δυσκολιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 248
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    δυσκολιες

    καλησπερα παιδια

    να πω καταρχην οτι ειμαι πολυ καλα με το risperdal.ειμαι αλλος ανθρωπος.ψυχωτικα ουτε λιγο σχεδον..

    με πιανει ομως οταν ειμαι για κανα 45λεπτο με παρεα για καφε νιωθω να πνιγομαι.νιωθω σαν να μπαινω σε αλλο κοσμο νομιζω οτι ολοι αρχιζουν να με κοιτανε και να με παρακολουθουν και φευγω αρων αρων να κλεινομαι στο δωματιο μου οπου νιωθω ανετα πριν το πιστεψω και να ειμαι βεβαιη οτι μπορει κατι τετοιο οντως να συμβαινει.
    επισης στην παρεα δυσκολευομαι πολυ να μιλησω να ανοιξω θεμα.νιωθω οτι δεν ταιριαζω αλλα προσπαθω να το κρυβω.
    επισης δεν εχω καθολου μνημη στα μαθηματα δε μπορω να θυμαμαι ουτε απλες λεξεις στα αγγλικα.δε μπορω να μαθω τιποτα απ εξω.

    τι λετε να φταιει?ειναι φυσιολογικο αυτο?τι μπορω να κανω?
    καθε βοηθεια καλοδεχουμενη παιδες..!!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ωραια μπραβο !

    πολυ καλο που σε επιασε το Risperdal !

    Συνεχισε το και μη το αλλαξεις !

    Τωρα αυτο για τη μνημη ειναι τα φαρμακα που φταινε και μαλλον οχι τοσο πολυ το μυαλο σου.

    Παιρνεις και ακινετον ; Αυτο χαζευει.

    Επισης με το Risperdal ειχα παρομοια συμπτωματα.

    Αμα αργοτερα ομως κανεις ενεσεις Risperdal θα εισαι καλυτερα και απο αποψη μνημης.

    Τουλαχιστον αυτο ηταν σε εμενα.

    Με τις ενεσεις ειμαι αλλος ανθρωπος..

    Το καλυτερο ειναι συνδιασμος ενεσης και χαπιων.

    Δες το με το γιατρο σου οταν ηρεμησεις και σταθεροποιηθεις λιγο για ενα διαστημα και πες του το.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πρώτα απ'όλα να σταθούμε στο ευχάριστο γεγονός πως μετά από πολλές δοκιμές κ προσπάθειες είδες βελτίωση με τον νέο συνδιασμό.

    Μακάρι να συνεχίσει η βελτίωση κ η σταθερότητα από συμπτώματα τουλάχιστον στα ''θετικα συμπτώματα''. Είναι βασικό και από τους πρώτους στόχους μετά την εύρεση συνδιασμού φαρμάκου.

    Τώρα στο κοινωνικό κομμάτι. θα προσπαθήσω να το περιγράψω με μια εξίσωση ας το πούμε:
    ψυχωση=γνωστικά προβλήματα+θετικά συμπτώματα+αρνητικά(πχ κοινωνική απόσυρση)*αγχος, φοβος...

    Ποτέ δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά αλλά είπα αρχικά να εκφραστώ έτσι.

    Αυτό σημαίνει ότι παρεμβάλονται παράγοντες που επηρεάζουν λειτουργικά τον εγκέφαλο και έχεις κ τα συμπτώματα που σε κάνουν πχ απαθή, ή να μη έχεις κίνητρο για συναναστροφές.

    Ισως νιώθεις ακόμα μαγκωμένη με τα φάρμακα και ότι το μυαλό σου δεν έχει τις στροφές που είχε πριν το επεισόδιο. Μπορεί να έχεις θολούρα ή σύγχηση, να μη καταλαβαίνεις όταν σου απευθύνουν τον λόγο ή τι λένε μεταξύ τους σαν να μη ακούς καλά.
    Όλα αυτά είναι ένας συνδιασμός από την εξίσωση και το άγχος.

    Αν πιστεύεις πως είσαι χαζή ή περίεργη όχι δεν είσαι, δεν είσαι εσύ σαν boo αυτό που φαίνεται από τα συμπτώματα.
    Πιθανόν να νιώθεις αρνητικά για τον εαυτό σου γιατί θέλεις σαν άνθρωπος να δώσεις πράγματα κ νιώθεις να σε κρατάει η πάθηση. Αλλά προσπάθησε να μη πιστεύεις στο παραμύθι της πάθησης που σε κάνει να νιώθεις κατώτερη πχ.
    Οπως σε μια ιωση δεν μπορούμε να προσφέρουμε αυτά που θέλουμε και μένουμε κρεβατωμένοι κ στο καβούκι μας έτσι κ σε αυτό που είναι μια πάθηση του ''εγώ'' έχει τις συνέπειες του. Αλλά ούτε στην μια περίπτωση ούτε στην άλλη είμαστε οι αδύναμοι, ή αυτοί που δεν προσφέρουν στους γύρω τους σαν άτομα.

    Στην αρχή οι κοινωνικές συναναστροφές είναι σαν δίκοπο μαχαίρι. Τις έχουμε ανάγκη οπωσδήποτε γιατί είμαστε κ μεις άνθρωποι αλλά εντείνει το άγχος τουλ στην αρχή.

    Νομίζω μπήκες σε δρόμο ανάρρωσης κ εύχομαι να αρχίσεις να κρατάς την ελπίδα ψηλά.
    Σ'αυτό το κομμάτι προσπάθησε να έχεις κοινωνικές επαφές αλλά να φορτίζεις μπαταρίες με ξεκούραση και όχι ξενύχτια.
    Είσαι στην ουσία στην αρχή παρόλο που πέρασαν κάποια χρόνια δοκιμών.

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω κ στο εξής.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο το εχω και εγω γιατι δε κοιμαμαι και πολυ ετσι δε θυμαμαι τιποτα και συνηθως σημειωνω σε ενα ρεπορτερ μπουκ διαφορα που βλεπω γυρω μου :-)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Όχι δεν το αλλάζω το risperdal.ειναι από τα ελάχιστα φάρμακα που με εχουν βοηθήσει.
    παιρνω 4mg akineton.ειναι ικανή αυτή η ποσότητα να μου δημιουργεί πρόβλημα στη μνήμη?
    Μακάρι να ήρθε η αρχή του τέλους των ψυχωτικων με αυτό το φάρμακο.κραταω μικρό καλάθι με βάση τη μέχρι τώρα πορεία μου.μειωσεις δε προβλέπονται ακόμα.τουλαχιστον 6 μήνες στην αγωγή αυτή.
    Όντως νιωθω χαζή κυρίως στα μαθήματα.δεν έχω μνημονικό καθόλου.οι άλλοι τα θυμούνται.εγω οχι.
    Τι μπορώ να κάνω για αυτό?υπάρχει κάποιο κόλπο που να βοηθάει?
    Ένεση δεν κάνω.δε μου αρέσει και πονάει.
    Έχω παρατηρήσει πάντως πως από όταν το άρχισα το risperdal από τότε άρχισα να χαζεύω.δηλαδη μπορεί να κολαει η όραση μου σε ένα αντικείμενο και να έχω κολήσει και να μένω με ανοιχτό το στομα και κοιτάω για ώρα.
    Με το θέμα του να μην αντέχω με παρέα για πολύ ώρα ξέρετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω?νιωθω που νιώθω σύγχυση στεναχωριέμαι και από πάνω που πρέπει να φεύγω.ξενερωνω.θυμωνω.στεν� �χωριεμαι
    Last edited by boo; 25-10-2018 at 14:29.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ....................

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ................

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @boO δεν θα σου πω ψέματα... πέρα από το να ακολουθώ την αγωγή πιστά από την στιγμή που βρήκα συνδιασμό φαρμάκων, να προσπαθώ, να κάνω υπομονή, και να ελπίζω δεν έχω κάνει κάτι θεαματικά διαφορετικό. Ούτε από ψυχοθεραπεία ούτε από κάτι άλλο. Κ γω αρχικά δεν άντεχα, ήμουν σαν χαζεμένος... δεν ερχόταν σκέψη στο μυαλό μου, ούτε κουβέντα.
    Τώρα μετά από 6 χρόνια βλέπω βελτίωση στην ομιλία μου και είμαι σε θέση να κάνω κάποιους φίλους.

    Αν ξέρει κάποιος άλλος τρόπους διαχείρισης ας πει.
    Προσωπικά στην σκέψη και στα γνωστικά απλά ήλπιζα ότι θα βελτιωθούν. Δεν ήταν κάτι που να με βοήθησε άμεσα.

    Ισως να ρωτούσες την γιατρό σου αν γνωρίζει το gingo biloba. Είναι ένα βότανο που μπορείς να το πάρεις σε κάψουλες και κάνει καλό στην μνήμη από ότι λένε. Δεν ξέρω αν θα ήταν επικίνδυνο και σου έφερνε ένταση. Αν γνωρίζει για πιθανές παρενέργειες μπορείς να δοκιμάσεις. Εγώ είχα ρωτήσει τον γιατρό μου και δεν μου το απαγόρεψε. Δεν παίρνω όμως κανένα σκεύασμα βιταμινών ή βοτάνων μέχρι στιγμής. Δεν τα πιστεύω έτσι όπως λειτουργούν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γεια ειμαι λιγο εκτος θεματος αλλα περνω και εγω αντιψυχωσικο για ανχος και καταθλιψη εδω και 8 μηνες περνω το seroguel 100 me 200 mg στο πολυ ανχος περνω 200 αλλιως 100 mg καθε βραδυ..αλλα νπιωθω συνεχεια στον κοσμο μου σαν χαζος σαν να μην δουλευει το μυαλο ενα θολομα..μπορει ολα αυτα να ειναι απο το seroguel ?

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κ η πάθηση η ίδια δημιουργεί διάφορα. Στην κατάθλιψη μειώνονται οι λειτουργίες του εγκεφάλου. Όλα γίνονται σε πιο αργούς ρυθμούς.
    Κ τα φάρμακα καταστέλουν τις σκέψεις πολλές φορές!! Ειδικά τα αντιψυχωτικά. Αυτό φεύγει με τον καιρό.
    Κάθε πάθηση ψυχολογική πάντως θέλει υπομονή και αν βρεις συνδιασμό φαρμάκων να επιμείνεις για να δεις βελτίωση. Δεν έρχεται σε διάστημα λίγων ημερών αλλά χρόνων.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αυτο με το χαζεμα ειναι το Risperdal και το Akineton σε μορφη χαπιων και οχι τοσο η αρρωστεια νομιζω.

    Το Akineton 4mg σιγουρα χαζευει.

    Αμα κανεις ενεσεις δε θα χρειαστεις να παιρνεις κατα πασα πιθανοτητα γιατι εχουν λιγοτερες παρενεργειες.

    Αμα δε θελεις τοσο πολυ τις ενεσεις τοτε περιμενε και σε λιγα χρονια θα βγει το φαρμακο σε μορφη τσιροτου νομιζω..

    Παντως το χαζεμα φευγει λιγο μετα απο 6 μηνες με Risperdal και σιγα σιγα θα εισαι καπως καλυτερα.

    Το χειροτερο ειναι οτι μου δημιουργουσε ομως και αρκετο ..αγχος και ενταση ο συνδιασμος Risperdal και Akineton σε ενα βαθμο.

    Δεν ειναι τελεια φαρμακα σε μορφη χαπιων αλλα παντως κατι καλο κανει.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by maus View Post
    αυτο με το χαζεμα ειναι το Risperdal και το Akineton σε μορφη χαπιων και οχι τοσο η αρρωστεια νομιζω.

    Το Akineton 4mg σιγουρα χαζευει.

    Αμα κανεις ενεσεις δε θα χρειαστεις να παιρνεις κατα πασα πιθανοτητα γιατι εχουν λιγοτερες παρενεργειες.

    Αμα δε θελεις τοσο πολυ τις ενεσεις τοτε περιμενε και σε λιγα χρονια θα βγει το φαρμακο σε μορφη τσιροτου νομιζω..

    Παντως το χαζεμα φευγει λιγο μετα απο 6 μηνες με Risperdal και σιγα σιγα θα εισαι καπως καλυτερα.

    Το χειροτερο ειναι οτι μου δημιουργουσε ομως και αρκετο ..αγχος και ενταση ο συνδιασμος Risperdal και Akineton σε ενα βαθμο.

    Δεν ειναι τελεια φαρμακα σε μορφη χαπιων αλλα παντως κατι καλο κανει.
    Το ακινετον είναι ότι χειρότερο, σε κάνει κυριολεκτικά φυτό, θα έπρεπε να καταργηθεί κατα την γνώμη μου! Όταν το έπαιρνα δεν αισθανόμουν τίποτα!

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σημερα εξω κοντεψα να πεσω κατω...χαλια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by boo View Post
    σημερα εξω κοντεψα να πεσω κατω...χαλια
    Tι σου συνέβη boo;;
    Hσουν σε κάποιον χώρο κ αισθάνθηκες ντροπή επειδή πήγες να πέσεις;;
    Εχω διαπιστώσει οτι πέρνω στα σοβαρά κάποια πράγματα μετά την πάθηση. Ίσως λόγω της χαμηλής αυτοεκτίμησης που νιώθω. Νιώθω τα βλέματα πάνω μου. Είναι ανασφάλεια.

    Μη στεναχωριέσαι συμβαίνουν αυτά.
    Εγώ όταν ήμουν φοιτητής και δεν ήμουν καλά, πρωτού καν πάρω φάρμακα δεν είχα καλό βάδισμα κ ισορροπία κ είχαμε βγει για καφέ με φίλους και θα έπεφτα από καρέκλα. Ήταν ένα αίσθημα σαν να ήμουν ανιωθος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα

    ειχα βγει εξω με την αδερφη μου και ειχε αρχισει να με πιανει δυσφορια.γυρνουσα μονη μου μετα σπιτι.ε ειχα τοσο εντονη την παρακολουθηση που λυγιζαν τα ποδια μου.κοιτουσα τις πολυκατοικιες γυρω μου και πνιγομουν.κοιτουσα τους ανθρωπους και αισθανομουν τοσο πολλη απειλη..ηθελα να πεσω κατω και να αρχισω να ουρλιαζω και να κλαιω..εφτασα σπιτι μου ερειπιο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολιες
    By alxpro in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 37
    Last Post: 03-10-2015, 14:29
  2. Δυσκολιες στη ζωη
    By Wonderboy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2014, 19:28
  3. δυσκολιες με την κορη μου
    By elenia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2012, 22:09
  4. Αφροδισιακές... Δυσκολίες
    By Arbi_King in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-07-2006, 19:50
  5. Δακτύλιος και δυσκολίες.
    By Oriana35 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 53
    Last Post: 19-04-2006, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •