Αγχος στρες φοβος!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Αγχος στρες φοβος!!!

    Έχω γράψει ξανά για αυτο το θέμα αλλα αναζητώ κ αλλο κόσμο που ίσως να περνά τα ιδια με μένα. Υπάρχει κανείς εδω που να αντιμετωπίζει ψυχοσωματικα με συμπτωματα τσίμπηματα και μυϊκούς σπασμούς?? Ταχυκαρδιες λεω να μην τις πολυαναφερω καθότι το θεωρώ το πιο σύνηθες σύμπτωμα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Έχω γράψει ξανά για αυτο το θέμα αλλα αναζητώ κ αλλο κόσμο που ίσως να περνά τα ιδια με μένα. Υπάρχει κανείς εδω που να αντιμετωπίζει ψυχοσωματικα με συμπτωματα τσίμπηματα και μυϊκούς σπασμούς?? Ταχυκαρδιες λεω να μην τις πολυαναφερω καθότι το θεωρώ το πιο σύνηθες σύμπτωμα..
    Τα πέρασα πολύ έντονα τον περασμένο Μάη - Ιούνιο. Τρέμουλο στα άκρα. Κράμπες και πόνος στο στομάχι. Καμία ερωτική επιθυμία. Κακή διάθεση και έλλειψη ενέργειας όλη τη μέρα. Το περισσότερο εφιαλτικό όμως η αυπνία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    επειδή λόγω του άγχους ο μυικός τόνος ανεβαίνει αρκετά και το νευρικό σύστημα συμπεριφέρεται ..σπασμωδικά, οι μύες κουράζονται και γιαυτό έχεις τσιμπήματα και τα νευρικά σήματα πάνε αλλού για αλλού γιαυτό έχεις σπασμούς, δεν είναι ασυνήθιστο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Σε ευχαριστώ πολύ geodim για την απάντηση .. Ειναι στιγμές που ηρεμώ κ εγω απόλυτα κ το σώμα μου.. Βέβαια έχω διαβάσει τόσα πολλά στο ίντερνετ κυρίως για μυϊκούς σπασμούς που συνδέονται με ανιατες ασθένειες κ αυτό είναι που με τρομάζει ενα παραπάνω και δεν με αφήνει να χαλαρώσω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Εχω σχεδόν τα πιο πολλά σε καταλαβαίνω απόλυτα ελπίζω να το ξεπεράσες κ σήμερα να είσαι καλά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Τα πέρασα πολύ έντονα τον περασμένο Μάη - Ιούνιο. Τρέμουλο στα άκρα. Κράμπες και πόνος στο στομάχι. Καμία ερωτική επιθυμία. Κακή διάθεση και έλλειψη ενέργειας όλη τη μέρα. Το περισσότερο εφιαλτικό όμως η αυπνία.
    Εχω σχεδόν τα πιο πολλά σε καταλαβαίνω απόλυτα ελπίζω να το ξεπεράσες κ σήμερα να είσαι καλά
    Multi-Quote This Message

  7. #7
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Έχω γράψει ξανά για αυτο το θέμα αλλα αναζητώ κ αλλο κόσμο που ίσως να περνά τα ιδια με μένα. Υπάρχει κανείς εδω που να αντιμετωπίζει ψυχοσωματικα με συμπτωματα τσίμπηματα και μυϊκούς σπασμούς?? Ταχυκαρδιες λεω να μην τις πολυαναφερω καθότι το θεωρώ το πιο σύνηθες σύμπτωμα..
    Εδώ και 1 μήνα έχω έρθει αντιμέτωπη με ψυχοσωματικα..εκανα πάρα πολλές εξετάσεις και πήγα σχεδόν σε όλες τις ειδικότητες γιατρών..ειναι πολύ δύσκολα να πιστέψεις ότι αυτά που συμβαίνουν στο σώμα σου είναι από άγχος..αλλα όντως έτσι γίνεται! Κάθε μέρα και κάτι άλλο..κάποια συμπτώματα επιμένουν άλλα πάνε κι έρχονται..ειμαι στην φάση που έχω καταλάβει ότι προέρχονται από στρες και προσπαθώ να τα αγνοώ.. Θα ήθελα βέβαια να φύγουν τελείως αλλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να συμβεί κάπως ή απλά με τον καιρό θα κάνουν τον κύκλο τους..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Perasa kai pernw kati paromio emena to anxos mou prokalese taxipalmia piga se 4 kardiologous ek to opoion i 2 theorounte i.kaliteri stin perioxi mou kai m eipan pos ola kala twra arxisa kai katalavenw pos ola auta eine apo to anxos na kseris den mpori na se skotosi auto opote min ta dinis simasia kai siga siga upoxoroun egw.eime poli kalitera twra

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Εμενα είναι ένας συνδυασμός πιΑ αγχους και νοσοφοβιας αλλα και εμμονής τον τελευταίο καιρό με μια συγκεκριμένη πάθηση. Εδω και 2μιση μήνες αυτή η κατάσταση κ συνέχεια μια σκέψη ότι ναι οκ έκανα πχ μια μαγνητική αλλα την ταδε εξέταση δεν την εκανα,μήπως έπρεπε μήπως το ενα μήπως το αλλο? Κ ολο αυτό γίνεται ένας φαύλος κύκλος που δεν τελειώνει με τίποτα. Και τα συμπτωματα εκεί που πάνε να υποχωρήσουν επανέρχονται με το παραπάνω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Είμαστε πολύ δυστυχώς..πριν ένα χρόνο λόγο εμμονής με αρρώστιες που ξεκίνησαν με πόνους σε στομάχι έντερο και νόμιζα έχω καρκίνο που στην τελική νοσηλεύτηκα κιόλας και δεν ειχα τίποτα μετά περάσαμε σε καρδιά που πάλι δεν έχω τίποτα και μετά σε κεφάλι που έκανα και μαγνητική αφήστε μεγάλο δραμα ταλαιπωρούμαστε χωρίς λόγο ρε παιδιά....Από ψυχοσωματικά ένα σωρό πόνους σε στομάχι έντερο έχανα κιλά στην τελική δεν μπορούσα να φάω για μέρες ταχυκαρδίες τρέμουλο σε όλο το σώμα πόνος σε κεφάλι και καθημερινές κρίσεις πανικού εμενα τα αντικαταθλιπτικά με βοηθησανε παρά πολύ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Nai epidi den to vgazis apo to.mialo sou eixa kai egw to idio.me tin kardia piga se 2 kardiologous mou eipa ola ok kai iremisa kai opote me piani taxipalmia lew ok eine anxos kai tipota allo

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Η ίδια ιστορία λίγο πολύ σε όλους μας. Και εγώ νοσοφοβία και άγχος και φυσικά πέρασα από μερικούς γιατρούς. Το καλό είναι πως αν προσπαθήσεις να το αγνοήσεις τα συμπτώματα μετριάζουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Μακάρι παιδιά τι να πω.. Ειναι τραγικό να είσαι καλα κ να ζεις με αυτή την παράνοια του μυαλού σου.. Το μόνο που πραγματικά θέλω είναι να υποχωρήσουν αυτά τα σωματικά συμπτωματα που με πάνε μονίμως πίσω και να βρω τον παλιό μου εαυτό που εδω κ σχεδόν 3 μήνες τον έχασα κ δεν μπορώ να χαρώ μέσα μου τίποτα!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    12
    λοιπον παιδια θελω βοηθεια εχω ξεχασει την συνταγη για τα ζαναξ στο πατρικο μου ενω ειμαι φοιτητης πως μπορω να τα παρω τωρα απτο φαρμακειο??

Similar Threads

  1. Απίστευτο κρυφό Στρες και άγχος
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-01-2018, 11:18
  2. Προϊοντα φαρμακειο για το αγχος-στρες
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-11-2017, 08:19
  3. Αγχος, Στρες και πόνοι στο άνω μερός του κρανίου
    By kwstas123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2017, 18:13
  4. Στρες και άγχος
    By username01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-07-2016, 17:31
  5. Άγχος, στρες και καταπολέμηση αυτών
    By vagi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-05-2010, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •