Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188

    Κατάθλιψη

    Καλησπερα σας ειπα να γράψω εδώ μπας και νιώσω καλύτερα και κάποιος με καταλάβει.Είμαι έγκυος 8 μηνών και αποτι έχω καταλάβει περνάω μια κατάθλιψη η περίοδος θλίψης το τελευταίο καιρό.Να πω εδώ πως πριν ένα χρόνο πέρασα μια περίοδο κρίσης πανικού και διαταραχής πανικού όπου πήρα αντικαταθλιπτικά τα οποία έκοψα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος.Τωρα αυτή τη περίοδο νιώθω πάλι τα συμπτώματα κατάθλιψης όμως στην φάση που είμαι δεν θέλω να πάρω αντικαταθλιπτικά.Το κακό είναι πως νιώθω τα σωματικά που με ενοχλούν το κλάμα που δεν σταματά την πίεση που ανεβαίνει και ότι κανένας στην ουσία γύρω μου δεν το καταλαβαίνει αλλά και επίσης δεν θέλω να το πω σε πόλους γιατί δεν θα με καταλάβουν κιόλας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου, έχεις τα γνωστά συμπτώματα, από την απότομη διακοπή του αντικαταθληπτικου! Τώρα υπομονή και πολύ υποστήριξη απο το περιβάλλον σου μέχρι να γεννήσεις. Μετά με πολύ προσοχή όταν και εάν τα ξαναρχίσεις. Εάν τα ξαναξεκινήσεις και σταθεροποιηθεις, πολύ πολύ αργά ή διακοπή τους, εάν θέλεις να περιορίσεις τα συμπτώματα απόσυρσης.
    Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

  3. #3
    Γεια σου..
    Συμβουλεψου και τον γυναικολόγο σου.. στην εγκυμοσύνη γινόμαστε συναισθηματικά πιο ευάλωτες.. Με όλες αυτες τις αλλαγές στις ορμόνες κτλ. Σιγουρα σε ένα βαθμό θα σε επηρεασε που σταμάτησες ξαφνικά τα χάπια σου, αλλά ίσως να υπάρχει κάτι πιο φιλικό για το έμβρυο..Να ξέρεις ότι μετά τη γέννα υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για τη γνωστή επιλοχίος κατάθλιψη αλλά και για τα baby blues που είναι πιο ελαφριάς μορφής και προσωρινό (θλίψη, κλάμα με το παραμικρό κτλ) Κάνε κουράγιο, λίγο σου έμεινε ακόμα και μετά θα μπορέσεις να συνεχίσεις την αγωγή σου.. Μίλα όμως στον γυναικολόγο σου, κάποια λύση θα σου δώσει..

    Εγώ είμαι πάλι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις και συμβουλές σας..Πριν σταματήσω επερνα 5mg εσκιταλοπραμη που μπορώ να πω αν και μικρή δόση είδα αμέσως διαφορά στα ψυχοσωματικά..Σήμερα μπορώ να πω νιώθω πιο καλά.Γενικα είναι πολύ ανχωδης άτομο και υποχονδρία γιαυτο έπαθα και την διαταραχή πανικού.

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •