Είναι διαταραχή άγχους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311

    Είναι διαταραχή άγχους;

    Καλησπέρα και παλι.
    Αγχώνομαι εδω και πολύ καιρο εύκολα οπως και τρομάζω και εύκολα.
    Το θέμα είναι ότι έχω κάποια συμπτώματα που δεν ξέρω αν είναι από καρδιά η από το άγχος.
    Πρόσφατα Είχα κάποια συμπτώματα όπως δυσκολια στις ανάσες(πολύ τροματικο αίσθημα) και την επόμενη μέρα είχα ένα πόνο σπαστικό στον ώμο πισω και πού και πού ένιωθα κάτι και στο αριστερό χέρι και στο λαιμό,τι εννω με το σπαστικό πόνο...εννω ότι δεν με πονούσε αλλά με ενοχλούσε πάρα πολύ και σου δημιουργεί νεύρα...Σήμερα αριστερά στο στήθος στο μισό μέρος από την ρόγα και μετά στα αριστερα ασ πούμε το νιώθω και με ενοχλεί αρκετά και συνέχεια σφιγομαι από την αριστερή πλευρα.
    Ο θείος μου έχει το ίδιο αίσθημα στο στήθος αριστερα και έχει κάποια θέματα με την καρδιά του όπως πίεση κτλπ.
    Επίσης πολλές φορές Όταν γίνετε κάτι...ας πούμε διάφορες καταστάσεις είτε καλες είτε καλές επίσης νιώθω αυτό το αίσθημα στο κέντρο στο στήθος..Και έχω μια νευρικότητα και σφιγομαι στην κοιλιά και είμαι σαν να έχω κατάθλιψη δεν έχω όρεξη για τίποτα μέχρι που περνάει μετά από 1 μέρα η εξαρτάτε από το αν γίνει κάτι πού να με κάνει να νιώθω καλά.
    Νιώθω πολυ μεσ στην τσιτα Γενικά οπού και να είμαι.....και δυστυχώς πολλές φορές για να ξεχαστώ και να νιώσω Και καλά καλύτερα.....πίνω.......
    Its not over until i win!
    Blessed.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Να υποθέσω πως έχεις πάει και σε γιατρούς όπως οι περισσότεροι από εμάς και δε σου βρήκανε τίποτα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Έχω πάει αρκετές φορές σε καρδιολόγο και παθολόγο. Έχω κάνει αρκετές εξετάσεις.
    Όμως έχω πάθει πάρα πολλά....που δεν μπορώ να μείνω ήσυχος.
    Πριν ένα χρόνο και κάτι είχα συμπτώματα εμφράγματος όπως πόνος στο στήθος μαζί με σφίξιμο και με άφηνε και με ξανά έσφυγε και δύσπνοια...Και άρχισε με ζαλάδα. Πριν το πάθω αυτό ήμουν κοντά ένα μήνα λες και είχα κατάθλιψη.
    Έφτασα νοσοκομείο και άργησε να με δει ο γιατρός ενώ τα συμπτώματα πέρασαν. Όταν μπήκα μέσα και έκατσα για εξέταση άρχισε να μουδιασι όλο μου το σώμα. Μου έκανε απλα καρδιογράφημα και μου λέει έτσι απλά ότι είναι κρίση πανικού. Έκανα και μια ακτινογραφία θωρακα μου έδωσε ένα ηρεμιστικό και μου λέει έφυγες
    Τίποτα άλλο.
    Ούτε μια εξέταση αίματος που είναι απαραίτητη.
    Από τότε πήγα πολλές φορές για έλεγχο σε καριδολογο για όλα τα απαραίτητα και μου είπανε δεν έχεις τίποτα αλλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω Γιατι θυμάμαι όπως έλεγα αυτα που βίωσα ..Αυτά τα τροματικο συμπτώματά στο πετσί μου που μόνο εγώ ξέρω ...και ο άλλος γέλαγε. Δεν δίνουν σημασία... λογο ηλικίας δεν ασχολούνται...... λένε
    ....."δεν είναι τίποτα "
    Και πιστεύω πως έπρεπε να με δει Όταν είχα τα συμπτώματα αυτά και όχι να με βάλουν να περιμένω εννω υπεφερα . Για το Ποιο πάνω που σας γράφω λέω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Τα ίδια έχουμε περάσει όλοι και όλες λίγο πολύ εδώ μέσα. Επείγοντα βουρ και τελικά όχι δεν πεθαίναμε. Αλλά μετά δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις γιατί το σωματοποιημένο άγχος θα εμφανίσει πάλι συμπτώματα και θα πεις "κάτι έχω δεν γίνεται". Όποιος δεν έχει περάσει συμπτώματα άγχους και κρίσεις πανικού δύσκολα θα καταλάβει τον ΦΟΒΟ που νιώθεις εκείνη τη στιγμή και την αγωνία μετέπειτα μη σε ξαναπιάσει...κάτι...

    Η αλήθεια είναι όμως, πως εφόσον οι καρδιολόγοι και γιατροί δε σου έχουν βρει κάτι, αυτά είναι συμπτώματα άγχους. Και όταν λέω άγχος, δεν εννοώ της καθημερινότητας, αλλά το άγχος που σε ακολουθεί παντού, έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις, σε κάνει να φοβάσαι να πας μια βόλτα γιατί κάτι μπορεί να πάθεις, τον φόβο πως έρχεται κάτι κακό.

    Στα λέω εκ πείρας, με σωματοποιημένο άγχος, επισκέψεις σε γιατρούς και ώρες στα επείγοντα με τροπονίνες, ακτινογραφίες, καρδιογραφήματα και όλα τα γνωστά.

    Όταν το πάρεις απόφαση πως είναι άγχος και όχι κάτι άλλο, θα δεις την κατάσταση να καλυτερεύει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Αγαπητέ/αγαπητή geodim έυχαριστω για την απάντηση σου! Έχω περάσει και εγώ αρκετά στα επείγοντα!
    Θέλω να σου πω τι άλλο έχω παρατήρηση
    Από τότε που ξεκίνησαν όλα αυτά είναι σαν να σκέφτομαι και να νιώθω μονο με την καρδιά,δεν ξέρω πώς να στο εξηγήσω ειλικρινά . Αλλά νοιώθω ότι η καρδιά μου είναι πλέον έχει γίνει αδύναμη με αυτά που έχω περάσει. Και με το κάθε τι που βιώνω στην ζωη μου το νιώθω κατευθείαν στην καρδιά μού...Και γι'αυτό περνάω Αυτά που περνάω μάλλον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Κριση πανικου ηταν ,μην ανησυχεις κι εγω προσφατα εκανα μια επισκεψη στο Επειγοντα , το ηρεμιστικό σε χαλάρωσε? Εμενα τα μονο που με πιανουν καπως ειναι τα τυπου ζαναξ ..... Κοιμασαι καλα γενικως? Εγω εχω θεμα και με τον υπνο . Αντικαταθλιπτικα ,αλλου είδους ηρεμιστικά , ουτε να τα δω στα ματια μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Με χαλάρωσε Ναι! Ήμουν σε άλλη φαση! Σου απάντησα για τον ύπνο στο θέμα σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφε περνω το ιδιο πραγμα εκανα 4 καρδιογραφηματα μεσα σε εναν μηνα και επιδο ηταν ολλα καλα ειρεμησα μεχρι προχτες που ειδα ενα φιλαρακι μου και.μου ειπε πος.εχει.προβλημα στην καρδια και εκανε καρδιογραφημα και ειταν καθαρο αλλα εκανε μια εξιδικεβμενη εξεταση επιδη ειναι ποδοσφαιρηστης και του βρηκαν προβλημα δουλεβε 37% η καρδια του.και εχο τρελαθει απο.το αγχος.μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Τι εξέταση ήταν αυτη :/ ;;;.
    Εγω Έχω κάνει τεστ κοπώσεως υπέρηχο καρδιάς και τα σχετικά
    Πρώτη φορά ακούω για τέτοια εξέταση που να σου λέει πόσο % δουλεύει η καρδιά σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    onomazete stress echo etsi mou eipe adelfe epidi skeftome na kanw kai egw test koposeos. eine kalo? enow sou dixni pliros pos doulevi i kardia kai ola ta sxetika?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Ναι καλο είναι το τεστ κωπωσεον εφτασα 194 παλμούς σου δείχνει διαφορά για την καρδιά σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Να ρωτησω και κατι αλλο πιο ειναι πιο αναλυτικο τεστ κωπωσεον η ο υπεριχος καρδιας?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    είναι διαφορετικά τεστ για διαφορετικούς σκοπούς. Με το στρες τεστ κοιτάμε πως αποδίδει η καρδιά όταν πρέπει να δουλέψει εντατικά. Ο υπέρηχος καρδιάς γίνεται σε κατάσταση ηρεμίας και δείχνει το μέγεθος, τις αορτές, τις βαλβίδες κλπ. Το στρες echo είναι ένα τεστ όπου σου δίνουν ένα φάρμακο το οποίο αυξάνει τους παλμούς και με υπέρηχο ο γιατρός βλέπει η καρδιά πως δουλεύει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Εμ φιλε μου για παραδειγμα εγω φοβαμαι μιπως.παθω κατι κατα την διαρκεια της προπονησης εκανα 4 καρδιογραφηματα ολλα καλα σε ρτση περιπτοση διλαδη προπονησης δεν ειναι.καλητερα να κανω τεστ κωπωσεος??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    αν θες να δεις πως αντιδρά η καρδιά σε πιο εντατικούς ρυθμούς ναι, είναι το κατάλληλο τεστ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
    By NASOSB in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-10-2015, 11:20
  2. διαταραχή μετατραυματικού άγχους
    By ireneseal in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2015, 14:04
  3. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
    By malamataki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 18-12-2013, 12:17
  4. Διαταραχή άγχους
    By kostas87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2012, 00:02
  5. διαταραχή κοινωνικού αγχους
    By mvc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2010, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •