Μανία με τα νύχια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    2

    Μανία με τα νύχια

    Γειά σας φίλοι μου και απο εμένα
    Θα ήθελα σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος απο εσας έναν τρόπο να μπορώ να σταματησω να \"ρημάζω\" τα νύχια μου( περισσότερο των ποδιών μου). Εχω αποφασίσει πολλές φορές οτι θα το κόψω, αλλα δεν γίνεται τίποτε. Μόνον οταν φορώ κάλτσες τα πόδια μου παραμένουν \"προστατευμένα\", αλλα ζεσταίνομαι εύκολα και όπως καταλαβαίνετε.... Αγχος κούραση και όλα αυτά τα καταλαβαίνω, αλλα ακόμη και στις καλύτερές μου, τη συνήθεια δεν την αποχωρίζομαι. Το πρόβλημά μου περισσότερο δεν είναι οτι τα νύχια μου έχουν κακή εικόνα, αλλά οτι δεν μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου.:mad:

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179

    VLAD VS ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    Φίλε ΜΙΚΕ...μην βιαστείς να πετάξεις κάτι πρωτού βεβαιωθείς οτι δεν σου προσφέρει τίποτα.Όπως μας περιγράφεις μετά απο μια αγχωτική μέρα..αλλά πλέον και στις πιο νορμάλ μέρες έχεις τη συνήθεια να \"ριμάζεις\" τα νύχια σου.Η ενέργεια αυτή σου φέρνει ευχαρίστηση,γεμίζει κάτι μέσα σου την ώρα που την κάνεις και επομένως έχει και τα καλά της αφού συμβάλει στην ηρεμία σου.Σε καμμιά περίπτωση δεν δείχνει οτι δεν μπορείς να επιβληθείς στον εαυτό σου (το κάνεις εν πλήρει συνειδήση,όχι στον ύπνο) αλλά απεναντίας είναι τελικά μια τακτική με την οποία επιβάλεσαι στον εαυτό σου και είμαι σίγουρος οτι αν είχες διαθέσιμη και μια ακόμα τακτική που να σου εξασφαλίζει αποτελεσματικότερη επιβολή και περισσότερη ικανοποίηση,θα την ακολουθήσες αμέσως.Σε αυτό μου το μήνυμα λοιπόν θα σου αντιαπαραβάλω τη δική σου τακτική με μια ακόμα και εσύ αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις.Εκ των προτέρων σου λέω πάντως οτι και οι δυο τακτικές είναι διάσημες αφού τα πρόσωπα που τις ακολούθησαν έμειναν στην ιστορία και μάλιστα με διαστάσεις θρύλων.

    Το σώμα μας ΜΙΚΕ είναι μια γιγαντιαία αυτοκρατορία που απαρτίζεται απο μερικά τρισεκατομμύρια υπηκόους που ονομάζονται κύτταρα.Στην καθημερινή μας δραστηριότητα δεν κάνουμε τίποτα άλλο απ το να διοικούμε αυτην την αυτοκρατορία και να προσπαθούμε να εκμαιεύσουμε απ τους υπηκόους μας το επιθυμητό έργο που θα μας οδηγήσει στην πραγματοποίηση των στόχων μας.Οποιαδήποτε απόκλιση απ τον στόχο μας ή ακόμα και υπόνοια απόκλισης μας αγχώνει δίνοντας μας την αίσθηση οτι μπορεί να είμαστε κατώτεροι των περιστάσεων.Φυσικά οι λόγοι τέτοιων αποκλίσεων μπορεί να είναι οτι οι στόχοι μας είναι εξωπραγματικοί ή οτι χρειάζεται να αλλάξουμε απλώς στρατηγική προσέγγισης τους για να τους πετύχουμε,δυστυχώς όμως εμείς δεν το βλέπουμε ποτέ έτσι και όλη την ευθύνη την ρίχνουμε στους υπηκόους μας τους οποίους και πρεσάρουμε με κάθε τρόπο για να αυξήσουν την απόδοση τους.

    Ο VLAD TEPE ,ευρύτερα γνωστός σαν \"Δράκουλας\",προκειμέ� �ου να αυξήσει την επιβολή του στους υπηκόους του και τους εχθρούς του...παλούκωνε τους παραβάτες και άφηνε τα πτώματα τους κρεμασμένα σε δημόσια θέα.Με αυτόν τον τρόπο επέβαλε μια πειθαρχία στο βασίλειο του αλλά ταυτόχρονα κατάφερνε να παγώνει το αίμα των ανθρώπων που απλώς άκουγαν το όνομα του.Αυτό που πέτυχε τελικά ήταν να αφήσει πίσω του το θρύλο του Δράκουλα που σύμφωνα με τις δοξασίες των υπηκόοων του ήταν ένας βρυκόλακας που έπινε το αίμα των ανθρώπων και έφερνε την κακοδαιμονία στο βασίλειο του.Τα ριμαγμένα νύχια σου...είναι τα παλουκωμένα πτώματα της δικής σου αυτοκρατορίας και η πράξη αυτή σου φέρνει χαρά και γιατί έτσι αποδεικνύεις τη δύναμη σου (μιας και η καταστροφή προυποθέτει κάποια δύναμη) αλλά και γιατί έτσι επιβάλεσαι στην αυτοκρατορία σου καθώς μπορείς τιμωρείς το ίδιο σου το σώμα.Ήδη μάλιστα άρχισε και για σένα να πλάθεται ένας θρύλος του ότι αυτό το κάνεις χωρίς να το ελέγχεις (σαν να είναι μια δύναμη πέρα απο σένα..ένα κακό πνεύμα) κι ίσως αργότερα ο θρύλος αυτός να πάρει την μορφή μιας κακοτυχία ή γκαντεμιάς που σε κυνηγάει.

    Ο Μέγας Αλέξανδρος απ την άλλη κατόρθωσε να χτίσει την μεγαλύτερη αυτοκρατορία της ιστορίας και μάλιστα με εξαιρετικά ετερογενείς πληθυσμούς.Πώς το κατάφερε..! Το κατάφερε χάρη στη διαφορετική φιλοσοφία που είχε για τις κατακτήσεις και την επιβολή της κυριαρχίας του.Αντί να εμφανιστεί ως στιγνός κατακτητής ..εμφανίστηκε ώς εκπολιτιστής των περιοχών που έμπαιναν κάτω απ την κυριαρχία του.Δεν τους απαγόρευε να είναι αυτό που ήταν ή να πιστεύουν αυτά που πίστευαν αλλά τους πρόσφερε επιπλέον γνώση και πολιτισμό ώστε να προσαρμόζονται στα δεδομένα της εποχής καλύτερα.Πέρα απ την συνοχή αυτής της αυτοκρατορίας κατάφερε να αφήσει πίσω του και το θρύλο του ημίθεου που πέτυχε οτι ακόμα και σήμερα πολλοί ηγέτες ονειρεύονται.Οι στόχοι σου ΜΙΚΕ είναι απλώς επεκτάσεις που προσπαθεί να κάνει η αυτοκρατορία σου ..και να είσαι σίγουρος οτι μπορεί να τις κάνει.Αυτό όμως που χρειάζεται είναι να εξετάσεις καλά τα δεδομένα της κατάστασης και να προετοιμάσεις κατάλληλα τους υπηκόους σου στηριγμένος στα δεδομένα αυτά.Η σημαντικότερη πηγή γνώσης που θα σε προμηθεύσει με πολύτιμα εφόδια ...είναι η κάθε απόκλιση που θα πετυχαίνεις η οποία δεν είναι τίποτα άλλο απ την ενημέρωση σου για το πόσο πλησιάζεις τον στόχο και τι ακόμα χρειάζεσαι για να βοηθηθείς σε αυτήν την πορεία.Αντί των παλουκωμένων πτωμάτων (νυχιών) οι υπήκοοι σου είναι εξαιρετικά περιποιημένοι και με αυτόν τον τρόπο κάνουν και την καλύτερη διαφήμιση στην αυτοκρατορία σου.Βλέπεις ...μια κατάκτηση ενός στόχου δεν γίνεται μόνο με πόλεμο ...αλλά ακόμα πιο αποτελεσματικά γίνεται με γοητεία,σαγηνεύοντας τον....μην ξεχνάς και το \"Έρως ανίκατε μάχαν\".

    Ο εγκέφαλος μας είναι ένας υπερ-υπολογιστής με δυνατότητα επεξεργασίας δισεκατομμυρίων δεδομένων σε ελάχιστο χρόνο.Βέβαια και σε αυτόν ο τρόπος επεξεργασίας και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται απ το software που φοράει.ʼν το λογισμικό που χρησιμοποιείς είναι αυτό του ¨κόμη Δράκουλα\" ...τότε η μόνη λύση στην απώλεια ελέγχου του εαυτού σου κατα την ονυχοφαγία...είναι να τρίβεις απο πιο πρίν τα νύχια σου με σκόρδο καθώς το σκόρδο διώχνει τον βρυκόλακα (στην πραγματικότητα η μυρωδιά θα σου θυμίζει οτι τελικά έχεις τον έλεγχο σε αυτό που κάνεις).ʼν επιλέξεις το λογισμικό του Αλέξανδρου ...τότε τις λύσεις θα τις πάρεις έτοιμες.

    Μέχρι να κάνεις την τελική επιλογή ποιού λογισμικού θα χρησιμοποιήσεις δοκίμασε να τεστάρεις τα Demo τους.Κλείσε τα μάτια σου και δές μπροστά σου μια λευκή οθόνη όμοια με αυτήν του κινηματογράφου...(εκεί παίζει το μυαλό σου τα λογισμικά που χρησιμοποιείς και τα προσαρμόζει στην πραγματικότητα που βλέπεις).Παίξε στην οθόνη το demo του \"κομη Δράκουλα\" ,δες τα παλουκωμένα νύχια και ΄νιώσε το φόβο που σκιάζει όλη την αυτοκρατορία σου.ʼκουσε τις σκέψεις που ρέουν σε όλο σου το είναι και επομένως σε κάθε σου κύτταρο...και που συμπυκνώνονται στο \"ΔΟΥΛΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΕ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΑΛΟΥΚΩΣΕΙ\".Οραματίσου ποιά μπορεί να είναι η απόδοση των υπηκόων σου κάτω απο μια τέτοια διαταγή.ʼν σε ικανοποιεί αυτό που παίρνεις...τότε βάλε την εικόνα αυτή σε πράσινο πλαίσιο και συνέχισε να τρέχεις το πρόγραμμα αυτό που ούτως ή άλλως έτρεχες.ʼν όμως έχεις έστω και μια μικρή ένσταση για το λογισμικό αυτό...βάλτο σε κόκκινο πλαίσιο ώστε να φρενάρει το μυαλό σου να το τρέχει...και επέλεξε απ το μενού των τακτικών σου να τρέξεις το demo του Αλέξανδρου.Στη θέση των παλουκωμένων νυχιών έχεις πανέμορφα δάκτυλα με περιποιημένα νύχια που προδίδουν έναν άρχοντα.Το σώμα σου σε υπηρετεί ...όχι όμως απο φόβο αλλά απο γνώση και εμπειρία ότι με αυτόν τον τρόπο θα πάει μπροστά μιας και εσύ είσαι γι αυτό ο εκπαιδευτής..ο εκπολιτιστής του.Το σλόγκαν που διατρέχει όλο σου το βασίλειο είναι \"ΥΠΗΡΕΤΩ ΤΟ ΜΙΚΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΞΕΛΙΣΣΟΜΑΙ\".Αυτή η εικόνα μιας αυτοκρατορίας που οι υπήκοοι της δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους ...ασκεί θαυμαστή γοητεία σε ότι βρεθεί μπροστά της μαγνητίζοντας έτσι και νέες κατακτήσεις κάτω απ το πρόσωπο του ηγέτη-προστάτη.ʼν επιθυμείς το λογισμικό αυτό...βάλτο σε πράσινο πλαίσιο κι άφησε το να παίζει στην οθόνη του μυαλού σου.Μέχρι να συνηθίσει το μυαλό σου το νέο λογισμικό....κλείνε τα μάτια σου και τσέκαρε κάθε τόσο πιο λογισμικό παίζει.Αυτά που θα αντιμετωπίσεις είναι τα ίδια πράγματα με αυτά που αντιμετώπιζες...αυτό που θα αλλάξει είναι ο τρόπος αντιμετώπισης και συνεπώς και το αποτέλεσμα που θα παίρνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    ...και για να οπτικοποιήσω λίγο αυτά που έγραψα επισυνάπτων την παρακάτω εικόνα....:).
    Υ.Γ....τέτοιες ταινίες παίζω συχνά στην οθόνη του μυαλού μου...και έτσι προβάρω πολλές φορές την πραγματικότητα που πρόκειται να συναντήσω..;)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68

    i have something to say.......

    εισαι απιστευτος!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    2
    LOGOPSYXE,
    Δεν νομίζω να υπήρχε καλύτερος τρόπος απο τον Λογο σου ώστε να παρακινηθώ να αλλάξω την ροή της σκέψης μου αναφορικά το θέμα μου.
    Σ΄ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσα λόγια για μενα. Δεν έχω τί να πω για να σ\' ευχαριστήσω φίλε μου:)
    Νασαι καλά

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •