώ μέσα και εγώ τα ίδια περνάω, σωματοποίηση του άγχους και με ότι κουφά (φαινομενικά) συμπτώματα μπορείς να φανταστείς. Εφόσον οι εξετάσεις σου βγαίνουν καθαρές και οι γιατροί σου διέγνωσαν άγχος, θα έλεγα ως "λίστα" να κάνεις τα εξής:
    - Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να αποδεχθείς πως αυτά είναι συμπτώματα του άγχους και πως δεν έχεις κάποια ανίατη ή σοβαρή ασθένεια.
    - Διάβασε συγκεκριμένα τι είναι το άγχος, γιατί εμφανίζονται αυτά τα συμπτώματα και μάθε πως δεν πρόκειται να πεθάνεις από αυτά. Θα δεις επίσης πως πολλά από τα "κουφά" συμπτώματα τα έχουν και πολλοί άλλοι και άλλες
    - Προσπάθησε να χαλαρώνεις -όσο γίνεται- απομακρύνοντας πρόσωπα ή καταστάσεις που σε κρατάνε στην τσίτα. Δεν εννοώ φυσικά να κλειστείς σπίτι σου σε ένα δωμάτιο.
    - Μάθε να διαχειρίζεσαι το άγχος για να μην φτάνει σε σημεία πανικού. Για παράδειγμα όταν το νιώθεις πως αυξάνεται, μέτρα από μέσα σου, πες ένα τραγούδι, βγες για έναν περίπατο, πλύνε τα πιάτα.
    - Μίλησε σε κοντινούς σου ανθρώπους για αυτό που περνάς , ανοίξου, μοιράσου τα αισθήματά σου. Ψάξε αν υπάρχει λόγος που σου βγήκε αυτό το άγχος.
    - Δοκίμασε πριν τον ύπνο να έχεις χαμηλά φώτα, να βάλεις μια ευχάριστη ταινία να δεις ή να ακούσεις χαμηλά μουσική που σου αρέσει. Αν θες μπορείς να πιεις κανένα δυνατό χαμομήλι ή βαλεριάνα.
    - Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο , ναι έχει διαφορά από το να μιλάς σε φίλους/ες σου ή τους γονείς σου.
    - Αν χρειαστεί να πάρεις κάποια ελαφριά αγωγή, μην φοβάσαι, πάρε την. Συνήθως γράφουν αντικαταθλιπτικά για ένα διάστημα.

    Το κυριότερο απ'όλα ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Ακόμη και αν νιώθεις το σύμπτωμα,αγνόησέ το.

    Επίσης πολύ σημαντικό: ΑΣΚΗΣΗ. Το σώμα σου ενεργοποιεί το fight or flight αντανακλαστικό. Δοκίμασε να το διαχειριστείς με περίπατο ή γυμναστήριο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πως βρεθηκε η κηλη στον αυχενα; Εκανες μαγνητικη;

  7. #7
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Όπως πολλοί και πολλές εδώ μέσα και εγώ τα ίδια περνάω, σωματοποίηση του άγχους και με ότι κουφά (φαινομενικά) συμπτώματα μπορείς να φανταστείς. Εφόσον οι εξετάσεις σου βγαίνουν καθαρές και οι γιατροί σου διέγνωσαν άγχος, θα έλεγα ως "λίστα" να κάνεις τα εξής:
    - Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να αποδεχθείς πως αυτά είναι συμπτώματα του άγχους και πως δεν έχεις κάποια ανίατη ή σοβαρή ασθένεια.
    - Διάβασε συγκεκριμένα τι είναι το άγχος, γιατί εμφανίζονται αυτά τα συμπτώματα και μάθε πως δεν πρόκειται να πεθάνεις από αυτά. Θα δεις επίσης πως πολλά από τα "κουφά" συμπτώματα τα έχουν και πολλοί άλλοι και άλλες
    - Προσπάθησε να χαλαρώνεις -όσο γίνεται- απομακρύνοντας πρόσωπα ή καταστάσεις που σε κρατάνε στην τσίτα. Δεν εννοώ φυσικά να κλειστείς σπίτι σου σε ένα δωμάτιο.
    - Μάθε να διαχειρίζεσαι το άγχος για να μην φτάνει σε σημεία πανικού. Για παράδειγμα όταν το νιώθεις πως αυξάνεται, μέτρα από μέσα σου, πες ένα τραγούδι, βγες για έναν περίπατο, πλύνε τα πιάτα.
    - Μίλησε σε κοντινούς σου ανθρώπους για αυτό που περνάς , ανοίξου, μοιράσου τα αισθήματά σου. Ψάξε αν υπάρχει λόγος που σου βγήκε αυτό το άγχος.
    - Δοκίμασε πριν τον ύπνο να έχεις χαμηλά φώτα, να βάλεις μια ευχάριστη ταινία να δεις ή να ακούσεις χαμηλά μουσική που σου αρέσει. Αν θες μπορείς να πιεις κανένα δυνατό χαμομήλι ή βαλεριάνα.
    - Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο , ναι έχει διαφορά από το να μιλάς σε φίλους/ες σου ή τους γονείς σου.
    - Αν χρειαστεί να πάρεις κάποια ελαφριά αγωγή, μην φοβάσαι, πάρε την. Συνήθως γράφουν αντικαταθλιπτικά για ένα διάστημα.

    Το κυριότερο απ'όλα ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Ακόμη και αν νιώθεις το σύμπτωμα,αγνόησέ το.

    Επίσης πολύ σημαντικό: ΑΣΚΗΣΗ. Το σώμα σου ενεργοποιεί το fight or flight αντανακλαστικό. Δοκίμασε να το διαχειριστείς με περίπατο ή γυμναστήριο.
    Όντως είναι κουφά όλα τα συμπτώματα! Τώρα νιώθω ότι βρίσκομαι στην τσίτα..υπερένταση! Η γυμναστική ήταν η εκτόνωση μου! Πρέπει να την ξαναρχίσω! Αλλά με όλα αυτά που νιώθω φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω..η αλήθεια φοβάμαι την αγωγή..απο την μια νιώθω ότι την χρειάζομαι για να μπω στον δρόμο μου κι απ την άλλη μήπως χάσω επαφή με το περιβάλλον..

  8. #8
    @Ορεστης : Με ηλεκτρομυογραφημα στον νευρολόγο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    @Ορεστης : Με ηλεκτρομυογραφημα στον νευρολόγο!
    Πως γινεται αυτη η εξεταση; Ειναι επικινδυνη; Εμενα δε μου ειχαν κανει οταν ειχα ενοχλησεις και πονοκεφαλους.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Πως γινεται αυτη η εξεταση; Ειναι επικινδυνη; Εμενα δε μου ειχαν κανει οταν ειχα ενοχλησεις και πονοκεφαλους.
    Ούτε το εγκεφαλογραφημα είναι κάτι ούτε το ηλεκτρομυογραφημα..το ένα γίνεται με κάποια καλώδια που τοποθετούνται πάνω στο κεφάλι με ένα ειδικό ζελέ και το άλλο με βελόνα αποστειρωμενη που μπαίνει στον μυ του χεριού..δεν πονάει καθόλου..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Ούτε το εγκεφαλογραφημα είναι κάτι ούτε το ηλεκτρομυογραφημα..το ένα γίνεται με κάποια καλώδια που τοποθετούνται πάνω στο κεφάλι με ένα ειδικό ζελέ και το άλλο με βελόνα αποστειρωμενη που μπαίνει στον μυ του χεριού..δεν πονάει καθόλου..
    Σε ευχαριστω. Σε ιδιωτη πηγες;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Σε ευχαριστω. Σε ιδιωτη πηγες;
    Ναι, πολύ καλός! Να πας! Για να σου φύγει! Και να μας πεις πως πήγε!

Similar Threads

  1. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 14:49
  2. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 04:58
  3. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 14:51
  4. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 11:50
  5. Πρώτη μου φορά
    By siga_siga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 31-03-2008, 10:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •