Ξαφνικός και αιφνιδιος πόνος στο στήθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    7

    Ξαφνικός και αιφνιδιος πόνος στο στήθος

    Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει
    Γενικά κατά καιρούς δοκίμασα όλους τους γνωστούς τυπους συμπτωμάτων των κρίσεων πανικού. Πλέον τις διαχειρίζομαι με σχετική επιτυχία.εχω πιάσει και τα δεύτερα αντα κ τις έχω μάθει καλά.

    Τις τελευταίες μέρες έχω κάτι καινούργιο που είναι τρομαχτικό. Εκεί που περπατάω έχω σε ανύποπτη στιγμή έναν αιφνίδιο πονο σαν μαχαίρια στο κέντρο του στήθους, που ξαφνικά απλώνεται παντού και μου κόβει την ανάσα. Είναι σαν μαχαίρια που κρατά μόλις μία στιγμή, ένα δευτερόλεπτο.

    Εξέτασεις τριπλεξ έκανα πριν ένα μήνα για άσχετο λόγο και ήταν καλές. Τεστ κοπώσεως επίσης πριν έξι μήνες. Κ αυτό οκ. Πίεση δεν έχω..

    Τι διάολο είναι; Προσομοιάζει όλους τους πόνους, από έμφραγμα μέχρι και οισοφαγίκο σπασμό αλλά παράλληλα απέχει κατά πολύ απ' αυτά.
    Γενικά όμως είμαι σε ένταση το τελευταίο διάστημα.

    Έχει τύχει σε κανέναν άλλον ή μόνο σε μένα έκατσε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by nomoretears View Post
    Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει
    Γενικά κατά καιρούς δοκίμασα όλους τους γνωστούς τυπους συμπτωμάτων των κρίσεων πανικού. Πλέον τις διαχειρίζομαι με σχετική επιτυχία.εχω πιάσει και τα δεύτερα αντα κ τις έχω μάθει καλά.

    Τις τελευταίες μέρες έχω κάτι καινούργιο που είναι τρομαχτικό. Εκεί που περπατάω έχω σε ανύποπτη στιγμή έναν αιφνίδιο πονο σαν μαχαίρια στο κέντρο του στήθους, που ξαφνικά απλώνεται παντού και μου κόβει την ανάσα. Είναι σαν μαχαίρια που κρατά μόλις μία στιγμή, ένα δευτερόλεπτο.

    Εξέτασεις τριπλεξ έκανα πριν ένα μήνα για άσχετο λόγο και ήταν καλές. Τεστ κοπώσεως επίσης πριν έξι μήνες. Κ αυτό οκ. Πίεση δεν έχω..

    Τι διάολο είναι; Προσομοιάζει όλους τους πόνους, από έμφραγμα μέχρι και οισοφαγίκο σπασμό αλλά παράλληλα απέχει κατά πολύ απ' αυτά.
    Γενικά όμως είμαι σε ένταση το τελευταίο διάστημα.

    Έχει τύχει σε κανέναν άλλον ή μόνο σε μένα έκατσε;
    Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να θέλω να κάνω διάγνωση μήπως είναι ένα απλό κρυολόγημα του στήθους...πριν τρείς εβδομάδες είχα πόνο στο στήθος ακριβώς στη μέση του στήθους...σαν να με βαραγανε μπουνιές στο στήθος...ανυσηχησα και πηγα στο γιατρό τελικά ένα απλό κρυολόγημα ήταν...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κρύωμα. Είναι ότι περιγράφω. Κόβει την ανάσα κ κρατά ένα δευτερόλεπτο, μια στιγμή. Σαν να κόβεται η ζωή για ένα δευτερόλεπτο. Κ δε σε προετοιμάζει. Δεν έχω πχ πόνους πριν ή κάποια κατάσταση που να προμηνύει κάτι. Εντελώς αιφνίδια. Κ μετά δεν ακολουθεί κρίση ή κάτι άλλο. Βέβαια σήμερα αγχώθηκα κ προκάλεσα μόνος μου επιπλέον ανησυχία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by nomoretears View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κρύωμα. Είναι ότι περιγράφω. Κόβει την ανάσα κ κρατά ένα δευτερόλεπτο, μια στιγμή. Σαν να κόβεται η ζωή για ένα δευτερόλεπτο. Κ δε σε προετοιμάζει. Δεν έχω πχ πόνους πριν ή κάποια κατάσταση που να προμηνύει κάτι. Εντελώς αιφνίδια. Κ μετά δεν ακολουθεί κρίση ή κάτι άλλο. Βέβαια σήμερα αγχώθηκα κ προκάλεσα μόνος μου επιπλέον ανησυχία.
    Ε τοτες δεν ξέρω τι είναι αν ξέρει κάποιος άλλο μέλος σίγουρα θα σου πει γνώμη...μην σε λέω και ότι νάνε απλά εμένα το μυαλό μου πήγε στο κρυολόγημα επειδή το είχα πριν εβδομάδες.... περαστικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Κάτι παρόμοιο παθαίνω κι εγώ αλλά χωρίς πόνο στο στήθος συνήθως ειδικά το βράδυ που ξαπλώνω και χασμουριέμαι νιώθω αυτο σαν να κόβεται η ζωή για 1,2 δευτερα σαν να μην έχω αισθήσεις για κάτι δευτερα ώσπου να τελειώσει δηλαδή το Χασμουρητό. Εγώ πλέον τα αποδίδω ολα στο ανχος γιατί άλλη εξήγηση δεν υπάρχει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να θέλω να κάνω διάγνωση μήπως είναι ένα απλό κρυολόγημα του στήθους...πριν τρείς εβδομάδες είχα πόνο στο στήθος ακριβώς στη μέση του στήθους...σαν να με βαραγανε μπουνιές στο στήθος...ανυσηχησα και πηγα στο γιατρό τελικά ένα απλό κρυολόγημα ήταν...

    Συμφωνω , Dr. George .....αλλα μην αποκλειεις το αγχος ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω , Dr. George .....αλλα μην αποκλειεις το αγχος ....
    A απιστευτο ολο αυτο.δεν ξερω.μπορει να φταει κ ο καιρος .ο Νοέμβρης ο Νοεμβρης ο Νοεμβρης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    A απιστευτο ολο αυτο.δεν ξερω.μπορει να φταει κ ο καιρος .ο Νοέμβρης ο Νοεμβρης ο Νοεμβρης

    Δεν φταει ο καιρος , το αγχος σου φταει .......νομιζω παντα ....

Similar Threads

  1. Ολη μερα ταχυκαρδιες και πονος στο στηθος !
    By μοιρα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-03-2016, 16:25
  2. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 28-12-2011, 13:55
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 14:04
  4. πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.
    By pas75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2011, 19:24
  5. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 12:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •