Τελικα μηπως ειναι καρδια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617

    Τελικα μηπως ειναι καρδια?

    Γεια σας παιδια και ΠΑΛΗ παρολο που εχει 2 εβδομαδες που ειχα εισιχασι καπως λογο του οτι εκανα 4 καρδιογραφηματα και πηγα και σε 2 καρδιολογους και μου ειπαν πως ολλα.καλα προχτες.ομως ειδα εναν φιλο μου ο οποιος ειναι ποδοσφαιριστις και εχι προβλημα με την καρδια του και το.εμαθε τωρα και μου ειπε πος παρολο που το καρδιογραφημα του ειταν καλο εκανε μια αλλη εξεταση stress echo και του βρηκαν προβληα πος μονο το 37% της καρδιας του δουλεβει και εγω επεσα παλη στπ αγχος μηπως εχω κατι και δεν το βρησκουν??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Τεστ κοπώσεως δηλαδη? Αυτός ειναι αθλητής για αυτό θελουν να δουν πως οξυγωνονεται η καρδια του κατα την ασκηση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Εμ αυτο ειναι το θεμα πος αρχιζο ξανα της προπονησης μου και φοβαμαι μηπως εχο και εγω τιποτα αλλα εχω κανει 4 καρδιογραφηματα σε εναν μηνα και ολλα καλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    το 37% δεν είναι το ποσοστό της καρδιάς του που δουλεύει αλλά το πόσο αίμα αποβάλλει η καρδιά σε κάθε χτύπο. Το φυσιολογικό είναι 55-70%. Δηλαδή αν έχει 100ml αίμα στην καρδιά αυτή με τον χτύπο αποβάλλει 37ml

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    kai twra ematha pos tou xorigousan endoflevies enesis alla auto pou me anxoni eine mipos exo kati kai den fenete sto kardiografima kamia artiria klisti eime 25 xronon alla pali eine sto mialo m fovamai na kanw athlitizmo mipos kai patho tipota

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Εγώ έκανα τεστ κοπώσεως και πήγε σχετικά πολύ καλά το θέμα είναι ότι έχω πρόβλημα όταν κάνω γυμναστική με τις ανάσες και περνω συνεχια βαθιές ανάσες, και οχι μονο καποιες φορές με πιανει δύσπνοια στο άκυρο..δεν ξέρω ποιο είναι το θέμα αλλά έχω κουραστι.
    Θυμάμαι πήγαινα γυμναστήριο και δεν μπορούσα να πάρω ανάσες ζαλίζομουν και έτρεχα στο μπάνιο για να ηρεμήσω και χτύπαγε σαν τρελή η καρδιά μου..να μην με δουν στο γυμναστήριο τα αλλα άτομα ...Και έτσι το παράτησα το γυμναστήριο και πήγα αμέσως καριδολογο και έκανα εξετάσεις και μου είπε δεν έχω τίποτα μόνο άγχος.αλλα αυτά τα θέματα συνεχίζονται με της ανάσες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    :O και εγω ακριβως το ειδιο.κανω και αμα δεν καταφερω να παρω αυτοι την ανασα παθενω κρισι

  8. #8
    Και εγώ τα πέρασα αυτά σαν να βλέπω τον εαυτό μου ...αν σταματήσεις να ασχολησε σταματάει κ αυτό να ασχολητε μαζί σου..μετά από 4 μήνες ταλεποριαιας γιατρών και έναν κύκλο εξετάσεων κάθε φορά που με έπιανε ..αυτό γινόταν για 4 μήνες το καλοκαίρι που μας πέρασε.. τώρα το ξεπέρασα και έπιασα άλλη ασχολια το κεφάλι [emoji14] Ίδη εκλησα ραντεβού για μαγνητική...θα τρελαθώ ....

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Εγώ έκανα τεστ κοπώσεως και πήγε σχετικά πολύ καλά το θέμα είναι ότι έχω πρόβλημα όταν κάνω γυμναστική με τις ανάσες και περνω συνεχια βαθιές ανάσες, και οχι μονο καποιες φορές με πιανει δύσπνοια στο άκυρο..δεν ξέρω ποιο είναι το θέμα αλλά έχω κουραστι.
    Θυμάμαι πήγαινα γυμναστήριο και δεν μπορούσα να πάρω ανάσες ζαλίζομουν και έτρεχα στο μπάνιο για να ηρεμήσω και χτύπαγε σαν τρελή η καρδιά μου..να μην με δουν στο γυμναστήριο τα αλλα άτομα ...Και έτσι το παράτησα το γυμναστήριο και πήγα αμέσως καριδολογο και έκανα εξετάσεις και μου είπε δεν έχω τίποτα μόνο άγχος.αλλα αυτά τα θέματα συνεχίζονται με της ανάσες.
    Στη γυμναστική οι ανάσες είναι το παν. Και τις ανάσες προσπαθείς να τις ελέγξεις εσύ και δεν πιέζεις τον εαυτό σου στο έπακρο αλλά μέχρι εκεί που αρχίζει το σώμα να μην αποδίδει και να νιώσεις πως "φτάνει αρκετά". Θέλει καιρό να βελτιωθεί το αναπνευστικό και το κυκλοφοριακό αν είσαι άμαθος.
    Οι δύσπνοιες και οι ζαλάδες είναι κλασσικά συμπτώματα άγχους, και εφόσον ο καρδιολόγος δεν είδε κάτι, μην ανησυχείς για αυτό. Ίσα ίσα που σιγά σιγά το μυαλό θα συσχετίσει τους ανεβασμένους παλμούς με την άσκηση και όχι με το άγχος και θα νιώσεις καλυτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    adelfe mia erwtisi an to kardiografima kai to test koposeon eine kalo xriazete na kanw kai triplex?

Similar Threads

  1. μηπως πασχω τελικα απο βουλιμια?
    By EL_GR7 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2016, 12:52
  2. Μηπως τελικα δεν τον εχω ξεπερασει;
    By astimatnam in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 16-10-2015, 11:46
  3. μηπως φταιω τελικα???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 13-09-2013, 02:36
  4. Μηπως τελικα φταιω?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-12-2009, 17:22
  5. Μήπως τελικά ισχύει το ¨μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ?"
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 26-09-2008, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •