Άγχος , φοβίες και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404

    Άγχος , φοβίες και κατάθλιψη

    Γεια χαρά σε όλους!!!

    Αντιμετωπίζω χρόνιο άγχος και κατάθλιψη αλλά ποτέ δεν έχω πάρει αγωγή , εκτος απο το πολύ 15 μέρες όλα αυτά τα χρόνια. 'Εχω επίσης πολλές φοβίες που στη πλειονότητα έχουν να κάνουν με θέματα υγείας . Επίσης 'εχω θέμα στη διαχείριση δύσκολων καταστάσεων, χαμηλή αυτοπεποίθηση κλπ κλπ .Δεν έχω κάνει ποτέ ψυχοθεραπεία. Το πρόβλημα μου είναι ότι προχθές ενω έπεσα να κοιμηθω ,ξύπνησα μέσα σε μια ώρα απότομα και δεν μπορούσα να επανέλθω στη πραγματικότητα, ήμουν σα χαμένη, γεγονός που μου πυροδότησε τη φοβία που έχω για το θάνατο κοκ . Μου έχει συμβεί και άλλες φορές και συνήθως ειναι το καμπανάκι οτι μάλλον έχω φτάσει στα όρια μου. Όσες φορες εχω παει σε ψυχίατρους συνήθως μου δινουν κλασικα αντικταθλιπτικα τα οποια δεν ανεχεται ο οργανισμος και δεν τα παιρνω στο τελος. Τα μόνα που έχω δει ότι μου κάνουν κάτι ειναι τα αγχολυτικά βραχείας δράσης αν τα λέω σωστά γιατι αντιμετωπίζω και διαταραχές ύπνου σε περιόδους άγχους. Επίσης έχω να πω οτι ανημερα της γιορτης μου έχασα τη μητέρα μου που αγαπουσα υπερβολικα απο καρκινο όπου υπέφερε παρα πολύ κι εκείνη κι εμεις . Εχω βιώσει πολλά, κρίσεις πανικού, φοβια να βγω έξω γιατι κάτι θα συμβεί κοκ . Πάντα τα αντιμετωπιζα με δύναμη αλλά τώρα όσο μεγαλώνω νοιώθω οτι δεν έχω τις ίδιες αντοχές. Όμως τα φάρμακα δεν με βοηθούν ,αντίθετα πιστεύω ότι με ρίχνουν ακομα περισσοτερα. Μπορεί να μην έχω και την υπομονή να δω τα αποτελέσματα δεν ξέρω. Στο δια ταύτα πήγα πάλι σε ειδικό και μου σύστησε σε πρώτη φάση να πάρω αγχολυτικα τα tranxene 5 mg , πήρα λοιπόν ένα χθες και έκανα επίσης ανήσυχο ύπνο και το πρωι ένοιωθα υπνηλία , επίσης πολύ βαρύ το κεφάλι μου. Όπως καταλαβαίνετε είμαστε το τσακ να μην τα ξαναπάρω. Θέλω να μου συστήσετε αν γνωρίζετε εναλλακτικους τρόπους να αντιμετωπίσω το άγχος μου , πχ βιταμίνες , μελατονίνη έχω ακούσει και για το μελισσοχορτο . Να σημειωσω ότι παίρνω βαλεριάνα και μαγνησιο αλλα δεν πολυδουλεύουν στη φάση που είμαι. Επισης θελω την εμπειρία σας απο συνεδρίες και απο γνωσιακη συμπεριφορική θεραπεία . Τέλος αν πιστεύετε ότι πρέπει να εμπιστευτώ τα φάρμακα . Στο τελευταίο δύσκολα θα πεισθώ ............
    Σας ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας
    Last edited by Demi71; 02-11-2018 at 12:49.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασική ερώτηση: Γιατί τόσο χρόνια πας σε ψυχιάτρους που σου γράφουν αγωγή -την οποία έτσι κι αλλιώς δεν παίρνεις- αντί να πας σε έναν ψυχολόγο που θα βρει την ρίζα του προβλήματος και θα σου μάθει πως να αντιμετωπίζεις και τα συμπτώματα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Σονια γεια ! σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και πάρα πολύ καλή ερώτηση! Απο αμέλεια και γιατί είχα περιόδους που ήμουν καλούτσικα και πολλές φορες και απο έλλειψη εμπιστοσύνης . Δεν εμπιστευομαι εύκολα ανθρωπους , γιατρους , ειμαι δυσπιστη γενικά ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Οκ είσαι δύσπιστη γενικώς, αλλά δεν είπε κανείς να εμπιστευτείς και τον πρώτο γιατρό που θα δεις! Θα μου πεις είναι και το οικονομικό, δεν είναι εύκολο να δοκιμάσεις 3-4 διαφορετικούς και να σκας 50ρικα αβέρτα. Από κάπου όμως πρέπει να αρχίσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Οκ είσαι δύσπιστη γενικώς, αλλά δεν είπε κανείς να εμπιστευτείς και τον πρώτο γιατρό που θα δεις! Θα μου πεις είναι και το οικονομικό, δεν είναι εύκολο να δοκιμάσεις 3-4 διαφορετικούς και να σκας 50ρικα αβέρτα. Από κάπου όμως πρέπει να αρχίσεις.
    Αγαπητε φίλε εχω παει σε καμποσους και μου εχουν δωσει αντικαταθλιπτικα που δεν μου ταιριαζουν, μου φερνουν εντονη ανησυχια ,διαταραχες στο γαστρεντερικο (εχω και ευαισθητο στομάχι) . Το τελευταιο τωρα αγχολυτικο ενα tranxene , ελπιζω να το γραφω σωστα , αντι να με ηρεμησει ,με τσιτωσε πιο πολυ, νοιωθω ενα απιστευτο βαρος στο κεφάλι μου και ειναι μακρας δράσης ,αστα! Σαφως δεν θα το παρω σημεςρα το βραδυ. Στη τελευταια που πηγα αντι να με ξεαγχωσει μου ειπε να κανω εξετασεις διαφορες, απο θυροειδή μέχρι μαστογραφια, τι να λεμε τωρα. Λέει η πρόληψη ειναι σημαντική. Κυρία μου εγω ηρθα εδω για να δειτε το ψυχικο προβλημα μου, ελεος δηλ.!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Δεν ξέρω αν βιώνουμε τα ίδια αλλά σχετικα κάποια πράγματα τα περνάω η τα έχω περάσει. Το παλεύω ακόμα .κάθε μέρα ειναι μια μάχη!
    Μερικές συμβουλές από εμένα είναι να βρεις ανθρώπους να σε καταλάβουνε και να μην σε κρίνουν. Να σε κανουν να περνάς όμορφα!
    Επίσης Κάνε γυμναστική! Και βάρη και τρέξιμο που είναι πάρα πολύ καλά! Να τρως σωστά και να κοιμάσε καλά.
    Προσπάθησε να κοιμάσε νωρίς και να ξυπνάς το πρωί 8 -9 η ώρα! Και να κανεις πράγματά που σου αρέσουνε για να μην σκέφτεσε διαφορά χαζα που σου έρχονται Χωρίς να το θες απλά επιδει δεν απασχολεις με αλλά πράγματα το μυαλό σου.
    Βγες έξω με την παρέα σου.....γνώρισε καινούρια άτομα και συζητά διαφορά...πάνε για ψώνια!! Εγώ Όταν πάω για ψώνια και βρισκω κάτι που μου αρέσει και μου πάει μου ανεβαίνει η ψυχολογία και νιώθω καλά! Και ας είμαι άνδρας χαχαχαχα.
    Πάνε και σε ένα ψυχολόγο και μιλά ....εγω Δεν έχω πάει ακόμα αλλά θα το δω και Αυτό.
    Ότι άλλο θες εδω είμαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Αγαπητε φίλε εχω παει σε καμποσους και μου εχουν δωσει αντικαταθλιπτικα που δεν μου ταιριαζουν, μου φερνουν εντονη ανησυχια ,διαταραχες στο γαστρεντερικο (εχω και ευαισθητο στομάχι) . Το τελευταιο τωρα αγχολυτικο ενα tranxene , ελπιζω να το γραφω σωστα , αντι να με ηρεμησει ,με τσιτωσε πιο πολυ, νοιωθω ενα απιστευτο βαρος στο κεφάλι μου και ειναι μακρας δράσης ,αστα! Σαφως δεν θα το παρω σημεςρα το βραδυ. Στη τελευταια που πηγα αντι να με ξεαγχωσει μου ειπε να κανω εξετασεις διαφορες, απο θυροειδή μέχρι μαστογραφια, τι να λεμε τωρα. Λέει η πρόληψη ειναι σημαντική. Κυρία μου εγω ηρθα εδω για να δειτε το ψυχικο προβλημα μου, ελεος δηλ.!
    Καταρχήν mea culpa που δεν ξεκαθάρισα πως εννοούσα να βρεις κάποιον ψυχολόγο και όχι μόνο ψυχίατρο για χάπια. Μια φορά το αντιμετώπισα αυτό που λες, μου είπε μια να κάνω εξετάσεις για να αποκλείσουμε τυχόν ιατρικά θέματα. Της απάντησα πως έχω ήδη κάνει :] και προχωρήσαμε παρακάτω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Καταρχήν mea culpa που δεν ξεκαθάρισα πως εννοούσα να βρεις κάποιον ψυχολόγο και όχι μόνο ψυχίατρο για χάπια. Μια φορά το αντιμετώπισα αυτό που λες, μου είπε μια να κάνω εξετάσεις για να αποκλείσουμε τυχόν ιατρικά θέματα. Της απάντησα πως έχω ήδη κάνει :] και προχωρήσαμε παρακάτω.
    Α συγνωμη δεν καταλαβα , σε ψυχολογο δεν εχω παει , θα το κοιταξω ομως . Θα παω να κανω κι αυτες τις εξετασεις αλλα γενικα οτι εχει να κανει με θεματα ιατρικα μου προκαλει αγχος και φοβο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Δεν ξέρω αν βιώνουμε τα ίδια αλλά σχετικα κάποια πράγματα τα περνάω η τα έχω περάσει. Το παλεύω ακόμα .κάθε μέρα ειναι μια μάχη!
    Μερικές συμβουλές από εμένα είναι να βρεις ανθρώπους να σε καταλάβουνε και να μην σε κρίνουν. Να σε κανουν να περνάς όμορφα!
    Επίσης Κάνε γυμναστική! Και βάρη και τρέξιμο που είναι πάρα πολύ καλά! Να τρως σωστά και να κοιμάσε καλά.
    Προσπάθησε να κοιμάσε νωρίς και να ξυπνάς το πρωί 8 -9 η ώρα! Και να κανεις πράγματά που σου αρέσουνε για να μην σκέφτεσε διαφορά χαζα που σου έρχονται Χωρίς να το θες απλά επιδει δεν απασχολεις με αλλά πράγματα το μυαλό σου.
    Βγες έξω με την παρέα σου.....γνώρισε καινούρια άτομα και συζητά διαφορά...πάνε για ψώνια!! Εγώ Όταν πάω για ψώνια και βρισκω κάτι που μου αρέσει και μου πάει μου ανεβαίνει η ψυχολογία και νιώθω καλά! Και ας είμαι άνδρας χαχαχαχα.
    Πάνε και σε ένα ψυχολόγο και μιλά ....εγω Δεν έχω πάει ακόμα αλλά θα το δω και Αυτό.
    Ότι άλλο θες εδω είμαι
    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, καποιες απο αυτες τις εφαρμοζω αλλά αντιμετωπιζω και προβλημα με τον υπνο και επιβαρυνομαι περισσοτερο. Παίρνεις καποια αγωγη αν επιτρεπεται ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Α συγνωμη δεν καταλαβα , σε ψυχολογο δεν εχω παει , θα το κοιταξω ομως . Θα παω να κανω κι αυτες τις εξετασεις αλλα γενικα οτι εχει να κανει με θεματα ιατρικα μου προκαλει αγχος και φοβο
    και σε ποιον δεν προκαλεί βρε; Κανείς δεν χαίρεται να τρέχει στον γιατρό. Και φρονιμίτη να έχεις να σε έχει τρελάνει στον πόνο και πάλι πας με μισή καρδιά που λένε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Λες? Συμβαινει στους περισσοτερους? μπορει.... εγω παντως δεν ειμαι καθολου ψυχραιμη σε τετοια θεματα. απο οτι καταλαβα κι εσυ αγχωδη διαταραχη έχεις και λιγο νοσοφοβία , παιρνεις κάτι? καποιο αγχολυτικο? γιατι εμενα μου έδωσε η γιατρος ενα αγχολυτικό το οποιο οχι μονο δε με χαλαρωσε αλλα απο χθες βραδυ που το πηρα εχω ενα κεφαλι καζανι .Επισης χασμουριεμαι ολη την ωρα χωρις ομως να νυσταζω ουσιαστικα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Όχι δεν περνώ κάποια αγωγή! Πότε δεν πήρα όσο δύσκολα και να ήταν! Προσπάθησε να ξυπνάς το πρωί όπως είπα και να κάνεις διαφορά πράγματα για να κοιμάσε εύκολα το βράδυ επιδει θα κουράζεσαι.
    Πριν κοιμηθείς με 1 ώρα η 2 προσπάθησε να μην φας τίποτα και να μην πιείς πολυ νερό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Σε ευχαριστω και πάλι για την απάντηση κι εγω δεν πηρα όλα αυτά τα χρόνια. Μόνο στα πολύ δυσκολα καποια ηρεμιστικά . Οσες φορές μου έχουν δώσει δεν τα έχω αντέξει ,μου φερνουν παρενέργειες όσα μου εχουν συνταγογραφήσει . Καλή δύναμη σε όλους μας παιδιά , τι να πω? Δύναμη και υπομονή !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Λες? Συμβαινει στους περισσοτερους? μπορει.... εγω παντως δεν ειμαι καθολου ψυχραιμη σε τετοια θεματα. απο οτι καταλαβα κι εσυ αγχωδη διαταραχη έχεις και λιγο νοσοφοβία , παιρνεις κάτι? καποιο αγχολυτικο? γιατι εμενα μου έδωσε η γιατρος ενα αγχολυτικό το οποιο οχι μονο δε με χαλαρωσε αλλα απο χθες βραδυ που το πηρα εχω ενα κεφαλι καζανι .Επισης χασμουριεμαι ολη την ωρα χωρις ομως να νυσταζω ουσιαστικα
    Μέχρι στιγμής προσπαθώ να αλλάξω τη συμπεριφορά μου περισσότερο και αν χρειαστεί βαλεριάνα, πασιφλόρα, χαμομήλι κλπ . Αν δω πως δεν βελτιώνομαι περισσότερο το σκέφτομαι και για κάποια αγωγή όμως.
    Το χασμουρητό δεν ξέρω αν είναι από το αγχολυτικό , μερικές φορές είναι και αντίδραση του άγχους όταν δεν νυστάζεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Μέχρι στιγμής προσπαθώ να αλλάξω τη συμπεριφορά μου περισσότερο και αν χρειαστεί βαλεριάνα, πασιφλόρα, χαμομήλι κλπ . Αν δω πως δεν βελτιώνομαι περισσότερο το σκέφτομαι και για κάποια αγωγή όμως.
    Το χασμουρητό δεν ξέρω αν είναι από το αγχολυτικό , μερικές φορές είναι και αντίδραση του άγχους όταν δεν νυστάζεις
    Geodim εγω εχω χρονιο πρόβλημα, επισης παιρνω κατα καιρους βαλεριανα , τωρα θα παραγγειλω απο μια φίλη βοτονολογο ειδικό βάμμα , ελπιζω να με βοηθησει

Similar Threads

  1. Φοβίες-Άγχος-ΙΨΔ-Κατάθλιψη-Μοναξιά
    By Astrolavos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-08-2015, 02:52
  2. ΙΔΨ σε συνδιασμο με καταθλιψη,αγχος φοβιες,και οι γυρω μας
    By currant in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 20-05-2014, 19:59
  3. καταθλιψη αγχος φοβιες
    By mithe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 132
    Last Post: 06-05-2014, 10:27
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΦΟΒΙΕΣ!
    By ΚΑΛΛΙΟΠΗ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 75
    Last Post: 01-06-2009, 12:46
  5. αγχος ,φοβίες, κατάθλιψη τι από όλα αυτά?
    By depy78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2007, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •