Μακρυά από τους ψυχολόγους! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Πόσο έχουμε παγιδευτεί όλοι βρε παιδί μου , εγώ σε έναν ψυχολόγο πήγα, είπα να το δοκιμασω να δω μετά τους ψυχιάτρους, χάλια παιδια! Τρεις με τέσσερις επισκέψεις πήγα, είδα πως ήμουν χαλια το σταμάτησα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    μετα απο πολύ καιρό ξαναγραφω. σας ευχαριδτώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος είχε κακή εμπειρία αλλά θα ήταν χρήσιμο να τη μοιραστεί. Βασικά εμένα με επηρέαζαν πάρα πολύ. Μία μου είπε ότι έχω σαθρό υπόβαθρο και πήγα να πεθάνω. Μου είπαν τέτοια πράγματα ήταν σωστά? Και άλλα διάφορα. Εκεί είναι το πρόβλημα μου. Δεν μπορώ να ξεπεράσω αυτά που μου είπαν. Μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως ο εαυτός μου ως εγώ, και αυτό με συγκλόνισε. Ηταν κακοποιητικές ίσως ήθελαν να με χειραγωγούν για να πέρνουν τα λεφτά μου. Μου έπερνε 80 ευρό τη συνεδρία η συγκεκριμένη. Ισως το κάνει επίτηδες δεν ξέρω. Αλλά ενώ έχω φύγει δεν μπορώ να συνέλθω καθόλου. Προσπαθω πολύ αλλά νιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου. Αν το διαβάσει κανείς και του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας απαντήσει. Και πως το ξεπερασε. Ευχαριστώ παιδιά!!!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Βάλε ένα μεγάλο χ , μήπως θα τους δεις και αύριο και μεθαύριο, μήπως είναι φίλοι σου; Στεναχωριεμαι που απλά χάλασα τα λεφτά μου που δεν μου περισσεύουν και καλό δεν είδα και ταλαιπωρηθηκα αδίκως.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Βάλε ένα μεγάλο χ , μήπως θα τους δεις και αύριο και μεθαύριο, μήπως είναι φίλοι σου; Στεναχωριεμαι που απλά χάλασα τα λεφτά μου που δεν μου περισσεύουν και καλό δεν είδα και ταλαιπωρηθηκα αδίκως.
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Κι επειδη δε βοηθησαν εσενα, δε θα βοηθησουν και κανεναν αλλο;

    Επισης η φαρμακοθεραπεια ειναι μονο το ενα σκελος, το αλλο ειναι η ψυχοθεραπεια. Δεν ειναι μαυρο-ασπρο και δεν χρειαζεται κανεις να "διαλεξει".
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Mac , δεν θα πάρω από ψυχολόγους σε έναν που πήγα ήταν σαν κατήγορος , συνέχεια με κατηγορούσε τίποτα άλλο, γιατί δεν μπορώ να δουλεψω , να κάνω σχέση κτλ.οι ψυχίατροι αδιάφοροι ξεχνουσαν και τι τους έλεγα , ένας με προσφωνουσε και με άλλο όνομα , ξέρεις κάτι από τον να έχω έναν κατήγορο από πάνω μου, προτιμώ έναν αδιάφορο. Κατήγορος μας είναι και ο διάβολος.

  7. #37
    Nefeli28
    Guest
    Έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία από ταχα και δήθεν ψυχολόγους και θεραπευτές. Οι πιο παλιοί εδώ μέσα ίσως θυμούνται τις εμπειρίες μου.
    Ο πρώτος ήταν ένας άσχετος σύμβουλος ψυχικής υγείας που μου την επεφτε και δεν μπόρεσα για 2 ολοκληρα χρόνια να ξεπεράσω το κακό που μου έκανε και η δεύτερη (ειπα καλύτερα αε γυναίκα να χω το κεφάλι μου ήσυχο) με χειραγώγησε τόσο πολύ που αντι να καλυτερεψω έφτασα τελικά στα ψυχοφάρμακα. Και υπαίτια ήταν η ίδια. Μου έλεγε τι να κάνω, με χειραγωγούσε απίστευτα και στο τέλος μου είπε πάρε ένα λαντοζ και βρες έναν ψυχίατρο στη γειτονιά σου!!!Όταν την ρώτησα αν έχει κάποιον να συστήσει εκείνη, είπε ότι δεν ήξερε.
    Πήγαινε στον ψυχίατρο της γειτονιάς;;;;;; Τι είναι; Μπακάλικο;;;
    Και πάρε ένα λαντοζ; Ο ψυχολόγος απαγορεύεται να σου συστήσει ψυχοφαρμακο.
    Από εκείνη τη μέρα έχουν περάσει 2 μαρτυρικά χρόνια στα οποία γυρνούσα από ψυχίατρο σε ψυχίατρο και πήρα ενα κάρο χάπια και αγωγές.
    Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά.
    Απατεώνες.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία από ταχα και δήθεν ψυχολόγους και θεραπευτές. Οι πιο παλιοί εδώ μέσα ίσως θυμούνται τις εμπειρίες μου.
    Ο πρώτος ήταν ένας άσχετος σύμβουλος ψυχικής υγείας που μου την επεφτε και δεν μπόρεσα για 2 ολοκληρα χρόνια να ξεπεράσω το κακό που μου έκανε και η δεύτερη (ειπα καλύτερα αε γυναίκα να χω το κεφάλι μου ήσυχο) με χειραγώγησε τόσο πολύ που αντι να καλυτερεψω έφτασα τελικά στα ψυχοφάρμακα. Και υπαίτια ήταν η ίδια. Μου έλεγε τι να κάνω, με χειραγωγούσε απίστευτα και στο τέλος μου είπε πάρε ένα λαντοζ και βρες έναν ψυχίατρο στη γειτονιά σου!!!Όταν την ρώτησα αν έχει κάποιον να συστήσει εκείνη, είπε ότι δεν ήξερε.
    Πήγαινε στον ψυχίατρο της γειτονιάς;;;;;; Τι είναι; Μπακάλικο;;;
    Και πάρε ένα λαντοζ; Ο ψυχολόγος απαγορεύεται να σου συστήσει ψυχοφαρμακο.
    Από εκείνη τη μέρα έχουν περάσει 2 μαρτυρικά χρόνια στα οποία γυρνούσα από ψυχίατρο σε ψυχίατρο και πήρα ενα κάρο χάπια και αγωγές.
    Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά.
    Απατεώνες.
    Νόμιζα πως είχες βρει κάποια να σε νιαστει νεφελη κρίμα. Από το σφυροκόπημα και την σφαλιαρα προτιμώ την αδιαφορία. Εμένα με κατηγορούσε απλά δεν ξέρω αν μιλάμε για χειραγώγηση γιατί δεν το άφησα να εξελιχθεί, έβαλα όρια και αφού ειδα πως πάλι δεν γινότανε τίποτα έφυγα.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία από ταχα και δήθεν ψυχολόγους και θεραπευτές. Οι πιο παλιοί εδώ μέσα ίσως θυμούνται τις εμπειρίες μου.
    Ο πρώτος ήταν ένας άσχετος σύμβουλος ψυχικής υγείας που μου την επεφτε και δεν μπόρεσα για 2 ολοκληρα χρόνια να ξεπεράσω το κακό που μου έκανε και η δεύτερη (ειπα καλύτερα αε γυναίκα να χω το κεφάλι μου ήσυχο) με χειραγώγησε τόσο πολύ που αντι να καλυτερεψω έφτασα τελικά στα ψυχοφάρμακα. Και υπαίτια ήταν η ίδια. Μου έλεγε τι να κάνω, με χειραγωγούσε απίστευτα και στο τέλος μου είπε πάρε ένα λαντοζ και βρες έναν ψυχίατρο στη γειτονιά σου!!!Όταν την ρώτησα αν έχει κάποιον να συστήσει εκείνη, είπε ότι δεν ήξερε.
    Πήγαινε στον ψυχίατρο της γειτονιάς;;;;;; Τι είναι; Μπακάλικο;;;
    Και πάρε ένα λαντοζ; Ο ψυχολόγος απαγορεύεται να σου συστήσει ψυχοφαρμακο.
    Από εκείνη τη μέρα έχουν περάσει 2 μαρτυρικά χρόνια στα οποία γυρνούσα από ψυχίατρο σε ψυχίατρο και πήρα ενα κάρο χάπια και αγωγές.
    Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά.
    Απατεώνες.
    Νεφέλη περναω την πιο εφιαλτική φάση της ζωής μου. Δεν νιώθω τον ευατό μου καθόλου. Αν με ρωτήσεις ποιος φταίει θα σου πω μια ηλιθια ψυχολόγος που με τραυματισε. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μου έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Χειραγώγηση τρελή. Μου έλεγε τι να κάνω τι να φοράω τι να σκέφτομαι πως να μιλάω τα πάντα. Μου έλεγε αυτό είναι σωστό αυτό λάθος. Αντι να με δυναμώσει με αποδυνάμωσε. Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ.!!!!!Οταν χειροτέρεψα πάρα πολύ μια μέρα που μου είπε κάτι που με αναστάτωσε πάρα πολύ κάτι αδιανόητο και δεν μπόρεσα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και ουσιασιτκά μου το επέβαλε και δεν μπόρεσα ποτέ να το ξεπεράσω μου είπε ακριβώς το ίδιο...πάρε χάπια. Μετά από δυο χρόνια μου είπε πάρε χάπια. Οταν με είχε τσακίσει πια μου είπε πάρε χάπια.!!!!! Είναι εγκληματίες. Μόνο για τα λεφτά ενδιαφέρονται. Μου έπερνε 80 ευρό τη συνεδρία. Κια κάναμε 1 φορά την εβδομάδα. Για 2 χρόνια ανελιππως. Σκέψου τη λεφτά της έδωσα. Οταν της ζήτησα να το μειώσουμε μου είπε κάτι μπούρδες για συμβάλαια και αηδίες. Δεν είχα να πάρω γάλα στο παιδί μου για να της δίνω τα λεφτά της. Την είχα παρακαλέσει τόσες φορές γιατί ο μισθός μου ήταν μόνο 700 ευρό. Σκασίλα της. Και μπορεί αυτός ο άνθρωπος να βοηθήσει. Αν νοιαζόταν θα με έβλεπε δωρεάν που ήξερε πόσο δύσκολα τα βγάζω περα. Μου κατέστρεψε τη ζωή μου. Πολύ θα ήθελα να μιλήσουμε που έχεις περάσει τα ίδια.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Όταν έκανες κάποιες επισκέψεις φίλη μου δεν καταλαβες πως κάτι δεν πήγαινε καλά; Και ειδικά όταν σου είπε δεν σου κανω έκπτωση ενώ εδινες τόσο καιρό τόσα λεφτά. Δεν σε κρίνω προς Θεού, γνώμη μου όταν βγαίνουμε από γραφείο ψυχολόγου χωρις να δούμε καμιά καλυτέρευση αλλά αντιθέτως γινόμαστε χειρότερα μακρυά. Καμπανάκια θα χτυπησουν δεν μπορεί .

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Καλά 80 ευρώ την βδομάδα και σεις ζουσατε με στέρηση ; Στεναχωρεθηκα πολύ τώρα, στην συστησανε την συγκεκριμένη;

  12. #42
    hlias1988
    Guest
    εχω ενα καλο η κακο θα ελεγε κανεις.... οταν καποιος προσπαθει να εισβαλει στην ψυχολογια μου δεν τον αφηνω. αντιμετωπιζω δυσκολιες που βρησκω πρακτικες λυσεις μονος μου. αυτο εχει γινει απο οτι βλεπω τωρα απο τοτε που ξεκινησα τα φαρμακα...η μπορει να το ειχα και απο παλια.. δεν ξερω.
    με λιγα λογια ειχα παει σε μια ψυχολογο και οταν προσπαθησε να εχει ελενχο πανω μου ειπα στον ευατο μου "οχι αυτο δεν μπορω να το κανω". και δεν ξανα πηγα γιατι εβλεπα οτι αυτο με κανει χειροτερα.
    δεν αφηνω κανεναν να με καθορισει. εγω καθοριζω τον ευατο μου.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Υπάρχουν red flags , που αν δεις πιο προσεκτικά θα δεις τις γνώσεις και τον χαρακτήρα του ψυχολόγου, ενα κακό σημάδι είναι να σε έχει κάθε βδομάδα εκεί για δύο χρόνια και ποτέ να μην σου κόβει κάτι από τα 80 ευρώ. Πολύ άσχημο αυτό.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι καλο να ακους διαφορετικα μυαλα, αυτο που κανουμε αλλωστε και λιγο στο φορουμ αυτο. Λες τα προβληματα σου σε καποιον που ειναι εξω απο αυτα, τα αναλυει και τα σκεφεται στο δικο του μυαλο και προσπαθει κατα καποιον τροπο να σου βρει απαντησεις δια μεσου του διαλογου. Μερικοι τα καταφερνουν καλα, αλλοι οχι, με μερικους κολλαει η μαγια με αλλους οχι. Τεσπα δεν εχω κανει και φοβερες εμπειριες με ψυχολογους. Μπορω να αναφερω που με πηγαν στο ψυχιατρειο μου εδωσαν ας πουμε την 12πλασια ισως δοση φαρμακων απο οτι χρειαζομαι χωρις καν διαλογο, μου εβγαλαν διαγνωση χωρις καν διαλογο και με ξεφορτωθηκαν. Με βοηθησαν οντως τα φαρμακα και ειμαι αναγκασμενος να παιρνω μια μικρη δοση γιατι πραγματικα η αλλη οχθη δεν ειναι καλη και ως εκει. Σε γενικες γραμμες δεν καταδικαζω, αλλα δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα βρουμε και την υγεια μας. Δυστυχως τα προβληματα του μυαλου ειναι δισεπιλυτα, οπως γνωριζουν και οσοι συμμετεχουν εδω και εξισου σοβαρα με κατι σωματικο και απτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Με 320 ευρώ που έπαιρνε αυτή το μήνα κάνεις γιογκα με τον καλύτερο της Ελλάδας που θα σε μάθει να ελέγχεις τον εαυτό σου, το σώμα σου, τη σκέψη σου, θα μπορείς να σβύνεις και να κάνεις ό,τι θέλεις γιατί αρχίζεις να αποκτάς τον έλεγχο του εαυτού σου οργανικά και ψυχολογικά. Το θέμα είναι ποιος έχει τη διάθεση να κάνει γιογκα (δεν είναι καθόλου εύκολη εγώ στη δευτερη φορά την παράτησα παρολο που ήθελα να συνεχίσω).

    Y.Γ Αναρωτιέμαι αν οι ψυχολόγοι έμεναν χωρίς πελατεία πως θα αντιμετώπιζαν την αφραγκία τους και τι λύσεις θα πρότειναν στον εαυτό τους.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μακρυά από το Seroxat ;
    By Mοναξιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 29-07-2020, 21:43
  2. Δεν επρεπε να παμε τοσο μακρυα και τωρα ειμαστε εδώ
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 04-01-2012, 16:10
  3. Για επαγγελματίες ψυχολόγους
    By zyranna in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2011, 16:30
  4. Forum για επαγγελματίες Ψυχολόγους
    By zyranna in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2011, 20:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •