Serotiapin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Serotiapin

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Serotiapin

    Καλησπερα! Γνωρίζει κανεις αυτο το χάπι σε ποια περιπτωση το χορηγούν? Είναι αγχολυτικο αντικαταθλιπτικο η για αλλη περιπτωση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Kαλημέρα Vickie-Victoria! Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι Αντιψυχωτικό με κύρια χρήση του στην Σχιζοφρένεια. Όμως μπορεί να χορηγηθεί και σε δύσκολες περιπτώσεις Ιδεοψυχαναγκαστικής & Διπολικής διαταραχής.
    Εγώ βέβαια ξέρω και αρκετούς που το χρησιμοποιούν Off-Label για την αυπνία σε βραδινή εφάπαξ δόση καθώς είναι αρκετά κατασταλτικό στην πλειοψηφία των ασθενών.
    Σου συνταγογραφήθηκε το συγκεκριμένο από γιατρό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Οχι το παιρνει η γιαγια μου μαζί με cipralex και stedon. Έχει εμμονές ιδέες και νομίζει οτι θελουν οι γειτονες το κακό της και τετοια. Θελω να ξερω αν κληρονομικα αυτα και αν κινδυνεύω να παθω τα ιδια. Δεν εχει σχιζοφρένεια η διπολική διαταραχη ξερω οτι εχει χρονια κατάθλιψη και παθαίνει κρίσεις πανικού. Αλλα αυτο που εχει εμμονές οτι κάποιοι συγκεκριμένοι τη ζηλευουν και θελουν να της κανουν κακο αυτο με ανησυχει. Δεν ξερω τι ειναι. Παιρνει ηρεμιστικά γιατι εχει νευρολογικά προβλήματα δεν μπορει να κοιμηθει είναι ανήσυχη μια ζωή στο πόδι ησυχία δεν ειχε. Εχω θορυβηθεί φοβάμαι μην ειναι κληρονομικο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Δεν εχει προβλήματα διάθεσης η μανίας αλλα εχει αυτες τις εμμονές σαν καταδίωξη αλλα απο συγκεκριμενα ατομα. Οχι όπως στη σχιζοφρένεια. Θελω να ξερω αν εχει ψύχωση η νευρωση. Εχει φοβίες αυτου του τύπου με τους γείτονες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Παιρνει serotiapin 25mg σε σταθερή δόση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Oι εμμονές πως οι γείτονες θέλουν το κακό της ταιριάζει με παρανοειδή ψύχωση. Το ότι είναι συγκεκριμένα τα άτομα που πιστεύει πως θέλουν το κακό της και όχι όλα,δεν αλλάζει τόσο τα δεδομένα.Θα μπορούσε να είναι και ΙΔΨ. Πάντως την Κουετιαπίνη γι'αυτό το σύμπτωμα της το δίνουν. Πάντως ακόμα και η γιαγιά σου να έχει κάποιας μορφής σχιζοφρένεια,δεν σημαίνει πως θα αποκτήσεις κι εσύ.Μην τρελαθούμε τελείως!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εχω τρελαθεί με τη σκέψη και μόνο! Μου το ειπε και ψυχίατρος οτι ειναι κληρονομικό το αγχος αλλα αυτο που εχει η γιαγια μου δε σημαινει οτι θα το κληρονομησω. Μακαρι Παναγία μου!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Όχι ρε συ,μην αγχώνεσαι με υποθετικά σενάρια στο όριο του ανέφικτου. Εσύ απλά έχεις έντονο άγχος που προκαλεί αγοραφοβία και ενίοτε κρίσεις πανικού.
    Περιττό να σου πω πως με συνδυασμό φαρμακοθεραπείας και ψυχοθεραπείας θα ήσουν πολύ καλύτερα. Απλά προς το παρόν,θέλεις να παιδεύεσαι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Χαχχα ναι ετσι κάπως ειναι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Το οτι φοβάμαι να παω καπου μονη μου οταν οδηγώ και θελω παντα καποιον μαζι μου εινα αγοραφοβία η απλό αγχος?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Μοιάζει με Αγοραφοβία αλλά μην κολλάς σε τίτλους. Μήπως νομίζεις πως είναι κάτι ανίατο η αγοραφοβία;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Οχι απλα θελω να ξερω τι εχω.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Γεια σου Βίκυ, έχεις αγχωθει πολύ, νομίζω σε καταλαβαίνω αρκετά. Δεν ήθελα να σε αγχωσω περισσότερο. Νομίζω ότι βοηθάει να ξέρεις ότι το άγχος οφείλεται κάπου. Εγώ έχω συμβιβαστεί με το γεγονός ότι δεν πρόκειται ποτέ να μάθω που οφείλονται οι διάφορες ψυχικές ασθένειες άσχετα το γεγονός ότι υπάρχουν αρκετές ερμηνείες. Η επιστήμη προχωράει πολύ αργά στον τομέα αυτό και τώρα κάνει και πίσω βήματα.

    Αν ξέραμε τις αιτίες θα είχαμε έρθει πιο κοντά στην λύση. Για αυτό είπα ότι όταν έχεις κληρονομική προδιάθεση έχεις ουσιαστικά ένα μονόδρομο με κύρια επιλογή τα φάρμακα.
    Φυσικά και τα υπόλοιπα βοηθάνε. Μια από τις καλύτερες τροφές είναι το συκώτι. Παρέχει όλο το σίδηρο, την βιταμίνη που χρειάζεσαι. Επίσης για το μαγνήσιο έχεις επιλογή όλα τα προϊόντα της γης , ξεκινώντας από ηλιόσπορο, Αιγίνης, αμύγδαλα, αλλά και όσπρια. Με αυτά καλύπτεται τέλεια για τα ζητήματα που αφορούν αρρυθμίες. Το μαγνήσιο είναι πολύ φάρμακο βοηθάει παντού.
    Το ω3 από τα ψάρια (σαρδέλα, σκουμπρί, γαρίδες) βοηθάνε στην υγεία του εγκεφάλου αναπλάθουν τις βλάβες που προκαλεί η γήρανση.

    Τώρα σκέφτηκα την γιαγιά σου. Αν αυτή έπαθε φοβία σε μεγάλη ηλικία δεν έχει νόημα να το συνδέσεις με εσένα. Οι ηλικιωμένοι παθαίνουν πολύ συχνότερα τέτοια πράγματα λόγω γήρανσης στα εγκεφαλικά κύτταρα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Οχι απλα θελω να ξερω τι εχω.
    Βικυ καλησπερα!! η γιαγια σου αυτο με τους γειτονες το ειχε απο νέα? ποτε της πρσθεσαν το αντιψυχωστκο ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Βικυ καλησπερα!! η γιαγια σου αυτο με τους γειτονες το ειχε απο νέα? ποτε της πρσθεσαν το αντιψυχωστκο ?
    Νομιζω ομως πιο πολυ το δινουν για διπολικη διαταραχη οχι για σχιζοφρενεια . Βικυ μην ανησυχεις, σε καταλαβαινω τωρα σου εχει μπει η ιδεα οτι θα παθεις οτι και η γιαγια σου. νομιζω πρεπει να βρεις να στρεψεις τη προσοχη καπου αλλου... Εισαι μια χαρα εχεις λιγο αγχος, ολα θα πανε καλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •