Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195

    Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή

    Καλησπέρα παιδιά και από εμένα, κατά καιρούς παρακολουθώ το φόρουμ έλα δεν έτυχε να γράψω.
    Είμαι ο Δημήτρης και όπως αρκετά μέλη πάσχω από ΓΑΔ, από μικρός είχα άγχος και απέφευγα κάποιες καταστάσεις, αλλά με την δύναμη της θέλησης έκανα τα πάντα. Τελείωσα τις σπουδές μου, πήρα το Master μου, βγήκα στην αγορά εργασίας αρκετά μικρός και γενικά έκανα πολλά πράγματα παράλληλα με το άγχος μου και τις κρίσεις πανικού μου. Ώσπου μια μέρα στη δουλειά ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, οι παλμοί της καρδιάς στο ταβάνι κι εγώ να μην μπορώ να αντιδράσω και να δικαιολογήσω το τόσο έντονο περιστατικό.
    Εξετάσεις φυσικά ένα κάρο, το άγχος να έχει χτυπήσει κόκκινο και εγώ να μην μπορώ να σηκωθώ πραγματικά από το κρεβάτι από τα σωματικά προβλήματα, το χειρότερο είναι ότι έχω φοβερά ψυχοσωματικά(ζαλάδες, ατονία, τρέμουλο και πολλά άλλα).
    Αναγκαστικά έπεσα κι εγώ στα φάρμακα στην ηλικία των 26 ετών. Seroxat για πολλά χρόνια μαζί με Xanax. Κατά περιόδους ήμουν σε γενικές γραμμές καλά και λειτουργικός, αλλά τα περισσότερα χρόνια δυστυχώς όχι.
    Πέρυσι έκανα και την περιβόητη εξέταση ανάλυσης DNA και έδειξε και σε εμένα πως μεταβολίζω πολύ γρήγορα τα φάρμακα με αποτέλεσμα να τα «καίω».
    Πήρα και αγωγή βάσει της εξέτασης αλλά προκοπή δεν είδα και μετά από τόσα χρόνια νιώθω πιο αδύναμος ψυχολογικά και σωματικά από ποτέ. Νιώθω πως ποτέ δεν θα περάσει όλο αυτό και μια ζωή θα είμαι με τα προβλήματα αυτά. Έχω φτάσει πλέον 33 και όλα τα όνειρα που είχα έχουν κάνει φτερά.
    Καλώς σας βρήκα και καλή δύναμη σε όλους.

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Το ενδεχόμενο της ψυχοθεραπείας το έχεις σκεφτεί;

  3. #3
    Τη σκέψη μας ποιος την ελέγχει? Εμείς ή το DNA? Έκανες κάποια ψυχοθεραπεία για το πως εκπαιδεύουμε - ελέγχουμε τη σκέψη μας ή απλά αρκείσαι στα φάρμακα?
    Αυτή την "περιβόητη εξέταση ανάλυσης DNΑ" δεν την ξέρω, όμως μπορεί να μας πει αν το άγχος είναι καθαρά οργανικό, βιολογικό ή κληρονομικό θέμα?
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Δημήτρη ,καλως όρισες! Είμαστε και συνονόματοι, κι εγω χρόνια παιδεύομαι με αγχος και κατάθλιψη. Από την εφηβεία ,ναι! αν θες πίστεψε το. Πήρα για λίγες μέρες seroxat και κατά καιρός έπαιρνα κανενα αγχολυτικό . Για χρόνια ήμουν όπως κι εσύ καλά και το πάλευα χωρις φάρμακα . Είχα τη δουλειά μου , τις σχέσεις μου . Μετά παντρεύτηκα αλλά εκεί είχα άλλα θέματα που με επιβάρυναν. Στη συνέχεια νόσησε η αγαπημένη μου μαμά απο καρκινο και την έχασα πριν λίγες μέρες. Πολλά προβλήματα , δυστυχως δεν είμαι απο τους τυχερούς της ζωής. Εγω τωρα για να καταλάβεις ειμαι 47 , αλλά και παλι περνάω υφέσεις και εξάρσεις . Τώρα λοιπόν που έχασα τη μητέρα μου, με επισκέφθηκε ξανά το άγχος και η στενοχώρια . Εμένα το μόνα που λίγο πολύ λίγο με βοηθάνε είναι τα αγχολυτικά αλλά τα φοβάμαι πολύ γιατί ειναι εθιστικά . Τα φάρμακα που παίρνεις τα διακόπτεις και τα ξαναρχίζεις ή συνεχίζεις να τα παίρνεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Με συγχωρείς, ξέχασα να το αναφέρω. Έχω κάνει φυσικά και ψυχοθεραπεία και δεν έχω αρκεστεί στα φάρμακα και γενικά κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να είμαι καλά. Γυμναστική, καλή μουσική, να βγαίνω με παρέες, θετικές σκέψεις κτλ. Αλλά δυστυχώς πάντα γυρίζω στο ίδιο αποτέλεσμα κάποια στιγμή. Μια κληρονομικότητα υπάρχει στις αγχώδεις διαταραχές στην οικογένεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Δημήτρη ,καλως όρισες! Είμαστε και συνονόματοι, κι εγω χρόνια παιδεύομαι με αγχος και κατάθλιψη. Από την εφηβεία ,ναι! αν θες πίστεψε το. Πήρα για λίγες μέρες seroxat και κατά καιρός έπαιρνα κανενα αγχολυτικό . Για χρόνια ήμουν όπως κι εσύ καλά και το πάλευα χωρις φάρμακα . Είχα τη δουλειά μου , τις σχέσεις μου . Μετά παντρεύτηκα αλλά εκεί είχα άλλα θέματα που με επιβάρυναν. Στη συνέχεια νόσησε η αγαπημένη μου μαμά απο καρκινο και την έχασα πριν λίγες μέρες. Πολλά προβλήματα , δυστυχως δεν είμαι απο τους τυχερούς της ζωής. Εγω τωρα για να καταλάβεις ειμαι 47 , αλλά και παλι περνάω υφέσεις και εξάρσεις . Τώρα λοιπόν που έχασα τη μητέρα μου, με επισκέφθηκε ξανά το άγχος και η στενοχώρια . Εμένα το μόνα που λίγο πολύ λίγο με βοηθάνε είναι τα αγχολυτικά αλλά τα φοβάμαι πολύ γιατί ειναι εθιστικά . Τα φάρμακα που παίρνεις τα διακόπτεις και τα ξαναρχίζεις ή συνεχίζεις να τα παίρνεις?
    Καλησπέρα Δήμητρα, δυστυχώς δεν τα έχω κόψει ποτέ. Όποτε πήγαινα να τα διακόψω τα σωματικά κυρίως προβλήματα ήταν τέτοια που με καθιστούσαν ανήμπορο στο να κάνω το οτιδήποτε. Σε καταλαβαίνω διότι είχα χάσει κι εγώ μικρός τον πατέρα μου και με είχε πάει πίσω στην θεραπεία το συγκεκριμένο ζήτημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τη σκέψη μας ποιος την ελέγχει? Εμείς ή το DNA? Έκανες κάποια ψυχοθεραπεία για το πως εκπαιδεύουμε - ελέγχουμε τη σκέψη μας ή απλά αρκείσαι στα φάρμακα?
    Αυτή την "περιβόητη εξέταση ανάλυσης DNΑ" δεν την ξέρω, όμως μπορεί να μας πει αν το άγχος είναι καθαρά οργανικό, βιολογικό ή κληρονομικό θέμα?
    Δείχνει στην ουσία για ποιο λόγο δεν πιάνουν τα φάρμακα τον εκάστοτε ασθενή, έχει να κάνει με κάποια γονίδιά που μεταβολίζουν τα φάρμακα. Όπως είπα και πιο πριν φυσικά έχω κάνει και ψυχοθεραπεία και γενικα ότι και να μου τύχει είμαι ήρεμος και λέω θα περάσει. Αλλά δυστυχώς αυτό εκεί συνεχίζει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Καταλαβαίνω.......... λυπαμαι για το μπαμπά σου , οι γονεις ειναι οι ρίζες μας , η απωλεια τους σίγουρα είναι μεγάλη επιβάρυνση . Όταν παίρνεις την αγωγή σου νοιώθεις καλά? Εγώ παίρνω που και που κανένα zanax των 0,25 για να μπορω να κοιμάμαι πιο ήσυχα αλλά όχι συνέχεια. Σκεφτηκα να δοκιμάσω κάποια βότανα που έχω ακούσει ότι βελτιώνουν τη διάθεση και ηρεμούν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Τη σκέψη μας ποιος την ελέγχει? Εμείς ή το DNA?

    Ιωάννη καλησπερα κι απο μένα! δύσκολη ερώτηση έθεσες, νομίζω ότι είναι πιο πολύ γενετικό το θέμα αλλά και συνδυασμός βιωμάτων , τι έχουμε ζήσει δηλ. απο μωρά μέχρι να παρουσιαστεί η διαταραχή. Βέβαια πολλά παιδιά γεννιούνται ήδη με θέμα. Απλά η επιστήμη όσο και να λένε ότι έχει προχωρήσει , προσωπικά εγώ νομίζω φτάνει ως ένα βαθμό ,δεν ξέρω αν τελικά λύνει το πρόβλημα . Δεν ξέρω αν η ψυχοθεραπεία βοηθά, δεν έχω κάνει αλλά και εκεί έχω τις αμφιβολίες μου . Θέλει μεγάλη ανάλυση και πρέπει νομίζω να γράφουμε με τις ώρες ................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Καταλαβαίνω.......... λυπαμαι για το μπαμπά σου , οι γονεις ειναι οι ρίζες μας , η απωλεια τους σίγουρα είναι μεγάλη επιβάρυνση . Όταν παίρνεις την αγωγή σου νοιώθεις καλά? Εγώ παίρνω που και που κανένα zanax των 0,25 για να μπορω να κοιμάμαι πιο ήσυχα αλλά όχι συνέχεια. Σκεφτηκα να δοκιμάσω κάποια βότανα που έχω ακούσει ότι βελτιώνουν τη διάθεση και ηρεμούν
    Για αυτό έκανα και την εξέταση του DNA, διότι με το προφίλ μου σε οποίο γιατρό έχω πάει μου λένε πως θα έπρεπε να είμαι περδίκι, αλλά εγώ δυστυχώς δεν είμαι. Οπότε δεν μπορώ να πω πως είμαι πάντα καλά με την αγωγή, πριν 5 μέρες την άλλαξα βέβαια και τώρα παίρνω Zoloft 50mg και Xanax 0.25 το πρωί + μισό Risperdal του 1mg, γνωρίζω πως είναι αντιψυχωσικο, αλλά στις μικρές δόσεις κάνει και για το άγχος. Ευελπιστώ ότι θα πάει καλά σαν θεραπεία.
    Με βότανα δεν έχω δοκιμάσει, μαγνήσιο παίρνω και μπορώ να πω πως κάνει δουλειά και κάψουλες Ω3.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Μαγνησιο παίρνω κι εγω χαλαρώνει από όσο ξέρω τα νευρα και τους μύες και ωμεγα τρια έχω δοκιμασει επίσης, νομιζω τα τελευταία μου φτιάχνουν κάπως τη διάθεση . Βότανα έχω δοκιμάσει βαλεριάνα αλλά τωρα θα πάρω πασιφλορα, εχω μια φιλη βοτανολογο και θα παρω βάμμα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Τη σκέψη μας ποιος την ελέγχει? Εμείς ή το DNA?

    Ιωάννη καλησπερα κι απο μένα! δύσκολη ερώτηση έθεσες, νομίζω ότι είναι πιο πολύ γενετικό το θέμα αλλά και συνδυασμός βιωμάτων , τι έχουμε ζήσει δηλ. απο μωρά μέχρι να παρουσιαστεί η διαταραχή. Βέβαια πολλά παιδιά γεννιούνται ήδη με θέμα. Απλά η επιστήμη όσο και να λένε ότι έχει προχωρήσει , προσωπικά εγώ νομίζω φτάνει ως ένα βαθμό ,δεν ξέρω αν τελικά λύνει το πρόβλημα . Δεν ξέρω αν η ψυχοθεραπεία βοηθά, δεν έχω κάνει αλλά και εκεί έχω τις αμφιβολίες μου . Θέλει μεγάλη ανάλυση και πρέπει νομίζω να γράφουμε με τις ώρες ................
    Στην περίπτωση μου, είμαι πεπεισμένος πως είναι γενετικό διότι υπάρχει και μια κληρονομικότητα όπως έγραψα και πιο πάνω. Είχα πολύ καλά παιδικά χρόνια και γενικά δεν έχω περάσει ιδιαίτερα δύσκολες καταστάσεις πέραν τον χαμό του πατέρα μου και την πίεση της δουλειάς κυρίως στην προηγούμενη δουλειά μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Για αυτό έκανα και την εξέταση του DNA, διότι με το προφίλ μου σε οποίο γιατρό έχω πάει μου λένε πως θα έπρεπε να είμαι περδίκι, αλλά εγώ δυστυχώς δεν είμαι. Οπότε δεν μπορώ να πω πως είμαι πάντα καλά με την αγωγή, πριν 5 μέρες την άλλαξα βέβαια και τώρα παίρνω Zoloft 50mg και Xanax 0.25 το πρωί + μισό Risperdal του 1mg, γνωρίζω πως είναι αντιψυχωσικο, αλλά στις μικρές δόσεις κάνει και για το άγχος. Ευελπιστώ ότι θα πάει καλά σαν θεραπεία.
    Με βότανα δεν έχω δοκιμάσει, μαγνήσιο παίρνω και μπορώ να πω πως κάνει δουλειά και κάψουλες Ω3.
    Risperdal απαπα να μην παρεις Δημητρη εισαι και νεος άνθρωπος , αγχος έχεις . Έπειδη δίνουν και σε μικρά παιδιά σε μικρές δοσολογίες , μην το παρεις σε παρακαλώ. Και έχω ακούσει οτι κι αυτα δεν κόβονται εύκολα. Το zoloft ειναι αντικαταθλιπτικο. σωστα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Risperdal απαπα να μην παρεις Δημητρη εισαι και νεος άνθρωπος, δεν ξερω αν θα φάω ποινή , τώρα που στο γράφω αλλά μακρυάαα σε παρακαλώ , αγχος έχεις . Έπειδη δίνουν και σε μικρά παιδιά σε μικρές δοσολογίες , μην το παρεις σε παρακαλώ. Και έχω ακούσει οτι κι αυτα δεν κόβονται εύκολα. Το zoloft ειναι αντικαταθλιπτικο. σωστα?
    Ναι το Zoloft είναι αντικαταθλιπτικό. Για το Risperdal το γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς διότι με βάσει την εξέταση που έκανα όλα τα άλλα τα «καίω» και υποθετικά με αυτά θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γεια σου δημητρη αυτην τν εξεταση τν εκανα και εγω αλλα ακομα χαλια ειμαι..δε ξερω αν ειναι οντως αξιοπιστη γτ ακομα ψαχνουμε φαρμακο..και εδωσα ενα σωρο λεφτα για αυτην τν εξεταση..εμενα εδειξε οτι εχω γονιδιακο προβλημα και οτι δν με πιανουν τα κοινα αντικαταθλιτπικα γτ τα μεταβολιζει ο οργανισμος μου γρηγορα αλλα με πιανουν τα αντιψυχωσικα εδειξε...και με εχει δωσει serogeul αλλα εγω δν ειμαι καλα..οποτε δν το πολυπιστευω αυτο το τεστ..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 10:32
  2. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  3. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50
  4. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 13:23
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •