Μακρυά από τους ψυχολόγους! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Με 320 ευρώ που έπαιρνε αυτή το μήνα κάνεις γιογκα με τον καλύτερο της Ελλάδας που θα σε μάθει να ελέγχεις τον εαυτό σου, το σώμα σου, τη σκέψη σου, θα μπορείς να σβύνεις και να κάνεις ό,τι θέλεις γιατί αρχίζεις να αποκτάς τον έλεγχο του εαυτού σου οργανικά και ψυχολογικά. Το θέμα είναι ποιος έχει τη διάθεση να κάνει γιογκα (δεν είναι καθόλου εύκολη εγώ στη δευτερη φορά την παράτησα παρολο που ήθελα να συνεχίσω).

    Y.Γ Αναρωτιέμαι αν οι ψυχολόγοι έμεναν χωρίς πελατεία πως θα αντιμετώπιζαν την αφραγκία τους και τι λύσεις θα πρότειναν στον εαυτό τους.
    Δύο χρόνια και ποτέ δεν της είπε οκ σήμερα δος μου 50 ευρώ από 80. Έλεος δηλ.καπου

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ο τελευταίος ψυχίατρος παιδιά που πήγα δεν ήθελε καν οπτική επαφή, ήταν πολύ ψυχρός , δεν μου έδωσε καν κινητό ενώ θα κάναμε μετάβαση από εφεξορ σε λαντοζ πολύ γρήγορα και θα πρεπε να χω κινητό ώστε αν συνέβαινε κάτι να νιώσω σιγουριά. Και τελικά επείγοντα πήγα και που πήγαινα για συναισθηματική βοήθεια στον παθολόγο μου και σε έναν νευρολόγο αυτοί με στηριξανε.

  3. #48
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Γενικά καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά. Αλλά δυστυχώς δεν έδινα σημασία στο καμπανάκι γιατί δεν είχα μάθει ν ακούω τον εαυτό μου. Τωρα ζω τραυαμτισμένη σε πλήρη αποσύνθεση. Αμα σου πω τι αισθάνομαι και πως νιώθω θα με λυπηθείς διπλα!!!!!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Γενικά καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά. Αλλά δυστυχώς δεν έδινα σημασία στο καμπανάκι γιατί δεν είχα μάθει ν ακούω τον εαυτό μου. Τωρα ζω τραυαμτισμένη σε πλήρη αποσύνθεση. Αμα σου πω τι αισθάνομαι και πως νιώθω θα με λυπηθείς διπλα!!!!!
    Αυτό το καμπανακι μακάρι να το ακουγανε τι να κάνεις και συ ήθελε ς από κάπου να πιαστεις

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    μετα απο πολύ καιρό ξαναγραφω. σας ευχαριδτώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος είχε κακή εμπειρία αλλά θα ήταν χρήσιμο να τη μοιραστεί. Βασικά εμένα με επηρέαζαν πάρα πολύ. Μία μου είπε ότι έχω σαθρό υπόβαθρο και πήγα να πεθάνω. Μου είπαν τέτοια πράγματα ήταν σωστά? Και άλλα διάφορα. Εκεί είναι το πρόβλημα μου. Δεν μπορώ να ξεπεράσω αυτά που μου είπαν. Μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως ο εαυτός μου ως εγώ, και αυτό με συγκλόνισε. Ηταν κακοποιητικές ίσως ήθελαν να με χειραγωγούν για να πέρνουν τα λεφτά μου. Μου έπερνε 80 ευρό τη συνεδρία η συγκεκριμένη. Ισως το κάνει επίτηδες δεν ξέρω. Αλλά ενώ έχω φύγει δεν μπορώ να συνέλθω καθόλου. Προσπαθω πολύ αλλά νιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου. Αν το διαβάσει κανείς και του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας απαντήσει. Και πως το ξεπερασε. Ευχαριστώ παιδιά!!!!
    Καλησπέρα,
    Μια που θέτετε το θέμα να αναφέρω ότι είχα κι εγώ τραυματική εμπειρία με ψυχολόγο, μάλιστα λακανικής σχολής κι αυτή (πιστεύω ότι η συγκεκριμένη κατεύθυνση είναι ότι πρέπει για να διαμορφώνει χειριστικούς αμοραλιστές..."επαγγελματίε ς " ) .

    Ηταν διαφορετικό από αυτά που αναφέρετε με την έννοια ότι η συγκεκριμένη κυρία που έβλεπα εγώ ήταν πολύ διακριτική και υποστηρικτική (βασικά too good to be true) αρκεί να μην έπρεπε να ασχοληθούμε με προβλήματα που μου δημιούργησε η ίδια η θεραπεία, από τα οποία είχα άπειρα και για αρχή εντονότατο σωματικό άγχος. Για αυτά υπήρχε η πλήρης αδιαφορία, κι αν την πίεζες επί του θέματος επιστράτευε όλο το χειριστικό οπλοστάσιο, το οποίο...χειριζόταν εξαιρετικά.

    Τέλος πάντων μετά από πααρα πολλά χρόνια θεραπείας, κι αφού μου βγήκε η ψυχή απεδείχθη ότι μόνο για τα λεφτά που της απέφερα με ανεχόταν, ούτε καν με συμπαθούσε, ούτε επαγγελματικά την ενδιέφερε να συμπεριφερθεί.

    Κι εγώ επίσης βιώνω τεράστιο θυμό και απογοήτευση παρότι έχω σταματήσει εδώ και δυόμιση χρόνια. Για να μην ασχολούμαι βοήθησε το να την ξεγράψω εντελώς ως άνθρωπο αλλά αυτό δε λειτουργεί πάντα...συμφωνώ μαζί σας ότι είναι ιστορίες από τις οποίες δεν ξεμπλέκει κανείς εύκολα, μέσα του. Δεν έχω κάτι άλλο να συμβάλω, φυσικά αν σας είπαν πράγματα που σας πλήγωσαν εννοείται ότι είναι μπούρδες δικές τους.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Tι μπουρδελα ειναι αυτα; Και καποιοι εδω μεσα μου λενε να παω σε ψυχολογο

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by UrsaMenor View Post
    Καλησπέρα,
    Μια που θέτετε το θέμα να αναφέρω ότι είχα κι εγώ τραυματική εμπειρία με ψυχολόγο, μάλιστα λακανικής σχολής κι αυτή (πιστεύω ότι η συγκεκριμένη κατεύθυνση είναι ότι πρέπει για να διαμορφώνει χειριστικούς αμοραλιστές..."επαγγελματίε ς " ) .

    Ηταν διαφορετικό από αυτά που αναφέρετε με την έννοια ότι η συγκεκριμένη κυρία που έβλεπα εγώ ήταν πολύ διακριτική και υποστηρικτική (βασικά too good to be true) αρκεί να μην έπρεπε να ασχοληθούμε με προβλήματα που μου δημιούργησε η ίδια η θεραπεία, από τα οποία είχα άπειρα και για αρχή εντονότατο σωματικό άγχος. Για αυτά υπήρχε η πλήρης αδιαφορία, κι αν την πίεζες επί του θέματος επιστράτευε όλο το χειριστικό οπλοστάσιο, το οποίο...χειριζόταν εξαιρετικά.

    Τέλος πάντων μετά από πααρα πολλά χρόνια θεραπείας, κι αφού μου βγήκε η ψυχή απεδείχθη ότι μόνο για τα λεφτά που της απέφερα με ανεχόταν, ούτε καν με συμπαθούσε, ούτε επαγγελματικά την ενδιέφερε να συμπεριφερθεί.

    Κι εγώ επίσης βιώνω τεράστιο θυμό και απογοήτευση παρότι έχω σταματήσει εδώ και δυόμιση χρόνια. Για να μην ασχολούμαι βοήθησε το να την ξεγράψω εντελώς ως άνθρωπο αλλά αυτό δε λειτουργεί πάντα...συμφωνώ μαζί σας ότι είναι ιστορίες από τις οποίες δεν ξεμπλέκει κανείς εύκολα, μέσα του. Δεν έχω κάτι άλλο να συμβάλω, φυσικά αν σας είπαν πράγματα που σας πλήγωσαν εννοείται ότι είναι μπούρδες δικές τους.
    Όταν λες πως ήτανε πολύ καλή για να ναι αληθινή, τι εννοεις; Πως πήγαινε με τα νερά σου;

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Ναι, καλή ερώτηση. Γενικά αυτό που λες, αλλά με λεπτό τρόπο, στο ενενήντα ογδόντα τα εκατό της επικοινωνίας μας, έδειχνε ότι νοιάζεται πολύ, ότι συμμερίζεται ό,τι με απασχολούσε, πρόσεχε πολύ τι θα πει πώς θα το πει, αν πρέπει να γελάσει ή όχι κτλ. Αυτό που λένε σε έκανε να αισθάνεσαι σημαντικός/ή.

    Θέλω να πω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουμε ή λέμε και πολλά ατσούμπαλα ακόμα κι αν δεν θέλουμε να πληγώσουμε κανέναν. Αυτή η κυρία τα απέφευγε γενικώς, έδειχνε να έχει πάρα πολύ τακτ, αυτό εννοώ.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    UrsaMenor λυπαμαι που ειχες τοσο αρνητικη εμπειρια. Προσωπικα κι ας με λογοκρινουν, τη λακανικη ψυχαναλυση δεν τη θεωρω ψυχαναλυση. Μονο αρνητικα εχω ακουσει απο ανθρωπους χρειαζονται βοηθεια και οχι να βγαλουν τα σωψυχα τους με θολοκουλτουριαρικο τροπο. Να ρωτησω μονο, γιατι εμεινες τοσα χρονια οταν ηταν τοσο προβληματικη; Εχεις αναζητησει καποιον σοβαρο επαγγελματια απο τοτε; (οποιασδηποτε προσεγγισης, δε λεω ψυαναλυτικης απαραιτητα) Ηταν η πρωτη σου εμπειρια με την ψυχοθεραπεια;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by UrsaMenor View Post
    Ναι, καλή ερώτηση. Γενικά αυτό που λες, αλλά με λεπτό τρόπο, στο ενενήντα ογδόντα τα εκατό της επικοινωνίας μας, έδειχνε ότι νοιάζεται πολύ, ότι συμμερίζεται ό,τι με απασχολούσε, πρόσεχε πολύ τι θα πει πώς θα το πει, αν πρέπει να γελάσει ή όχι κτλ. Αυτό που λένε σε έκανε να αισθάνεσαι σημαντικός/ή.

    Θέλω να πω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουμε ή λέμε και πολλά ατσούμπαλα ακόμα κι αν δεν θέλουμε να πληγώσουμε κανέναν. Αυτή η κυρία τα απέφευγε γενικώς, έδειχνε να έχει πάρα πολύ τακτ, αυτό εννοώ.
    Το να έχει τακτ όμως δεν είναι καλό; Εννοώ να μην σου ξύνει πληγές βεβαίως εννοείται να κάνει και την δουλειά του και να σε επαναφέρει σιγά, σιγά, όλα θέλουν ρεγουλα και εμπειρία. Στο τέλος σου είπε πως δεν σε συμπαθήσει ποτέ;

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Ευχαριστώ
    Όχι, δεν ήταν η πρώτη, πιο παλιά είχα δει άλλους δύο θεραπευτές (γυναίκα και άντρα) ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης απ'όσο ξέρω αλλά όχι λακανικούς.Έφυγα για ασαφείς λόγους πολύ πιο σύντομα, ίσως αισθανόμουν ότι δεν με βοηθούν αρκετά αλλά δεν έχω να τους προσάψω κάτι ως επαγγελματίες.
    Σ'αυτή τη φάση , μετα από αυτές τις ιστορίες όμως δεν νιωθω εμπιστοσύνη να δοκιμάσω την τύχη μου κάπου άλλού.

    Έμεινα τόσα χρόνια α) βλακεία μου β) η σχέση εξάρτησης με τον θεραπευτή μπορεί να γίνει πολύ ισχυρή γ) σε ό,τι δεν αφορούσε τα συμπτώματα που προκαλούσε η ίδια η θεραπεία όντως μου προσέφερε στήριξη, πχ όταν έχασα τον πατέρα μου και γενικότερα. Φτάνει ένα σημείο που νομίζεις ότι μόνος σου δεν μπορείς.

    Αυτό που λένε προχωράω πάω καλύτερα όμως δεν υπήρξε, κλείστηκα πιο πολύ στον εαυτό μου νομίζω και υπήρξε πολλή ψυχική και σωματική ταλαιπωρία.

    Σε ό,τι αφορά αυτό που λες για σοβαρούς επαγγελματίες πάντως ας ληφθεί υπόψη ότι κι οι λακανικοί ζουν ανάμεσά μας όπως όλοι,

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Το να έχει τακτ όμως δεν είναι καλό; Εννοώ να μην σου ξύνει πληγές βεβαίως εννοείται να κάνει και την δουλειά του και να σε επαναφέρει σιγά, σιγά, όλα θέλουν ρεγουλα και εμπειρία. Στο τέλος σου είπε πως δεν σε συμπαθήσει ποτέ;
    Μεγάλη συζήτηση αυτή, το τακτ χρειάζεται κατά τη γνώμη μου, η υποκρισία είναι το πρόβλημα.
    Όχι, το συμπέρανα εγώ από την έκφρασή της και τη συμπεριφορά της. Δεν είναι ο τύπος που θα έλεγε ανοιχτά κάτι τέτοιο.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by UrsaMenor View Post
    Μεγάλη συζήτηση αυτή, το τακτ χρειάζεται κατά τη γνώμη μου, η υποκρισία είναι το πρόβλημα.
    Όχι, το συμπέρανα εγώ από την έκφρασή της και τη συμπεριφορά της. Δεν είναι ο τύπος που θα έλεγε ανοιχτά κάτι τέτοιο.
    Μην αγχεσαι διόλου υπάρχουν και χειρότερες εμπειρίες δες την ιστορία της Νεφελης και άλλων παιδιών εδώ μέσα. Δες και την kappa που της έλεγε έχεις σαθρό υπόβαθρο και πεσε το 80 ευρώ ενώ στερούνταν πράγματα ή κοπελα. Εσύ είσαι σε πιο λάιτ εκδοχή( δεν γνωρίζω βέβαια πόσο πληρωμές και αν σου έκανε κάποια έκπτωση) , βρε παιδιά χαλια όλες αυτές οι καταστάσεις. Διαβάζω εδώ τον Paul Gilbert, ξεπερνώντας την κατάθλιψη και τα λέει τόσο όμορφα. Αυτή είναι ή πραγματική δουλεία ενός ψυχολόγου.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Μακρυά από το Seroxat ;
    By Mοναξιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 29-07-2020, 22:43
  2. Δεν επρεπε να παμε τοσο μακρυα και τωρα ειμαστε εδώ
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 04-01-2012, 17:10
  3. Για επαγγελματίες ψυχολόγους
    By zyranna in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2011, 17:30
  4. Forum για επαγγελματίες Ψυχολόγους
    By zyranna in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2011, 21:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •