Νιωθω αδυναμια ακομα και να σκεφτω κατι, οτιδηποτε ... - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 138 of 138
  1. #136
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Tρεις με βοηθησαν (η προσπαθησαν να με βοηθησουν).
    Ο ενας οταν ημουν 29, η αλλη στα 39 και ο τελευταιος στα 49.
    Αντι να στραφουν στην αιτια της δυστυχιας μου (τους γονεις μου)
    στραφηκαν στο αποτελεσμα (εμενα). Ετσι πανε αυτα.
    Οποιος συστηνει βοηθεια, δεν την γυρευει ο ιδιος
    (αλλωστε υπαρχει και ενας περιγυρος που βλεπει).

  2. #137
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Αλλη θυμηση ...

    Ημουν σε μια σχολη ΙΕΚ για 2 χρονια και γνωρισα μια τυπισσα 1 χρονο μεγαλυτερη απο μενα
    (εγω τοτε ημουν 23) πολυ περα απο τα νερα μου (δυναμικη και ανεξαρτητη). Γιαυτον ακριβως
    τον λογο κολλησα χοντρα. Να προσπαθει ο φιλος μου να με ξεκολλησει και γω να κολλαω με
    εποξικη ρητινη, ακομα δυνατοτερα. Καποια στιγμη της εγραψα ραβασακι (καλη ωρα, σαν καποιον
    αλλον χρηστη εδω μεσα). ΗΡΘΕ στο ραντεβου ... αλλα για να μου πει οτι δεν εχουμε κανενα
    μελλον (το περιεργο ειναι οτι ηθελε να μου γνωρισει την αδερφη της αλλα ... η εποξικη ρητινη
    ειναι ατιμο πραμα). Εκλαψα τον λυγμο τον βουβο, το αναστεναγμο τον ερεβωδη, το βουρκωμα
    της αβυσσου (σκεφτομουν να πηδηξω απο το μπαλκονι). Την αλλη μερα παιρνω πρωτοβουλια
    ... και τα κανω ολα ΣΚ@ΤΑ.

    Στελνω λουλουδια (απειρα, οτι βρηκα, κρινους, γαρυφαλλα, τριανταφυλλα, και πολλα ακομα
    που ξεχναω το ονομα τους) κατευθειαν στο ψευτοφουαγιε που ειχε η σχολη (ο θεος να το κανει).
    Δεν ημουν παρων. Εστειλα την τορπιλλη για να δουν ολοι οτι καποιος ειναι ξετρελλαμενος
    μαζι της. Εγω .... σαν τον Πανο19. Σπιτι ... ακουγα Pink Floyd. Παω την αλλη μερα, γεματος
    προσμονη για τα aftereffects της τορπιλλης. Βγαινει απο το ασανσερ, με βλεπει face-to-face
    και λεει .... "εδω ειναι ο 3ος οροφος ? ωραια !" .... με προσπερνα και μπαινει στο τμημα μας.
    Eγω ... στηλη αλατος ! Statue in the sky ! Tετραδιο διχως διαγραμμισεις ! Low level format !
    Κατι τετοιο ... επι 100 ! Μπηκα στο τμημα σαν τορπιλισμενη φρεγατα (η τορπιλη που λεγαμε).
    Τα επομενα 50 λεπτα, αποσβωλομενος, κοιτουσα το θρανιο. ΟΛΟΙ καταλαβαν ποιος εστειλε
    τα λουλουδια. Αφου κοιτονταν ... βυθισμενος στο πατο της θαλασσας ... πεντακαθαρα.

    Τα 6μηνα περασαν ...
    εγω εφευγα η αλλαζα θεση η κουβεντα οποτε ηταν αυτη διπλα. Τοξικη η παρουσια της.
    Χωρις φυσικα να το επιδιωξει η ιδια. Εισεπραττα επιπτωσεις πραξεων που δεν προεβλεψα
    (γιαυτον ακριβως τον λογο μια γυναικα στα 24 ειναι ολοκληρωμενη γυναικα, το αγορι
    εχει ακομα μερικες δεκαδες χρονια να πονηρεψει και ωριμασει και προσεξει τις επιπτωσεις
    των πραξεων του .... ισως και περισσοτερο). Καποια στιγμη, εικοσι μερες πριν τελειωσουμε
    το ΙΕΚ ... ανακοινωσα στους δικους μου οτι σταματω την παρακολουθηση. Τρελλαθηκαν.
    Δεν ηξεραν γιατι. Το ιδιο απογευμα ερχεται ο καλυτερος μου φιλος εκει μεσα και μου λεει
    "θα παρατησεις το ΙΕΚ για μια τυπισσα διχως βυζια ... ποσο μ@λακας μπορει να σαι ?".
    Τελειωσα το ΙΕΚ (υποτυπωδεις οι εξετασεις, ολοι περασαμε) και ξεχασα την σχολη ολοτελα
    (μονο ο φιλος μου εμεινε διπλα για πολλα πολλα ακομα χρονια).

    End of story ??? ...... αμ δε ..... με τιποτα !

    Μετα απο 8 χρονια παμε με τον φιλαρακο μου σε παραθαλλασιο θερετρο, ξακουστο και
    μη εξαιρεταιο, πινουμε τα ξυδια μας (ο φιλος μου λιγο παραπανω) και καποια στιγμη
    στον γυρισμο σπιτι του λεω "σε ξεσκισανε οι δικοι σου ρε κακομοιρο" - "τι να πουμε
    και για την μανα σου, που παρακαλουσε την λεγαμενη στο ΙΕΚ με λεφτα και περιουσιες
    ... για να μεινεις και τελειωσεις το ΙΕΚ" ......

    Μου φυγαν ολα τα ξυδια ... και τα μεθυσια ... και η ζαλαδα .... ακαριαια !

    - ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΩΡΕ ?
    - Ουπς .... τοσα χρονια δεν στο πε ?
    - ΟΧΙ ....
    - Σορρυ φιλε, δεν το ξερα αυτο.
    - Τι την παρακαλουσε ? Λεγε ...
    - Οτι αν σκεφτοταν να λογοδωθει μαζι σου, θα σας βοηθουσαν
    με αμαξια και σπιτια και ταξιδακια και ολα τα καλα του θεου .... αυτα.
    - Και εσενα ποιος σου τα πε ?
    - Η ιδια βρε .... ποιος αλλος ?
    - Ποτε ?
    - Λιγο πριν τελειωσουμε το ΙΕΚ.
    - Και πως σου τα πε ρε ? Την πηδουσες ?
    - ... καποια στιγμη λιγο πριν τις εξετασεις. Αλλα στο παρεϊστικο. Τιποτα το ερωτικο.
    - Μην σε ξαναδω ... φιλε .... φευγω αυριο με το ΚΤΕΛ.
    - Μην το κανεις θεμα, ρε συ ... μην το ξεχαρβαλωνεις ...
    - ... τι θα κανες ΕΣΥ στην θεση μου ?... φιλε !

    Κοιμηθηκαμε στο ενοικιαζομενο 2αρι, ο ενας στην μπανιερα (εγω) και ο αλλος στο κρεββατι.
    Δεν ηθελα ουτε να τον βλεπω μπροστα μου. Δεν ξαναμιλησαμε απο τοτε (προσπαθησε και
    η γυναικα του αλλα την εστειλα αδιαβαστη).

    Οι "γονεις" μου βρισκονταν στην αλλη ακρη της Ελλαδας. Καποια στιγμη ερχεται Σεπτεμβριος.
    Τους βοηθαω να ξεφορτωσουν τα πραγματα και μετα παιρνω λιγο παραμερα την "μανα" μου !

    - Μιλησατε ποτε εσυ και η .... ?
    - Ποιος σου μιλησε ? Ο ....... ?
    - ΝΑΙ .... πες μου
    - Ουουου .. εχουν περασει πολλα χρονια ....
    - ΠΕΣ ΜΟΥ
    - Ναι, της ειπα οτι μπορουσε να υπολογιζει σε μια ανετη ζωη
    εαν εσεις οι δυο τα βρισκατε ... και το προχωρουσατε
    - Δεν σου ειπε οτι δεν μιλιομασταν καν ?
    - Με ακουγε, μονο ....
    - Και τι σου ειπε στο τελος ?
    - Οτι ειχε ηδη σχεση και δεν ενδιαφεροταν !
    - Μαλιστα ....
    - Αφου εισαι ντροπαλος, δεν υπηρχε αλλος τροπος, θα παρατουσες και το ΙΕΚ
    - Μαλιστα ...
    - Τι μαλιστα ? Υπηρχε ? ... 33 χρονων εφτασες
    - Ξερεις κατι ?
    - Τι ?
    - Με ξεφτιλισες σαν αντρα !
    - Σιγα ... προφασεις ... κανεις δεν ξεφτιλιστηκε
    - Ξεφτιλιστηκα ΕΓΩ στα ματια της .....
    - Ας εκανες κατι ....
    - Ξερεις κατι ακομα ?
    - Τι ?
    - Εγω και ο ....... τελειωσαμε μετα την αποκαλυψη οτι την πηδηξε,
    αν δεν ειχαμε τελειωσει ηδη που μου το κρατησε μυστικο τοσα χρονια
    - Εγω του ζητησα να στο κρατησει μυστικο
    - Ποτε ?
    - Λιγο πριν τελειωσετε το ΙΕΚ, κατι του ειπε η αγαπημενη σου ... μαλλον ...
    - Μπραβο μανα ... υπεροχα
    - Ασε τα μελλοδραματα, να παρεις τηλ να τα ξαναφτιαξετε με τον φιλο σου
    - Ετσι ε ?
    - Ναι ετσι !

    Εκεινη την στιγμη (μιλαω στους αντρες του φορουμ, οι γυναικες θα παρουν το μερος της μανας μου)
    εφτασα μια αναπνοη απο το να την πνιξω (βεβαια, ηταν και ο κερβερος επανω, και δεν με επαιρνε,
    δεν θα ηταν τοσο απλη υποθεση). Αλλα .... δεν το κανα. Γιατι ακομα και αν την σκοτωνα,
    ο εξεφτελισμος μου στην λεγαμενη ... δεν ξεπλενονταν ουτε με υδροχλωρικο οξυ !
    Last edited by Del-meme290719b; 27-07-2019 at 01:32.

  3. #138
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    - Και πως σου τα πε ρε ? Την πηδουσες ?
    [...]
    - Εγω και ο ....... τελειωσαμε μετα την αποκαλυψη οτι την πηδηξε,
    αν δεν ειχαμε τελειωσει ηδη που μου το κρατησε μυστικο τοσα χρονια
    Εξουθενωμένε συγγνώμη που στέκομαι σε αυτό μπροστά σε τόσα που έχεις γράψει (δεν τα έχω διαβάσει όλα ακόμα), αλλά ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου; Η κοπέλα δεν σε ήθελε, οπότε τι σε ένοιαζε που ο φίλος σου έκανε κάτι μαζί της; Και όχι την επομένη της απόρριψης, αλλά μετά από μήνες (χρόνια; ). Υποθέτω δεν στο είπε για να μη νιώσεις άβολα, αλλά δεν είναι υπόλογος σε κάτι. Μου φαίνεται υπερβολικά "παλαιών αρχών" η αντίδρασή σου. Δεν το λέω για να το παίξω μεταμοντέρνος, το πιστεύω.

    Με συγκίνησες πολύ πάντως. Έχω κολλήσει και εγώ έτσι με κοπέλα και δυστυχώς χρειάστηκε να χαθεί από τη ζωή μου για να συνέλθω. Οπότε σε καταλαβαίνω. Ίσως αν είχαμε την κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη τότε από κάποιον ειδικό, να ήταν τα πράγματα διαφορετικά.

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο
    By Katerina4545 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 31-01-2024, 22:50
  2. Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 19-11-2016, 20:58
  3. Αδυναμία ..να τελειώσω κάτι..
    By Chris30 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-09-2014, 13:18
  4. Φιλες...; Δεν ξερω τι να σκεφτω!
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2011, 02:39
  5. ΝΙΩΘΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΟΥΡΑΣΗ-ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-04-2011, 15:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •