Η καθημερινότητα μου. Σας θυμιζουν τιποτα όλα αυτα??? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πρώτη κίνηση είναι να το πάρεις απόφαση ότι είναι ψυχολογικό και όχι παθολογικό. Η ίδια το περιέγραψες ότι κάποιες φορές που είπες δεν είναι τίποτα σου πέρασε. Δεύτερη κίνηση είναι να μην κρύβεσαι στο καβούκι σου και να μην αδρανείς κάθε φορά που σου συμβαίνει. Βγαίνεις για περπάτημα και κουράζεσαι λίγο ή σε πιάνει ταχυκαρδία π.χ., μην πεις τώρα θα κλατάρω, να πεις δεν είναι τίποτα και συνέχισε να περπατάς. Μην πεις στους φίλους σου δεν είμαι καλά και πάω να ξαπλώσω, εξήγησέ τους κάποια στιγμή ότι παθαίνω αυτό κι αυτό και να έχετε το νου σας, αλλά μην με ρωτάτε όλη την ώρα αν είμαι καλά, προσπαθείστε να μου πιάνετε συζήτηση για άλλα πράγματα και να κάνετε ευχάριστες συζητήσεις μπροστά μου. Βρες κάτι να ασχολείσαι και να στέψε την προσοχή σου αλλού. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και μην τα παρατάς με το πρώτο σύμπτωμα. Θα περάσει αρκεί να πιστέψεις ότι θα περάσει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι ετσι το βλεπω κι εγω! Απο χτες ειμαι χαλια μπορει να με τριγυρναει και κατι βέβαια γιατι χτες ειχα δεκατα το στομαχι μου είναι χαλια και νιωθω αδύναμη. Ετσι ξυπνησα και σημερα. Και ενω παλιά θα το ερμηνευα ως οτι αρρωστησα και οκ θα μου περασει θα το αποδεχομουν τωρα ερχεται η καταστροφή όλη μερα λεω ωχ και γιατι νιωθω έτσι και τι εχω και μήπως το ενα μήπως το αλλο. Και φοβαμαι και λεω παλι ψυχολογικό είναι ενω νιωθω οτι δεν ειναι εντελώς ψυχολογικό. Παλι φοβάμαι οτι δεν θα μου περασει.
    Διακρίνω οτι εχουμε πολλά κοινα, ειναι ο φοβος οτι κατι θα σου συμβει , οτι κατι θα πάθεις. Αυτο το έχω κι εγω ,μη σου πω από τότε που γεννήθηκα, συνέχεια κακες σκεψεις μια το ένα μια το άλλο . Φιλη μου θελει μαλλον καλη ψυχοθεραπεια, μετα από τόσα χρόνια που παιδεύομαι, δεν εχω παει ποτε να κάνω θεραπείες ,εκεί έχω καταλήξει. Αν δεν μπορείς μονη μου να βρεις τι φταίει και να το αντιμετωπίσεις μάλλον χρειάζεσαι βοήθεια. Μια απο τα ίδια κι εγω . Σίγουρα αυτο που ευθύνεται έχει να κάνει με το ψυχισμό σου, τα βιωματα σου, τη παιδική σου ηλικία κλπ

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εκανα Πέρσυ συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ήμουν πολυ καλα!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εκανα Πέρσυ συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ήμουν πολυ καλα!
    Ναι ε? Μπράβο!! Αυτη μου σύστησαν και σε μενα! Τωρα δεν μπορεις? Το βραδυ κοιμάσαι καλά? Εγω καθόλου καλά τελευταίως ,βεβαια εχω και μια σοβαρή απωλεια , εχασα τη μανουλα πριν λίγες μέρες και μου λείπει πάρα πολύ . Μπορεις να μου πεις οταν θα εχεις χρονο για αυτη τη θεραπεία??

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εγω νομιζω οτι κανεις άλλος δεν τα περνάει όπως εγω νομιζω οτι εγω ειμαι η χειρότερη μορφή και κάθε μερα λεω σημερα ειμαι χειροτερα. Και βαζω τον εαυτό μου σε διαδικασία σύγκρισης. Και λεω πχ τωρα ετσι πως ειμαι τι θα εκανα αν έπρεπε να οδηγησω η να παω στη δουλεια. Η αν μου πει καποιος να παμε καπου τι θα κανω και τέτοια

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Συλλυπητήρια ειναι πολυ θλιβερό αυτο που μου λες. Ναι βοήθησε πολυ σε βάζει ν γράψεις σ ενα χαρτί τις σκεψεις σου και δίπλα τις αντίστοιχες θετικές για να μάθεις το μυαλό σούνα σκέφτεται θετικα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Σε ευχαριστω πολυ..... Ετσι νοιωθω κι εγω οτι μονο σε μενα συμβαινουν ολα αυτα τα τραγικα πραγματα κοκ Η αληθεια ειναι οτι εδω και δυο χρονια ζουσα μια τραγωδια με τη μαμα μου να παλευει με το καρκινο κι εμεις μαζι της , με απιστευτη θλίψη και στενοχωρια . Να βλεπω τη μανουλα μου να υποφερει και εγω να μην μπορω να κανω κατι .... αστα φιλη μου! ααα θετικες σκεψεις ε? χαχαχα!! εδω γελαμε σε αυτο θα δυσκολευτω παρα πολυ γιατι ειδικα ετσι οπως ειμαι τωρα μονο μαυρες σκεψεις μπορω να κανω. Μπορεις και τωρα να το κανεις να συνεχισεις να γραφεις, κι εγω γραφω οσο μπορω αλλα πιο πολύ οταν θέλω να στειλω κατι σε καποιοιν ή οταν θελω να βαλω μια ταξη , να οραγανωσω καποια πραγματα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ειναι πολυ δυσκολο να καταφέρεις να σκέφτεσαι μονο θετικα. Κι εγω πολλές φορές σκέφτομαι μήπως εχω το να μήπως το αλλο μήπως καρκίνο ολα μου περνάνε απ το μυαλο

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ειναι πολυ δυσκολο να καταφέρεις να σκέφτεσαι μονο θετικα. Κι εγω πολλές φορές σκέφτομαι μήπως εχω το να μήπως το αλλο μήπως καρκίνο ολα μου περνάνε απ το μυαλο

    Συνηθεια ειναι , Βικυ ........μεσα σε μερικα χρονια την απεκτησες , οπως τηναπεκτησα κι εγω ...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Καλημέρα! Χτες το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω σκεφτόμουν σε τι κατάσταση θα ξυπνησω το πρωι και μόλις ξυπνησα σκέφτηκα πως ειμαι ζαλιζομαι πως θα οδηγησω κ τετοια. Τι θα εκανα τωρα αν έπρεπε να παω στη δουλεια κ τετοια.
    Υπάρχει κανένας άλλος που να ξυπναει με σκεψεις οτι δεν είναι καλα?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλημέρα! Χτες το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω σκεφτόμουν σε τι κατάσταση θα ξυπνησω το πρωι και μόλις ξυπνησα σκέφτηκα πως ειμαι ζαλιζομαι πως θα οδηγησω κ τετοια. Τι θα εκανα τωρα αν έπρεπε να παω στη δουλεια κ τετοια.
    Υπάρχει κανένας άλλος που να ξυπναει με σκεψεις οτι δεν είναι καλα?
    Καλημέρα, όλοι όσοι έχουν συμπτώματα άγχους και αρρωστοφοβία ξυπνάνε αρκετές φορές με κακή διάθεση και ότι αυτό συνεπάγεται (πως θα κάνω αυτό, πως θα πάω εκεί, τι θα έκανα αν) . Δεν είσαι η μόνη μην ανησυχείς

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ευχαρίστω για την άμεση απάντηση! Θελω να ξεκίνησω τη μέρα μου χωρις σκεψεις ανυμποριας και να το ξεχάσω σιγα σιγα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Παρούσα!! Δεν εισαι μονη!!!

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλημέρα! Χτες το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω σκεφτόμουν σε τι κατάσταση θα ξυπνησω το πρωι και μόλις ξυπνησα σκέφτηκα πως ειμαι ζαλιζομαι πως θα οδηγησω κ τετοια. Τι θα εκανα τωρα αν έπρεπε να παω στη δουλεια κ τετοια.
    Υπάρχει κανένας άλλος που να ξυπναει με σκεψεις οτι δεν είναι καλα?
    Άκουσε Βίκυ , μπορεί αυτό που αισθάνεσαι να είναι ψυχολογικό, μπορεί οργανικό κανείς δεν ξέρει ούτε οι γιατροί ξέρουν, υποθέσεις κάνουν, αυτό που έχει σημασία είναι όχι οι ορισμοί αλλά δοκιμάζοντας διάφορες βοήθειες θα δεις τι σου πάει εσένα προσωπικά,

    Πχ αν πιστεύεις στην δύναμη της αυθυποβολής η στην προσευχή θα προσπαθήσεις να αλλάξεις τις σκέψεις σου να μην κολλάνε σε φοβίες.

    Μπορεί να δεις ότι η χρήση φαρμάκων να σε βοηθησει, προσωρινα

    Επίσης υπάρχουν φυτικά φάρμακα που είναι λιγότερο εθιστικά, υπάρχει το ω3, epa-pea, βιταμίνη d3, q10, χολίνη, ινοσιτολη, μελατονίνη, μαγνησια, όλα αυτά έχουν επίδραση στην φυσιολογία του μυαλού και βοηθάνε στο άγχος επαναφέροντας την φυσική λειτουργία του καθώς με το άγχος αλλοιώνεται η χημεία του εγκεφάλου.

    Με τα φυσικά φάρμακα αυτά βοηθάμε τον εγκέφαλο να επανέλθει, αλλά από κει και μετά αν το άγχος είναι περισσότερο μόνιμο σημαίνει ότι έχεις κάποιο κληρονομικό πρόβλημα που για λόγους καθαρά χημείας και dna αντιδρας πολύ άσχημα στις στρεσογονες καταστάσεις. Αν έχεις συγγενείς με ψύχωση η νεύρωση τότε πρέπει να πάρεις φάρμακα γιατί διαφορετικά δεν θα ξεπεράσεις το άγχος και θα σου γίνει μόνιμη κατάσταση. Συνήθως υπάρχει επιδείνωση με το χρόνο και όχι βελτίωση.

    Αν όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε μάλλον έχεις ασυνείδητες σκέψεις που συγκρούονται και όλη αυτή η αρνητική ενέργεια γίνεται αντιληπτή από εσένα σαν άγχος και ιδέες εμμονές φοβίες κτλ πανικό δεν έχει σημασία ο ορισμός. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνεις ψυχανάλυση για να δεις τι ακριβώς συμβαίνει μέσα στο ασυνείδητο και ανάλογα να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου . Στην κοινωνία γίνονται πολλές ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ και καταστρέφονται ζωές γύρω από καριέρες επιτυχία και ταξιδακια αναψυχής νομίζοντας ο καθένας ότι βρήκε το μυστικό για να @α@αει και να δέρνει.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Jim πέρα από αυτά που αναφέρεις ,κάποια τα έχω δοκιμάσω τα ενναλακτικά που έγραψες ,καλή δουλειά κάνουν και κάποια βότανα. Έχω δοκιμάσει βαλεριάνα αλλά τώρα θα δοκιμάσω κάποια άλλα βότανα
    Last edited by Demi71; 03-11-2018 at 21:15.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά
    By Blue9791 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 932
    Last Post: 08-09-2022, 23:15
  2. Replies: 13
    Last Post: 27-02-2019, 11:35
  3. Βαρετη καθημερινοτητα
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2016, 05:57
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 16:06
  5. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •