όταν ο γάμος νεκρώνεται
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    1

    όταν ο γάμος νεκρώνεται

    Καλησπέρα, είμαι παντρεμένη 28 χρόνια. Ερωτεύτηκα και παντρεύτηκα ένας καλό και πολύ ενεργό σεξουαλικά άντρα. Τα χρόνια που κύλισαν με τις παραξενιές και των δύο μας να αυξάνονται. Όμως ανεχόταν ο ένας τον άλλο γιατί υπήρχε αγάπη και οικογένεια. Δυστυχώς όμως πριν 6 χρόνια άρχισαν τα παρατράγουδα: ξαφνική στυτική δυσλειτουργία που ο σύζυγος την απέδωσε στο άγχος της κρίσης. Δεν δέχθηκε ιατρική βοήθεια αμέσως αλλά επέμενε ότι θα κατόρθωνε να το ελέγξει μόνος του. Το δέχθηκα προσπαθώντας να μην τον πιέσω. Ξεκίνησε λοιπόν ένας αγώνας υπομονής. Υπομονή για να μην νιώσει άσχημα, να μην αγχωθεί κι άλλο, υπομονή....... Μετά από κανένα εξάμηνο πείσθηκε να πάει σε ουρολόγο. Δεν είχε πρόβλημα οργανικό. Δεν ήθελε να πάει σε Ψυχιάτρο. Πέρασαν άλλοι 6 μήνες και άρχισα να τρελαίνομαι. Με χίλιες πιέσεις δέχθηκε να αρχίσει αντικαταθλιπτικά. Στην πορεία, μετά από κανένα 3μηνο άρχισε κάτι να γίνεται με πολύ αραιές και σύντομες συνευρέσεις. Ο χρόνος περνούσε και ξαφνικά αφού βρισκόμασταν 4-5 φορές το χρόνο προέκυψε και κάμψη πέους. Άλλη μια ταλαιπωρία. Εκείνος έκανε ότι δεν καταλάβαινε στην αρχή.... μετά ο ένας γιατρός ήταν ακριβός, ήθελε να περάσει το καλοκαίρι να κάνει κανένα μπάνιο, μετά ο φόβος του....... Τελικά αφού άλλαξε 3 γιατρούς και διαφορετικές αγωγές και είχαν περάσει ήδη σχεδόν 6 χρόνια. Στο μεταξύ βίωνα μια απομάκρυνσή του. Περισσότερο ήταν στο facebook παρά με χάιδευε . Δεν ήθελε όλα αυτά τα χρόνια ούτε να με ικανοποιεί ...... αφού δεν μπορούσε να ευχαριστηθεί ο ίδιος. Παράλληλα ήταν εριστικός, παρεξηγιόταν με το παραμικρό. Και ενώ είχαμε φτάσει στην αναμονή της επέμβασης ένα βράδυ βλέποντάς τον να γράφει στο μεσσεντζερ του ανακάλυψα ότι ερωτοτροπούσε με έναν νεαρό άντρα !!!! Ο άντρας μου που όταν με άγγιζε κάποτε είχε στύση τώρα έλεγε έναν νεαρό μωρό του. Τρελάθηκα.....εγώ έκανα υπομονή ελπίζοντας να καταφέρουμε να περάσουμε το πρόβλημα και αυτός...... Έγινε το έλα να δεις. Λίγες μέρες αργότερα άσχετα με το γεγονός πήγαμε σε νευρολόγο γιατί διαμαρτυρόταν για την μνήμη του. Έκανε μαγνητική και τελικά... Ατροφία του μετωπιαίου και κροταφικού λοβού του εγκεφάλου του. Τώρα όλα είχαν μια εξήγηση. Αλλαγή συμπεριφοράς, επιθετικότητα ακόμα και το ότι ερωτοτροπούσε με έναν άντρα. Παραλογίες που σύντομα θα πυκνώσουν. Μετά όμως από 6 χρόνια ψυχικής μου αλλά και σωματικής ταλαιπωρίας κατέρρευσα. Έπαθα κρίσεις πανικού γιατί είμαι 53 χρονών και έχω χάσει το κομμάτι της ερωτικής μου υπόστασης μη θέλοντας να τον απατήσω. Έχω δύο επιλογές λοιπόν. Ή μένω μαζί του και ξεχνάω ποιά είμαι και τι θέλω ή χωρίζουμε. Πόνεσα πάρα πολύ. Έκλαψα πάρα πολύ. Στο τέλος κατάλαβα ότι ο άντρας που ερωτεύτηκα δεν υπάρχει πια. Του είπα να χωρίσουμε. Του είπα ότι θέλω να ζήσω μια φυσιολογική ζωή. Θα του σταθώ σαν φίλη του αλλά δεν μπορώ να τον ξαναδω ερωτικά. Όχι μετά τα μηνύματα....Θέλω να ξαναερωτευτώ. Να κάνω έρωτα. Έχω 2 χρόνια να κάνω και πριν ήταν τραγικό.....6 χρόνια στέρησης μέσα σε έναν γάμο. Τα βάζω με τον εαυτό μου. Δεν έπρεπε να κάνω υπομονή. Πρέπει να ανακαλύψω τον εαυτό μου ξανά. Μου λένε είσαι όμορφη και νομίζω ότι είναι ψέμα. Κι όμως το ίδιο λέει και ο καθρέφτης. Πρέπει να ξαναρχίσω να ζω και δεν ξέρω πως.....

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα... Δεν θα σχολιάσω το κείμενο.. Μόνο την τελευταία πρόταση.. Τι εννοείς δεν ξέρω πως; Τι ακριβώς θες από εδώ και πέρα και τι σε δυσκολεύει? Για να μπορέσουμε να κάνουμε βήματα για κάτι καινούργιο πρέπει πρώτα να αποφασίσουμε ποιος θα είναι ο προορισμός μας. Ο δικός σου ποιος είναι;
    Last edited by george1520; 24-01-2020 at 00:07.

  3. #3
    Έχεις κάποιο δίκιο διότι αν σε αγαπούσε πραγματικά θα προσπαθούσε να σε ικανοποιήσει τόσα χρόνια κάνοντας μία σοβαρή προσπάθεια. Αλλά όπως λες, δεν ενδιαφερόταν να σε ικανοποιεί αφού δεν έπαιρνε ευχαρίστηση ο ίδιος.
    Γενικά, οι άντρες είναι πολύ φίλαυτοι και βάζουν πρώτη και κύρια προτεραιότητα τον εαυτούλη τους και μετά αγαπάνε τα παιδιά τους και ό,τι τους προσφέρει ικανοποίηση και τους εξυπηρετεί. Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη του φόρουμ που είναι άντρες διότι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις, όμως δυστυχώς ο γενικός κανόνας είναι αυτός.
    Το οτι ερωτοτροπούσε με άντρα δεν νομίζω να οφείλεται στην ατροφία, μου φαίνεται πολύ "τραβηγμένο" κάτι τέτοιο. Ίσως να προ-υπήρχε η προτίμηση αυτή και να συνέβη κάτι πριν 6 χρόνια που άρχισαν τα "παρατράγουδα". Δηλαδή, μήπως τότε έκανε κάτι με άντρα και μετά άρχισε να μην ανταποκρίνεται σε σένα.... Δεν ξέρω... μία σκέψη κάνω. Μου φαίνεται δύσκολο ένας άνθρωπος να αλλάξει σεξουαλικές προτιμήσεις λόγω συμπτωμάτων άνοιας.
    Εσύ μάλλον δεν αισθάνεσαι να σε αγαπάει ο άντρας σου, αισθάνεσαι οτι σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και καθόλου εσένα και δίκιο έχεις. Και μάλλον έχεις πάρει τις αποφάσεις σου και πολύ καλά έκανες. Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να την χαραμίζουμε με ανθρώπους που δεν μας αγαπούν.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Έχεις κάποιο δίκιο διότι αν σε αγαπούσε πραγματικά θα προσπαθούσε να σε ικανοποιήσει τόσα χρόνια κάνοντας μία σοβαρή προσπάθεια. Αλλά όπως λες, δεν ενδιαφερόταν να σε ικανοποιεί αφού δεν έπαιρνε ευχαρίστηση ο ίδιος.
    Γενικά, οι άντρες είναι πολύ φίλαυτοι και βάζουν πρώτη και κύρια προτεραιότητα τον εαυτούλη τους και μετά αγαπάνε τα παιδιά τους και ό,τι τους προσφέρει ικανοποίηση και τους εξυπηρετεί. Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη του φόρουμ που είναι άντρες διότι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις, όμως δυστυχώς ο γενικός κανόνας είναι αυτός.
    Το οτι ερωτοτροπούσε με άντρα δεν νομίζω να οφείλεται στην ατροφία, μου φαίνεται πολύ "τραβηγμένο" κάτι τέτοιο. Ίσως να προ-υπήρχε η προτίμηση αυτή και να συνέβη κάτι πριν 6 χρόνια που άρχισαν τα "παρατράγουδα". Δηλαδή, μήπως τότε έκανε κάτι με άντρα και μετά άρχισε να μην ανταποκρίνεται σε σένα.... Δεν ξέρω... μία σκέψη κάνω. Μου φαίνεται δύσκολο ένας άνθρωπος να αλλάξει σεξουαλικές προτιμήσεις λόγω συμπτωμάτων άνοιας.
    Εσύ μάλλον δεν αισθάνεσαι να σε αγαπάει ο άντρας σου, αισθάνεσαι οτι σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και καθόλου εσένα και δίκιο έχεις. Και μάλλον έχεις πάρει τις αποφάσεις σου και πολύ καλά έκανες. Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να την χαραμίζουμε με ανθρώπους που δεν μας αγαπούν.
    Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με το φύλο αυτό.. Έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Ας μην γενικεύουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by agga View Post
    Καλησπέρα, είμαι παντρεμένη 28 χρόνια. Ερωτεύτηκα και παντρεύτηκα ένας καλό και πολύ ενεργό σεξουαλικά άντρα. Τα χρόνια που κύλισαν με τις παραξενιές και των δύο μας να αυξάνονται. Όμως ανεχόταν ο ένας τον άλλο γιατί υπήρχε αγάπη και οικογένεια. Δυστυχώς όμως πριν 6 χρόνια άρχισαν τα παρατράγουδα: ξαφνική στυτική δυσλειτουργία που ο σύζυγος την απέδωσε στο άγχος της κρίσης. Δεν δέχθηκε ιατρική βοήθεια αμέσως αλλά επέμενε ότι θα κατόρθωνε να το ελέγξει μόνος του. Το δέχθηκα προσπαθώντας να μην τον πιέσω. Ξεκίνησε λοιπόν ένας αγώνας υπομονής. Υπομονή για να μην νιώσει άσχημα, να μην αγχωθεί κι άλλο, υπομονή....... Μετά από κανένα εξάμηνο πείσθηκε να πάει σε ουρολόγο. Δεν είχε πρόβλημα οργανικό. Δεν ήθελε να πάει σε Ψυχιάτρο. Πέρασαν άλλοι 6 μήνες και άρχισα να τρελαίνομαι. Με χίλιες πιέσεις δέχθηκε να αρχίσει αντικαταθλιπτικά. Στην πορεία, μετά από κανένα 3μηνο άρχισε κάτι να γίνεται με πολύ αραιές και σύντομες συνευρέσεις. Ο χρόνος περνούσε και ξαφνικά αφού βρισκόμασταν 4-5 φορές το χρόνο προέκυψε και κάμψη πέους. Άλλη μια ταλαιπωρία. Εκείνος έκανε ότι δεν καταλάβαινε στην αρχή.... μετά ο ένας γιατρός ήταν ακριβός, ήθελε να περάσει το καλοκαίρι να κάνει κανένα μπάνιο, μετά ο φόβος του....... Τελικά αφού άλλαξε 3 γιατρούς και διαφορετικές αγωγές και είχαν περάσει ήδη σχεδόν 6 χρόνια. Στο μεταξύ βίωνα μια απομάκρυνσή του. Περισσότερο ήταν στο facebook παρά με χάιδευε . Δεν ήθελε όλα αυτά τα χρόνια ούτε να με ικανοποιεί ...... αφού δεν μπορούσε να ευχαριστηθεί ο ίδιος. Παράλληλα ήταν εριστικός, παρεξηγιόταν με το παραμικρό. Και ενώ είχαμε φτάσει στην αναμονή της επέμβασης ένα βράδυ βλέποντάς τον να γράφει στο μεσσεντζερ του ανακάλυψα ότι ερωτοτροπούσε με έναν νεαρό άντρα !!!! Ο άντρας μου που όταν με άγγιζε κάποτε είχε στύση τώρα έλεγε έναν νεαρό μωρό του. Τρελάθηκα.....εγώ έκανα υπομονή ελπίζοντας να καταφέρουμε να περάσουμε το πρόβλημα και αυτός...... Έγινε το έλα να δεις. Λίγες μέρες αργότερα άσχετα με το γεγονός πήγαμε σε νευρολόγο γιατί διαμαρτυρόταν για την μνήμη του. Έκανε μαγνητική και τελικά... Ατροφία του μετωπιαίου και κροταφικού λοβού του εγκεφάλου του. Τώρα όλα είχαν μια εξήγηση. Αλλαγή συμπεριφοράς, επιθετικότητα ακόμα και το ότι ερωτοτροπούσε με έναν άντρα. Παραλογίες που σύντομα θα πυκνώσουν. Μετά όμως από 6 χρόνια ψυχικής μου αλλά και σωματικής ταλαιπωρίας κατέρρευσα. Έπαθα κρίσεις πανικού γιατί είμαι 53 χρονών και έχω χάσει το κομμάτι της ερωτικής μου υπόστασης μη θέλοντας να τον απατήσω. Έχω δύο επιλογές λοιπόν. Ή μένω μαζί του και ξεχνάω ποιά είμαι και τι θέλω ή χωρίζουμε. Πόνεσα πάρα πολύ. Έκλαψα πάρα πολύ. Στο τέλος κατάλαβα ότι ο άντρας που ερωτεύτηκα δεν υπάρχει πια. Του είπα να χωρίσουμε. Του είπα ότι θέλω να ζήσω μια φυσιολογική ζωή. Θα του σταθώ σαν φίλη του αλλά δεν μπορώ να τον ξαναδω ερωτικά. Όχι μετά τα μηνύματα....Θέλω να ξαναερωτευτώ. Να κάνω έρωτα. Έχω 2 χρόνια να κάνω και πριν ήταν τραγικό.....6 χρόνια στέρησης μέσα σε έναν γάμο. Τα βάζω με τον εαυτό μου. Δεν έπρεπε να κάνω υπομονή. Πρέπει να ανακαλύψω τον εαυτό μου ξανά. Μου λένε είσαι όμορφη και νομίζω ότι είναι ψέμα. Κι όμως το ίδιο λέει και ο καθρέφτης. Πρέπει να ξαναρχίσω να ζω και δεν ξέρω πως.....
    Καλησπέρα φίλη θεματοθετρια...θα σου μιλήσω και ως παντρεμένος τα τελευταία 11 χρόνια.αλλα και σχεδόν το ίδιο παθών με τον άνδρα σου...πέρασα και εγώ από αυτό το μαύρο σύννεφο της στυτικής δυσλειτουργίας εντός γάμου μου πριν δύο τρεια χρόνια και πρόσφατα κατάφερα να γίνω καλά και αυτό όχι 100% καλά. αλλά 80% καλά..οπότε ξέρω πολύ καλά τη περνάς και εσύ και ο άνδρας σου..να σου απαντήσω ένα προς ένα για αυτό που γράφεις...
    Η στυτική δυσλειτουργία είναι μια ασθένεια που βρίσκει αποκλειστικά τους άνδρες και δυστυχώς και πολύ δυστυχώς έχει την δύναμη να μας αλλάζει σε συμαντικό βαθμό τη συμπεριφορά μας της ιδιοτροπίες μας την καθημερινότητα μας σχεδόν το είναι μας...
    Επιρεαζει λοιπόν σε τεράστιο βαθμό τη ψυχολογία μας και μπορεί να κάνουμε ακαταλαβιστηκα πράγματα....
    Πχ να πειραματίζεται με τον ίδιο μας τον εαυτό σαν 15 χρόνα.δηλαδη να προσπαθούμε να προκαλέσουμε στύση με οτιδήποτε τρόπο με οποιοδήποτε τρόπο όμως..θα είναι ταινία πορνό?..θα είναι με αυνανισμό?θα είναι μέσω μιας φαντασιώσεις...θα είναι με τσάι που πιστεύουμε ότι προκαλεί στύση με οποιοδήποτε τρόπο..
    Η αλήθεια είναι ότι όταν είπες ότι τον πέτυχες στο φασεμπουκ να μιλάει πίστευα ότι θα μιλούσε με καμία άλλη γυναίκα για να πειραματιστεί με τη στύση του..όχι ότι είναι σωστό..αλλά είπαμε ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται. .μου έκανε εντύπωση που μιλούσε με άνδρα..εγώ προσωπικά θεωρώ αυτό το γεγονός δηλαδή τη συνομιλία με άλλον άνδρα το θεωρώ εντελως ότι όφειλεται στο πρόβλημα που του βρήκανε στο κεφάλι το οποίο πρόβλημα μπορεί να κάνει τον άνθρωπο να κάνει το οτιδήποτε συν το στυτικό πρόβλημα που προϋπήρχε. ...
    Πάμε λίγο ξανά στο στυτικο θέμα πάλι...
    Προσωπικά πιστεύω ότι η στυτική του δυσλειτουργία οφείλεται στο γεγονός της κάμψης του πέους του..οκ όταν έπαθε στυτικο πρόβλημα δεν είχε κάμψη πέους..
    Λέω εγώ τώρα μήπως είχε αλλά ήταν εσωτερικό το πρόβλημα και δεν είχε δείξει ακόμα και δεν το κατάλαβαν η γιατροί μέχρι που έφτασε στο σημείο να εξωτερίκευθη το πρόβλημα και να γίνει εμφανής???
    Μπορεί όμως όντως να οφειλοτανε στο άγχος όπως στην περίπτωση μου...
    Αν του χορηγήθηκαν χάπια για το άγχος με αποτέλεσμα να καταπολεμήσουν το στυτικο θέμα πολύ κακώς..
    Υπάρχουν τα διεγερτικά γιαυτη τη δουλειά και κάνουν καταπληκτική δουλειά..
    Αν του χορήγησαν χάπια για το άγχος γιατί είδαν ότι όντως τα χρειάζεται άσχετα με το στυτικο θέμα Τοτες οκ....
    Σε κάθε περίπτωση όμως θεωρώ προσωπικά ότι πρέπει να σεβαστούμε την απόφαση του συντρόφου μας εάν θέλει η δεν θέλει να πάρει χάπια για το άγχος!!! Διότι και εγώ τα θεωρώ πολύ βαριά χάπια και δεν θα τα επερνα εύκολα...έπρεπε όμως να σας μιλήσουν οι γιατροί για τα στυτικα χάπια ..
    Last edited by giorgos35; 23-01-2020 at 21:28.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    εγω εχω 14 χρονια να κανω σεξ και ειμαι χωρισμενοσ στα 6 χρονια πετουσα τωρα το ξεχασα κι ηρεμησα το προβλημα σου που ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Συνεχίζω. Πάμε στο θέμα του γάμου...
    28 χρόνια λες είσαι παντρεμένη και αρκετό καιρό ανεχτηκες αυτή τη κατάσταση...συγγνώμη κι όλας αγαπητή φίλη αλλά ο γάμος έτσι είναι ..μετά από 28 χρόνια ο άνθρωπος σου αρρώστησε..εγώ σαν Γιώργος θεωρώ πρέπον να του σταθείς..για όσο καιρό ακόμα μπορείς. να κάτσεις να του μιλήσεις..ξέρω ότι το έχεις κάνει οκ...αλλά ξανά καντο για όσες φορές χρειαστεί μέχρι να καταλάβει ότι έχει πρόβλημα και να αρχίσει να επισκέπτεται γιατρούς και να κάνει θεραπείες.
    ..συγγνώμη κι όλας απλά λέω μια γνώμη από κει και πέρα φυσικά εσύ ξέρεις..δική σου απόφαση είναι..
    Σε καταλαβαίνω και εσένα απόλυτα..αλλά καταλαβαίνω και εκείνον..μην νομίζεις ότι γι'αυτόν είναι εύκολο ..
    Η στυτική δυσλειτουργία σε (σκοτωνει κάθε μέρα)
    Αισθάνεσαι ζωντανός νεκρός..δεν αισθάνεσαι ούτε άνδρας ούτε γυναίκα ούτε και ομοφυλόφιλος..αισθάνεσαι άνθρωπος δίχως φύλλο..
    Του καταλογίζω και του συντρόφου σου ευθύνες φυσικά που το έβαλε τόσο εύκολα κάτω .έπρεπε να πάει απτήν αρχή του προβλήματος του κι όλας στο γιατρό.
    Αλλά ξέρεις επειδή είναι ανδρικό θέμα δεν μας είναι εύκολο να δεχτούμε ότι τώρα πια δεν είμαστε άνδρες..
    Γιατί το πέος μας αυτό μας λέει...
    Φυσικά και είναι λάθος αυτό που αντιλαμβανόμαστε..
    Φυσικά και δεν πρέπει να το περνούμε έτσι..αλλά δυστυχώς έτσι το περνούμε..ότι ανδρισμός τέλος..
    Δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι θίχτηκε ο ανδρισμός μας και δεν μπορούμε να κάνουμε το καθήκον μας ως άνδρες.πολυ περισσότερο δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι έχουμε πρόβλημα ..θέλουμε να λέμε και να πιστεύουμε ότι όλα είναι οκ..εξου και ο αρνητισμός του συντρόφου σου να πάει στο γιατρό...

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εγω εχω 14 χρονια να κανω σεξ και ειμαι χωρισμενοσ στα 6 χρονια πετουσα τωρα το ξεχασα κι ηρεμησα το προβλημα σου που ειναι
    Επειδη ηρέμησες εσύ.. Σημαίνει θα ηρεμήσουν και οι άλλοι; 14 χρόνια ε; και είσαι μια χαρά; ενδιαφέρον.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    πανω απο τα 40 ειναι γελοιο να κανεισ σεξ εχει αλλα πραγματα να ασχοληθεισ σεξ με μικροτερη με 40αρα μαγκια σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    τζορτζ εχει απειρα πραγματα να ασχοληθεισ μετα τα 40 πιστεψε με
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    george1520
    Guest
    Που αν αφιερώσεις λίγο χρόνο για σεξ.. Δεν θα προλάβεις να τα κάνεις? Ωραία θεωρία υιοθετησες.. Γιαυτό και είσαι εντάξει με την αποχή..

    Εισαι όμως εντάξει;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    μετα τα 40 μαθαινεισ αν σε ενδιαφερει τα παντα για τισ γυναικεσ ασ πουμε εσυ τι λεσ αν ξερεισ πωσ μεγαλωνουνε κλπ για το μυαλο τουσ νομιζεισ μετα μπορεισ δε μπορεισ κ να θεσ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Έχεις κάποιο δίκιο διότι αν σε αγαπούσε πραγματικά θα προσπαθούσε να σε ικανοποιήσει τόσα χρόνια κάνοντας μία σοβαρή προσπάθεια. Αλλά όπως λες, δεν ενδιαφερόταν να σε ικανοποιεί αφού δεν έπαιρνε ευχαρίστηση ο ίδιος.
    Γενικά, οι άντρες είναι πολύ φίλαυτοι και βάζουν πρώτη και κύρια προτεραιότητα τον εαυτούλη τους και μετά αγαπάνε τα παιδιά τους και ό,τι τους προσφέρει ικανοποίηση και τους εξυπηρετεί. Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη του φόρουμ που είναι άντρες διότι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις, όμως δυστυχώς ο γενικός κανόνας είναι αυτός.
    Το οτι ερωτοτροπούσε με άντρα δεν νομίζω να οφείλεται στην ατροφία, μου φαίνεται πολύ "τραβηγμένο" κάτι τέτοιο. Ίσως να προ-υπήρχε η προτίμηση αυτή και να συνέβη κάτι πριν 6 χρόνια που άρχισαν τα "παρατράγουδα". Δηλαδή, μήπως τότε έκανε κάτι με άντρα και μετά άρχισε να μην ανταποκρίνεται σε σένα.... Δεν ξέρω... μία σκέψη κάνω. Μου φαίνεται δύσκολο ένας άνθρωπος να αλλάξει σεξουαλικές προτιμήσεις λόγω συμπτωμάτων άνοιας.
    Εσύ μάλλον δεν αισθάνεσαι να σε αγαπάει ο άντρας σου, αισθάνεσαι οτι σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και καθόλου εσένα και δίκιο έχεις. Και μάλλον έχεις πάρει τις αποφάσεις σου και πολύ καλά έκανες. Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να την χαραμίζουμε με ανθρώπους που δεν μας αγαπούν.
    Κασσάνδρα δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά δεν αντέχω να μην απαντήσω κι όλας...
    Έτσι όπως περιγράφεις τα πράγματα το μόνο που δεν μας είπες ότι ο άνδρας της κυρίας το πανηγύρισε κι όλας που έπαθε στυτικο πρόβλημα και έπειτα κάμψη πέους και έπειτα πρόβλημα στο κεφάλι...
    Έχει τρεις παθήσεις που όμως και οι τρεις είναι σοβαρότατες παθήσεις...και αν γιατρεύεται άντε η μία να γιατρεύεται..η στυτική δυσλειτουργία...τα άλλα δύο είναι πολύ δύσκολα θέματα ..που μπορεί εν μέρει να γιατρεύονται οκ..αλλά δεν ξέρουμε τι κατάλοιπα θα αφήσουνε...ειδικά το πρόβλημα στο κεφάλι...
    Συγγνώμη κι όλας αλλά θα συνοψίσω την απάντηση σου..
    Τουλάχιστον αυτό το νόημα έβγαλα εγώ...
    Άνδρας+στυτικο πρόβλημα+άρνηση θεραπείας...άρα αδιαφορία προς της ανάγκες της γυναίκας του.=εγωιστής και παρτακιας και εαυτουλης...
    Συγγνώμη αλλά αυτό το νόημα βγενει από αυτα που γράφεις ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κασσάνδρα δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά δεν αντέχω να μην απαντήσω κι όλας...
    Έτσι όπως περιγράφεις τα πράγματα το μόνο που δεν μας είπες ότι ο άνδρας της κυρίας το πανηγύρισε κι όλας που έπαθε στυτικο πρόβλημα και έπειτα κάμψη πέους και έπειτα πρόβλημα στο κεφάλι...
    Έχει τρεις παθήσεις που όμως και οι τρεις είναι σοβαρότατες παθήσεις...και αν γιατρεύεται άντε η μία να γιατρεύεται..η στυτική δυσλειτουργία...τα άλλα δύο είναι πολύ δύσκολα θέματα ..που μπορεί εν μέρει να γιατρεύονται οκ..αλλά δεν ξέρουμε τι κατάλοιπα θα αφήσουνε...ειδικά το πρόβλημα στο κεφάλι...
    Συγγνώμη κι όλας αλλά θα συνοψίσω την απάντηση σου..
    Τουλάχιστον αυτό το νόημα έβγαλα εγώ...
    Άνδρας+στυτικο πρόβλημα+άρνηση θεραπείας...άρα αδιαφορία προς της ανάγκες της γυναίκας του.=εγωιστής και παρτακιας και εαυτουλης...
    Συγγνώμη αλλά αυτό το νόημα βγενει από αυτα που γράφεις ...
    Γιώργο να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό αν μου επιτρέπεις.
    Εσύ όσο καιρό είχες το πρόβλημα με την στύση δεν προσπαθούσες να ικανοποιήσεις την γυναίκα σου; Γιατί σε θυμάμαι τότε να λες πως της είπες και να χωρίσετε αν θέλει και πως έχει δικαίωμα να ζήσει μια φυσιολογική ζωή και θα το καταλάβεις. Βρίσκεις λογικό ο σύντροφος της γυναίκας που γράφει, να μην δέχεται ούτε καν να την ικανοποιήσει αλλά να ζει μια "δεύτερη ζωή" μέσω νετ συνομιλώντας με άντρες; Επίσης εσύ αν θυμάμαι καλά και σε γιατρούς έτρεξες και τα πάντα δοκίμασες προκειμένου να διορθωθεί το πρόβλημα.

    Και όχι, γιατρός δεν είμαι, αλλά δεν νομίζω η άνοια να δικαιολογεί την αλλαγή στις σεξουαλικές προτιμήσεις.

    Ακόμα κι αν την δικαιολογεί όμως, ακόμα κι αν ο άνθρωπος λόγω θεμάτων υγείας φέρθηκε όπως φέρθηκε... πόση σημασία έχει όταν η γυναίκα μας λέει ότι δεν αντέχει πια; Οτι κατέληξε να παθαίνει κρίσεις πανικού; Οτι δεν μπορεί η ίδια πια να τον δει ερωτικά; Τι της λέμε δηλαδή; Να καταδικάσει τον εαυτό της για μια ζωή;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Γιώργο να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό αν μου επιτρέπεις.
    Εσύ όσο καιρό είχες το πρόβλημα με την στύση δεν προσπαθούσες να ικανοποιήσεις την γυναίκα σου; Γιατί σε θυμάμαι τότε να λες πως της είπες και να χωρίσετε αν θέλει και πως έχει δικαίωμα να ζήσει μια φυσιολογική ζωή και θα το καταλάβεις. Βρίσκεις λογικό ο σύντροφος της γυναίκας που γράφει, να μην δέχεται ούτε καν να την ικανοποιήσει αλλά να ζει μια "δεύτερη ζωή" μέσω νετ συνομιλώντας με άντρες; Επίσης εσύ αν θυμάμαι καλά και σε γιατρούς έτρεξες και τα πάντα δοκίμασες προκειμένου να διορθωθεί το πρόβλημα.

    Και όχι, γιατρός δεν είμαι, αλλά δεν νομίζω η άνοια να δικαιολογεί την αλλαγή στις σεξουαλικές προτιμήσεις.

    Ακόμα κι αν την δικαιολογεί όμως, ακόμα κι αν ο άνθρωπος λόγω θεμάτων υγείας φέρθηκε όπως φέρθηκε... πόση σημασία έχει όταν η γυναίκα μας λέει ότι δεν αντέχει πια; Οτι κατέληξε να παθαίνει κρίσεις πανικού; Οτι δεν μπορεί η ίδια πια να τον δει ερωτικά; Τι της λέμε δηλαδή; Να καταδικάσει τον εαυτό της για μια ζωή;
    Ναι Ελισάβετ δοκίμασα τα πάντα για να λύσω το πρόβλημα της στύσης μου...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ...
    ναι αλλά ο άνθρωπος δεν έχει μόνο θέμα στύσης έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο..όταν ένας άνθρωπος έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο μπορεί να κάνει πράγματα που εμάς δεν μας φενονται καθόλου σωστά και λογικά..και δεν είναι φυσικά..αλλά όταν ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα μπορεί να δίνει και λάθος εντολές...
    Μπορώ να σου πω παραδείγματα πάνω σε αυτο από προσωπική εμπειρία...άνθρωπο ευγενεστατοι οικογενειάρχες να είναι τύποι και υπογραμμοι.και όταν παρουσιάστηκε πρόβλημα στο κεφάλι να τους λες καλημέρα και να βρίσκεις το μπελά σου. ...ένας εξ αυτών δυστυχώς είναι και ο αδερφός μου..μόλις σε ηλικία 47 ετών... ευτηχως δεν είναι σε βαθμό να κινδυνεύει η ζωή του αλλά έχει πρόβλημα όμως..
    Και πολλές φορές μπορεί πχ να του λέμε τη ωραίο καιρό έχει σήμερα να μας λέει ότι είμαστε μαλακές..για να καταλάβεις δηλαδη...και πριν το πρόβλημα του ήταν ένας άνθρωπος που πρόσεχε πάρα πολύ τα λόγια του διότι δεν ήθελε να πληγωση κανέναν μα κανέναν..και τώρα ήρθε στο άλλο άκρο..
    Ναι είχα πει στη γυναίκα μου να χωρίσουμε όποτε θέλει και ακόμα ισχύει δεν μπορώ να την κατηγορώ γι'αυτό ..
    Αλλά έχουμε διάφορα εμείς με την εν λόγω θεματοθετρια...
    1ον δεν είναι μόνο το θέμα στύσης μου που τώρα μπορώ να πω ότι διορθώθηκε αλλά είναι και το θέμα υπογονιμότηταε που δεν βλέπω να διορθώνεται..
    2ον η γυναίκα μου είναι μόλις 29 ετών έχει κάθε δικαίωμα να απολαμβάνει και το σεξ και να θέλει να κάνει όχι ένα παιδί αλλά όσα παιδιά θέλει..γιατί είναι μόλις 29 ετών και η ζωή είναι μπροστά της..δεν λέω ότι η εν λόγω θεματοθετρια δεν έχει δικαίωμα να απολαμβάνει το σεξ αλλά λέω της διάφορες..
    3ον.εμεις είμαστε μόνο 11 χρόνια παντρεμένοι τώρα πια και δεν έχουμε παιδιά...
    Η εν λόγω κυρία είναι 58 ετών με 28 ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ. παρακαλώ...και υποθέτω με μεγάλα παιδιά εάν υπάρχουν παιδιά..
    Πως σου φένεται ρε συ Έλσα δηλαδή..είναι σωστό μετά από 28 ολόκληρα χρόνια γάμου να σε αφήσει η γυναίκα σου επειδή ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΣ και δεν έχεις στύση και χίλια άλλα δύο σοβαρότατα θέματα υγείας???
    Αν ήταν πέντε δέκα χρόνια παντρεμένοι και χωρίς παιδιά θα το συζητουσαμε διαφορετικά οκ..
    Δεν λέω ότι την πήραν τα χρόνια..οκ
    Αλλά δεν είναι και 29 και 30 η 35 ετών...είναι 58..
    Και γιατί να μην κάτσει στο πλευρό του άνδρα της να αγωνιστούν μαζί για να γίνει αυτός καλά.??
    Ελισάβετ η υποθέτω της εν λόγω κυρίας είναι ακριβώς με την υπόθεση της κύριας Ιφιγένειας...
    Να σου θυμίσω η κυρία Ιφιγένεια είχε ένα σοβαρότατο πρόβλημα υγείας ο άνδρας της δεν ήθελε να την χωρίσει να απιστουσε...εκεί πήρατε όλες οι γυναίκες φτυάρι για να θάψετε τον άνδρα της..δεν λέγατε ότι είναι άνθρωπος και δεν είναι καταδικασμένος να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του χωρίς σεξ..και εκείνη 30 παντρεμένη..
    Και δεν ντρέπεται ο παλιάνθρωπος αρρώστησε η γυναίκα του και έχει γκαυλες..λεγατε και με τη ψυχολογία και διάθεση είχε ορεξη για σεξ όταν έβλεπε τον άνθρωπο της να υποφέρει..αυτά λέγατε και σωστά λέγατε δεν λέω όχι...τώρα γιατί δεν λέτε το ίδιο??
    Όταν μια γυναίκα έχει ορέξεις και διάθεση για σεξ και ο άνδρας της είναι άρρωστος η γυναίκα βρίσκει κατανόηση όταν όμως γίνεται τι αντίθετο ο άνδρας είναι τέρας που θέλει να γαμ....σή..
    Συγγνώμη Ελισάβετ αλλά αυτή την εντύπωση έχω μετά από 3 χρόνια παρουσίας μου εδώ στο φόρουμ..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γάμος
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 296
    Last Post: 03-02-2019, 14:20
  2. γάμος και παιδί
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 04-01-2019, 09:09
  3. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 12:09
  4. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 21:11
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •