Η καθημερινότητα μου. Σας θυμιζουν τιποτα όλα αυτα??? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εχω κληρονομικό αγχος αλλα οχι ψύχωση δηλαδη σχιζοφρένεια η διπολική διαταραχη. Η γιαγια μου εχει νευρολογικά προβλήματα. Ξεκίνησε με κρίση πανικού και έφτασε να εχει εμμονές και μανία καταδίωξης οτι την παρακολουθούν και τετοια. Ο ψυχίατρος μου ειπε οτι δεν σημαινει οτι θα το εχω κι εγω επειδή το εχει αλλα εχω ενα 80% να εχω αγχος και ή ψυχολόγος μου ειπε οτι δεν γίνεται να τα έχουμε ολα δηλαδη και σχιζοφρένεια και αγχωδη διαταραχη.

  2. #47
    Σας καταλαβαίνω!! Είναι τρομερό αίσθημα! Κι εγώ το τελευταίο τρίμηνο έχω έντονα ψυχοσωματικα..κάθε μέρα ξυπνάω και εύχομαι να σταματήσουν..εχω ξεκινήσει εδώ και 5 μέρες θεραπεία με ssri's..αλλα μπορώ να πω ότι νιώθω κάτι περίεργα πράγματα..σαν να ακινητοποιειται στιγμιαία το κεφάλι μου κάποιες στιγμές, σαν να μουδιαζει το χέρι μου..εχω και μια ενόχληση στον λαιμό σαν να υπάρχει κάτι και να μην μπορώ να καταπιώ..επισης βουίζουν τα αυτιά μου...ειναι παρενέργειες που θα περάσουν? Να ενημερώσω τον γιατρό? Γενικά σε όσους πήγα το τελευταίο διάστημα νιώθω ότι τους έχω ζαλίσει..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Σας καταλαβαίνω!! Είναι τρομερό αίσθημα! Κι εγώ το τελευταίο τρίμηνο έχω έντονα ψυχοσωματικα..κάθε μέρα ξυπνάω και εύχομαι να σταματήσουν..εχω ξεκινήσει εδώ και 5 μέρες θεραπεία με ssri's..αλλα μπορώ να πω ότι νιώθω κάτι περίεργα πράγματα..σαν να ακινητοποιειται στιγμιαία το κεφάλι μου κάποιες στιγμές, σαν να μουδιαζει το χέρι μου..εχω και μια ενόχληση στον λαιμό σαν να υπάρχει κάτι και να μην μπορώ να καταπιώ..επισης βουίζουν τα αυτιά μου...ειναι παρενέργειες που θα περάσουν? Να ενημερώσω τον γιατρό? Γενικά σε όσους πήγα το τελευταίο διάστημα νιώθω ότι τους έχω ζαλίσει..
    ναι μπορεί να είναι από τα ssri, αλλά αυτά υποχωρούν μετά από λίγο καιρό. Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι φυσιολογικά νομίζω για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εχω κληρονομικό αγχος αλλα οχι ψύχωση δηλαδη σχιζοφρένεια η διπολική διαταραχη. Η γιαγια μου εχει νευρολογικά προβλήματα. Ξεκίνησε με κρίση πανικού και έφτασε να εχει εμμονές και μανία καταδίωξης οτι την παρακολουθούν και τετοια. Ο ψυχίατρος μου ειπε οτι δεν σημαινει οτι θα το εχω κι εγω επειδή το εχει αλλα εχω ενα 80% να εχω αγχος και ή ψυχολόγος μου ειπε οτι δεν γίνεται να τα έχουμε ολα δηλαδη και σχιζοφρένεια και αγχωδη διαταραχη.
    Λένε ότι η κληρονομικότητα μπορεί να είναι παράγοντας που σε συνδυασμό με άσχημες εμπειρίες προκαλεί κάποια (όχι την ίδια) ψυχική πάθηση. Στην περίπτωση αυτή είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστεί η ασθένεια αυτή (εφόσον χρονίζει ) χωρίς φάρμακα, αλλά πάλι αυτά είναι μόνον λόγια και στατιστικές.
    Η χρήση φαρμάκων είναι μια εύκολη λύση. Η βαλεριάνα είναι ένα πολύ ισχυρό φάρμακο, με την διαφορά ότι σε σχέση με τα χημικά είναι πολύ καλά ανεκτό και νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν κάνει τόσο εύκολα εθισμό. Επίσης πολύ καλό είναι και το μαγνήσιο , 350mg, το καθαρό epa η dha μαζί με epa γύρω στο 1 γραμμάριο, ποσότητα δηλαδή που παίρνεις από μια μερίδα σαρδέλες. Αν δεν σου αρέσουν οι σαρδέλες παίρνεις καθαρό epa (το 90% των ω3 που κυκλοφορούν είναι πολύ αδύνατα γιατί περιέχουν πολλές προσμίξεις) η έστω 30-50 gr. λινέλαιο που έχει περίπου 1 γρ. Ω3 και πολλές βιταμίνες αλλά το λινελαιο που θα το βρεις;.δεν ξέρω αν υπάρχει καλής ποιότητας. Δυστυχώς η κοινωνία αποτελείται από βολεμενους οι οποίοι θεωρούν ότι με την εφεύρεση των χημικών φαρμάκων Λύσανε τα προβλήματα λοιπόν σας έχω νέα, κάθε μέρα ανακαλύφθηκε και μια παρενέργεια!!! Πχ το κατά κάποιους ακίνδυνο 'χορτο' προκαλεί ψυχασθένεια ( όχι φυσικά ότι ο καθένας που θα κάνει χρήση θα το πάθει) αυτό δεν το γνώριζαν (αληθειαπαλιά...
    Η μόνη σίγουρη λύση είναι η επανεκπαίδευση του εγκεφάλου με σωματική καταπόνηση 4 ώρες ξεκινώντας με την ανατολή του ηλίου και μετά ακολουθείς το ρυθμο της φύσης κοιμάσαι νωρίς κτλ. Όπως δηλαδή έκανα οι πρόγονοι μας εδώ και εκατομμύρια χρόνια με κυνήγι ψάρεμα και οπότε διαμορφώθηκε η βιοχημεία του εγκεφάλου ώστε να αντέχει τα στρεσογόνα ερεθίσματα. Μην ξεχνάς ότι ο άνθρωπος ζούσε χιλιάδες χρόνια κυνηγώντας άγρια ζώα και αντιμετωπίζοντας άγρια θηρία έτσι εκπαίδευσε τον εγκέφαλο να αντέχει το στρες αλλά όταν ο άνθρωπος χαλάσει το φυσικό του βιορυθμο βάζει μια γερή βάση για να αναπτύξει ψυχασθένεια. Δεν θέλω να παρεξηγηθεί αυτό ισχύει για όσους πάθαμε ψυχώσεις και νευρώσεις λόγω καταστάσεων, όταν υπάρχει λάθος στο dna δεν υπάρχει περίπτωση χωρίς χημικά φάρμακα να πετύχει να επανέλθει στο φυσιολογικό μέσο όρο. Δυστυχώς ούτε τα βότανα ούτε η άσκηση θα κάνουν θαύματα.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Νιωθω χαλια αδύναμη ανυμπορη φοβάμαι με πιάνει πανικός φοβάμαι οτι θα κοιμηθώ και θα ξυπνησω παλι ετσι κι ακομα χειροτερα οτι δεν θα ξυπνησω. Φοβάμαι οταν ειμαι εξω οτι θα παθω ανακοπη οτι θα λιποθυμησω οτι ποιος θα με βοηθήσει και ποιος θα με παει νοσοκομειο. Τα πόδια μου τρέμουν ζαλιζομαι. Νιωθω μια να καίγομαι απίστευτα και να ιδρωνω μια να τρεμω και να κρυωνω. Τα βραδιά κοιμαμαι αργα αλλες φορες λίγες ώρες άλλες παρα πολυ. Ποτε ομως δεν ξεκουραζομαι παντα νιωθω κουρασμένη σαν να σερνω τα πόδια μου δεν μπορω να σηκωθω απ το κρεβατι. Κι ολο αναρωτιέμαι μήπως είναι σωματικό τελικά αλλα τι να είναι? Εξετάσεις αιματος και καρδιας πεντακάθαρες. Τοτε τι? Μήπως με τριγυρναει Ιωσή? Βαζω θερμόμετρο και παρακαλω να εχω πυρετό για να δικιολογησω την κατασταση αλλα τελικά μια χαρα ειμαι. Αρα τι εχω? Μήπως κατι ποιο σοβαρό? Αλλα τι? Η καρδια μου είναι καλα τι αλλο? Μήπως καρκίνος ? Μπα δε νομιζω. Ε τοτε τι αλλο? Ξαφνικα εκει που καθομαι νιωθω σαν να είναι έτοιμο ενα ηφαίστειο να εκραγεί μεσα μου κι ερχεται ο πανικός η καταστροφή. Το καταλαβαινω ηρεμω δεν τον αφήνω να με πιασει μετα απο λιγα λεπτα παλι παει να ερθει ωχ λεω και μου έρχονται στο μυαλο ολα τα συμπτώματα απο όλες τις ασθενείες που εχω διαβάσει στο ίντερνετ. Ωχ μου ερχεται η ανακοπή το αναγνωριζω να τωρα θα πέσω κατω και θα σβήσουν ολα. Να τωρα τωρα και τελικά τιποτα ακομα εδω ειμαι στα χαμένα. Ουτε που βρίσκομαι δεν καταλαβαινω τι κανω. Άντε ηρεμω παλι αρχίζω τις θετικές σκέψεις και νιωθω καλυτερα αλλα παλι αδύναμη εξαντλημένη. Ποτε θα περασει επιτέλους? Δεν μπορω να ζω αλλο ετσι τι να κανω? Αδιέξοδο νιωθω πως κανεις δεν μπορει να με βοηθήσει. Πεφτω για υπνο ολα μια χαρα το πρωι ξυπναω και περιμενω να αρχίσουν παλι απ την αρχή!
    Βικάκι μου δεν έχεις κάτι στην υγεία σου αγάπη μου γλυκιά. Όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι τα κλασσικά συμπτώματα μιας διαταραχής πανικού με κρίσεις ή οχι. Άγχος,άγχος,άγχος. Αυτό σε διακατέχει. Και υπάρχουν λύσεις. Η θα κάνεις ψυχοθεραπεία να βρεις την ρίζα του προβλήματος,καταλαβαίνω κοστίζει όμως βοηθάει πολύ!δεύτερον ή θα αλλάξεις τρόπο ζωής. Θα πατήσεις μόνη σου στα πόδια σου, θα βάζεις έναν στόχο την φορά (ακόμη και τον πιο μικρό του τύπου να πας μια βόλτα και να την ευχαριστηθείς) για να ανεβάσεις την αυτοπεποίθηση σου και σιγά σιγά να βρεις και άλλα ενδιαφέροντα και να ξεχάσεις όλα αυτά. Τρίτον, φαρμακοθεραπεία και ψυχοθεραπεία μαζί. Είδα πιο πάνω ότι είσαι κατά των φαρμάκων. Από την μία μπορώ να το καταλάβω αλλά από την άλλη όχι. Εάν νιώθεις πως η ζωή σου δεν έχει νόημα, ότι είσαι ανήμπορη και ανασφαλής,όταν πλημμυρίζει το μυαλό από αρνητικές σκέψεις και δεν βλέπεις δρόμο διαφυγής αλλά μόνο αδιέξοδο πρέπει να πάρεις μια απόφαση. Η να υψώσεις ανάστημα μόνη σου και να πεις έχω την δύναμη (αλλά να το πιστεύεις) και θα σηκωθώ και θα βρω τον εαυτό μου, ή θα το κάνεις με χημικό τρόπο όπως πολλοί από εμάς για να πάρεις την ώθηση που χρειάζεσαι όταν δεν πιστεύεις στον εαυτό του ή δεν έχεις κάποιον άλλον να στην δίνει καθημερινά. Η επιλογή είναι καθαρά δική σου απόφαση!αλλά σε παρακαλώ!μην ταλαιπωρήσε άδικα. Σε κανέναν μας δεν αξίζει αυτό που περνάμε αλλά είμαστε άξιοι της μοίρας μας όταν ξέρουμε ότι συμβαίνει και το αφήνουμε να μας καταπατάει κάθε μέρα το ηθικό,την ψυχολογία,και τέλος την αξιοπρέπεια. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ευχαρίστω πολυ για τις συμβουλες!!!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά
    By Blue9791 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 932
    Last Post: 08-09-2022, 22:15
  2. Replies: 13
    Last Post: 27-02-2019, 10:35
  3. Βαρετη καθημερινοτητα
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2016, 04:57
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 15:06
  5. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 11:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •