Μακρυά από τους ψυχολόγους!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43

    Μακρυά από τους ψυχολόγους!

    Κακοποιήθηκα ψυχολογικά από ψυχολόγους - θεραπευτές. Με χειραγώγησαν. κανονικότητα. Ενας άνθρωπος που αποφασίζει να κάνει ψυχοθεραπεία είναι έτοιμος ν ανοίξει την ψυχή του είναι ευάλωτος και έυκολα μπορεί να κλονιστεί και να χειραγωγηθεί. Οι σιχυροί άνθρωποι δεν χρειάζονται θεραπευτές τα καταφέρνουν μόνοι τους. Δεν ξέρω κανένα ισχυρό άνθρωπο που να απευθύνθηκε σε θερπαευτή. ώπου σταθώ και ώπου βρεθώ θα το φωνάζω. Μόνο ζημιά μπορούν να σου κάνουν οι ψυχολογόι. Μόνο ζημιά. Δεν με υπολόγισαν καθόλου δεν υπολογίσαν ούτε το τραυμα μου ούτε το πρόβλημα μου. Με τραυμάτισαν διπλά και τριπλά. Με έκανα να πιστευω πράγματα για ένα που δεν ίσχυαν. Μου έλεγαν πράγματα που αφορούσαν τον ευατό τους. Πίστυεα πολύ στο θεό και προσπάθησαν να με πείσουν ότι θεός δεν υπάρχει και ότι αυτό μου κάνει κακό να πιστευω. Ούτε νοιάστηκαν ούτε ενδιαφέρθηκαν. Απαίσιοι άνθρωποι. Μόνο τα λεφτά τους ενδιαφέρουν. Κι αφού πέρασαν 6 χρόνια προσπάθειας στο τέλος μου είπαν πάρε χάπια. Αν ήμουν λειτουργική 80% όταν ξεκίνησα την υποτιθέμενη θεραπεία μετά τους τραυματισμούς που υπέστησα και την κακοποίηση έγινα 10% λειτουργική έχασα τον ευατό μου έπαθα αποπροσωποποίηση. Εχασα τελείως τον εαυτό μου. Οτι χειρότερο έχω περάσει στη ζωή μου ήταν αυτοί οι άνθρωποι. Εχουν ύφος τουπε είναι άκαρδοι σκληροί και επικύνδινοι ανάλγητοι. Οταν είδα ποιοι πραγματικά είναι και τη ζημιά μου έκαναν τότε άρχισα να ξυπναώ από το λειθαργο. Μόνο όταν άρχισα να αμφισβητώ τα όσα έλεγαν και να αρχίσω να εμπιστευομα τον ευατό μου άρχισα να ορθοδοπώ πάλι. Μόνο όταν παραδέχτηκα πόσο με τρυαμάτησαν πόσο με κλόνισαν πόσο με έκαναν ότι ήθελαν. Με έκαναν ότι ήθελαν. Πραγματικά. Μακρυά από ψυχολόγους αυτή είναι η συμβουλή μου. Μακρυά!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Κακοποιήθηκα ψυχολογικά από ψυχολόγους - θεραπευτές. Με χειραγώγησαν. κανονικότητα. Ενας άνθρωπος που αποφασίζει να κάνει ψυχοθεραπεία είναι έτοιμος ν ανοίξει την ψυχή του είναι ευάλωτος και έυκολα μπορεί να κλονιστεί και να χειραγωγηθεί. Οι σιχυροί άνθρωποι δεν χρειάζονται θεραπευτές τα καταφέρνουν μόνοι τους. Δεν ξέρω κανένα ισχυρό άνθρωπο που να απευθύνθηκε σε θερπαευτή. ώπου σταθώ και ώπου βρεθώ θα το φωνάζω. Μόνο ζημιά μπορούν να σου κάνουν οι ψυχολογόι. Μόνο ζημιά. Δεν με υπολόγισαν καθόλου δεν υπολογίσαν ούτε το τραυμα μου ούτε το πρόβλημα μου. Με τραυμάτισαν διπλά και τριπλά. Με έκανα να πιστευω πράγματα για ένα που δεν ίσχυαν. Μου έλεγαν πράγματα που αφορούσαν τον ευατό τους. Πίστυεα πολύ στο θεό και προσπάθησαν να με πείσουν ότι θεός δεν υπάρχει και ότι αυτό μου κάνει κακό να πιστευω. Ούτε νοιάστηκαν ούτε ενδιαφέρθηκαν. Απαίσιοι άνθρωποι. Μόνο τα λεφτά τους ενδιαφέρουν. Κι αφού πέρασαν 6 χρόνια προσπάθειας στο τέλος μου είπαν πάρε χάπια. Αν ήμουν λειτουργική 80% όταν ξεκίνησα την υποτιθέμενη θεραπεία μετά τους τραυματισμούς που υπέστησα και την κακοποίηση έγινα 10% λειτουργική έχασα τον ευατό μου έπαθα αποπροσωποποίηση. Εχασα τελείως τον εαυτό μου. Οτι χειρότερο έχω περάσει στη ζωή μου ήταν αυτοί οι άνθρωποι. Εχουν ύφος τουπε είναι άκαρδοι σκληροί και επικύνδινοι ανάλγητοι. Οταν είδα ποιοι πραγματικά είναι και τη ζημιά μου έκαναν τότε άρχισα να ξυπναώ από το λειθαργο. Μόνο όταν άρχισα να αμφισβητώ τα όσα έλεγαν και να αρχίσω να εμπιστευομα τον ευατό μου άρχισα να ορθοδοπώ πάλι. Μόνο όταν παραδέχτηκα πόσο με τρυαμάτησαν πόσο με κλόνισαν πόσο με έκαναν ότι ήθελαν. Με έκαναν ότι ήθελαν. Πραγματικά. Μακρυά από ψυχολόγους αυτή είναι η συμβουλή μου. Μακρυά!!!!!

    Αρα τωρα εισαι καλυτερα....(???)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Αρα τωρα εισαι καλυτερα....(???)
    όχι δεν είμαι και δεν ξέρω και αν γίνω ποτέ. Δεν ξέρω αν γίνω ποτέ όπως ήμουν. Είμαι σε πολύ κακή κατάσσταση.

  4. #4
    Τί ασέβεια είναι αυτό το πράγμα από μερικούς ψυχολόγους, να θέλουν να σου επιβάλλουν τις δικέςτους πεποιθήσεις για τον Θεό! Απαράδεκτο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Γεια σου! Πω πω φίλη μου λυπάμαι πάρα πολύ και ότι σκεφτόμουν κι εγώ να απευθυνθώ σε ψυχολόγο. Άλλαξες πολλούς, ήταν όλοι το ίδιο? Τώρα παίρνεις κάποια αγωγή ?

  6. #6
    Προσπαθώντας να κάνεις πράξη τη μέθοδο σκέψης και πράξης που σε μαθαίνει ο ψυχολόγος γίνεσαι όπως το ρομπότ.
    Έχεις συνέχεια στη σκέψη σου τις λέξεις "υπέρβαση", "έκθεση σε ότι με φοβίζει", "διεκδίκηση", "διαστρεβλωμένη σκέψη", κι αυτα σε κατευθυνουν συνεχώς.
    Έτσι, αυτά που μέχρι τώρα έκανες εύκολα κι αυθόρμητα εξακολουθείς μεν να τα κάνεις, νομίζεις όμως ότι τα κάνεις επειδή εφαρμόζεις τις μεθόδους της ψυχολογίας κι' αυτό το θεωρείς επιτυχία.
    γιάννης

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Γεια σου! Πω πω φίλη μου λυπάμαι πάρα πολύ και ότι σκεφτόμουν κι εγώ να απευθυνθώ σε ψυχολόγο. Άλλαξες πολλούς, ήταν όλοι το ίδιο? Τώρα παίρνεις κάποια αγωγή ?
    Δεν είσαι υποχρεωμένη να ακολουθήσεις αυτό που λέω αλλά εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά. Μην πας. Μην πας. Βρες μόνη σου τι φταίει και διορθωσε το. Οι δυνάμεις που ανατπύσονται μεταξύ ψυχολογου και θεραπευόμενου είναι πολύ μεγάλες. Και δεν το ελέγχεις γιατί βγαίνει το ασυνείδητο στην επιφάνεια. Αλλαξα τρεις οι δυο τελευταίες ήταν πάρα πολύ κακές. Ειδικά η τελευταία που ήταν λακανικής σχολής ήταν η χειρότερη. Στριγκλα σκληρή και αλαζονιή. όταν ξεκίνησα δεν ήμουν έτσι. Είχα κάποιες κρίσεις πανικού και δυσπνιες μέσα στη νύχτα αλλά κατα άλλα είχα μια φυσιολογική ζωή. Από τη στιγμή που άρχισα να τα σκαλίζω πήγαν όλα πολύ στραβά. Αλλά δεν φταίει το σκάλισμα αλλά τα πρόσωπα που ειχα ως θεραπευτές. Βρήκα το forum σας και ΄ήθελα να μιλήσω σε ανθρώπους που ίσως είχαν παρόμοιες εμπειρίες αλλά δεν έχουν το κουράγιο να το πουν. Δυστυχώς εγώ είμαι μια περίπτωση κακοποίησης. Προσπαθώ μόνη μου να ξεπεράσω τις επιρροές τους αλλά δεν είναι έυκολο. Δεν παίρνω αγωγή. Ψυχίατρος μου έχει πει ότι τα φάρμακα το μόνο που κάνουν είναι να καταστέλουν τον εγκέφαλο. Τίποτα άλλο. Οι λύσεις είναι μέσα μας.

  8. #8
    Σωστό αυτό που σου είπε ο ψυχίατρος, το θέμα είναι πως φτάνουμε στις λύσεις, οι οποίες είναι μεσα μας, δλδ η μέθοδος, ο τρόπος, η πορεία προς τις λύσεις δλδ προς αυτό που θέλω να γίνω στη ζωή μου.

    Μήπως στην αρχή συνδέθηκες πολύ με τη ψυχολόγο(ους), έπειτα κατάλαβες ότι κάτι πήγαινε λάθος (πχ δεν αλλαζε προς το καλύτερο η ζωή σου ή η ψυχολογική σου κατάσταση) κι έπειτα διαπίστωση σου ότι η ψυχολογία σου έκανε ζημιά αντί καλό, και μετά το ξέσπασμα? Επειδή υπάρχουν διάφορες σχολές ψυχολογίας ισως να πήγες σε λάθος σχολή ή σε ψυχολόγο που δεν σου ταίριαζε (ιδίως το πρώτο παρότι η χημεία ανάμεσα σε δυο ανθρώπους ισχύει στη ψυχοθεραπεία).

    Μετά από αυτα που λες πως έπαθες το ζήτημα είναι αν είσαι βέβαιη ότι ξέρεις το δρόμο για τις λύσεις και ήδη ξεκίνησες την σωστή πορεία ή αν έχεις κατάλληλα άτομα (συγγενείς, οικογένεια, φίλους κλπ) που να σε κατευθύνουν με κατάλληλη συμβουλή και να σε ενθαρρύνουν.

    Από τη δική μου εμπειρία δεν ξέρω αν υπάρχει άτομο που η ψυχολογία του έλυσε πλήρως τα προβλήματα. Οι μέθοδοι μπορεί να ναι ορθοί, επιστημονικά τεκμηριωμένοι, το ζήτημα είναι πως σημαντικότατο ρόλο παίζει η προσπάθεια του ατόμου και το πόσο σοβαρά είναι τα προβληματα που κουβαλά.
    γιάννης

  9. #9
    Κάποτε διάβασα (έχει πολλά χρόνια) ότι οι ψυχολόγοι σκόπιμα σε βάζουν να αναμασας το παρελθόν, σκαλίζοντας παιδικές ηλικίες κ τραύματα γιατί στην ουσία τους βολεύει να μένεις σε αυτά και συνεπώς να συνεχίζεις να τους πληρώνεις.. Η λύση έλεγε το βιβλίο βρίσκεται στο να αφήνεις το παρελθόν πίσω, από τη στιγμή που είναι κάτι που ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει και να μην κρίνεις την αυταξια σου από αυτό αλλά να προσπαθείς να κάνεις το παρόν σου καλύτερο χωρίς να προσκολλάσαι στο παρελθόν..
    Προσωπικά δεν έχω άποψη για αυτό, γιατί δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο, θεωρώ όμως ότι είναι στον άνθρωπο αν θέλει πραγματικά να σε βοηθήσει η να σε εκμεταλευτει..

    Εγώ είμαι πάλι...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Νομίζεις ότι γίνεσαι δυνατός αλλά συμβαίνει το αντίθετο. Αυτοί είναι δυνατοί λόγω θέσης και νομίζεις ότι είσαι κι εσύ δυνατός γιατί είσαι μαζί τους. Κι αυτοί παίρνουν δυναμη από τη θέση τους. Ξέρουν τα πάντα για σένα. Σε ποιον άλλο άγνωστο θα το έκανες αυτό και αν τον πληρώνσεις κι όλας. Είναι παράλλογο αν το σκεφτεί κάποιος. Εγώ ήθελα πολύ να μοιραστώ την εμπειρία μου εδώ στο forum σας. Θέλω να μιλήσω και με άλλους ανθρώπου που ίσως να είχαν την ίδια εμπειρία με μένα. Θέλω να συζητήσω μαζί τους. Ισως να υπάρχουν κι άλλοι σαν και μένα που πήγε τόσο άσχημα η πορεία τους με θεραπευτές ( ο Θεός να τους κάνει)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Dimikoko View Post
    Κάποτε διάβασα (έχει πολλά χρόνια) ότι οι ψυχολόγοι σκόπιμα σε βάζουν να αναμασας το παρελθόν, σκαλίζοντας παιδικές ηλικίες κ τραύματα γιατί στην ουσία τους βολεύει να μένεις σε αυτά και συνεπώς να συνεχίζεις να τους πληρώνεις.. Η λύση έλεγε το βιβλίο βρίσκεται στο να αφήνεις το παρελθόν πίσω, από τη στιγμή που είναι κάτι που ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει και να μην κρίνεις την αυταξια σου από αυτό αλλά να προσπαθείς να κάνεις το παρόν σου καλύτερο χωρίς να προσκολλάσαι στο παρελθόν..
    Προσωπικά δεν έχω άποψη για αυτό, γιατί δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο, θεωρώ όμως ότι είναι στον άνθρωπο αν θέλει πραγματικά να σε βοηθήσει η να σε εκμεταλευτει..

    Εγώ είμαι πάλι...
    Ακριβώς όπως το λες. Εγώ είμαι χαρακτηριστικό παάδεισγμα περίπτωσης που σκόπιμα μου έβαλαν εμπόδια για την καλυτερευση μου. Και αυτό γινόταν πολλά χρόνια. Θεωρούσα ότι ήθελαν το καλό μου. Οτι μου έλεγαν το εκανα. Οταν σου λέει ό γιατρός ότι αυτό θα σου κάνει καλό το κάνεις. Ετσι δεν είναι? Δεν τον αμφισβητείς. Θα σου κάνει καλό ας πούμε να σταμτήσει να πιστευεις στο θεό. Θα σου κάνει καλό να μην μιλάς σοτυς γονείς σου. Θα σου κάνει καλό αυτό ή εκέινο ή το άλλο. Είσαι έτσι είσαι αλλιώς φταις δεν φταις κλπ πολλά που δεν μπορώ ν ατα γράψω. Στην ουσία όμως δεν ασχολήθηκαν μαζί μου. Σαν να είχα μια μαμά ξανά. Και μάλιστα πιο κακή από αυτή που είχα. Ο πόνος που μου προκάλεσαν δεν νομίζω να φύγει ποτέ

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Ακριβώς όπως το λες. Εγώ είμαι χαρακτηριστικό παάδεισγμα περίπτωσης που σκόπιμα μου έβαλαν εμπόδια για την καλυτερευση μου. Και αυτό γινόταν πολλά χρόνια. Θεωρούσα ότι ήθελαν το καλό μου. Οτι μου έλεγαν το εκανα. Οταν σου λέει ό γιατρός ότι αυτό θα σου κάνει καλό το κάνεις. Ετσι δεν είναι? Δεν τον αμφισβητείς. Θα σου κάνει καλό ας πούμε να σταμτήσει να πιστευεις στο θεό. Θα σου κάνει καλό να μην μιλάς σοτυς γονείς σου. Θα σου κάνει καλό αυτό ή εκέινο ή το άλλο. Είσαι έτσι είσαι αλλιώς φταις δεν φταις κλπ πολλά που δεν μπορώ ν ατα γράψω. Στην ουσία όμως δεν ασχολήθηκαν μαζί μου. Σαν να είχα μια μαμά ξανά. Και μάλιστα πιο κακή από αυτή που είχα. Ο πόνος που μου προκάλεσαν δεν νομίζω να φύγει ποτέ
    Ειλικρινά σου εύχομαι να καταφέρεις να βρεις τον δρόμο σου, μακριά από ψυχολόγους..
    Δεν είναι ποτέ αργά να γυρίσεις και στον Θεό.. Οι λύσεις είναι πάντα μέσα μας και μερικοί ψυχολόγοι μπορεί να μας βοηθάνε να βλέπουμε αυτό που είναι μπροστά μας.. Άλλοι πάλι μπορεί να μας κάνουν να το χάσουμε τελείως... Όταν όμως μπαίνουν στη μέση τα χρήματα, δεν μπορουμε να είμαστε σίγουροι σε ποια περίπτωση έχουμε πέσει..

    Εγώ είμαι πάλι...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Dimikoko View Post
    Ειλικρινά σου εύχομαι να καταφέρεις να βρεις τον δρόμο σου, μακριά από ψυχολόγους..
    Δεν είναι ποτέ αργά να γυρίσεις και στον Θεό.. Οι λύσεις είναι πάντα μέσα μας και μερικοί ψυχολόγοι μπορεί να μας βοηθάνε να βλέπουμε αυτό που είναι μπροστά μας.. Άλλοι πάλι μπορεί να μας κάνουν να το χάσουμε τελείως... Όταν όμως μπαίνουν στη μέση τα χρήματα, δεν μπορουμε να είμαστε σίγουροι σε ποια περίπτωση έχουμε πέσει..

    Εγώ είμαι πάλι...
    Σ ευχαριστώ πολύ....!

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Το ενδεχόμενο να έπεσες σε σκάρτους; Να μην ήταν η κατάλληλη «σχολή» για σένα; Λακανικη σχολή πχ για απλώς προβλήματα δύσπνοιας και άγχους; Ποιος στους σύστησε αυτούς;;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Κακοποιήθηκα ψυχολογικά από ψυχολόγους - θεραπευτές. Με χειραγώγησαν. κανονικότητα. Ενας άνθρωπος που αποφασίζει να κάνει ψυχοθεραπεία είναι έτοιμος ν ανοίξει την ψυχή του είναι ευάλωτος και έυκολα μπορεί να κλονιστεί και να χειραγωγηθεί. Οι σιχυροί άνθρωποι δεν χρειάζονται θεραπευτές τα καταφέρνουν μόνοι τους. Δεν ξέρω κανένα ισχυρό άνθρωπο που να απευθύνθηκε σε θερπαευτή. ώπου σταθώ και ώπου βρεθώ θα το φωνάζω. Μόνο ζημιά μπορούν να σου κάνουν οι ψυχολογόι. Μόνο ζημιά. Δεν με υπολόγισαν καθόλου δεν υπολογίσαν ούτε το τραυμα μου ούτε το πρόβλημα μου. Με τραυμάτισαν διπλά και τριπλά. Με έκανα να πιστευω πράγματα για ένα που δεν ίσχυαν. Μου έλεγαν πράγματα που αφορούσαν τον ευατό τους. Πίστυεα πολύ στο θεό και προσπάθησαν να με πείσουν ότι θεός δεν υπάρχει και ότι αυτό μου κάνει κακό να πιστευω. Ούτε νοιάστηκαν ούτε ενδιαφέρθηκαν. Απαίσιοι άνθρωποι. Μόνο τα λεφτά τους ενδιαφέρουν. Κι αφού πέρασαν 6 χρόνια προσπάθειας στο τέλος μου είπαν πάρε χάπια. Αν ήμουν λειτουργική 80% όταν ξεκίνησα την υποτιθέμενη θεραπεία μετά τους τραυματισμούς που υπέστησα και την κακοποίηση έγινα 10% λειτουργική έχασα τον ευατό μου έπαθα αποπροσωποποίηση. Εχασα τελείως τον εαυτό μου. Οτι χειρότερο έχω περάσει στη ζωή μου ήταν αυτοί οι άνθρωποι. Εχουν ύφος τουπε είναι άκαρδοι σκληροί και επικύνδινοι ανάλγητοι. Οταν είδα ποιοι πραγματικά είναι και τη ζημιά μου έκαναν τότε άρχισα να ξυπναώ από το λειθαργο. Μόνο όταν άρχισα να αμφισβητώ τα όσα έλεγαν και να αρχίσω να εμπιστευομα τον ευατό μου άρχισα να ορθοδοπώ πάλι. Μόνο όταν παραδέχτηκα πόσο με τρυαμάτησαν πόσο με κλόνισαν πόσο με έκαναν ότι ήθελαν. Με έκαναν ότι ήθελαν. Πραγματικά. Μακρυά από ψυχολόγους αυτή είναι η συμβουλή μου. Μακρυά!!!!!
    Είπες πως πιστεύεις στον Θεό...
    Έχεις τον καλύτερο γιατρό που θα σε βοηθήσει και θα σε κάνει καλά πολύ καλύτερα από ότι ήσουν, γιατί δεν τον εμπιστευτικές??? Εγώ το έκανα αναζήτησα τον Χριστό και τον βρήκα..ο Χριστός σε περιμένει να του ζητήσεις να σε θεραπευση κ δεν θέλει κανένα αντάλλαγμα απλά να τον εμπιστευτείς.. κάντο σήμερα προσευχήσου κ ζήτα να σε βαφτίσει με πνεύμα Άγιο και θα δεις ποτέ θα είσαι μετά... Τα έχω περάσει κ εγώ αυτά που περνάς και ελευθεροθηκα χωρίς φάρμακα με την βοήθεια του Χριστού..


    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μακρυά από το Seroxat ;
    By Mοναξιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 29-07-2020, 22:43
  2. Δεν επρεπε να παμε τοσο μακρυα και τωρα ειμαστε εδώ
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 04-01-2012, 17:10
  3. Για επαγγελματίες ψυχολόγους
    By zyranna in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2011, 17:30
  4. Forum για επαγγελματίες Ψυχολόγους
    By zyranna in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2011, 21:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •