η μητερα μου θελει να κντρολαρει εμενα και τον αντρα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8

    η μητερα μου θελει να κντρολαρει εμενα και τον αντρα μου

    γεια σας, το ονομα μου ειναι χαρις και ειμαι παντρεμενη με τον jonathan.
    παντευτηκαμε πριν απο 2 χρονια στην νεα υορκη, και μεναμε εκει, ειχαμε ομως καποια οικονομικα προβληματα και ηρθαμε με προσκληση της μητερας μου στην ελλαδα.
    η συμφωνια ηταν οτι θα πουλαγε το σπιτι και επειδη ειναι ανεργη, τα χρηματα που θα επερνε θα την βοηθουσαν να ξεκινησει μια επιχειρηση και θα βοηθαγε και εμας.
    ολα καλα και ομορφα.
    να πω πως η μητερα μου εχει να δουλεψει 6-7 χρονια, πουλησε ενα αλλο σπιτι στην αθηνα πριν απο 3 χρονια εφαγε ολα τα χρηματα σε πραγματα και μου στερεισε ακομα και τα χρηματα που μου ειχε βαλει σε λογαριασμο στην τραπεζα για βοηθεια οταν πηγα στην αμερικη, μου εβαλε 3000 Ε και μου τα πηρε πισω χωρις να με ρωτησει η να με προηδοποιησει.
    ετσι εμεινα χωρις λεφτα και αντι για να κυνηγησω το ονειρο μου κατελειξα να δουλευω 10ωρα και 12ωρα για να επιζησω και δεν ειχα ενεργεια ουτε για να βγω το σαβατοβραδο.
    παντρευτηκα και στην αρχη ηταν δυσκολα μαζι με τον αντρα μου, ειχε αλλα ψυχολογικα αυτος, και καταληξαμε απο ανοησια εδω στην ελλαδα με την μητερα μου να θελει να μας κοντρολαρει , να μας πεταει τα πραγματα μας, επειδη δεν ειναι καλα, να μας λεει οτι ειμαστε βρωμαρηδες και οτι εγω φταιω που δεν εκανε τιποτα στην ζωη της και οτι ημουν ενα παιδι που να καταλαβαινα πως πρεπει να την βοηθησω, και να ειμαι οργανωτικη και, και, και , με λιγα λογια δεν ημουν το παιδι που βλεπει στην τηλεοραση, βασικα ημουν παρα πολυ ζωηρη, στο σχολειο ημουν η τελεταια μαθητρια, αλλα ομως εχω iq 145, και πολλα ταλεντα και ορεξη να κανω πολλα πραγματα στην ζωη μου.
    τωρα , το θεμα ειναι, οτι εγω και ο αντρας μου ζουμε μαζι με την μητερα μου στο ιδιο σπιτι το οποιο ειναι διπλοκατοικια, αλλα συνδεεται με εσωτερικη πορτα και τα κλειδια τα εχει η μητερα μου, και βεβαια μπορει να μπει οποτε θελει.
    το σπιτι μας το αφησε ο παππους μου και στις δυο, αλλα αυτη δεν μπορεσε να το δεχτει και εβαλε την γιαγια να γραψει αλλη διαθηκη, με μοναδικο κληρονομο αυτη, δεν με ενοιαζε ουτε και με νοιαζει, ουτε και θελω να διεκδικησω τιποτε απο ενα σπιτι που εχω μονο πικρια, ειναι ομως σωστο η μητερα μου να κακοποιηει εμενα και τον αντρα μου , πετοντας τα πραγματα μας, φωναζοντα μας, να μας προσβαλει και να μας ταπινωνει οτι ειμαστε βρωμικοι και δεν θα μπορουμε να εχουμε ζωη σωστη.
    απο μικρη με φωναζε παντα γρουσουζα και παντα ακουγε την γιαγια μου που της ελεγε οτι "γιατι πηγες και εκανες παιδι", "αυτο το πραγμα σε κατεστρεψε", "αντρα δεν ηθελες?, καλα να παθεις" και αλλα, και αλλα,
    μπορω να πω πως σε αυτη την οικογενεια ο πατερας εξαφανισμενος (φυσικα), και εχω κανει 4 αποπειρες αυτοκτονιας απο την ηλικια των 13 χρονων, μεχρι τα 18 μου που με πηγανε στο νοσοκομειο και με περιμενανε οι γιατροι 3 ημερες να δουν αν θα ζησω η θα πεθανω, τωρα ειμαι πολυ καλα, και προς Θεου απο την τελευταια που εζησα υποσχεθηκα στον Θεο πως ποτε δεν θα ξανακανω τετοιο πραγμα και αγαπω την ζωη οσο τιποτε αλλο.
    μαζι με τον αντρα μου μπορω να πω πως τα βρηκαμε οσο ειμαστε εδω στην ελλαδα και εμαθε πολυ βασικα μαθηματα ζωης και εγινε πιο ωριμος, και καλος, εγω αυτη την στιγμη θελω να εχω την ησυχια μου και να κανω αυτα που πρεπει, να κανω , εχω καποια μικροπροβληματακια υγειας που προσπαθω να ξεπερασω, ειναι βασικα ενα πολυποδακι στον λαιμο και καποια γυναικολογικα, που πρεπει να ακολουθησω αυστηρα ενα καθημερινο προγραμμα , αλλα η μητερα μου δεν μας αφηνει σε ησυχια.
    η μητερα μου υποτιθεται οτι πρεπει να πουλησει το σπιτι ετσι εκανε προσυμφωνο με εναν ενδιαφερομενο και οχι μονο δεν το πουλαει αλλα εφαγε και ολα τα χρηματα, και δεν ξερω που θα καταληξει η υποθεση αυτη. Εγω της ειπα πως αν δεν θελει να πουλησει τουλαχιστον να πληρωσει τα χρεη της και να παρει καποιο δανειο, να δωσει τα λεφτα των ανθρωπων πισω και να εχει και χρηματα για τον εαυτο της, τιποτα, τα εφαγε ολα, και επειδη εγω νοιωθω ασχημα για αυτο που καναμε, περνω τροφη για τα γατια και τα σκυλια για να κανω κατι καλο, και εχθες εκανε πολυ μεγαλη φασαρια, χωρις σοβαρο λογο, αρχισε να φωναζει και να με προσβαλλει, και ξερει πως δεν πρεπει να μιλαω, πρεπει να κανω αφονια, και το κανει επιτηδες.
    για να την σταματησω πηρα το σιδερο και της ειπα οτι αν δεν σταματησει θα τα σπασω ολα, δεν σταματησε και αρχισε να με βριζει, της εκανα ψεμματα πως της επιτηθομαι και επιτελους εκλεισε την πορτα και μας αφησε ησυχους.
    πηρε την αστυνομια και αρχισε να κλαιει οτι θα την σκοτωσω και σπαω τα πραγματα, και δεν μπορει αλλο, και να ουρλιαζει.
    η αστυνομια ηρθε δεν κανανε τιποτα, αλλα το τι ψεμα ειπε, εντυποσιαστηκα, γιατι εδινε δικιο στον εαυτο της μεσα απο ψεμματα!!!!!!
    αν ελαγε την αληθεια , οτι με κακοποιει ψυχολογικα για να με εξοργισει , με αποτελεσμα να εχω πολυ οργη και να θελω να σπασω πραγματα, δεν μπορω, ειναι παρα πολυ προκλητικη,
    για παραδειγμα, ο αντρας μου εχει αποκολληση του ρετινοηδους και δεν μπορει να συκονει βαρια αντικειμενα, του το απαγορευσε ο γιατρος, στο ενα του ματι ειδει ειναι τυφλο, και εχθες οταν εκανα νοημα στον αντρα μου να μην συκοσει αυτο που του επεβαλε η μανα μου, μου ειπε (η μανα μου) "αστον να το σηκωσει , να γινει αντρας!", δηλαδη οτι μπορει να τυφλοθει τελειως , δεν συμαντικο, το σημαντικο ειναι να "γινει αντρας' , εκαι δεν αρχιζεις τα βρισιδια?????
    γιατι καταπινεις καταπινεις, αλλα ποσο πια????
    η αληθεια ειναι οτι σε αυτην την οικογενεια τα λογια και ο διαλογος δεν εχει αξια, το μονο που μπορει να κανει τον αλλο να σταματησει να σε κακοποιει ειναι να περνεις ενα αντικειμενο και να αρχιζεις να σπας, αυτο εκανε ο θειος μου ο οποιος εχει μια μικρη καθυστεριση, και περναγε, αυτο αναγκαστηκα να κανω και εγω για να μην μου μιλανε και να με ταπινωνουν συνεχεια και να με κακοποιουν ασταματητα, λεγοντας μου οτι δεν επρεπε να γενηθω και ηταν λαθος η μητερα μου να με κανει, επρεπε, να με "ριξει".
    αυτο το ακουω απο τοτε που ημουν 12.
    και τωρα πλεον ξερω πως δεν γινεται να συγχοραω και να ξεχναω αυτην την κακοποιηση.
    το θεμα μου ειναι, πια ειναι τα δικαιωματα μου, μεσα στο σπιτι το οποιο, ειναι στα συμβολαια της γιαγιας μου και μονο στην διαθηκη το αλλο μισο της μανας μου, χωρις να εχει κανει την αποδοχη.
    η γιαγια μου μεχρι να μπορεσουμε εγω και ο αντρας μου να φυγουμε δεν εχει προβλημα να μενουμε εκει, εχει ομως η μητερα μου οταν δεν υπακουμε τις απετησεις της, απως να μας πεταει τα πραγματα μας χωρις να μας ρωταει, και να ερχεται στο δωματιο μας και να μας κακοποιει με τα λογια της.
    τι να κανω?
    πιστευω πως ισως να εχει προβλημα στα μυαλα της, να φωναξω γιατρο?
    εχω το δικαιωμα? τι μπορω να κανω για να δω αν ειναι σοβαρη η κατασταση της οσο αφορα την υγεια στα μυαλα της?

    πια ειναι τα δικαιωματα μας?????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Απ\' οτι λες η γιαγια σου αρχικα εβαζε τα ζιζανια στη μαμα σου \"τι ηθελες κι εκανες παιδι?\". Η συμπεριφορα της γιαγιας σου απεναντι της δεν ειναι και η καλυτερη και σιγουρα δεν ειναι η μονη ατακα. Προφανως της εχει πει και δειξει κι αλλα πολλα τα οποια την πληγωσαν και δεν μεγαλωσε σωστα, με αποτελεσμα να ειναι οπως ειναι. Μπορει να μη φταιει εξ ολοκληρου η γιαγια σου, καποιος ομως την εκανε ετσι. Και τωρα ηρθε η σειρα σου και μετα των παιδιων σου. Η συμπεριφορα μας και η προσωπικοτητα μας διαμορφωνεται κυριως απο το οικογενειακο μας περιβαλλον, οπου και αντιγραφουμε και υιοθετουμε πολλες συμπεριφορες. Υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι σαν τη μαμα σου. Με απλα λογακια σε βγαζουν εξω απο τα ρουχα σου και στο τελος φαινεσαι εσυ η υστερικη και η τρελη. Οπως ειδες φτανει και στο σημειο να πει ψεματα. Μην τη μισησεις για ολα αυτα γιατι δεν μπορεις να ξερεις τι περασε για να γινει ετσι. Αν την πετυχεις καμια φορα στα καλα της προτεινε της να παει σε καποιο ψυχολογο κι ετσι ν αναγνωρισει τις πραξεις της και τη συμπεριφορα της. Εσυ ομως οσο θα μενεις διπλα της και κλειδαριες ν αλλαξεις δεν ξερω αν θα ηρεμισεις. Πρεπει να βρεις τον εαυτο σου, να δεις τι εχεις και να μαθεις στους υπολοιπους να σεβονται εσενα και την οικογενεια σου. Μιλησε με τον συζυγο σου και παρτε αποφασεις. Καντε μια νεα αρχη με ορους και \"νομους\" που θα προσπαθησετε να τηρησετε. Το να κλεινετε απλα τ αυτια δε γινεται κατι γιατι η ψυχη συνεχιζει ν\' ακουει. Αν μπορειτε οικονομικα συμβουλευθειτε εναν ψυχολογο για να μπορεσετε να ξαναφτιαξετε τη ζωη σας. Ειναι τραγικο ολο αυτο κι ειναι κριμα να συνεχιστει. Ολα αυτα ειναι μια προσωπικη γνωμη και οχι ειδικη. Καταλαβαινω πως το προβλημα δεν ειναι ουτε ενα ουτε δυο, αλλα λυνεται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    haris, σεβομαι τα βιώματα που περιγράφεις αναφορικά με την παιδική και εφηβική σου ηλικία, όμως δεν είσαι ένα αβοήθητο παιδί πλέον χωρίς ευθύνη, παντρεύτηκες, εκανες δική σου οικογένεια και υποθέτω είσαι ενήλικη...ξέρεις, η μητέρα σου δεν έχει καμία υποχρέωση να σε βοηθήσει οικονομικά πλέον, το κάνει μόνο εάν το θέλει κι είναι δικαίωμά της να μην συνδράμει.τωρα γι αυτά που ρωτάς περί δικαιωμάτων κτλ, εάν η γιαγια σου είναι εν ζωή ( που ειναι απ΄ ότι κατάλαβα ) και δεν εχει μεταβιβάσει το σπίτι στην μαμά σου, αποφασίζει η γιαγιά, η διαθήκη εκτελείται μετά θάνατον, αλλά πέρα από το νομικό σκέλος η συμβίωσή σας συντηρεί τα προβλήματα..μπορείτε να βρείτε ένα σπίτι με τον άντρα σου και να στηριχτείτε στα δικά σας πόδια, το οποίο και επιβάλλεται από όλες τις πλευρές κι αν το δεις...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    στελλα, ξερω παρα πολυ καλα οτι ειμαι ενηλικη και η μανα μου δεν ειναι πια η αρμοδια για την ζωη μου και τα οικονομικα μου, αλλα τωρα ειμαι σε αυτην την δυσκολη στιγμη που περναω και προσπαθω να φυγω, δεν γιναεται απο την μια ημερα στην αλλη, και δεν γινεται ο αντρας μου να δουλεψει εδω στην ελλαδα γιατι ειναι αμερικανος, γι αυτο τετοιες εξυπναδες πες τες αλλου!!!!
    ξερω παρα πολυ καλα τι πρεπει να κανουμε, και δεν εχουμε καμοια ορεξη για τετιου ειδους κυρυγματα, αλλα η απαντηση σου δειχνει οτι δεν διαβασες ολη την ερωτηση, γι αυτο οποιος μπορει ας απαντηση,

    αλλα ειναι φενεται το ελληνικο, γιατι εβαλα ερωτηση και σε ενα forum ψυχολογιας στην αγγλια, και μου μιλησανε για τα δικαιωματα μου , και οτι μας τα καταπαταει,
    και στο κατω κατω , δεν θα παρω τους δρομους, μαζι με τον αντρα μου, εχουμε το προγραμμα μας και αυτο θα ακολουθησουμε, και μολις ειμαστε ετοιμοι, τοτε θα φυγουμε, αλλα μεχρι τοτε,
    ΡΩΤΑΩ, ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ?????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    χαλαρωσε γλυκιά μου....δεν νομίζω ότι μπηκες εδω για να ακουσεις μονο οτι σου αρεσει...anyway, τα δικαιώματά σου νομικά εγω τουλάχιστον στα είπα..από κει και περα...καλή τυχη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    εσυ να χαλαρωσεις και να μην ασχολησαι με το θεμα μου.
    εισαι ασχετη, και δεν χρειαζομαι την συμβουλη σου.
    εχεις ακουσει για τα ανθρωπινα δικαιωματα?
    εγω μολις τα διαβασα εξυπνη!
    και ξερω οτι εκανα ανοησια να ερθω πισω στην ελλαδα , και που εμπιστευτικα την μανα μου.
    αλλο ρωταω!
    και οχι δεν μου απαντησες, αυτη δεν ειναι απαντηση.
    εισαι ασχετη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    όχι, δεν θα ξανασχοληθω με το θέμα σου...αλλά θα σε παρακαλουσα να αποφυγεις τους χαρακτηρισμους, δεν θυμαμαι να σε χαρακτηρισα καπου...όσο για το αν γνωριζω από ανθρωπινα δικαιωματα...ασε να το ξερω εγω. να σαι καλα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    και δεν θελουμε χρηματα απλα για να νοικιασουμε, θελουμε να φυγουμε στο εξωτερικο, για μπορεσουμε και οι δυο να δουλεψουμε.
    για τωρα πρεπει αυτη η γυναικα να σεβαστει τα ανθρωπινα δικαιωματα μας, η θα εχει να κανει με τον νομο, που ειναι και παγκοσμιως.
    αφηστε ας μην απαντηση αλλος, απο την αγγλια με ενημερωσανε παρα πολυ καλα!
    ευχαριστω πολυ!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    και επισης, αφου ειποθηκε \"ξέρεις, η μητέρα σου δεν έχει καμία υποχρέωση να σε βοηθήσει οικονομικά πλέον, το κάνει μόνο εάν το θέλει κι είναι δικαίωμά της να μην συνδράμει.\" εσυ ξερεις οτι εγω δουλευω απο 16 χρονων, επειδη η μητερα μου καθοτανε?
    ναι , ηταν η μεγα κυρια και επρεπε να δουλευω εγω, και εχω δουλεψει αρκετα σε πραγματα που δεν αγαπω και δεν με εκφραζουν,
    ενω η κυρια αυτη απο τοτε που την θυμαμαι εχει δουλεψει συνολο 5-6 χρονια, ολα τα αλλα καθεται και καπνιζει και πινει καφε και φωναζει, και τα λευτα τα βρισκει απο τα σπιτια που πουλαει και οταν της τελειωνουν απο την γιαγια μου.
    γι\'αυτο εφυγα στο εξωτερικο και μπορεσα να συντηρησω τον εαυτο, και ειμαι πολυ υπερηφανη γι\'αυτο που εκανα , να φυγω μονη μου και να καταφερω απο το τιποτα σε δυο χρονια να ειμαι παντρεμενη να ακολουθω το ονειρο μου, απλα ετυχε να εχουμε καποια οικονομικα προβληματα και η οχια με επεισε , αφου με εψηνε 1 χρονο να γυρισω πισω.
    τωρα ειμαι ενα χρονο εδω και εχω χασει πολυτιμο χρονο οσο αφορα την δουλεια μου στην μουσικη, δεν μπορω να την αφησω πισω και να παρω τους δρομους, εχω δικαιωματα σε αυτην την οικοια, δεν μπορει πλεον αυθαιρετα να κανει οτι θελει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    mcharis εισαι θυμωμενη αυτο ειναι σιγουρο...


    Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τι σοι ψυχολογικη υποστηριξη ζητας απο αυτο το site.
    Τωρα για ανθρωπινα δικαιωματα απο οσο γνωριζω εδω μεσα δεν εχω υποψη μου να υπαρχει καποιος ειδημων.

    Κατα τα αλλα,
    απο τα λιγα που καταλαβα, θα σου ελεγα να παρεις συμβουλες απο καποιον επαγγελματια, μαλλον δικηγορο που να ειδικεύεται στο θεμα σου.


    Στο παρον site θα βρεις αποκλειστικα και μονο ψυχολογικη υποστηριξη η και φιλικη αν θες.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    ναι , ψυχολογικη και φιλικη, αλλα και νομικη.
    δεν μπορει εδω να μην ξερουν ανθρωποι για τα δικαιωματα οταν αυτα καταπατουνται σε κακο ψυχολογικο βαθμο.
    γιατι στην αγγλια με συμβουλεψανε?
    δεν ειναι δικηγορος ο ανθρωπος που μου εξειγησε.
    ενας απλος ανθρωπος που εχει καποιες γνωσεις.
    και δεν διαβασα μεχρι στιγμης καποια υποστηριξη, εκτος απο τον wintertimes.
    η αλλη κυρια δεν μπορει αυθαιρετα να γραφει οτι της αρεσει.
    θα πρεπει να ξερει τι λεει, διαφορετικα να μην ειναι σε forum ψυχολογιας, τι δουλεια εχει ?
    και ναι , ειμαι θυμομενη, φυσιολογικο ειναι, ενα χρονο ειμαι στην ελλαδα να χανω το καιρο μου, εσυ τι θα εισουν?
    χαρουμενος?
    και ναι ξερω οτι ειναι και δικο μου το λαθος γιατι δεν επρεπε να την εμπιστευτω, αλλα τωρα ξυπνησα,
    φαντασου αυτην την γυναικα κατι σαν τον hitler, ξερει να χρησημοποιει την προπαγανδα σαν τα δαχτυλα της.
    λοιπον, ευχαριστω για την συμβουλη, αλλα εχω τα ανθρωπινα δικαιωματα στα οποια δεν εχει δικαιωμα να ερχεται στο δωματιο μας και να πεταει τα πραγματα μας.
    τωρα εχουμε κλειδωσει τουλαχιστον την κρεβατοκαμαρα, και εχει μονο προσβαση στην κουζινα.
    στην αγγλια εβαλα ερωτηση και απαντησανε απλοι ανθρωποι με πολυ πιο πολυ κατανοηση απο το forum εδω, και με διαφωτισανε παρα πολυ, δεν θεlω να ξαναασχοληθω με το site το ελληνικο, γιατι δεν μου αρεσει ο τροπος αυτος, και εκτος απο μια γνωμη , δεν διαβασα καμοια βοηθεια

    ευχαριστω τον wintertimes, εχεις δικιο , απο την γιαγια μου και τον παππου μου , βγηκανε 3 παιδια (δεν λεω για τα ποσα παιδια εκανε η γιαγια εκτρωση)
    η μαμα, ο ενας μου ο θειος που εχει καποια καθυστεριση και εχει προβλημα με τα νευρα του, ο αλλος ο θειος μου α οποιος αυτοκτονησε και εχω και το ονομα του, 20 χρονων, και η μανα μου η οποια εμπλεξε με τον πατερα μου απο 16 χρονων, με εκανε στα 18 της, και εφαγε παρα πολυ ξυλο, και εξαιτιας του εχασε 1 η 2 παιδια, που ηταν εγκυος,
    γι\'αυτο παντα της συγχορουσα τα παντα, αλλα δεν γινεται να την λυπαμαι, και να πιστευω πως αληθινα θελει να αλλξει την ζωη της, με κουβαλησε να την βοηθησω με το σπιτι και να παρω το μεριδιο μου και με εχει να μου βγαζει την πιστη αναποδα,
    τελος, η θα ερθει γιατρος να την δει, διαφορετικα ειναι αξια της μοιρας της, και αλλες μαναδες με 3 και 4 παιδια δουλευοθν σαν τα σκυλια και ειναι και αρρωστες, αλλα τα παιδια τους δεν τα κατηγορουν ουτε τα βασανιζουν.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by mcharis


    στην αγγλια εβαλα ερωτηση και απαντησανε απλοι ανθρωποι με πολυ πιο πολυ κατανοηση απο το forum εδω, και με διαφωτισανε παρα πολυ, δεν θεlω να ξαναασχοληθω με το site το ελληνικο, γιατι δεν μου αρεσει ο τροπος αυτος, και εκτος απο μια γνωμη , δεν διαβασα καμοια βοηθεια

    χμμμ να σου πω,
    εδω στην ελλαδα ειμαστε λιγο περιεργοι αυτο ειναι γεγονος.
    Προτιμουμε ανθρωπους που ειναι τροπο τινα πιο κοντα στα δικα μας γουστα.
    Απο μεριας μου μπορω να σου πω οτι η συμπεριφορα σου, μου ειναι απεχθης και να σου πω την μαυρη αληθεια, βρεις δεν βρεις λυση, χεστηκα.

    Η φτωχικη μου γνωμη ειναι να συνεχισεις τα conversation στα english forums γιατι εδω στο ελλαντα ειμαστε λιγο brutal....



    Τις καλυτερες ευχες μου για οσα δευτερολεπτα χαλασεις στο παρον site....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    και που συνεχιζεις και απαντας και ασχολεισαι με ενα ατομο το οποιο σου δημιουργει απεχθεια, δηλωνει το επιπεδο μορφωσης σου ειδικα σε ενα forum ψυχολογιας, εχω διαβασει χειρωτερα απο αλλους και πολυ κακες συμπεριφορες απο την δικη μου αλλα εχω ομως την καλλιεργεια και την μορφωση να μιλω σωστα οταν βλεπω οτι υπαρχει ενα προβλημα και μπορω να βοηθησω.
    στην περιπτωση εσενα και της αλλης το μονο που σας αρεσει ειναι να πουλατε μαγκια, και να δειχνετε ποσο χαμηλοι ειστε, σε θεματα ψυχολογιας, γιατι ειστε προκλητικοι και οι δυο απεναντι μου με τροπο ασχημο και αδιαφορο για το προβλημα μου.

    καλο θα ειναι και οι δυο να λυσετε πρωτα τα δικα σας ψυχολογικα και μετα ανθρωπων που πραγματικα ενδιαφερεστε και μετα να ερθετε και να πουλησεις την μαγκια σου, γιατι εσυ δειχνεις ασχημα, και η αλλη, εγω τουλαχιστον το παραδεχομαι, οτι εχω ενα προβλημα και ειμαι οργισμενη, και φυσικο ειναι να μιλω αποτομα, εσενα πιο ειναι το προβλημα σου να μου επιτιθεσαι?

    εχω δικιο με την κυρια που τολμα να μου υποδειξει αν ειμαι ενηλικη και οτι πρεπει να δουλεψω, το ξερω!
    αλλα οι ανθρωποι καμοια φορα κανουν και καποιες συμφωνιες που ειναι θεμα ηθικοτητας να τηρησουν, η μητερα μου δεν θελησε να τηρησει την συμφωνια μας, και θα το καταλαβαινα εαν ηταν καλη μαζι μου και οχι το τερας που μου βγαζει,

    εξαλου το οτι πεταει τα πραγματα μας στα κρυφα και μας λεει βρωμικους, δεν θα επρεπε να μου απαντησει καποιος γι\'αυτο?
    ειναι φυσιολογικο? πεταει τα παντα στα σκουπιδια.

    αλλα το μονο που ξερεις ειναι ελληνικη σου μαγκια,
    καποιοι σαν εσενα κανουν την ελλαδα να πηγαινει πισω.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    8
    ευχαριστω και παλι τον wintertimes, και βεβαια θα φυγουμε, γιατι οι δουλεις μας ειναι στο εξωτερικο, ο αντρας μου δεν μπορει να δουλεψει εδω, και τα εχω βρει με τον εαυτο μου, ειμαι ευτυχισμενη και νιωθω χαρουμενη. αλλα καλο θα ειναι το γρηγοροτερο να φυγουμε.
    την λυπαμαι γιατι εχει ονειρα αλλα δεν κανει τιποτα για αυτα, και δεν μπορω οποτε μου ζηταει βοηθεια να προσπαθω να την βοηθησω και να αφηνω την δικη μου ζωη και οταν ειμαι στην αναγκη να με κακοποιει με αυτον τον τροπο.
    το καλο με μενα ειναι οτι ειμαι φιλοδοξη, και εχω πολλα να κανω , και πιστευω πως αυτο μου δινει δυναμη.

    να σαι καλα!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    Originally posted by mcharis
    ναι , ψυχολογικη και φιλικη, αλλα και νομικη.
    δεν μπορει εδω να μην ξερουν ανθρωποι για τα δικαιωματα οταν αυτα καταπατουνται σε κακο ψυχολογικο βαθμο.
    γιατι στην αγγλια με συμβουλεψανε?
    δεν ειναι δικηγορος ο ανθρωπος που μου εξειγησε.
    ενας απλος ανθρωπος που εχει καποιες γνωσεις.
    και δεν διαβασα μεχρι στιγμης καποια υποστηριξη, εκτος απο τον wintertimes.
    η αλλη κυρια δεν μπορει αυθαιρετα να γραφει οτι της αρεσει.
    θα πρεπει να ξερει τι λεει, διαφορετικα να μην ειναι σε forum ψυχολογιας, τι δουλεια εχει ?
    και ναι , ειμαι θυμομενη, φυσιολογικο ειναι, ενα χρονο ειμαι στην ελλαδα να χανω το καιρο μου, εσυ τι θα εισουν?
    χαρουμενος?
    και ναι ξερω οτι ειναι και δικο μου το λαθος γιατι δεν επρεπε να την εμπιστευτω, αλλα τωρα ξυπνησα,
    φαντασου αυτην την γυναικα κατι σαν τον hitler, ξερει να χρησημοποιει την προπαγανδα σαν τα δαχτυλα της.
    λοιπον, ευχαριστω για την συμβουλη, αλλα εχω τα ανθρωπινα δικαιωματα στα οποια δεν εχει δικαιωμα να ερχεται στο δωματιο μας και να πεταει τα πραγματα μας.
    τωρα εχουμε κλειδωσει τουλαχιστον την κρεβατοκαμαρα, και εχει μονο προσβαση στην κουζινα.
    στην αγγλια εβαλα ερωτηση και απαντησανε απλοι ανθρωποι με πολυ πιο πολυ κατανοηση απο το forum εδω, και με διαφωτισανε παρα πολυ, δεν θεlω να ξαναασχοληθω με το site το ελληνικο, γιατι δεν μου αρεσει ο τροπος αυτος, και εκτος απο μια γνωμη , δεν διαβασα καμοια βοηθεια

    ευχαριστω τον wintertimes, εχεις δικιο , απο την γιαγια μου και τον παππου μου , βγηκανε 3 παιδια (δεν λεω για τα ποσα παιδια εκανε η γιαγια εκτρωση)
    η μαμα, ο ενας μου ο θειος που εχει καποια καθυστεριση και εχει προβλημα με τα νευρα του, ο αλλος ο θειος μου α οποιος αυτοκτονησε και εχω και το ονομα του, 20 χρονων, και η μανα μου η οποια εμπλεξε με τον πατερα μου απο 16 χρονων, με εκανε στα 18 της, και εφαγε παρα πολυ ξυλο, και εξαιτιας του εχασε 1 η 2 παιδια, που ηταν εγκυος,
    γι\'αυτο παντα της συγχορουσα τα παντα, αλλα δεν γινεται να την λυπαμαι, και να πιστευω πως αληθινα θελει να αλλξει την ζωη της, με κουβαλησε να την βοηθησω με το σπιτι και να παρω το μεριδιο μου και με εχει να μου βγαζει την πιστη αναποδα,
    τελος, η θα ερθει γιατρος να την δει, διαφορετικα ειναι αξια της μοιρας της, και αλλες μαναδες με 3 και 4 παιδια δουλευοθν σαν τα σκυλια και ειναι και αρρωστες, αλλα τα παιδια τους δεν τα κατηγορουν ουτε τα βασανιζουν.
    καλησπέρα σου,
    διάβασα την ιστορία σου και είναι πράγματι λυπητερή.
    διαβάζω όμως και το μυνημα σου σχετικά με την αγγλία και μου προκαλεί μεγάλο θυμό.
    Έχω ζήσει πολλά χρόνια στο εξωτερικό αλλά την ελλάδα δεν την υποτιμησα ποτέ.
    Εσείς οι μετανάστες που ζήσατε στην αμερική το κάνετε κατα κορον...
    Αυτο το κλασικό \"εμεις στο αμέρικα\" το κανουμε έτσι....να με συνχωρει η χάρη σου...σηκώνει απο μπουνιά και άνω...
    Εδώ είσαι στην Ελλάδα και πρέπει να δείς πως τα κάνουμε τα πράγματα εμεις στο ELLADA.οχι η Ελλάδα να κοιτάζει εσένα.
    αν δεν σου κάνει το ελληνικό φόρουμ και οι προσπάθειες των ανθρώπων εδω...πήγαινε στο καλό στο αγγλικό φορουμ με τους μπεκριδες και βρωμιάριδες άγγλους...να σου πουν την γνώμη τους....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •